Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yüzeylerden Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Kara tahtalar ve tebeşirler tarihe karışmaya başladıkça tahta kalemleri daha çok kullanılır hale geldi. Peki tahta kalemi lekesi nasıl çıkar? Asetat kalemi nasıl çıkar? Aradığınız cevapları sizin için derledik.

Güncellenmiş

Turuncu zeminde defter, kahve ve renkli kalemler
Reklam
Sign Up Banner

Tahta kalemleri, tebeşirlerin yerini aldığı günden beri özellikle okullarda ve iş yerlerinde vazgeçilmez birer ürün haline geldi. Kara tahta diye tabir ettiğimiz, tebeşir ile üzerine yazı yazılabilen ve aslında çok da fazla leke sorunu çıkarmayan tahtaların yerini beyaz tahtalar alınca, tahta kalemleri de hem hayatımıza girdi ve bizleri lekesiyle başa çıkmanın yollarını aramaya itti.

"Tahta kalemi lekesi nasıl çıkar?" sorusu herkesin başına gelebilecek problemlerden birisi oldu. Bu yazımızın devamında, mürekkep içeriği nedeniyle oldukça çetin lekeler olan tahta kalemi lekesi nasıl geçer sorusunun cevabına yönelik ipuçları vereceğiz.

Yer, mutfak ve banyo yüzeylerinde etkili temizlik sağlayan Cif Jel Tüm Yüzeyler ile tahta kalemi lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Tahta Kalemi Mürekkebi Nasıl Çıkar?

Tahta kalemi lekesi, mürekkep içerdiği için fazlasıyla inatçıdır ve çıkarmak oldukça zordur. Bu lekelerle başa çıkmak için birçok yöntem bulunur. Bunları sıralamaya başlamadan önce, lekenin hangi tür yüzeyde olduğunu belirlemeniz gerekli. Örneğin kumaştan tahta kalemi lekesi çıkarma yöntemleri ile duvardan çıkarma yöntemleri farklılık gösterir. Her yüzey aynı temizlik ürününe aynı tepkiyi vermeyeceğinden, bu konu oldukça önemlidir. Bu noktada hem yüzeye zarar vermeyecek, hem de lekeyi sökecek farklı yollar izlemeniz gerekir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tahta kalemi ya da asetatlı kalem olarak adlandırdığımız kalemler, bir sunum esnasında konuşurken ya da tahtaya bir şeyler yazarken elinizden düşebilir. Çocuğunuz kalemle duvarlara ya da fayans zemine kalemi sürebilir. Bu gibi olumsuzluklar sonrasında asetat kalemi veya tahta kalemi lekesi nasıl temizlenir biraz da bu konu üzerinde duralım.  

BUNLARA DİKKAT Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmenizde fayda var.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Beyaz duvardan bezle mavi tahta kalemi lekesi çıkaran biri

Tahta Kalemi Lekesi Çıkarma: Alkol

Kumaşlarda olduğu gibi, zeminde de alkol ve alkol içerikli ürünler kullanmak tahta kalem lekesi nasıl çıkar sorusuna bir cevap olarak karşımıza çıkar. Öncelikle lekenin bulunduğu yüzeye bir miktar alkol ya da aseton döküp beklemelisiniz. Eğer leke duvardaysa alkol içeren ürünü kağıt havlunun ucuna döküp havluyu lekeye sürebilirsiniz. Yaklaşık 15-20 dakika kadar lekenin yumuşamasını bekledikten sonra ıslak bir bezle lekeyi yaymadan silebilirsiniz  

Tahta Kalemi Lekesi Çıkarma: Silgi

Silgiler, kurumuş tahta kalemi lekesi temizlemek için çok fazla kullanılan ürünlerdir. Kuruduğunda mürekkep lekesini emmeyecek bir yüzeyde leke olduğunda bu yöntemin işe yarayacağını belirtmekte fayda var. Emici yüzeylerde bu yöntem işinize yaramayacaktır. Mermer, parke ve fayans gibi yüzeylerde yer alan beyaz tahta kalemi lekesi kuruduktan sonra kurşun kalem silmek için kullanılan silgi ile sertçe zemini silin ve ardından nemli bir bezle kalan izleri temizleyin.

Elinde beyaz diş macunu tüpü tutan biri

Tahta Kalemi Lekesi Çıkarma: Diş Macunu

Tahta kalemi mürekkebi nasıl çıkar sorusunun bir diğer cevabı da diş macunudur. Karbonat içeren diş macunları, emici olmayan zeminlerden asetatlı kalem lekesi çıkarma konusunda çok kullanılan ürünlerdir. Diş macununuz karbonat içermiyorsa evdeki toz karbonat ile macunu birleştirerek kullanabilirsiniz. Bu karışımı lekenin üzerine sürdükten sonra kuru bir bezle önce iyice lekeye yedirmeli, ardından yumuşayan lekeyi ıslak bir bezle silmelisiniz. Diş macunuyla temizleme yöntemini beyaz spor ayakkabılar için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kıyafetten mürekkep lekesi, çay lekesi gibi inatçı lekeleri çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemlere göz atmayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir miktar çamaşır deterjanını lekenin üzerine serperek nemli bezle silmeyi deneyebilirsiniz. Sertçe ovalanan leke kısa sürede kaybolur. İnatçı bir leke ise bu kez saf alkol ilave ederek yeniden ovalayabilirsiniz. Ardından durulanmış nemli bir bez kullanarak leke bölgesinin üzerinden geçebilirsiniz.

Her Kalem Lekesi Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Kalem türlerinin her biri farklı bir boya türü ile üretilir. Dolayısıyla kumaşlar veya duvarlar üzerinde farklı etkiler bırakırlar. Tükenmez kalem, pilot kalem ya da kurşun kalem türleri için farklı temizlik metodları uygulanır. Bazı kalem türlerinin bıraktığı lekelerin temizliği oldukça güç olabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri ve temizlik şekli de kalem türlerine göre değişiklik gösterir.

Saf Alkol Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarmak İçin Kullanılır mı?

Evet kullanılır fakat saf alkolü asla lekenin üzerine boca etmeyin. Bu lekenin yayılmasına sebep olur. Bunun yerine alkolü beyaz bir bez üzerine dökün ve leke üzerine baskı uygulayın. Tüm leke temizlenene kadar bu işleme devam edin. Mürekkep lekesi tamamen kaybolduğunda bir havlu yardımıyla temizlediğiniz bölgeyi iyice kurulayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı