Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Tahta Kalemi Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Tahta kalemi lekesi nasıl çıkar sorusu herkesin başına gelebilecek problemlerden birisi oldu. Bu mürekkep içerikli leke nasıl geçer sorusunun cevabına yönelik ipuçları yazımızın devamında bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Tahta Kalemi Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Tahta kalemleri, tebeşirlerin yerini aldığı günden beri özellikle okullarda ve iş yerlerinde vazgeçilmez birer ürün haline geldi. Kara tahta diye tabir ettiğimiz, tebeşir ile üzerine yazı yazılabilen ve aslında çok da fazla leke sorunu çıkarmayan tahtaların yerini beyaz tahtalar alınca, tahta kalemleri de hem hayatımıza girdi ve bizleri lekesiyle başa çıkmanın yollarını aramaya itti.

Tahta kalemi lekesine asla sıcak su ile müdahale etmeyin. Aksi takdirde su, lekenin yayılmasına sebep olacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Tahta Kalemi Mürekkebi Lekesi Nasıl Çıkar?

Tahta kalemi lekesi, mürekkep içerdiği için fazlasıyla inatçıdır ve çıkarmak oldukça zordur. Bu lekelerle başa çıkmak için birçok yöntem bulunur. Bunları sıralamaya başlamadan önce, lekenin hangi tür kumaşta olduğunu belirlemeniz gereklidir. Her kumaş türü aynı temizlik ürününe aynı tepkiyi vermeyeceğinde bu konu oldukça önemlidir. Bu noktada hem kumaşa zarar vermeyecek hem de lekeyi sökecek farklı yollar izlemeniz gerekir.

Kumaştan Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikli olarak bilmeniz gereken en önemli şey, asetatlı kalem lekesi gördüğünüzde asla sıcak su ile müdahale etmemeniz gerektiğidir. Çünkü su, lekenin iyice yayılmasını sağlar. İlk olarak lekeyi yumuşatmak için yollar izlemek gerekir.

Çamaşır makinenizin kısa programında bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active Sıvı ile tahta kalemi lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ile Temizleme

Lekenin bulunduğu kumaş beyaz ve çamaşır suyu ile temasında sorun olmayan nitelikteyse tahta kalemi lekesi çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle lekenin üstündeki sıvı tabakayı emici bir bezle etrafa yaymadan alın. Kağıt havlu ya da normal el havlusu bu konuda yeterli olacaktır. Ardından lekeli bölgeye çamaşır suyu dökerek yaklaşık 15 dakika kadar bekletmeniz ve çamaşır makinesine atmanız yeterli olacaktır.

Limon Suyu ile Temizleme

Narenciye olarak adlandırılan meyveler, asit yoğunlukları fazla olduğundan lekeleri sökme konusunda oldukça başarılıdır. İlk olarak kıyafet ya da kumaştaki fazla mürekkebin üzerine havlu ile bastırmakla işe başlamalısınız. Ardından, lekenin üzerine yarım limonu sıkın ve 15 dakika kadar bekleyin. Leke yumuşadığında temiz bir bezle lekeyi yaymadan silmeye çalışın. Eğer sonuç alamazsanız işlemi tekrarlayın. Limon suyu ile yumuşayan mürekkep, kolayca kıyafetinizden çıkacaktır.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmeyi de unutmayın.

Alkol ile Temizleme

Kumaşta leke bırakan asetat kalemi silme işleminden önce üzerine bir miktar alkol ya da yüksek alkol içeren içki (viski, cin vb.) dökerseniz mürekkep lekesi yumuşayacak ve kıyafet ya da kumaş yıkandıktan sonra lekeden eser kalmayacaktır.

Tahta kalemi lekesi kumaşlarda olduğu kadar farklı yüzeylerde de canınızı sıkacak duruma gelebilir. Çözüm aslında çok basit; ardığınız bütün püf noktalarını "Tahta Kalemi Lekesi Yüzeyden Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımızda bulabilirsiniz?  

Aslen yayınlandı