Tahta Kalemi Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Tebeşirin yerini alan tahta kalemi lekesi okulların açılmasıyla birlikte en güncel sorun haline geldi. Mürekkep içerikli tahta kalemi lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 29 Eylül 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
İpe asılmış beyaz tişört

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tahta kalemleri, tebeşirlerin yerini aldığı günden beri özellikle okullarda ve iş yerlerinde vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Kara tahta diye tabir ettiğimiz, tebeşir ile üzerine yazı yazılabilen ve aslında çok da fazla leke sorunu çıkarmayan tahtaların yerini beyaz tahtalar alınca, tahta kalemleri hayatımıza girdi ve bizleri lekesiyle başa çıkmanın yollarını aramaya itti.

Tahta kalemi lekesine asla sıcak su ile müdahale etmeyin. Aksi takdirde su, lekenin yayılmasına sebep olacaktır.

Tahta Kalemi Mürekkebi Lekesi Nasıl Çıkar?

Tahta kalemi lekesi, mürekkep içerdiği için fazlasıyla inatçıdır ve çıkarmak oldukça zordur. Bu lekelerle başa çıkmak için birçok yöntem bulunur. Bunları sıralamaya başlamadan önce, lekenin hangi tür kumaşta olduğunu belirlemeniz gerekir. Her kumaş türü için aynı temizlik ürününü kullanmak doğru olmayacaktır. Bu noktada, hem kumaşa zarar vermeyecek hem de lekeyi sökecek farklı temizlik ürünleri denemelisiniz.

Kumaştan Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle bilmeniz gereken en önemli şey, asetatlı kalem lekesi gördüğünüzde asla sıcak su ile müdahale etmemeniz gerektiğidir. Çünkü sıcak su, lekenin iyice yayılmasını sağlar. İlk olarak lekeyi yumuşatmak için yollar izlemek gerekir.

Çamaşır Suyu ile Temizleme

Lekenin bulunduğu kumaş beyaz ve çamaşır suyu ile temasında sorun olmayan nitelikteyse tahta kalemi lekesi çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle lekenin üstündeki sıvı tabakayı emici bir bezle etrafa yaymadan alın. Kağıt havlu ya da normal el havlusu bu konuda yeterli olacaktır. Ardından lekeli bölgeye Domestos Çamaşır Suyu dökerek yaklaşık 15 dakika kadar bekletmeniz ve çamaşır makinesine atmanız yeterli olacaktır.

Çamaşır Makinesi ve Kadın

Çamaşır makinenizin kısa programında bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Sıvı ile tahta kalemi lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Limon Suyu ile Temizleme

Narenciye olarak adlandırılan meyveler, asit yoğunlukları fazla olduğundan lekeleri sökme konusunda oldukça başarılıdır. İlk olarak kıyafet ya da kumaştaki fazla mürekkebin üzerine havlu ile bastırmakla işe başlamalısınız. Ardından, lekenin üzerine yarım limonu sıkın ve 15 dakika kadar bekleyin. Leke yumuşadığında temiz bir bezle lekeyi yaymadan silmeye çalışın. Eğer sonuç alamazsanız işlemi tekrarlayın. Limon suyu ile yumuşayan mürekkep, kolayca kıyafetinizden çıkacaktır.

Alkol ile Temizleme

Kumaşta leke bırakan asetat kalemi silme işleminden önce üzerine bir miktar alkol ya da yüksek alkol içeren içki (viski, cin vb.) dökerseniz mürekkep lekesi yumuşayacak ve kıyafet ya da kumaş yıkadıktan sonra lekeden eser kalmayacaktır.

Tahta kalemi lekesi kumaşlarda olduğu kadar farklı yüzeylerde de canınızı sıkacak duruma gelebilir. Aradığınız tüm püf noktalarını "Tahta Kalemi Lekesi Yüzeyden Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz?  

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?