Stor Perde Yıkama: Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perde çamaşır makinesinde yıkanır mı, stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir, boncuklu stor perde nasıl yıkanır, stor perdedeki sarı lekeler nasıl çıkar gibi soruların cevaplarını ve stor perde temizliği hakkında her şeyi sizin için derledik.

Güncellenmiş 22 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yeşilliğe bakan bir pencerede asılı stor perdeler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Neredeyse her dekora uyum sağlayan sade, modern görünümleri ve pratik kullanım özellikleriyle, son yıllarda sıkça tercih edilen stor perde nasıl yıkanır? Stor perdeler, sıradan perdelerden farklı olarak yalnızca mekanizmalarına uygun olarak üretilen kumaşlarla çalışabilir. Bu sebeple stor perde temizliği büyük ölçüde perdenin yapıldığı malzemeye bağlıdır. Özellikle silinip temizlenebilen bir kumaş seçerseniz, yaşam alanlarınızın temizliği için pratik bir çözüm bulmuş olursunuz. Perdenizin kullanım ömrünü uzatmak ve evinizde her daim hijyenik bir ortam oluşturmak için stor perde nasıl temizlenir sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Diğer eşya ve mobilyalarda olduğu gibi stor perdelerin uzun yıllar dayanması için temiz tutulması önemlidir. Sevdiğiniz perdeleri temizlemek ve bakımını doğru bir biçimde yapmak için en basit ve hijyenik yöntemleri sizler için derledik.

Malzemeler

 • Deterjan

 • Sünger veya yumuşak bez

 • Eski, kullanılmayan diş fırçası

 • Çamaşır askısı veya ipi

 • Küvet veya büyük bir leğen

 • Ilık su

 • Vantilatör veya saç kurutma makinesi

Uygulama

 1. 1

  Stor perdeleri yerinden çıkarıp dikkatlice yere sererek başlayın. Eğer stor perdeyi yerinden çıkaramıyorsanız, en iyisi yalnızca lekeli bölgeyi temizlemek olacaktır. Aksi takdirde perdeye veya perdeyi yerinde tutan mekanizmaya zarar verebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir bölümünü okuyabilirsiniz.

 2. 2

  Perdeleri çıkardıktan sonra, eğer aşırı kirli olduğunu fark ederseniz, yüzeydeki tozlardan kurtulmak için süpürerek işe başlamak en iyisi olacaktır. Bunun için elektrikli süpürgenizin mobilya fırçasını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca perdelere zarar vermemek için süpürgenin en düşük ayarını kullanmak faydalı olacaktır. Süpürge, suda çıkarılması zor olabilecek toz ve kirleri nazikçe toplayacaktır.

 3. 3

  Evde stor perde yıkama işlemi için uygun geniş bir küvetiniz varsa küveti ılık suyla doldurun. Ardından Omo Active Toz Deterjan ekleyin ve elinizle iyice köpürtün. Eğer beyaz stor perde kullanıyorsanız ve yıkama talimatında aksi belirtilmiyorsa maksimum hijyen için karışıma Domestos Maksimum Hijyen Çamaşır Suyu da ekleyebilirsiniz.

 4. 4

  Ardından, stor perdenizi dikkatlice küvete yerleştirin. Perdeleriniz uzunsa hafifçe, akordiyon şeklinde katlayarak yerleştirebilirsiniz. Deterjanlı suda birkaç saat bekletin ki bu sırada kirler ve lekeler yumuşasın, temizlenmesi daha kolay olsun.

 5. 5

  Süngerin yumuşak tarafını kullanarak kir ve lekeleri nazikçe ovalamaya başlayın. İnatçı lekeler için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Stor perdelerinizin iyice temizlendiğinden emin olduğunuzda, suyu tamamen boşaltın ve durulamak için küveti temiz su ile doldurun. İyice durulanana kadar işleme devam edin.

 6. 6

  Eğer birinden perdeleri tutması için yardım alabilirseniz, duş başlığı ile perdeleri daha hızlı durulayabilirsiniz.

 7. 7

  Stor perdenizi tamamen kuruyana kadar bir çamaşır askısı veya ipinin üzerine koyun. Kuruma sürecini hızlandırmak için vantilatör veya saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Uygun genişlikte bir alanınız varsa perdeleri sererek kurumaya bırakabilirsiniz.

 8. 8

  Perdeleriniz iyice kuruduktan sonra perdeleri dikkatlice geri takın. Stor perdeleriniz adeta yepyeni gibi görünecektir.

Stor Perde Nasıl Silinir?

Elindeki bezi küçük tabaktaki temizlik karışımına daldıran biri

Evde stor perde temizliği aslında oldukça basittir ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Yukarıda derinlemesine bir temizlik deneyimi için perdeyi çıkarıp, küvette yıkama yöntemini anlattık. Ancak bunu yapmak için uygun yeriniz ve zamanınız olmayabilir ve öylesine derinlemesine bir temizliğe çok sık gerek duymayabilirsiniz.

Düzenli stor perde temizliği için, perdeleri yerinden çıkarmadan elektrikli süpürgenin düşük ayarıyla nazikçe süpürmek ve ardından ılık, nemli bir bez ve bulaşık deterjanı - su karışımı ile silmek gerekir. Peki stor perde nasıl silinir?

 • Stor perde silerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, silme işlemini yukarıdan aşağıya doğru yapmaktır.

 • Yukarıdan başlayıp aşağı doğru ileri geri hareketlerle stor perdenizi silin.

 • Silmeye perde kenarlarından değil, kenarlara yakın bir bölgeden başlayın ve silerken fazla bastırmayın. Stor perde temizliğinde en çok dikkat etmeniz gereken budur. Çünkü fazla bastırma sonucu perdede yıpranma ve kenarlarındaki ipliklerinde kaçma oluşabilir.

 • Daha büyük lekeler için kırıştırmadan ovalayabilirsiniz. Mümkün olduğunca hijyenik olması için perdelerinizi silerken süngeri sık sık durulayın.

Çift Mekanizmalı Stor Perde Temizliği

Çift mekanizmalı stor perde temizliği için yukarıda anlatılan adımları aynen uygulayabilirsiniz. Bu perdelerin temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay, iki perdeyi de ayrı ayrı geniş bir yüzeye sererek temizlemektir.

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Stor perdeyi çıkarmadan temizleme işlemi de oldukça pratiktir çünkü perde mekanizmalarını sökmeye gerek kalmadan temizlemek oldukça kolaydır. İşte adım adım yapmanız gerekenler.

 • Stor perdeyi çıkarmadan temizleme işlemi için yapmanız gereken tek şey, perdenizi tamamen aşağıya doğru indirmektir.

 • Ardından tozu ve kiri nazikçe temizlemek için elektrikli süpürgenizin mobilya fırçasını kullanmalısınız ve süpürürken düşük ayarı tercih etmelisiniz. Aksi takdirde oluşan kırışıklık, perdelerinizde lekeli bir görünüme sebep olabilir.

 • Daha derin bir temizlik için süpürdükten sonra temiz, nemli bir bezle yukarıdan aşağıya doğru silin. Stor perdenizi tekrar katlamadan önce tamamen kurumasını beklemeyi unutmayın.

Stor Perde Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağaçlara bakan bir pencerede asılı jaluzi perde

Stor Perde Lekeleri Nasıl Çıkar?

Stor perde doğal olarak güneş alan yerlerde veya pratik kullanım olanağı sunduğu için mutfak gibi kirlenmeye müsait, sık kullanılan yaşam alanlarında yaygın olarak tercih edilir. Zaman zaman gerek perdenin kullanıldığı alanlara bağlı olarak gerekse kazayla perdede çeşitli lekeler meydana gelebilir.

Stor Perdedeki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Pencerenin önündeki sıcak ve nemli koşullar stor perdenizde küflenme problemine sebep olabilir. Küf lekeleri, zamanla kumaşa iyice işleyerek perdenize zarar verebileceği için fark edildiğinde hemen temizlenmelidir. Peki, stor perdedeki küf lekesi nasıl çıkar?

 • Küf lekesi inatçıdır ve küf lekesini temizlemek zor olabilir. Eğer stor perdedeki küf lekesi yeni oluştuysa, leke üzerine biraz tuz koyup nazikçe fırçalayın.

 • Perdenizi, ılık sabunlu suya Omo Active Sıvı Deterjan ekleyerek elde ettiğiniz karışım ile elde silerek temizlemelisiniz. Ardından temiz ılık suyla iyice durulayın ve açık havada kurutun.

 • Oksijenli su da küf lekesine karşı etkili bir çözüm sunacaktır. Lekeli alanı önce sabun ile silin. Ardından su doldurduğunuz bir küvetin içinde bir miktar oksijenli su koyarak bekletin. Açık havada kurumaya bırakın.

 • Kuru temizleme veya küfü öldürmek için geliştirilmiş ürünlerle de perdedeki küf lekesini çıkarabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin perdelerin yapısına zarar vermeyeceğinden emin olun.

 • Küflü perde temizliğinden sonra perdeyi açık havada kurumaya bırakmak, ilerideki küf veya kötü koku oluşumlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Stor Perdedeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Stor perdedeki sarı lekeleri çıkarmak için geleneksel yöntemler de oldukça etkili olacaktır.

 • Bir kaba biraz su ve sabun koyun.

 • Kumaşın lekeli bölgesini sabunla ovduktan sonra perdeyi su dolu küvetin içine koyun. Eğer inatçı bir lekeyse hafifçe fırçalayın.

 • Birkaç saat bekletin ve ardından durulayın.

 • Stor perdenizde fark ettiğiniz lekeyi sadece su ve sabun gibi geleneksel yöntemlerle çıkaramıyorsanız, kumaş lekesi çıkarıcı bir ürün kullanmayı deneyin. Kumaş lekesi çıkarmak için tasarlanmış ürünleri stor perdenin tamamına uygulamaktan ziyade sadece lekeleri çıkarmak için kullanmayı tercih edin.

 • Bu etkili bir temizleme yöntemi olsa da stor perdenin leke çıkarıcı uyguladığınız bölgesinin perdenin geri kalanından daha açık renkte görünme ihtimali olduğunu unutmayın.

 • Stor perde temizliği için kolay ama etkili bir sonuç için bir başka yöntem de Omo Active Sıvı Çamaşır Deterjanı ve su karışımı olacaktır. Karışımla lekeli bölgeyi nazikçe fırçalayın. Temiz, nemli bir bezle silin ve kurumasını bekleyin.

Stor Perde Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Stor perdeleri çamaşır makinesinde yıkamak, hassas programda ve en düşük sıcaklıkta bile olsa geleneksel elde yıkama yöntemine kıyasla tercih edilmemelidir. Bunun sebebi ise makinede yıkamanın stor perdenin yapısı gereği çok mümkün olmaması ve üzerindeki aprenin zarar görmesidir. Apre, tekstil ürünleri için kullanılan bir tür cila olarak tanımlanabilir ve stor perde kumaşlarının kolalı gibi sert ve sağlam bir yapıda olmasını sağlar. Perdeleri kire karşı koruyan bu kaplama sayesinde perdenizi sık sık yıkamanız ve temizlemeniz gerekmez.

Eğer stor perdeniz kumaş veya tül perdelere benzeyen modellerden ise ve perdenizin kullanma talimatında çamaşır makinesinde yıkamaya karşı herhangi bir kısıtlama yer almıyorsa aşağıdaki adımları izleyerek perdenizi yıkayabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki çamaşır makinesinde yıkamanın her durumda stor perdelere zarar verme riski yüksektir. Peki, stor perde çamaşır makinesinde nasıl yıkanır?

 • Perdeyi yastık kılıfına veya çamaşır torbasına yerleştirin. Böylece herhangi bir zarar gelmesini önlersiniz.

 • Deterjan gözüne Omo Active Sıvı Deterjan ekleyin.

 • Ardından makinenizin en düşük sıcaklığını ayarlayın ve hassas programda yıkayın.

Stor Perde Ütülenir Mi?

Stor perde ütülenir mi sorusu çok sık sorulsa da bu sorunun cevabı hayırdır. Stor perde temizliği esnasında yere sermek için yeterince düz bir alan tercih etmediğiniz durumlarda perdenizde kırışıklık oluşur ve kırışıklık ile apre kaplaması kırılarak deforme olur. Böylece stor perdeniz lekeli izlenimi veren bir görünüme sahip olur. Stor perdeniz kırıştığı anda aklınıza hemen ütülemek gelir. Maalesef ütüleme yaparak kırışıklığını düzeltmeniz mümkün değildir. Ütüleme işlemi apre kaplamaya zarar verir. Bu nedenle stor perdenizi temizlerken serdiğiniz alana dikkat ederseniz kırışmasını ve kırılmasını önler ve sonrasında ütüleme gereksinimi duymazsınız. Tek yapmanız gereken, perdenizi yere sererek temizlediğiniz sırada perdenizin kırışmasına ve bükülmesine engel olmaktır. Aksi halde yeni bir perde almak zorunda kalabilirsiniz.

Boncuklu Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Boncuklu stor perde yıkanacağı zaman boncuklu kısım mutlaka çıkarılmalı ve elde yıkanmalıdır. Eğer boncuklu kısım çıkarılamıyorsa perdeyi kesinlikle elde yıkamalısınız.

 • Stor perde temizleme işlemi için geniş bir kaba veya küvete ılık su doldurun. Omo Active Sıvı Deterjan ekleyin ve perdeyi deterjanlı suda birkaç saat bekletin.

 • Bol suyla durulayın ve kurumaya bırakın.

 • Boncuklu perdelerde bulunan boncuklar çıkabiliyorsa, elde yıkamanın yanı sıra boncukları bir kılıfa koyup makinede de yıkayabilirsiniz.

Jaluzi Perde Nasıl Temizlenir?

Jaluzi perdeler, en popüler pencere kaplama türlerinden biridir. Ahşap veya sentetik jaluzileriniz tozlanmışsa, toz fırçası eki olan bir elektrikli süpürge veya el süpürgesi kullanmak temiz bir görünüm kazandırmak için yeterli olacaktır. İşte adım adım yapmanız gerekenler:

 • Öncelikle perdeleri tamamen kapatın, alt rayı tutun, bir tarafını süpürün. Ardından perdenin diğer tarafını çevirin ve orayı süpürün.

 • Süpürgeyi kullanırken, perdenin bükülmesini veya zarar görmesini önlemek için süpürgenin en hafif ayarda olduğundan emin olun.

 • Jaluzi perde temizliği için tüylü toz alıcı kullanmak da pratik bir yöntemdir.

 • Ancak eğer jaluzi perdeleriniz mutfaktaysa, yağ ve kir de toplamış olabilirler. Dolayısıyla daha derinlemesine bir temizlik gerekir.

 • Bu durumda silikonlu sprey temizleyiciler en iyi yardımcınız olacaktır. Kirli yüzeye bir miktar silikonlu sprey temizleyici püskürtün. Temiz, yumuşak bir bez yardımıyla perdelerin hem ön hem de arka yüzeylerini silin.

 • Ahşap stor perdelerin temizliği için ahşap yüzey temizleyici de kullanabilirsiniz!

Evde Stor Perde Temizliği: Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Beyaz stor perde önünde yeşil abajur
 • Stor perdelerinizde kötü koku veya küf oluşumunu önlemek için perdelerinizi açık havada kurutmaya özen gösterin.

 • Stor perde temizliği esnasında, normalde katlı duran kısımları da temizlemek için perdeyi tamamen açtığınızdan emin olun.

 • Bakteri ve küflerden tamamen kurtulmak için stor perdenizi kuru temizlemeye vermeyi düşünebilirsiniz.

 • Perdelerinizi elektrikli süpürgeyle çok sık süpürmekten kaçının ve süpürge kullandığınızda süpürgenin düşük ayarda olduğundan emin olun.

 • Kullanacağınız ürün veya yöntemin perde kumaşının rengini veya dokusunu zedelemeyeceğinden emin olmak için her zaman önce küçük bir bölümde deneme yapın.

 • Perdenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin; aksi takdirde su lekeleri oluşabilir.

 • Bazı jaluzilerdeki parçalar, yıkanmalarına izin verecek şekilde çıkarılabilir. Makinede yıkanabiliyorsa, lekeli alan için ön yıkama yapın ve hassas programda yıkayın. Kuruması için çıkarın ve asın.

 • Stor perdenizi çıkarmadan temizlerken özenli ve dikkatli davranmalısınız. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Temizlik için perdenizi sereceğiniz alanın pürüzsüz bir yüzey olması gerektiğini unutmayın. En ufak bir kıvrımda apre kaplama katlanarak düzeltilmesi mümkün olmayan bir kırışıklık bırakabilir.

 • Stor perdenizin üretildiği kumaşın üzerinde yazan yıkama talimatlarını dikkatlice okumadan temizlik işlemlerine başlamayın. Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan kullanma talimatlarını da mutlaka okuyun.

Artık stor perde temizleme hakkında tüm ipuçlarını öğrendiğinize göre gönül rahatlığı ile stor perdelerinizi ve camlarınızı temizlemeye başlayabilirsiniz. Tül perde yıkamanın püf noktaları ve beyaz perdeleri beyazlatma yöntemleri ile evinizin tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?