Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bahar Temizliği Püf Noktaları: Ev Nasıl Temizlenir?

Bahar temizliği nasıl yapılır, bahara girerken ev nasıl temizlenir veya hijyenik ev temizliği nasıl yapılır gibi soruların bütün cevapları bu yazıda.

Güncellenmiş

Reklam

Genellikle yaza doğru yapılan bahar temizliği, gardırobunuzdaki eşyaları mevsime uygun şekilde yenilemenizi sağlarken yüzeysel temizlik dışında kalan alanları da temizlemenize olanak tanır. Böylece hem mevsime uygun hem de daha sağlıklı ve temiz bir yaşam alanına sahip olursunuz. Bahar temizliğinde dikkat etmeniz gereken noktalardan kullanabileceğiniz ürünlere, temizlik sürelerinden diğer ipuçlarına kadar tüm detayları öğrenmek için siz de rehber niteliğindeki bu kapsamlı içerikten faydalanmaya ne dersiniz?

Bahar Temizliğinizi yaparken size eşlik edip,temizliğinizi daha keyifli hale getirecek playlistimizi de dinlemeyin unutmayın. Playlist bittiğinde temizliğiniz de bitmiş olacak.

Reklam

Bahar Temizliği Ne Zaman Yapılır, Nereden Başlanır?

Bahar temizliği için özellikle nisan ya da mayıs aylarından birini değerlendirebileceğiniz gibi ideal zaman dilimi için gardırobunuzu yenileme döneminizi seçebilirsiniz. Sıcakların daha erken artmaya başladığı bölgelerde nisan ayını, diğer bölgelerde ise mayıs ayını tercih edebilirsiniz. Bahar temizliğinde sırasıyla izlemeniz gereken gereken adımları listeledik, siz kendi öncelik sıranızı belirleyip temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

1. Mutfak temizliği

2. Banyo Temizliği

3. Oda Temizliği

4. Çamaşır Temizliği

5. Cam Temizliği

6. Zemin Temizliği

 1. İlk Durak Mutfak Temizliği

  İşe mutfak dolaplarını boşaltarak başlayabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise bulaşıklarınızı gruplara ayırarak yıkama işlemine geçebilirsiniz. Bulaşıklarınızı bardaklar, çatal bıçak takımları, tabaklar ve tencereler olarak sıralayıp sizin için en uygun olan gruptan yıkamaya başlayabilirsiniz. Bulaşıkların temizliğini tamamladıktan sonra da boşalttığınız dolaplara geçerek rafları ve kapakları silebilir, ardından yıkadığınız bulaşıkları tekrar yerlerine yerleştirebilirsiniz.

  Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? Mutfak tezgahı ve ocak, mutfağın en çok kullanılan bölümlerini oluşturduğu için sürekli kirlenebilir. Burada önemli olan en az zamanda en etkili temizliği yapabilmek. Mutfak duvarlarındaki kurumuş yağı ve kiri, sprey formundaki çok yönlü çamaşır suyu Domestos Hijyenik Köpük Mutfak ile rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Duvarlardan sonra mutfak tezgahını da aynı ürünle temizleyip ardından ocağa geçebilirsiniz. Ocak temizliğinde bizi en çok kurumuş yağ ve yemek artıkları zorlar. Bu inatçı kirler için de Cif Sprey Power & Shine Mutfak’ı deneyerek kısa sürede uğraşmadan etkili sonuçlar alabilirsiniz.

  Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır? Buzdolapları metal, cam ve plastik gibi birbirinden farklı materyallerden oluştuğu ve hassas yüzeylere sahip olduğu için yumuşak bir bez ve çok amaçlı bir temizlik ürünü gerektirir. Bu yüzden buzdolabınızın dış ve iç kısımlarını mikrofiber bez ve benzeri, yüzeylere zarar vermeyen bir temizlik malzemesinin yanı sıra Cif Sprey Ultra Hijyen gibi tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir temizlik ürünü ile temizlemeniz gerekir.

 2. Banyoda Bahar Temizliği

  Banyoyu kirli gösteren başlıca yerler lavabo, küvet ve banyo duvarlarıdır. Bu yüzden işe en çok uğraştıran banyodaki küf lekeleri ve duvarlardan başlayabilirsiniz. Banyo duvarlarını temizlerken harcayacağınız enerjiyi ve zamanı azaltmak için Domestos Hijyenik Köpük Banyo ile Cif Sprey Power & Shine Banyo’yu tercih edebilirsiniz. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu, lavabo ve tuvaletinizdeki lekeler için de etkili olacaktır. Ardından aynanızı iz bırakmayan bir bezle silerek banyo zeminlerinin temizliğini de en sona bırakabilirsiniz.

  Duşakabin Temizliği: Eğer banyonuzda duşakabin varsa ve temiz bir görünüm elde etmek istiyorsanız ilk olarak köpük ve kireç lekelerinden kurtulmanız gerekir. Özellikle silikondaki siyah lekeler rutin duşakabin temizliği esnasında temizlenmediği için inatçı ve uğraştırıcı olabilir. Duşakabindeki bu inatçı lekeleri çıkarmak amacıyla temizlik bezi ile birlikte çok fonksiyonlu temizlik fırçalarını da kullanabilirsiniz. Cif Krem Amonyaklı ise tek başına tüm duşakabin temizliği için yeterlidir.

  Küvet Temizliği: Tıpkı duşakabin temizliğinde olduğu gibi aynı işlemleri ve ürünleri küvetinizdeki köpük, kireç ve pas lekeleri için de rahatlıkla tekrarlayabilirsiniz. Küvetinizin temizliği bittikten sonra da son olarak banyo zeminlerinin temizliğine geçebilir ve tüm bu süreçte kullandığınız temizlik malzemelerini ve ürünlerini banyo zeminlerinde de değerlendirebilirsiniz.

 3. Odalar için Bahar Temizliği

  Öncelikle temizlik konusunda sizi en çok zorlayacak odadan başlayabilir, böylece enerjinizi ve zamanınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu oda, genellikle büyüklüğü nedeniyle salon olsa da daha küçük ancak daha fazla eşya barındıran odalar da yine evlerin en zorlayıcı odaları olabilir. Oda temizliğinde ilk olarak tozları almanız, ardından zeminleri süpürmeniz ve silmeniz gerekir. Tersini yaptığınızda tozlar, temizlediğiniz zeminleri tekrar kirletecektir. Bu yüzden önce eşyalar üzerindeki tozları alabilir, ardından zemin temizliğine geçebilirsiniz. Ayrıca tüm odaları tek tek nasıl temizleyebileceğinizi öğrenmek için Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler içeriğine de göz atabilirsiniz.

  Yatak Temizliği: Yataklarda oluşan lekeleri basit yöntemler ve kumaş temizleyicilerle çıkarabilseniz de bahar temizliğinde çok daha kapsamlı düşünmeli, ilk olarak yatağınızı havalandırmalısınız. Bu yüzden mümkünse yatağınızı güneş gören bir yerde en az 6 saat bekletmeli, ardından uygun bir kumaş temizleyici ve hafif nemli bir bez ile silmelisiniz. Böylece zaman içinde yatağınızda oluşan bakteri ve virüs gibi zararlı organizmaların varlığını en aza indirebilirsiniz. Yatak ve yorgan temizliği ile ilgili tüm detayları öğrenmek amacıyla. Yatak Nasıl Dezenfekte Edilir ve Yorgan Nasıl Yıkanır içeriklerini de okumanızda fayda var.

 4. Çamaşırlarda Bahar Temizliği

  Bahar temizliğinde gardırop yenilendiği için farklı türlerde çok fazla çamaşırın temizlenmesi gerekebilir. Bu noktada çamaşır makinenizi kullanmak dışında çeşitli kıyafetler için elde yıkama işlemi de uygulamalısınız. Karışıklığı önlemek ve adım adım ilerlemek için her şeyden önce çamaşırlarınızı beyazlar, renkliler ve hassaslar olmak üzere üç temel gruba ayırmalısınız. Ardından bu çamaşır grupları için farklı başlıklar altında topladığımız ilgili yöntemleri deneyebilirsiniz.

  Beyaz Çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarınızın tümünü etkili bir deterjan kullanarak elde yıkamaya gerek kalmadan yüksek dereceli bir yıkama programıyla makinede temizleyebilirsiniz. Bunun için kısa yıkama programında dahi üstün leke çıkarma performansına sahip olan Omo Active Fresh çamaşır deterjanını kullanmanız yeterli.

  Renkli Çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarda olduğu gibi tüm renkli çamaşırları da hem etkili bir şekilde temizleyen hem de hoş bir kokuya sahip olan deterjan çeşitleriyle makinede yıkayabilirsiniz. Yalnızca renklilere zarar vermemek için yüksek sıcaklıkları tercih etmemeniz gerekiyor. Bunun için de düşük sıcaklıklarda dahi iyi sonuç veren ve kumaş bakımı yapan Yumoş Deterjan Renkliler gibi bir sıvı deterjanı değerlendirebilirsiniz.

  Hassas Çamaşırlar: Bahar temizliğindeki en zorlayıcı kısımlardan birini hassas çamaşırların temizliği oluşturuyor çünkü diğer çamaşırlardan farklı olarak hassas çamaşırları elde yıkamak gerekiyor. Elde yıkama işlemi için çamaşırlarınızı yaklaşık yarım saat deterjanlı ılık suda bekletebilir ve ardından durulayabilirsiniz. Daha yumuşak ve hoş kokulu çamaşırlar için durulama işleminden önce Yumoş çamaşır yumuşatıcısını da suya ekleyebilirsiniz.

 5. Perde Temizliği

  Perde Temizliğini tül perde ve stor perde şeklinde ikiye ayırmak mümkün. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz tül perde ve güneşlik gibi ev tekstil ürünlerinde Omo Active Sıvı çamaşır deterjanını kullanabilir ve düşük sıcaklıktaki hassas yıkama programını tercih edebilirsiniz. Stor perde ise uygun bir zemin üzerinde bulaşık süngeri ya da diş fırçası ve deterjanlı su ile ovarak temizleyebilirsiniz.

 6. Cam Temizliği

  Farklı yüzeylerde işe yarayan temizleyicilerin cam yüzeylerde işe yaramadığına, leke ve buğu yaptığına siz de defalarca tanıklık etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden camlarda özel temizlik yöntemlerine ve malzemelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Vim Silikonlu Sprey, camları leke bırakmadan temizleyebilmeniz için ideal bir seçenek. Klasik bir temizlik bezi ve Vim Silikonlu Sprey ile pimapen dahil tüm camlarınızı temizledikten sonra camlarınız neredeyse yokmuş gibi görünecek!

 7. Zemin Temizliği

  Günlük ve haftalık temizliklerin başrol oyuncusu olan zeminler, bahar temizliğinde de önemli bir yer kaplar. Her zaman olduğu gibi bahar temizliği yaparken de zemin malzemesine uygun temizlik malzemeleri ve ürünleri kullanmak gerekir. Bu yüzden “Ahşap Nasıl Temizlenir?” veya “Mermer Nasıl Temizlenir?” gibi soruların cevaplarını çok iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde evinizdeki zeminlerde ton farklılıklarına, çizilmelere ve solmalara yol açabilirsiniz.

  Seramik Temizliği: Oldukça hassas bir yapıya sahip olan seramik yüzeylerde kusursuz bir hijyen ve parlaklık sağlamak için klasik bir temizlik bezi ya da mopla beraber Cif Jel Zemin Uzmanı Beyaz Sabun Ferahlığı’nı kullanabilirsiniz.

  Ahşap Temizliği: Kolayca zarar görebildiği için özenle temizlenmesi ve bakılması gereken ahşap yüzeylerde yumuşak bir temizlik bezi veya mopla birlikte Cif Jel Zemin Uzmanı Portakal Çiçeği Ahşap’tan faydalanabilirsiniz.

  Laminat Parke Temizliği: En sık rastlanan zemin türleri arasındaki laminat parkeler içinse klasik temizlik malzemelerinin yanı sıra Cif Jel Zemin Uzmanı Yasemin Çiçeği yeterli olacaktır.

  Mermer Temizliği: Her zaman göz alıcı bir görüntüye sahip olan mermelerin bu parlak yapısını korumak için Cif Jel Zemin Uzmanı Okyanus Ferahlığı Mermer’den yararlanabilirsiniz.

Bonus: Dip Köşe Bahar Temizliği Yapmanın 5 Püf Noktası

 • Odaları ve yatağınızı havalandırırken yorgan ve yastıkları da havalandırmayı unutmamalısınız.

 • Çizilmeye müsait yüzeyler için kahve filtrelerini bir temizlik aracı olarak kullanabilirsiniz.

 • Temizlik bezleriyle ulaşamadığınız noktalara kullanmadığınız çorapları elinize geçirerek ulaşabilirsiniz.

 • Perdeleri makineye yerleştirdikten ve deterjanı koyduktan sonra üzerlerine 2 kaşık toz şeker de ekleyebilirsiniz. Böylece perdelerinizin beyazlık oranı artacaktır.

 • Toz alma sürecinde her zaman yukarıdan aşağıya doğru ilerleyerek tozların tekrar etrafa dağılmasını önleyebilir ve Vim Silikonlu Sprey gibi destekleyici ürünlerle çok daha hijyenik ve etkili bir temizlik yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı