Genel Ev Temizliğinde Maksimum Hijyen Nasıl Sağlanır?

Yaz temizliği, kış temizliği, bayram temizliği yaparken asıl hedefimiz her zaman maksimum hijyendir. Peki, günlük hayatta yaptığınız genel ev temizliğinde de maksimum hijyene kavuşabilirsiniz desek… Evet, doğru ürünlerle genel ev temizliğinde derinlemesine temizlik yapmış kadar hijyen sağlamak mümkün, üstelik çok da kolay. Genel ev temizliğine dair tüm püf noktaları bu yazımızda.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Genel ev temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Genel ev temizliği dediğimizde aklınızda oluşan A’dan Z’ye her yerin tertemiz olması canlanıyor değil mi? Bu temizlik genellikle mevsim geçişlerinde, bayramlarda yapılsa da size vereceğimiz tüyolarla kolayca derinlemesine temizlik yapabilir, maksimum hijyen sağlayabilirsiniz. Unutmayın; evinizde sağlayacağınız maksimum hijyen hem sizin hem de sevdiklerinizin sağlığı için büyük önem taşır. Ayrıca temizlik, bir evin nasıl göründüğünü etkileyen en önemli unsurdur. Ev dekorasyonunuzun kendini göstermesi, her zaman düzenli görünmesi için evinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

İşte, genel ev temizliği için ipuçları:

Evin en görünen yerlerinden başlayın.

Bir odaya ilk girdiğinizde dikkatinizi çeken bembeyaz tül ve temiz perde herkesin hoşuna gider. Yaz aylarında camı açık bıraktığınız için tozlanan perde ve tüller, kış aylarında kalorifer petekleri sebebiyle sararıp, kötü görüntüye neden olabilir. İşte bu yüzden işe, en çok görünen yerlerden biri olan perdelerden başlayın. Perdelerinizi çıkarın, perdenizin kullanma talimatına uygun şekilde yıkayın ya da kuru temizlemeye verin. Beyaz tülleriniz sararmışsa bir kovanın içine ılık su ve birkaç damla Domestos Çamaşır Suyu ekleyin. Ürünün arkasında yazan talimatlara uyarak bir süre beklettiğiniz tülleri, makinenizde yıkayın. Tüllerinizin ilk günkü gibi ışıl ışıl olacağını göreceksiniz...

Duvarlar, ev dekorasyonunun en büyük tamamlayıcısıdır. “Duvarları ne ile silebilirim?, Duvar silme suyuna ne konur?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Zahmetli görünen duvar silme işlemi, doğru ürünle artık çok kolay. Peki, duvar nasıl silinir? Öncelikle odaları gezin, duvarlardaki lekeleri tespit edin. Bir kova su içine Domestos Sıfır Klor ekleyin, lekeli bölgeleri yumuşak bir bez yardımıyla silin ve durulayın. İçeriğinde karakteristik bir kokusu olan Klor bazlı ağartıcı (sodyum hipoklorit) bulunmayan Domestos Sıfır Klor, yoğun kıvamlı formülü sayesinde duvarlarınız maksimum hijyene kavuşurken, ferah bir kokuya da sahip olacaksınız.

Duvardaki lekelerden kurtulduk, şimdi sıra kirliliğinin hem içerden hem dışardan göründüğü cam temizliğine geldi. Camlarınız için maksimum hijyen ve ferahlık sağlayan temizlik ürününü seçtikten sonra önemli olan son nokta doğru temizlik bezini seçmektir. Bilirsiniz; yanlış silme bezini seçtiyseniz bezin kenarlarda bıraktığı toz taneleri can sıkıcı olabilir. Mikrofiber, tüysüz bir temizlik bezi ile camlarınızı silin ve ardından mutlaka kurulayın.

Cam temizliği yaparken asla cama çıkmayın. Camdan sarkmamaya, canınızı tehlikeye atacak hareketlerden kaçınmaya özen gösterin. Çevrenizde bulacağınız uzun cam silme aparatları ile çok daha güvenli cam temizliği yapabileceğinizi unutmayın.

Tozlardan kurtulun.

Öncelikle evinizdeki dağınıklığı toplayın. Ardından etkili bir temizlik için, yukarıdan aşağıya toz alma kuralına uyun. Bu kural sayesinde üstteki tozlar aşağı dökülecek ve aşağıdaki alanları iki kere silmenize gerek kalmayacaktır. Temizliğin her alanında uygulayabileceğiniz “yukarıdan aşağıya” kuralı, hijyenik bir temizlik sağlarken, size de büyük kolaylık sağlayacaktır. Mobilyalarınıza uygun bir temizleyici ve mikrofiber bez yardımıyla silin, ardından kuru bir bezle mutlaka kurulayın. Kıvrımlı ve oyuntulu mobilyalarınızın tozunu almak için kullanmadığınız bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz. Büyük yapraklı bitkiler yetiştiriyorsanız, evinizin havasını temizleyen bu bitkilerin yoğun miktarda toz topladığını göz önünde bulundurun ve toz alma işlemine bitkilerinizi temizlemeyi de eklemeyi unutmayın. Kuru ya da hafif nemli bir bezle hafifçe yapraklarını silmek hem evinizi tozdan arındıracak hem de bitkilerinizin daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Kumaş mobilyalarınızı temizleyin.

Camlarınızı açın ve yatak çarşaf takımlarınızı çıkarın. Kılıfını çıkardığınız yastıkları varsa balkonda havalandırın, eğer balkonunuz yoksa elinizde yuvarlayarak ve birkaç kez vurarak içindeki tozlardan kurtulabilirsiniz. Yatak ve yastıklarınızı havalandırdıktan sonra temiz çarşaf takımınızı geçirin. Ardından oturma odanıza geçerek kumaş koltuklarınızın temizliğine başlayabilirsiniz. Koltuk üstündeki yastık kılıflarınızı çıkarıp yıkayın. Eğer koltuklarınızın kumaşları yıkanabilir türden ise onları da çıkarıp yıkayabilir ya da koltuk kumaşınızın cinsine göre seçeceğiniz bir temizlik ürünüyle çok ıslatmadan silebilirsiniz. Yastıkları yerleştirmeden ya da üzerine oturmadan koltuklarınızın kuru olduğundan emin olun.

Banyo ve tuvaletlerinizi baştan aşağı temizleyin.

Banyo ve tuvaletler genellikle evin en küçük alanlarıdır ve fazla hava almazlar. Bu kısımların temizliğine geçildiğinde mutlaka cam ya da cam yoksa havalandırma açılmalıdır.

Ortak kullanım alanlarından olan banyo ve tuvaletlerin temizliği çok önemlidir. Banyo ve tuvalet temizliğiyle etrafa yayılan mikroplardan ve su ile çok temas eden bölgelerdeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Banyo ve tuvalet temizliğine başlarken öncelikle eldiven takın ve yerdeki paspas, çöp kutusu gibi eşyaları kaldırın. Temizlikte yukarıdan aşağıya kuralına uyarak duvarları, camları ve fayansları temizlemekle başlayın. Peki, etkili fayans temizliği nasıl yapılır? Derz temizliğinde ne kullanılır? Tüm zeminlerde, tek ürünle maksimum hijyen sağlayarak parıldayan fayanslara ve derzlere sahip olmak için Domestos Yüzey Temizleyici kullanabilirsiniz. Banyo ve tuvaletlerde nem ve suya maruz kalan derzler, zamanla karararak zorlu lekelere neden olabilirler. Derzlerinizde ciddi kararmalar varsa kesin çözüm için bir diş fırçası ve Domestos Çamaşır Suyu ile derz aralarını fırçalayabilir, ardından nemli bir bezle durulayıp kurulayabilirsiniz. Duş kabini, küvet ve lavabolardaki sararmalar, küfler, zorlu su lekeleri ve sabun, şampuan kalıntılarından kurtulmak için de Domestos Hijyenik Köpük Banyo kullanarak kolayca pırıl pırıl bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Tuvaletlerin en çok kirlenen yerlerinden olan klozetler içinse yoğun kıvamlı formülü sayesinde yüzeylere tutunarak uzun süre hijyen sağlayan Domestos Çamaşır Suyu kullanın. Domestos’u klozetin her yerine dökün, fırça ile fırçalayarak lekelerden kurtulun. Kapağını kapatıp sifonu çekin. Dış kısmını nemli bir bezle durulayın ve kurulayın. Klozette uzun süre hijyen sağlayan, her sifonda aktifleşen güçlü temizleyici köpüğüyle kirleri hemen uzaklaştırarak etkin yapısıyla tuvaletinizi parlatan Domestos Tuvalet Bloğunu yerine yerleştirin. Unutmayın; Domestos Tuvalet Bloğu, düzenli kullanıldığında zamanla oluşan ve yerleşmeye çalışan kireç kalıntılarını yok ederek maksimum hijyen sağlarken sizi farklı masraflardan korur. Son olarak banyo dolaplarınızı, etrafta bulunan çöp kovasını ve diğer eşyaları da silerek yerine yerleştirin, havlularınızı temizleriyle değiştirin.

Mutfağınızı temizleyin.

Evin kalbi sayılan mutfağın temizliği neredeyse her şeyden önemlidir. Çünkü yemek pişen alanın kirli olması herkesin sağlığını kötü anlamda etkiler. Bu yüzden mutfak temizliğine sürekli dikkat edilmeli ve genel temizlik yapıldığında ekstra özen gösterilmelidir. Mutfak temizliğine öncelikle dolaplarla başlayın. Dolaplarınızın malzemesine uygun bir temizleyici kullanarak silin, durulayın ve kurulayın. Ardından etkili formülü ile yağları yok eden Domestos Hijyenik Köpük Mutfak spreyi davlumbaza ve ocağa püskürtün, nemli bir bezle silin ve kurulayın. Fırının içini ve dışını da aynı yöntemi kullanarak temizleyin. Az miktarda Domestos Hijyenik Köpük ile saatlerce ovalamaya gerek kalmadan yağ ve yanık lekelerinden kurtulabilir, maksimum hijyen sağlayabilirsiniz. Buzdolabı ve varsa dondurucu temizliği için öncelikle içinde bozulan, tarihi geçmiş ürünleri ayıklayın ve çöpe atın. Buzdolabı içindeki rafları ve çekmeceleri çıkarın, yıkayın ve kurulayın. Yerine yerleştirmeden önce içine ve dışına Domestos Hijyenik Köpük sıkın, ılık suya batırdığınız bez ile silin, ardından kurulayın. Son olarak tezgah üstünü yoğun kıvamlı formülü ile uzun süre hijyen sağlayan Domestos Çamaşır Suyu ve sünger ile köpürtün, durulayın ve kurulayın. Tüm bölümleri temizledikten sonra mutfaktaki çöpleri çıkarıp çöp kutusuna yeni çöp poşeti geçirmeyi unutmayın.

Tüm evi süpürün ve silin.

Ev temizliğinin olmazsa olmaz işlemlerinden biri olan süpürme işlemine sonunda geldiniz. Evinizi en içerideki odadan süpürmeye başlayın. Halıları, koltuk altlarını, köşeleri özenle süpürün. Yer silme işlemine geçmek için yer silme kovanıza ılık su ve Domestos Yüzey Temizleyici ekleyin. Odalarınızın köşelerinden başlayarak, koltuk ve masa altlarını, halıları kıvırarak tüm köşeleri sildiğinizden emin olun. Son olarak, tam temizlik için kirlenen mopunuzu da temizlemelisiniz. “Mop temizliği nasıl yapılır?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Mop temizliği için temizleme kovasına ılık su ve Domestos Çamaşır Suyu ekleyip mopu bir süre içinde bırakın. Ardından fazla suyundan arındırın ve kuruması için güneşe ya da çamaşır teline asın.

Temizliğinizin başında çıkardığınız perde ve tüllerinizi ütüledikten sonra asın, yıkadığınız kırlentleri geçirin. Genel temizlik, doğru ürün ve iyi bir stratejiyle çok kolay! Şimdi temiz evinizin ışıl ışıl görüntüsünün ve ferah kokusunun tadını çıkarın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bahar Temizliği Ne Zaman Yapılır, Nereden Başlanır?

  Bahar temizliği için özellikle nisan ya da mayıs aylarından birini değerlendirebileceğiniz gibi ideal zaman dilimi için gardırobunuzu yenileme döneminizi seçebilirsiniz. Sıcakların daha erken artmaya başladığı bölgelerde nisan ayını, diğer bölgelerde ise mayıs ayını tercih edebilirsiniz. Bahar temizliğinde sırasıyla izlemeniz gereken gereken adımları listeledik, siz kendi öncelik sıranızı belirleyip temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

  1. Mutfak temizliği

  2. Banyo Temizliği

  3. Oda Temizliği

  4. Çamaşır Temizliği

  5. Cam Temizliği

  6. Zemin Temizliği

  1. 1

   İlk Durak Mutfak Temizliği

   İşe mutfak dolaplarını boşaltarak başlayabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise bulaşıklarınızı gruplara ayırarak yıkama işlemine geçebilirsiniz. Bulaşıklarınızı bardaklar, çatal bıçak takımları, tabaklar ve tencereler olarak sıralayıp sizin için en uygun olan gruptan yıkamaya başlayabilirsiniz. Bulaşıkların temizliğini tamamladıktan sonra da boşalttığınız dolaplara geçerek rafları ve kapakları silebilir, ardından yıkadığınız bulaşıkları tekrar yerlerine yerleştirebilirsiniz.

   Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? Mutfak tezgahı ve ocak, mutfağın en çok kullanılan bölümlerini oluşturduğu için sürekli kirlenebilir. Burada önemli olan en az zamanda en etkili temizliği yapabilmek. Mutfak duvarlarındaki kurumuş yağı ve kiri, sprey formundaki çok yönlü çamaşır suyu Domestos Hijyenik Köpük Mutfak ile rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Duvarlardan sonra mutfak tezgahını da aynı ürünle temizleyip ardından ocağa geçebilirsiniz. Ocak temizliğinde bizi en çok kurumuş yağ ve yemek artıkları zorlar. Bu inatçı kirler için de Cif Krem Sprey'i deneyerek kısa sürede uğraşmadan etkili sonuçlar alabilirsiniz.

   Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır? Buzdolapları metal, cam ve plastik gibi birbirinden farklı materyallerden oluştuğu ve hassas yüzeylere sahip olduğu için yumuşak bir bez ve çok amaçlı bir temizlik ürünü gerektirir. Bu yüzden buzdolabınızın dış ve iç kısımlarını mikrofiber bez ve benzeri yüzeylere zarar vermeyen bir temizlik malzemesinin yanı sıra Cif Sprey Ultra Hijyen gibi tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir temizlik ürünü ile temizlemeniz gerekir.

   Döküm Ocak
  2. 2

   Banyoda Bahar Temizliği

   Banyoyu kirli gösteren başlıca yerler lavabo, küvet ve banyo duvarlarıdır. Bu yüzden işe en çok uğraştıran banyodaki küf lekeleri ve duvarlardan başlayabilirsiniz. Banyo duvarlarını temizlerken harcayacağınız enerjiyi ve zamanı azaltmak için Domestos Hijyenik Köpük Banyo ile Cif Sprey Power & Shine Banyo’yu tercih edebilirsiniz. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu, lavabo ve tuvaletinizdeki lekeler için etkili olacaktır. Ardından aynanızı iz bırakmayan bir bezle silerek banyo zeminlerinin temizliğini de en sona bırakabilirsiniz.

   Duşakabin Temizliği: Eğer banyonuzda duşakabin varsa ve temiz bir görünüm elde etmek istiyorsanız ilk olarak köpük ve kireç lekelerinden kurtulmanız gerekir. Özellikle silikondaki siyah lekeler, rutin duşakabin temizliği esnasında temizlenmediği için inatçı ve uğraştırıcı olabilir. Duşakabindeki bu inatçı lekeleri çıkarmak amacıyla temizlik bezi ile birlikte çok fonksiyonlu temizlik fırçalarını da kullanabilirsiniz. Cif Krem Amonyaklı ise tek başına tüm duşakabin temizliği için yeterlidir.

   Küvet Temizliği: Tıpkı duşakabin temizliğinde olduğu gibi aynı işlemleri ve ürünleri küvetinizdeki köpük, kireç ve pas lekeleri için de rahatlıkla tekrarlayabilirsiniz. Küvetinizin temizliğini bitirdikten sonra banyo zeminlerinin temizliğine geçebilir ve tüm bu süreçte kullandığınız temizlik malzemelerini ve ürünlerini banyo zeminlerinde de değerlendirebilirsiniz.

   Gri-beyaz renklerin hakim olduğu temiz ve düzenli bir banyo
  3. 3

   Odalar için Bahar Temizliği

   Öncelikle temizlik konusunda sizi en çok zorlayacak odadan başlayabilir, böylece enerjinizi ve zamanınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu oda, genellikle büyüklüğü nedeniyle salon olsa da daha küçük ancak daha fazla eşya barındıran odalar da yine evlerin en zorlayıcı odaları olabilir. Oda temizliğinde ilk olarak tozları almanız, ardından zeminleri süpürmeniz ve silmeniz gerekir. Tersini yaptığınızda tozlar, temizlediğiniz zeminleri tekrar kirletecektir. Bu yüzden önce eşyalar üzerindeki tozları alabilir, ardından zemin temizliğine geçebilirsiniz. Ayrıca tüm odaları tek tek nasıl temizleyebileceğinizi öğrenmek için Ev Temizliğinde Pratik Bilgiler içeriğine göz atabilirsiniz.

   Yatak Temizliği: Yataklarda oluşan lekeleri basit yöntemler ve kumaş temizleyicilerle çıkarabilseniz de bahar temizliğinde çok daha kapsamlı düşünmeli, ilk olarak yatağınızı havalandırmalısınız. Bu yüzden, mümkünse yatağınızı güneş gören bir yerde en az 6 saat bekletmeli, ardından uygun bir kumaş temizleyici ve hafif nemli bir bez ile silmelisiniz. Böylece zaman içinde yatağınızda oluşan bakteri ve virüs gibi zararlı organizmaların varlığını en aza indirebilirsiniz. Yatak ve yorgan temizliği ile ilgili tüm detayları öğrenmek amacıyla Yatak Nasıl Dezenfekte Edilir ve Yorgan Nasıl Yıkanır içeriklerini de okumanızda fayda var.

   Dağınık beyaz çarşaflar ve yorgan üzerinde turuncu havlu
  4. 4

   Çamaşırlarda Bahar Temizliği

   Bahar temizliğinde gardırop yenilendiği için farklı türlerde, fazla çamaşırın temizlenmesi gerekebilir. Bu noktada çamaşır makinenizi kullanmak dışında çeşitli kıyafetler için elde yıkama işlemi de uygulamalısınız. Karışıklığı önlemek ve adım adım ilerlemek için her şeyden önce çamaşırlarınızı beyazlar, renkliler ve hassaslar olmak üzere üç temel gruba ayırmalısınız. Ardından bu çamaşır grupları için farklı başlıklar altında topladığımız ilgili yöntemleri deneyebilirsiniz.

   Beyaz Çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarınızın tümünü etkili bir deterjan kullanarak elde yıkamaya gerek kalmadan yüksek dereceli bir yıkama programıyla makinede temizleyebilirsiniz. Bunun için kısa yıkama programında dahi üstün leke çıkarma performansına sahip olan Omo Active Fresh çamaşır deterjanını kullanmanız yeterli.

   Renkli Çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarda olduğu gibi tüm renkli çamaşırları da hem etkili bir şekilde temizleyen hem de hoş bir kokuya sahip olan deterjan çeşitleriyle makinede yıkayabilirsiniz. Yalnızca renklilere zarar vermemek için yüksek sıcaklıkları tercih etmemeniz gerekiyor. Bunun için de düşük sıcaklıklarda dahi iyi sonuç veren ve kumaş bakımı yapan Yumoş Deterjan Renkliler gibi bir sıvı deterjanı değerlendirebilirsiniz.

   Hassas Çamaşırlar: Bahar temizliğindeki en zorlayıcı kısımlardan birini hassas çamaşırların temizliği oluşturuyor çünkü diğer çamaşırlardan farklı olarak hassas çamaşırları elde yıkamak gerekiyor. Elde yıkama işlemi için çamaşırlarınızı yaklaşık yarım saat deterjanlı ılık suda bekletebilir ve ardından durulayabilirsiniz. Daha yumuşak ve hoş kokulu çamaşırlar için durulama işleminden önce Yumoş Extra Amber Çamaşır Yumuşatıcısı'nı da suya ekleyebilirsiniz.

   Siyah ve Koyu Renk Çamaşırlar
  5. 5

   Perde Temizliği

   Perde Temizliğini tül perde ve stor perde şeklinde ikiye ayırmak mümkün. Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz tül perde ve güneşlik gibi ev tekstil ürünlerinde Omo Active Sıvı çamaşır deterjanını kullanabilir ve düşük sıcaklıktaki yıkama programlarında bile hijyen sağlayabilirsiniz. Stor perdeleri ise uygun bir zemin üzerine serebilir, bulaşık süngeri ya da diş fırçası ve deterjanlı su ile ovarak temizleyebilirsiniz.

   Ağaçlara bakan bir pencerede asılı jaluzi perde
  6. 6

   Cam Temizliği

   Farklı yüzeylerde işe yarayan temizleyicilerin cam yüzeylerde işe yaramadığına, leke ve buğu yaptığına siz de defalarca tanıklık etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden camlarda özel temizlik yöntemlerine ve malzemelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Vim Silikonlu Sprey, camları leke bırakmadan temizleyebilmeniz için ideal bir seçenek. Klasik bir temizlik bezi ve Vim Silikonlu Sprey ile pimapen dahil tüm camlarınızı temizledikten sonra camlarınız neredeyse yokmuş gibi görünecek!

   Evi temizleyen baba ve küçük kızı
  7. 7

   Zemin Temizliği

   Günlük ve haftalık temizliklerin başrol oyuncusu olan zeminler, bahar temizliğinde de önemli bir yer kaplar. Her zaman olduğu gibi bahar temizliği yaparken de zemin malzemesine uygun temizlik malzemeleri ve ürünleri kullanmak gerekir. Bu yüzden “Ahşap Nasıl Temizlenir?” veya “Mermer Nasıl Temizlenir?” gibi soruların cevaplarını çok iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde evinizdeki zeminlerde ton farklılıklarına, çizilmelere ve solmalara yol açabilirsiniz.

   Seramik Temizliği: Oldukça hassas bir yapıya sahip olan seramik yüzeylerde kusursuz bir hijyen ve parlaklık sağlamak için klasik bir temizlik bezi ya da mopla beraber saatlerce hoş koku sağlayan Cif Konsantre Zemin Uzmanı'nı kullanabilirsiniz.

   Ahşap Temizliği: Kolayca zarar görebildiği için özenle temizlenmesi ve bakılması gereken ahşap yüzeylerde yumuşak bir temizlik bezi veya mopla birlikte baharı evinize taşıyan portakal çiçeği kokusuyla Cif Konsantre Zemin Uzmanı Ahşap'tan faydalanabilirsiniz.

   Mermer Temizliği: Her zaman göz alıcı bir görüntüye sahip olan mermerlerin bu parlak yapısını korumak için Cif Konsantre Zemin Uzmanı Mermer’den yararlanabilirsiniz.

   Laminat Parke

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?