En Etkili Yöntemlerle Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

En zorlu lekelerden biri olan çay lekesinden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Güncellenmiş 31 Temmuz 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çay Lekeli Tişört

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

En Etkili Yöntemlerle Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde keyifle çayınızı içerken aniden çayınız mı döküldü? Paniğe gerek yok. ''Çay lekesini ne çıkarır, halıdan çay lekesi nasıl çıkar, beyaz kıyafetten çay lekesi nasıl çıkar?'' gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilir, en zorlu lekelerden biri olan çay lekesinden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Ülkece en çok tükettiğimiz içeceklerin başında gelen çay, koyu sohbetlerin, kahvaltıların ve tatlıların vazgeçilmezi desek yeridir. Ancak keyifle içtiğiniz çayın yere veya kıyafetinize dökülmesi, bir anda tüm mutluluğunu bozabilir. Tam da bu yüzden, en zorlu lekelerden biri olarak görülen çay lekesi çıkarmak için uygulayabileceğiniz birbirinden pratik yöntemleri yazımızda derledik. En etkili çay lekesi çıkarma yöntemleri ile siz de çay keyfini doyasıya çıkarın! 

En az çay lekesi kadar zorlu olan ve sık sık karşılaşılan kahve lekesi nasıl çıkar yazımızı da göz atmanız için buraya bırakıyoruz.

Başlamadan önce çay lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, lekenin o kadar kolay çıkacağını hatırlatalım. Ayrıca yıkanıp çıkmayan çay lekesine deterjanla müdahale edecekseniz, deterjanı küçük bir alanda test etmeyi de unutmayın. 

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çayın en çok döküldüğü yer, hiç şüphesiz halıdır. Özellikle halınız açık renkli ve sadeyse, lekenin daha belirgin olduğunu görebilirsiniz. Halıdan çay lekesi çıkarmak için yapmanız gereken ilk şey, kağıt havluyu lekeli bölgenin üzerine hafifçe bastırmaktır. Bu sayede fazla çayı, kağıt havlu yardımıyla emebilir ve lekenin derinlere inmesini engelleyebilirsiniz. Daha sonra temiz bir bezi soğuk suyla yıkayın ve lekeli bölgeye bastırın. Halıya tampon yaptıktan sonra, 1/2 su bardağı sirke ve 1/2 su bardağı soğuk suyu karıştırın. Hazırladığınız karışıma bezi batırın ve lekeli bölgeyi dıştan içe olacak şekilde ovalayın. Ovalama esnasında çok fazla bastırmamaya ve halıya zarar vermemeye çok dikkat edin. Sirkeli su uygulamasının ardından, temiz soğuk suya batırılmış bez yardımıyla halıyı tekrar temizleyin. Çay lekesi nasıl çıkar diye düşünürken, halıdaki tüm lekenin bu yöntemle yok olduğunu görebilirsiniz.

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar yazımızdaki adımları uygulayarak çay lekeleriyle vedalaşabilirsiniz. Eğer halınız sürekli kirleniyor ve en zorlu lekelerle karşı karşıya kalıyorsa, halıdan oje lekesi nasıl çıkar, vişne suyu lekesi halıdan nasıl çıkar ve halıdan mum lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevaplarını öğrenmek de faydalı olacaktır.

Beklemiş Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Beklemiş kurumuş çay lekesini çıkarmak için, lekenin halıda mı, yoksa kıyafette mi olduğu çok önemlidir. Eğer çay lekesi halıda bekleyip kuruduysa, yarım bardak su ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı lekeli bölgenin üzerine yayın ve kağıt havlu ile bastırarak çay lekesine tampon yapın. Ardından yumuşak bir sünger yardımıyla lekeli bölgeyi temizleyin. Eğer çay lekesi kıyafette bekleyip kuruduysa, kıyafeti ılık suyun içinde 20 dakika bekletin. Bu sayede leke yumuşayacaktır. Yumuşayan lekenin üzerine karbonatlı macun sürebilir ve kıyafete zarar vermeden nazikçe çitileyin. Ardından makinede durulayarak çay lekesinin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Koltuktan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklar, birbirinden farklı kumaşlarda üretildiği için, çay lekesini çıkarırken kumaşın türüne göre farklı bir yöntem uygulamanız gerekebilir. Deri koltuklardaki çay lekesi, ıslak bez veya vazelin yardımıyla kısa sürede çıkar. Ancak kumaş koltuktan çay lekesi çıkarma için ilk olarak temiz ıslak bir bez yardımıyla tampon yapmanız gerekir. Bir süre bezi beklettikten sonra, lekeli bölgeye karbonatlı su karışımından oluşan bir macun sürün. Yumuşak bir sünger yardımıyla lekeli bölgeyi çok bastırmadan ovalayın. Leke tamamen çıktıktan sonra, temiz bezle koltuğu silin. Eğer bu yöntem yeterli gelmediyse, toz çamaşır deterjanı ve suyu karıştırarak yeni bir macun hazırlayın. Lekeli bölgeye karışımı sürün ve hafif hafif ovalayın. Temiz bir bezle bölgeyi silin ve kurumaya bırakın. Koltuktan çay lekesi çıkarma konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, koltuğu çok bastırmadan silmektir. Aksi takdirde kumaşın dokusuna zarar verebilirsiniz.

Daha detaylı bir temizlik için, adım adım koltuk nasıl temizlenir yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Duvardaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle çay yüksek bir yerden aşağıya düştüyse, duvarda çay lekesi olma ihtimali oldukça yüksektir. Böyle durumlarda, çay lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, çok pratik bir yöntemimiz var. 2 yemek kaşığı nişastanın üzerine az miktarda su ekleyin. Hazırladığınız karışıma sünger batırın ve duvardaki lekeleri süngerin yumuşak tarafıyla silin. Lekeler tamamen çıktıktan sonra, kuru bir bez yardımıyla duvarı silin. Bu yöntem, duvarı boyasının zarar görmeden temizlenmesini sağlar.

Kıyafetten Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinize sıçrayan veya dökülen çay lekesine, hiç beklemeden müdahale etmeniz gerekir. Çünkü bekledikçe çay lekesi kıyafete işler ve temizlemesi daha zor olur. Beyaz kıyafetten çay lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, 2 farklı yöntemimiz var. İlk yönteme göre, çay dökülen kıyafetinizin üzerine kağıt havlu koyun. Ardından kıyafeti ters çevirerek soğuk suyun altında durulayın. Yumoş sıvı deterjanı lekeli bölgenin üzerine dökün. Daha sonra lekeli bölgeyi ılık suda hafifçe ovalayın ve çamaşır makinesinin kısa programında yıkayın. 

İkinci yöntem ise, limonlu su karışımından oluşuyor. Ancak bu yöntem beyaz kıyafetlerde leke yapabileceği için, genellikle gömlek ve koyu renkli kıyafetlerde tercih ediliyor. Çay lekesi olan kıyafeti soğuk suda durulayıp ters çevirin. Bu esnada bir su bardağı soğuk suya, yarım limonun suyunu sıkın. Hazırladığınız karışımı, lekeli bölgenin üzerine aktarın ve hafifçe çitileyin. Ardından kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayın. 

Beyaz kıyafetten çay lekesi nasıl çıkar diye merak edenler ilk yöntemi, gömlekten çay lekesi nasıl çıkar diye merak edenler ise ikinci yöntemi uygulayabilir. Saten, ipek gibi farklı dokudaki elbiseleriniz için, kuru temizlemeden yardım alabilirsiniz. 

Yaz veya kış ayları için sandıkta saklanan kıyafetlerde hem sarı renkli lekeler, hem de kötü kokular oluşabilir. Sandık lekesi nasıl çıkar yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıkanmış Giysiden Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeni yıkanmış ve henüz kurumamış olan giysinize çay lekesi bulaştıysa, ilk yapmanız gereken kıyafetin iç kısmına bez veya karton gibi bir şey yerleştirmektir. Bu sayede lekenin kıyafetin arka tarafına geçmesini önleyebilirsiniz. Daha sonra lekeli bölgeye limonlu su veya limon kolonyası dökün. Yumuşak bir sünger yardımıyla, lekeli bölgeyi dıştan içe doğru ovalayın. Ardından kıyafeti tekrar makinede durulayın. Bu yöntem, yıkanmış kıyafetlerdeki çay lekesini çıkarmak için oldukça etkilidir. 

Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişilerin, bir diğer merak ettiği konu ise şekerli ve şekersiz çay lekesinin farklı olup olmadığıdır. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri hem şekerli, hem de şekersiz çay lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ancak şekerli çay daha yapışkan bir kıvamda olduğu için lekenin çıkarılmasını zorlaştırabilir. Bu yüzden, şekerli çay lekesini çıkarmak için, bir ölçek sirke ve bir ölçek suyu karıştırın. Eğer leke halıda veya koltuktaysa, hazırladığınız karışıma temiz bir bez batırıp çay lekesinin olduğu bölgeyi güzelce silebilirsiniz. Eğer çay lekesi kıyafetteyse, giysinizi sirkeli su karışımına batırıp 10 dakika bekletebilir, ardından çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Şekerli çay lekesinden kurtulmak işte bu kadar kolay!

Şekersiz Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Daha önce söylediğimiz gibi, şekersiz çay lekesini çıkarmak için yukarıda yöntemleri kullanabilirsiniz. Eğer elinizin altında deterjan yoksa, çay lekesi çıkarmak için limon kolonyasından faydalanabilirsiniz. Limon kolonyasını lekeli bölgeye sürüp nazikçe ovaladıktan sonra, ılık suyla lekeli kıyafeti durulamanız yeterli olacaktır.

Çay Lekesi Nasıl Durulanır?

Çay lekesi çıkarmak için durulama işlemi yapacaksanız, kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su, çay lekesinin kumaşa ve koltuğa daha fazla yerleşmesine neden olabilir. Bu yüzden talimatlara göre durulama işlemi için ılık veya soğuk su kullanın.

En zorlu lekeler olarak bilinen ve günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan çikolata lekesi nasıl çıkarılır, çimen lekesi çıkarma ve giysilerden dondurma lekesi nasıl çıkarılır gibi merak ettiğiniz soruları da, sizler için cevapladık!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?