Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Tahta Kalemi Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Tahta kalemleri, tebeşirlerin yerini aldığı günden beri özellikle okullarda ve iş yerlerinde vazgeçilmez birer ürün haline geldi. Kara tahta diye tabir ettiğimiz, tebeşir ile üzerine yazı yazılabilen ve aslında çok da fazla leke sorunu çıkarmayan tahtaların yerini beyaz tahtalar alınca, tahta kalemleri de hem hayatımıza girdi ve bizleri lekesiyle başa çıkmanın yollarını aramaya itti. Tahta kalemi lekesi nasıl çıkar, sorusu herkesin başına gelebilecek problemlerden birisi oldu. Bu yazımızın devamında, mürekkep içeriği nedeniyle oldukça çetin lekeler olan tahta kalemi lekesi nasıl geçer sorusunun cevabına yönelik ipuçları vereceğiz.

Güncellenmiş

Tahta Kalemi Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Tahta Kalemi Mürekkebi Lekesi Nasıl Çıkar?

Tahta kalemi lekesi, mürekkep içerdiği için fazlasıyla inatçıdır ve çıkarmak oldukça zordur. Bu lekelerle başa çıkmak için birçok yöntem bulunur. Bunları sıralamaya başlamadan önce, lekenin hangi tür kumaşta olduğunu belirlemeniz gerekli. Her kumaş türü aynı temizlik ürününe aynı tepkiyi vermeyeceğinden, bu konu oldukça önemlidir. Bu noktada hem kumaşa zarar vermeyecek, hem de lekeyi sökecek farklı yollar izlemeniz gerekir.

Tahta kalemi lekesine asla sıcak su ile müdahale etmeyin. Aksi takdirde su, lekenin yayılmasına sebep olacaktır.

Kumaştan Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikli olarak bilmeniz gereken en önemli şey, asetatlı kalem lekesi gördüğünüzde asla sıcak su ile müdahale etmemeniz gerektiğidir. Çünkü su, lekenin iyice yayılmasını sağlar. İlk olarak lekeyi yumuşatmak için yollar izlemek gerekir.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar
Çamaşır suyu ile tahta kalemi lekesi nasıl çıkar?
Çamaşır makinenizin kısa programında bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Fresh Ultra konsantre sıvı deterjan ile tahta kalemi lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ile Temizleme

Lekenin bulunduğu kumaş beyaz ve çamaşır suyu ile temasında sorun olmayan nitelikteyse tahta kalemi lekesi çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle lekenin üstündeki sıvı tabakayı emici bir bezle etrafa yaymadan alın. Kağıt havlu ya da normal el havlusu bu konuda yeterli olacaktır. Ardından lekeli bölgeye çamaşır suyu dökerek yaklaşık 15 dakika kadar bekletmeniz ve çamaşır makinesine atmanız yeterli olacaktır.

limon suyu ile tahta kalemi lekesi çıkarma

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Giysilerinizi temizlemeden önce iç yüzündeki etikette yer alan yıkama talimatlarını da kontrol etmeyi unutmayın. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmenizde fayda var.

Limon Suyu ile Temizleme

Narenciye olarak adlandırılan meyveler, asit yoğunlukları fazla olduğundan lekeleri sökme konusunda oldukça başarılıdır. İlk olarak kıyafet ya da kumaştaki fazla mürekkebin üzerine havlu ile bastırmakla işe başlamalısınız. Ardından, lekenin üzerine yarım limonu sıkın ve 15 dakika kadar bekleyin. Leke yumuşadığında temiz bir bezle lekeyi yaymadan silmeye çalışın. Eğer sonuç alamazsanız işlemi tekrarlayın. Limon suyu ile yumuşayan mürekkep, kolayca kıyafetinizden çıkacaktır.

Süt, Sirke ve Limon Suyu ile Temizleme

Asidik yapılarıyla sirke ve limon oldukça etkili leke yumuşatıcılardır. Bu üç ürünü bir kapta karıştırıp lekenin üzerine sürerseniz ve bir süre bekledikten sonra lekelenen kumaş için uygun yıkama koşullarında çamaşır makinesinde yıkarsanız lekeden kurtulabilirsiniz.

alkol ile tahta kalemi lekesi nasıl çıkar?

Alkol ile Temizleme

Kumaşta leke bırakan asetat kalemi silme işleminden önce üzerine bir miktar alkol ya da yüksek alkol içeren içki (viski, cin vb.) dökerseniz mürekkep lekesi yumuşayacak ve kıyafet ya da kumaş yıkandıktan sonra lekeden eser kalmayacaktır.

Tahta kalemi lekesi kumaşlarda olduğu kadar farklı yüzeylerde de canınızı sıkacak duruma gelebilir. Çözüm aslında çok basit; ardığınız bütün püf noktalarını "Tahta Kalemi Lekesi Yüzeyden Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz?  

Aslen yayınlandı