Çamaşırları Beyazlatmak İçin Altın Tüyolar

Perdeler ve beyaz çamaşırlar nasıl bembeyaz olur? Temizliğin sembolü olan beyaz çamaşırlarınız hep bembeyaz kalsın istiyorsanız sizin için derlediğimiz püf noktalarını uygulayın.

Güncellenmiş 3 Nisan 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dolapta asılı beyaz gömlekler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Beyaz çamaşırlar, yanlış yıkama yöntemleri ya da farklı etkenlerden dolayı zamanla gri renge dönüşür. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin beyaz çamaşırlar lekelenebilir ya da sararabilir. Daha beyaz çamaşırlar için uygulamanız gereken yöntemleri bilirseniz kar gibi beyaz çamaşırlara sahip olabilirsiniz. Kıyafetlerinizin ve perdelerinizin ilk günkü beyazlığını korumak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Beyaz Çamaşırlar Nasıl Bembeyaz Olur?

Hepimiz için beyaz çamaşırların ilk günkü parlaklığını koruması çok hassas bir konudur. Bu nedenle cevabı en çok merak edilen soruların başında beyazlar nasıl beyazlatılır, sararan beyaz çamaşırlar nasıl beyazlatılır gibi sorular gelir. Özellikle yanlış yıkama yöntemleri ve kalitesiz deterjan kullanımı nedeniyle sararan ya da grileşen çamaşırları eski haline döndürmek neredeyse imkânsız gibi görülebilir.

Beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler ve beyaz gömlek sararması ise birçoğumuzun adeta korkulu rüyasıdır. Halbuki doğru şekilde uygulanan yıkama yöntemleri sayesinde zamanı geri almak mümkün olabilir. Nasıl mı? İşte çamaşırları beyazlatmak için takip etmeniz gereken adımlar:

  • Kar gibi beyaz çamaşırlar için öncelikle beyaz çamaşır yıkama tekniklerini bilmeniz gerekir. Bunun ilk adımı da beyazları sadece kendi renkleriyle birlikte yıkamaktır. Beyaz çamaşırlarınızın rengi ne kadar açık olursa olsun asla başka renklerdeki kıyafetlerinizle birlikte yıkamamalısınız. Aksi halde diğer renkler birbirine karışarak çamaşırlarınızın grileşmesine neden olabilir.

  • Beyaz çamaşırlarda en doğru sonucu alabilmek için en önemli detaylardan biri de beyazlar için üretilen deterjan ve yumuşatıcıların tercih edilmesidir.

  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkamaya karar verdiğinizde çamaşır makinenizi çok fazla doldurmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok fazla çamaşırı aynı anda yıkamaya çalışırsanız beyaz çamaşırlarınızın rengi koyulaşabilir. Böyle bir durum ise maalesef renk almış beyaz çamaşırlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinede kurutmaktan kaçınmalısınız. Eğer mümkünse doğal havalandırması olan ve bol güneş ışığı gören bir yerde kurutma işlemini yapmalısınız. Böylece hem çamaşırlarınız daha hızlı kurur hem de güneş ışınlarının etkisiyle beyaz çamaşırlarınızın rengi daha parlak olur.

  • Bazı durumlarda beyazların rengini açmak için tercih edilen çamaşır suyunu çok dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. Havlu ya da iç çamaşırlarında iyi sonuç veren çamaşır suyu, keten ya da diğer kumaş türlerinde beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle hassas kumaş dokusu olan eşyalarınızı yıkarken çamaşır suyunu hassas kumaşlara uygun türden seçmelisiniz.

Aydınlık pencere önünde asılı tül perde

Eğer çamaşırlarınızı doğal yollarla beyazlatmak için çözüm arıyorsanız limon, kullanılan çözümlerden biridir, fakat aradığınız etkili beyazlığı vermeyecektir. Profesyonel ve eforsuz çözümler için mutlaka çamaşır türünüze uygun çamaşır suyu tercih etmelisiniz.

Tül Perde Yıkama: Beyaz Perde Nasıl Yıkanır?

Ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan perdeler kirli hava, güneş ışığı, sigara dumanı, kalorifer isi gibi nedenlerle zamanla beyazlığını kaydedebilir. Bu nedenlerden dolayı çok çabuk kirlenen perdeleri beyazlatmak için kaliteli tül beyazlatıcılar kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Perdelerinizin deforme olmasını engelleyerek temizlenmesine yardımcı olacak ve kar gibi bembeyaz yapacak yöntemlerden bazıları ve çamaşır beyazlatmanın püf noktaları şunlardır:

Beyaz tül perdelerinizi yıkarken bulaşık makinesinde kullandığınız tabletleri çamaşır makinenizde de kullanabilirsiniz. Tül perde nasıl beyazlatılır diyorsanız, perde yıkarken beyazlaması için perdenizin arasına bir adet bulaşık makinesi tableti yerleştirin. Daha sonra makinenizi 30 derecede ve perde yıkama programında çalıştırabilirsiniz.

Eğer perdelerinizde sarı lekeler oluşmuşsa çamaşır makinenizin deterjan bölümüne 2 tatlı kaşığı toz şeker koyarak uygun programda çalıştırabilirsiniz.

Doğal yöntemlerin perde temizliği için yeterli olmadığını düşünüyorsanız Omo Active Toz gibi lekeler üzerinde etkili bir deterjan veya tül beyazlatıcı özel ürünler tercih edebilirsiniz.

Çamaşır yıkama rehberimize göz atarak yalnızca beyazları değil, renkli ve siyah çamaşırlarınızı da yıpratmadan temizlemenin püf noktalarını uygulayabilirsiniz.

Çoğu zaman beyaz çamaşırları beyazlatmak için kullanılan çamaşır suyunun çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Özellikle bazı kumaş çeşitleri çamaşır suyunun kimyasal bileşeninden kötü etkilenir ve zarar görür. Bu nedenle beyaz çamaşırınızın kumaş dokusuna uygun yıkama yöntemlerini tercih etmelisiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?