Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Perde seçimi ev dekorasyonunda büyük bir önem taşır. Son yıllarda evlerden iş yerlerine, mutfaklardan oturma odalarına, hemen hemen yaşam alanlarının her köşesinde, klasik tül perdeden ziyade stor perde modelleri tercih ediliyor. Modern, spor ve şık görünümlerinin yanı sıra pratik kullanım özellikleriyle de sıradan perdelerin önüne geçen stor perdeler, herhangi bir kumaşla değil, yalnızca mekanizmalarına uygun olarak üretilen kumaşlarla çalışabilir. Bu sebeple, perdenizin ömrünü uzatmak ve evinizde her daim hijyenik bir ortam oluşturmak için yaptığınız stor perde temizliğinde kumaş cinsi çok önemlidir. Peki bu stor perdelerin temizliği nasıl yapılmalı? Stor perdeler yıkanabilir mi? Bu soruların yanıtları için evinize stor perde almadan önce temizlikleri ve kullanımları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

stor perde nasıl yıkanır?

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Özellikle mutfaktaki stor perdeler, yemek buharı ve yağ gibi durumlardan çabuk etkilenir. Mekanizmalı bir perde olduğu için çamaşır makinesinde yıkanması mümkün olmayan perdenizi, mekanizmasından çıkarmanıza gerek kalmadan da temizleyebilirsiniz. Eğer stor perdeyi çıkarmadan temizlemek istiyorsanız işte izlemeniz gereken adımlar:

1.    Öncelikle stor perdenizi tamamen açın. Üst yüzeylere ulaşmak için bir merdiven kullanabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Stor perdenizi çıkarmadan temizlerken özenli ve dikkatli davranmalısınız. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Temizlik için perdenizi sereceğiniz alanın pürüzsüz bir yüzey olması gerektiğini unutmayınız. En ufak bir kıvrımda apre kaplama katlanarak düzeltilmesi mümkün olmayan bir kırışıklık bırakabilir. Stor perdenizin üretildiği kumaşın üzerinde yazan yıkama talimatlarını dikkatlice okumadan temizlik işlemlerine başlamayın. Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

stor perde çıkarmadan nasıl temizlenir?

Reklam

Domestos

2.    Elektrik süpürgesinin koltuk fırçası ucunu takın ve gücünü çok kuvvetli açmadan tüm perdenin tozunu alın. Belirli zaman aralıklarıyla bu işlemi yaparsanız sonrasında temizliğin daha kolay olmasını sağlarsınız. 3.    Temizlemek için derin bir kapta ılık suyun içinde sabun rendesi ya da perde temizliği için üretilen pH değeri düşük bir deterjanı köpürtün. Çok ağır kimyasal ürünler stor perdenize zarar verir, kullanmamaya özen gösterin. 4.    Mümkünse elinizle tutabileceğiniz genişlikte bir tahta parçası ya da tepsi gibi sert bir nesneyi yanınızda bulundurun. Bu nesneyi perdenin arka tarafına elinizle tutarak temizlik esnasında destek olarak kullanabilirsiniz.

stor perde nasıl temizlenir?

5.    Yumuşak bir mikrofiber tarzı bezi ya da süngeri bu suya batırıp çıkarın ve suyunu sıkın. Bu bez ya da sünger ile tahtayı tuttuğunuz alandan destek alarak perdenizi bir iki defa silin.

6.    Tozun gittiğinden emin olduktan sonra temiz ve soğuk suyla yıkanmış bir bez alarak kalan köpükleri temizleyin. Aynı işlemi bir de temiz su ile gerçekleştirin.

7.    Bu kısa işlemlerden sonra perdenizi kapatmayın. Açık ve hava alacak şekilde kuruyana kadar perdenizi açık bir şekilde bekletin. Dilerseniz kuru bir havlu yardımıyla ıslaklığını az da olsa alabilirsiniz.

Evde Stor Perde Temizliği Yöntemleri

Stor perdeler genellikle polyester kumaşlardan üretilirken farklı tarzlarda modellerde pamuk ve keten kumaşlar da kullanılır. İstenilen durumlarda alev almaz malzeme ile kaplanabilen stor perdelere aynı zaman antialerjik kaplamalar da uygulanması mümkündür. Stor perde kullanımı tül perde arkası güneşlik şeklinde olabileceği gibi, desenli tül perde olarak da kullanılabilir.

Kumaş seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur kumaşın kolay temizlenebilir olmasıdır. Stor perdelerdeki kumaşlara uygulanan apre kaplamalar perdelerin pürüzsüz gerginliğe ulaşmasını sağlar. Apre, tekstil ürünleri için kullanılan bir tür cila olarak tanımlanabilir ve stor perde kumaşlarının kolalı gibi sert ve sağlam bir yapıda olmasını sağlar. Perdeleri kire karşı koruyan bu kaplama sayesinde perdenizi sık sık yıkamanız ve temizlemeniz gerekmez.

Perdeyi temizlemek için özel olarak bir işlem yapmanız gerekmediğinden perdenizin yalnızca silinebilir ve temizlenebilir olması yeterlidir. Eğer tercih ettiğiniz stor, tafta, viskon ya da ipek türünde bir kumaştan üretilmişse kuru temizlemeye vermeniz en doğrusu olacaktır.

Stor perdeler sıradan perdelere göre oldukça farklı bir mekanizmaya ve açılıp kapanma sistemine sahiptir. Bu sistemde stor perdeler için özel olarak üretilmiş kumaşlar bir boru yardımıyla açma kapama mekanizmasına adapte edilir, boruya sarılarak yukarı doğru açılır ve aşağı doğru kapanır. Boruyu kontrol eden şerit ya da iplerin hareketiyle açılıp kapandıkları için oldukça pratik bir kullanıma sahip olan stor perdeler bu pratik sistemden ötürü yaşam alanlarında öncelikli tercih sebebidir.

Stor perdeler hem yıkanabilir hem de mekanizmasından çıkartmadan kolayca temizlenebilir. Uygulayacağınız birkaç basit yöntemle perdelerinizi nasıl temizleyebileceğinizi ve dikkat etmeniz gereken önemli detayları öğrenebilir bulunduğunuz ortamı kolaylıkla hijyenik bir hale getirebilirsiniz.

Mekanizmadan Çıkararak Stor Perde Temizliği

Eğer stor perdeyi mekanizmasından çıkararak temizlemek istiyorsanız öncelikle perdenizi sermek için geniş bir alana ihtiyacınız var demektir. Gerekli alanı sağladıktan sonra bir kap içinde ılık su, perde temizliği için üretilen bir deterjan ya da beyaz sabun rendesi ve yumuşak bir sünger işinizi görmeye yeterlidir. Kolları sıvayabilirsiniz:

mekanizmadan çıkararak stor perde temizliği

1.    İlk önce perdenizi borusundan ve yan montaj ayaklarından çıkarıp perdenizin büyüklüğüne göre geniş bir alana serin. Perdeyi serdiğiniz alanın düz olmasına özellikle dikkat edin. Çünkü en ufak bir kıvrımda bile apre kaplama katlanır ve düzeltilmesi zor bir iz meydana gelir. Bu da geri dönüşü mümkün olmayan bir yol demektir.

2.    Büyük bir kovaya ılık su koyun. İçine perde temizliği için üretilen bir deterjan ya da beyaz sabun rendesi ekleyerek köpürtün. Perdeyi silmek için kullanacağınız süngeri bu suya batırın ve sıkın.

3.    Fazla güç kullanmadan perdenizi bu süngerle silin.  

4.    Silmeye perde kenarlarından değil, kenarlara yakın bir bölgeden başlayın ve silerken fazla bastırmayın. Stor perde temizliğinde en çok dikkat etmeniz gereken budur. Çünkü fazla bastırma sonucu perdede yıpranma ve kenarlarında ipliklerinde kaçma oluşabilir.  

5.    Silme işlemini iki tarafa da uyguladıktan sonra yumuşak kuru bez veya havlu ile kurulayın. Silme ve kurulama işleminin ardından perdeyi yeniden mekanizmasına yerleştirin.

6.    Eğer stor perdenizde belirli bir leke gördüyseniz yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla perdenizi yıpratmamaya özen göstererek lekeye müdahale edebilirsiniz.

Çift Mekanizmalı Stor Perde Temizliği

  • Çift mekanizmalı stor perde temizliğinde de yukarıda anlatılan adımları aynen gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bu perdelerin temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli detay, iki perdeyi de ayrı ayrı geniş bir yüzeye sererek temizlemektir
  • Stor perdeniz beyazsa yıkama suyuna çok az çamaşır suyu da ekleyebilirsiniz.

Zebra Stor Perde Temizliği

Zebra perdeler çift görev üstlenerek aynı zamanda güneşlik görevi de görür. Sert yapıları nedeniyle normal kumaş perdeler gibi rahatlıkla eğilip bükülemezler. Bu sebeple temizliğini yaparken ekstra özen göstermeniz gerekir.

1.    Temizliğini yaparken kırıştırmadan daha dikkatli bir şekilde mekanizmasından çıkararak uygun bir alana serin.

2.    Düşük pH değerine sahip bir deterjanla köpürttüğünüz hafif nemli çok ıslak olmayan bir sünger yardımıyla perdenizi önlü arkalı temizleyin.

3.    Süngerin erişemediği yerlere detaylı bir temizlik yapmak istiyorsanız kullanmadığınız bir diş fırçanızı tıpkı sünger gibi hafif nemli bir şekilde kullanabilirsiniz.

4.    Sonrasında kuru bir havlu yardımıyla sildiğiniz perdenizi güvenli bir şekilde yerine asabilirsiniz.

Tül Stor Perde Temizliği

Tül stor perdelerin ise ön yüzeyi tül, arka yüzü kalın stordur ve bu iki perde de tek bir kasa üzerinden çalışır. Pratik ve kullanışlı olması temizlik açısından da birçok rahatlık sunar.

tül stor perde temizliği
  • Stor perdeniz tülden yapılmışsa bir yıkama torbası içine tül kısmını yerleştirerek çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
  • Arka yüzündeki kumaş storu ise yine ılık su ve sünger yardımıyla yukarıda belirtilen örnekler gibi temizleyebilirsiniz.

 

Stor Perde Ütülenir Mi?

Aslında bu sorunun cevabı, hayır! Stor perdenizi temizlerken yere sermek için yeterince düz bir alan tercih etmediğiniz durumlarda perdenizde kırışıklık oluşur ve kırışıklık ile apre kaplaması kırılarak deforme olur. Böylece stor perdeniz lekeli izlenimi veren bir görünüme sahip olur. Stor perdeniz kırıştığı anda aklınıza hemen ütülemek gelir. Maalesef ütüleme yaparak kırışıklığını düzeltmeniz pek de mümkün olmaz. Ütüleme işlemi apre kaplamaya zarar verir ve bu durum daha da kalıcı hale gelir. Bu nedenle stor perdenizi temizlerken serdiğiniz alana dikkat ederseniz kırışmasını ve kırılmasını önleyerek sonrasında ütüleme gereksinimi duymazsınız. Tek yapmanız gereken, perdenizi yere sererek temizlediğiniz sırada perdenizin kırışmaması ve bükülmemesi için ekstra dikkat etmek. Aksi halde perdenizin bir yenisini almak zorunda kalabilirsiniz.

Aslen yayınlandı