Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Çamaşırları Beyazlatmak için Altın Tüyolar

Temizliğin sembolü olan bembeyaz çamaşırlarınız zamanla griye dönüşmesin istiyorsanız, yazımızda vereceğimiz püf noktaları mutlaka ilginizi çekecektir.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Askıda asılı beyaz gömlekler

Beyaz çamaşırlar, yanlış yıkama yöntemleri ya da farklı etkenlerden dolayı zamanla gri renge dönüşür. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin beyaz çamaşırlar lekelenebilir ya da sararabilir. Daha beyaz çamaşırlar için uygulamanız gereken yöntemleri bilirseniz kar gibi beyaz çamaşırlara sahip olabilirsiniz. Kıyafetlerinizin ve perdelerinizin ilk günkü beyazlığını korumak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Beyaz ve açık renkli giysilerinizin ilk günkü gibi göz alıcı parlaklıkta kalmasını istiyorsanız, Yumoş Uzman Beyaz Koruma’yı tercih edebilirsiniz. Yumoş Uzman Beyaz Koruma, Pro-White içeren özel formülü ile giysilerinizin ihtiyacı olan bakımı sunar. Beyaz çamaşırlarınızın bakımını işin uzmanına bırakırken bembeyaz kıyafetlerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Bembeyaz Çamaşırlar için Ne Yapmalı?

Hepimiz için beyaz çamaşırların ilk günkü parlaklığını koruması çok hassas bir konudur. Bu nedenle cevabı en çok merak edilen soruların başında “beyazlar nasıl bembeyaz olur?” gelir. Özellikle yanlış yıkama yöntemleri ve kalitesiz deterjan kullanımı nedeniyle sararan ya da grileşen çamaşırları eski haline döndürmek neredeyse imkânsız gibi görülebilir.

Beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler ve beyaz gömlek sararması ise birçoğumuzun adeta korkulu rüyasıdır. Halbuki doğru şekilde uygulanan yıkama yöntemleri sayesinde zamanı geri almak mümkün olabilir. Nasıl mı? İşte çamaşırları beyazlatmak için takip etmeniz gereken adımlar:

  • Kar gibi beyaz çamaşırlar için öncelikle doğru çamaşır yıkama tekniklerini bilmeniz gerekir. Bunun ilk adımı da beyazları sadece kendi renkleriyle birlikte yıkamaktır. Beyaz çamaşırlarınızın rengi ne kadar açık olursa olsun asla başka renklerdeki kıyafetlerinizle birlikte yıkamamalısınız. Aksi halde diğer renkler birbirine karışarak çamaşırlarınızın grileşmesine neden olabilir.
  • Beyaz çamaşırlarda en doğru sonucu alabilmek için en önemli detaylardan biri de beyazlar için üretilen deterjan ve yumuşatıcıların tercih edilmesidir.
  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkamaya karar verdiğinizde çamaşır makinenizi çok fazla doldurmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok fazla çamaşırı aynı anda yıkamaya çalışırsanız beyaz çamaşırlarınızın rengi koyulaşabilir. Böyle bir durum ise maalesef renk almış beyaz çamaşırlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.
  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinede kurutmaktan kaçınmalısınız. Eğer mümkünse doğal havalandırması olan ve bol güneş ışığı gören bir yerde kurutma işlemini yapmalısınız. Böylece hem çamaşırlarınız daha hızlı kurur hem de güneş ışınlarının etkisiyle beyaz çamaşırlarınızın rengi daha parlak olur.
  • Bazı durumlarda beyazların rengini açmak için tercih edilen çamaşır suyunu çok dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. Havlu ya da iç çamaşırlarında iyi sonuç veren çamaşır suyu, keten ya da diğer kumaş türlerinde beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle hassas kumaş dokusu olan eşyalarınızı yıkarken çamaşır suyunu hassas kumaşlara uygun türden seçmelisiniz.
Reklam

Püf Noktaları

Eğer çamaşırlarınızı doğal yollarla beyazlatmak için çözüm arıyorsanız limon, kullanılan çözümlerden biridir, fakat aradığınız etkili beyazlığı vermeyecektir. Profesyonel ve eforsuz çözümler için mutlaka çamaşır türünüze uygun çamaşır suyu tercih etmelisiniz.

Perdeler Nasıl Bembeyaz Olur?

Ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan perdeler kirli hava, güneş ışığı, sigara dumanı, kalorifer isi gibi nedenlerle zamanla beyazlığını kaydedebilir. Bu nedenlerden dolayı çok çabuk kirlenen perdelerinizin eskisi gibi pırıl pırıl ve bembeyaz olması için kaliteli tül beyazlatıcılar kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Perdelerinizin deforme olmasını engelleyerek temizlenmesine yardımcı olacak ve kar gibi bembeyaz yapacak yöntemlerden bazıları şunlardır:

Beyaz perdelerinizi yıkarken bulaşık makinesinde kullandığınız tabletleri çamaşır makinenizde de kullanabilirsiniz. Perdenizi çamaşır makinesine yerleştirin ve perdenizin arasına bir adet bulaşık makinesi tableti yerleştirin. Daha sonra makinenizi 30 derecede ve perde yıkama programında çalıştırabilirsiniz.

Eğer perdelerinizde sarı lekeler oluşmuşsa çamaşır makinenizin deterjan bölümüne 2 tatlı kaşığı toz şeker koyarak uygun programda çalıştırabilirsiniz.

Doğal yöntemlerin perde temizliğinde yeterli olmadığını düşünüyorsanız Omo Active Sıvı gibi lekeler üzerinde etkili bir deterjan veya tül beyazlatıcı özel ürünler tercih edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Çoğu zaman beyaz çamaşırları beyazlatmak için kullanılan çamaşır suyunun çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Özellikle bazı kumaş çeşitleri çamaşır suyunun kimyasal bileşeninden kötü etkilenir ve zarar görür. Bu nedenle beyaz çamaşırınızın kumaş dokusuna uygun yıkama yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Aslen yayınlandı