Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi kumaşa ya da yüzeylere bulaştığında çıkarması güç bir lekeye neden olabilir. Peki, tükenmez kalem nasıl çıkar, tükenmez kalem izi nasıl çıkar? Tükenmez kalem silme yöntemleri, leke çıkarma ipuçları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
tükenmez kalem lekesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tükenmez kalemler, kalıcılığı ve kullanım kolaylığı sağladığından çok tercih edilirler. Ancak aynı zamanda kolayca sızdırabilir, kırılabilir ve mürekkebini anında birçok yere yayabilirler. Kolayca bulaşan mürekkep lekesi ise doğru yöntemler uygulanmadığında çıkarması güç bir leke haline gelebilir, giysi ve mobilyalarınız için üzücü sonuçlar doğurabilir. Peki, tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar, tükenmez kalem çıkarıcı olarak hangi ürün kullanılabilir? Sizin için derlediğimiz kumaştan, mobilyadan tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemlerini okuyun, mürekkepten kolayca kurtulun!

Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem, akışkan yapısı nedeniyle kolayca leke yapabilir. Mürekkebin kimyasal bileşimi nedeniyle çıkarılması zor olan tükenmez kalem lekesi kumaştan nasıl çıkarılabilir diye düşünüyorsanız okumaya devam edin!

 1. 1

  Lekeye müdahale etmeye başlamadan hemen önce kumaşın diğer bölümlerini güvence altına almalısınız. Örneğin, tişörtünüze tükenmez kalem lekesi bulaştıysa arkasına geçmemesi için araya bir havlu koyabilir, masa örtünüze bulaştıysa masaya geçmemesi için bez ya da bolca kağıt havlu koyabilirsiniz.

 2. 2

  Tükenmez kalem lekesinin zor bir leke olduğunu söyledik. Bu yüzden ön müdahale her zaman için gerekli! Lekenin üzerine Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi inatçı lekelerde etkili bir sprey sıkın. Lekeli alanı asla ovmayın ya da birbirine sürtmeyin. Sprey sıktığınız lekeli bölgenin üstüne peçete ya da beyaz bir bez kapatın.

 3. 3

  10 dakika kadar bekledikten sonra tampon hareketlerle bezi alın, kumaşa sürtmemeye özen gösterin.

 4. 4

  Kumaşın temizliği ve lekenin tamamen ortadan kalkması için yıkama talimatlarını okuduktan sonra makineye atın.

 5. 5

  Deterjan gözüne konsantre kıvamı ve özel formülüyle dokuya derinlemesine işleyerek temizlik ve bakım yapan Omo Active Sıvı deterjan ekleyin. Makineyi çalıştırın.

 6. 6

  Yıkama programı sona erdiğinde kumaşı çıkarın ve lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa yukarıdaki adımları tekrarlayın.

 7. 7

  Lekenin çıktığına emin olduktan sonra havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Eğer tükenmez kalem lekesi koltuk gibi büyük kumaş yüzeylere bulaşmışsa ve koltuk örtüsü çıkarılıp yıkanamıyorsa Cif Her Yer Leke Uzmanı ile ön işlem uyguladıktan sonra bir kova ılık suyun içine Omo Active Sıvı deterjan ekleyin ve temiz, beyaz bir bezi suya batırarak lekeli alandan silmeye başlayın. Silme hareketini dışarıdan içeri doğru, yuvarlak hareketlerle yapın. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Peki, tahta kalemi kumaştan nasıl çıkar diye düşünüyorsanız tıklayın, leke çıkarma yöntemlerini öğrenin!

Pantolonda Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Günlük hayatınızda sık sık kullandığınız tükenmez kalem pantolonunuzda leke mi yaptı? Endişelenmeyin! Okumaya devam edin, pantolondan tükenmez kalem silme yöntemlerini öğrenin!

İşte, adım adım pantolondan tükenmez kalem lekesi çıkarma yöntemleri…

 1. 1

  Öncelikle tükenmez kalem leke yaptığında hemen silmeye çalışmayın. Akışkan yapısı sebebiyle pantolon kumaşına yayılmasına neden olabilir. Tükenmez kalemin mürekkebi kuruyunca işleme geçebilirsiniz.

 2. 2

  Pantolonun leke olan kısmından diğer tarafa leke geçmemesi için araya havlu yerleştirin.

 3. 3

  Lekenin üzerine üstün leke çıkarma gücüne sahip Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün. Üzerine temiz nemli bir bez ya da peçete kapatın. 10 dakika kadar bekletin.

 4. 4

  Bir süre bekledikten sonra bezi kaldırın ve tampon hareketlerle lekeyi silin.

 5. 5

  Pantolonu makineye atın ve deterjan gözüne düşük sıcaklıklarda bile kir ve lekeleri kolayca çıkaran Omo Active Sıvı deterjan ekleyin.

 6. 6

  Pantolonun yıkama talimatlarına uyarak makineyi çalıştırın.

 7. 7

  Program bittiğinde pantolondan lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa adımların hepsini tekrarlayın.

 8. 8

  Lekenin çıktığından emin olduktan sonra havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Artık işte, okulda ya da dışarda tükenmez kalemi rahatça kullanabilir, cebinizde taşırken leke yapar mı diye düşünmeden gezebilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalemler ve keçeli kalemler, tolüen, gliko-eterler, propilen glikol ve propil alkol içerebilen organik çözücülerle süspanse edilmiş pigmenler ve boyalar içerir. Bu kimyasal bileşimi sayesinde arkasında çıkarması güç bir leke bırakır. Bu lekeyi yok etmek için mürekkepte bulunan hem polar (su) hem de polar olmayan (organik) molekülleri çözebilecek ürünlerin kullanılması gerekir. Mürekkebin yapısını öğrendik. Peki, tükenmez kalem izi nasıl çıkar, tükenmez kalem çıkarıcı ürünler nelerdir? Tükenmez kalem lekesini kıyafetten çıkarmak için okumaya devam edin!

Tükenmez kalem kıyafetinize leke yaptığında öncelikle mürekkebin bir miktar kurumasını beklemelisiniz. Hemen müdahale ederseniz lekenin diğer yüzeylere de bulaşmasına neden olabilirsiniz.

 1. 1

  Lekenin kıyafetin diğer tarafına geçmemesi için hemen araya bir havlu ya da dolgun bir kağıt havlu yerleştirin.

 2. 2

  Lekenin üzerine Cif Her Yer Leke Uzmanı sıkın. Üzerine temiz beyaz bir bez örtün. Mürekkep zorlu bir leke olduğundan leke çıkarıcının etki etmesi için zaman verin.

 3. 3

  10 dakika kadar bekledikten sonra bezi kaldırın ve tampon hareketlerle kumaşa baskı uygulayın. Silme hareketi yapacaksanız lekeli alanda dışarıdan içeri doğru yuvarlaklar çizin. Bu sayede, leke kumaşın diğer yüzeylerine yayılmayacak ve çıkarması da kolay olacaktır.

 4. 4

  Lekeli kıyafetin yıkama talimatlarını kontrol edin ve belirtildiği gibi yıkamak üzere makineye yerleştirin.

 5. 5

  Çamaşır makinesinin deterjan gözüne geliştirilmiş sıvı formülü ile lekeleri kolayca çıkarırken bakım yapan Omo Active Sıvı dökün ve makineyi çalıştırın.

 6. 6

  Program bittikten sonra lekeli alanı kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa mutlaka adımları tekrar etmelisiniz. Leke çıkmadan kuruma işlemine geçerseniz lekenin yerleşmesine neden olabilir, kıyafetinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

 7. 7

  Leke tamamen çıktığında havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Zorlu tükenmez kalem lekesini kıyafetlerden çıkarmak işte bu kadar kolay! Adımları izleyin, lekesiz kıyafetlerin keyfini çıkarın!

Sehpadan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem kolayca leke yapan ve yayılan bir mürekkebe sahip olduğundan sehpa gibi mobilyalarınızda kötü bir görüntüye neden olabilir. Bu yüzden lekeyi fark ettiğinizde temizlemeli, mürekkebin diğer alanlara bulaşmaması için önlem almalısınız.

Peki, tükenmez kalem lekesi sehpadan nasıl çıkar? İşte, tükenmez kalem silme yöntemleri…

 1. 1

  Sehpanın lekeli alanına Cif Her Yer Leke Uzmanı püskürtün ve bir süre bekletin. Cif Her Yer Leke Uzmanı, özenle geliştirilen çok amaçlı formülü sayesinde evinizin neredeyse her alanında pratik ve güvenli temizlik sağlar.

 2. 2

  Mürekkep lekesini çıkarmak için temiz beyaz bir bez kullanarak dairesel hareketlerle ovalayın. Leke beze bulaştığında, yüzeye tekrar yaymamak için bezin tersini çevirin.

 3. 3

  Leke çıktıktan sonra temiz nemli bir bezle tüm yüzeyi silin.

Mobilyalarınızdan tükenmez kalem lekesini çıkarmak işte bu kadar kolay!

Kalem lekesi nasıl çıkar ve yüzeylerden tahta kalemi lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz yazıları okuyabilir, uzman tüyolarla lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kurşun Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

  Kurşun kalem lekesi diğer kalem türlerine oranla daha hızlı ve kolay bir şekilde temizlenebilir. Kurşun kalemlerin içeriğinde kömürden elde edilen kalem ucu bulunur. Bu nedenle sizi çok fazla zorlamayacak bir lekedir. Kurşun kalem lekesini çıkarmak için:

  1. 1

   Çamaşır Deterjanı

   Bir miktar çamaşır deterjanını lekenin üzerine serperek nemli bez ile silmeyi deneyebilirsiniz. Sertçe ovalanan leke kısa sürede kaybolur.

  2. 2

   Saf Alkol

   İnatçı bir leke ise bu kez saf alkol ilave ederek yeniden ovalayabilirsiniz.

  3. 3

   Nemli Bez

   Ardından durulanmış nemli bir bez kullanarak leke bölgesinin üzerinden geçebilirsiniz.

   Kalemlikler kalemler ve kırtasiye gereçleri
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?