Tül Perde Nasıl Yıkanır? Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları

Evinize ferahlık katacak tertemiz tül perdelere kavuşmak veya kırışan tül perdelerinizi açmak için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır makinesi gösterge paneli

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Dekorasyonun tamamlayıcısı olan perdeler evdeki diğer eşyalar gibi düzenli olarak temizlenmelidir. Düzenli temizlenmeyen perdeler; toz, evcil hayvan tüyü ve hatta küf gibi sağlık için zararlı olabilecek kirlere yuva olabiliyor. Bu nedenle perde temizliğini de temizlik rutinimizin bir parçası haline getirmek oldukça önemlidir. Peki, tül perde nasıl yıkanır? Tül perde yıkamanın püf noktaları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Tül Perde Temizliğinin Önemi  

Evlerimizde daha ferah ve temiz bir görüntü için tül perdelerimizi genelde açık renkte tercih ediyoruz. Dolayısıyla en ufak kir bile göze batıyor. Ayrıca evde yemek pişirildiğinde ya da sigara içildiğinde perdeler çok daha çabuk kirleniyor ve kötü kokuları hapsediyor. Bu durum perdelerin beyaz ve temiz görüntüsünü yok ediyor. Düzenli temizlenmeyen tül perdelerde de renk solmaları görülebiliyor. Ayrıca perdenizi her açıp kapattığınızda, toz ve diğer döküntüler havaya karışıp alerji riskini artırıyor. 

Tül Perde Makinada Nasıl Yıkanır?

Yıkama türleri ve dereceleri perde kumaşına göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde birçok kumaş türü çamaşır makinesinde yıkanabilme özelliğine sahiptir. Ancak makinede yıkamak için en iyi perde türü, tül gibi hafif malzemelerden üretilmiş olanlardır. Pamuk oranı yüksek hassas kumaşlar, yüksek sıcaklıkta yıkandığında çekebilir ve kumaş üzerinde bozulmalar meydana gelebilir.

Kadife gibi suyu tutacak kalın kumaşlardan yapılmış perdelerin, elde ya da kuru temizlemede temizlenmesi gerekebilir. Bu nedenle perdelerinizi yıkamadan önce etiketini ve kumaş özelliklerini kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca perdelerin kırışmaması için yüksek sıkma ayarları seçilmemelidir. Kumaşla ilgili tüm soruların cevabından eminseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Çamaşır makinenizin hassas yıkama modunu seçin. Otomatik bir seçenek yoksa manuel olarak soğuk yıkama ayarını tercih edin.

 • Perde kaç derece yıkanır konusu kafanızda soru işareti oluşturuyor olabilir. Mümkün olan en düşük ısıda yıkamanız tüle zarar vermemek için en iyi seçenektir.

 • Perdeleriniz uzun süredir yıkanmamışsa, makinenizde ön yıkama programını tercih etmek iyi bir seçenektir. Makinenizin her iki gözüne, bir ölçek deterjan ekleyin.

 • Tül perde yıkarken kırışmaması için, her yıkamada mutlaka yumuşatıcı kullanmayı ihmal etmeyin. Yumuşatıcı, hem perdelerinizin mis gibi kokmasını hem kırışmamasını sağlar.

 • Eğer perdeleriniz yoğun bir desene sahip değilse çabuk kırışacağından mümkünse sıkma yapmayın.

 • Makine işlemini bitirdikten sonra, makinenizin su boşaltma ayarından fazla suyu tahliye ettikten sonra perdelerinizi vakit kaybetmeden asın.

 Tül Perde Yıkamanın Püf Noktaları  

 • Yıkama esnasında ruletlerin sivri yerlerinin perdeye zarar vermesinin önüne geçmek için perdelerinizi düzgün bir şekilde katlayıp çamaşır makinesine yerleştirin. 

 • Daha kolay ütülemek, tüllerin güzel kokusunu uzun süre muhafaza etmesi ve perdelerin kırışmaması için  yumuşatıcı kullanmayı unutmayın. Ayrıca hepimizin hayali olan ütüsüz ütüleme için Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 • Perdelerinizin kırışmaması için tülleri makinede bekletmeden hemen asın. Sıkma programı kullanmadıysanız, perdeden su sızma ihtimalini göz önünde bulundurun ve zemine zarar vermeden silmeyi ihmal etmeyin.

 • Yeni aldığınız tül perdeleri vakit kaybetmeden yıkamanız, onları uzun süre beyaz kullanmanız için oldukça önemlidir.

 • Daha beyaz perdeler için az bilinen bir yöntem: Toz şeker. Tül perdelerinizi çamaşır makinesine yerleştirdikten sonra üzerlerine tepeleme 2 tatlı kaşığı kadar toz şeker ilave etmeniz ve her zaman kullandığınız ayarda yıkamanız yeterli.

 • Deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat koyun ve makinenizi normal yıkama ayarlarında çalıştırın. Dilerseniz çamaşır deterjanı kullanın ve karbonatı perdelerinizi makineye yerleştirdiğinizde üstlerine serpin.

 • Eğer vaktiniz varsa bir leğene koyduğunuz perdelerinizin üstünü geçecek kadar su koyup 1 şişe sodayı suya ekleyin. Sodalı suda 1 gün beklettiğiniz perdenizi her zamanki gibi yıkayın.

Perde Nasıl Ütülenir? Perde Ütülemenin Püf Noktaları

Temiz tül perdelerin kırışmaması için ve daha kolay ütüleyebilmek için yıkama aşamasında dikkatli olmalısınız. Perdelerinizi çamaşır makinenizin hassas ayarında yıkadıktan sonra çok bekletmeden asıp kurumasını bekleyin. Asmadan önce hafifçe çırparak minik kırışıklıkları açabilirsiniz. Eviniz elverişliyse nemli haldeki perdelerinizi asarak yerinde kurutmayı seçebilirsiniz. 

Perdeleriniz ütüsüz açılamayacak kadar kırışıksa, ütünün en düşük sıcaklık ayarını tercih edin. Herhangi bir kaza yaşanmaması için, ütüyü öncelikle başka bir çamaşır üzerinde gezdirin. Bu işlem, ütünün ilk sıcağını alması için gereklidir. Ardından tül perdenin görünmeyecek bir yerinden ütülemeye başlayın.Ütüyü, tülün üzerinde çok bekletmeden, mümkünse uzaktan buhar tutarak açmayı denemekte bir diğer seçenektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?