Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle danteller ve açık renkli kumaşlar etkilendiği için sandık lekeleri can sıkıcı olabilir. Endişelenmenize gerek yok; çünkü evde uygulayabileceğiniz, kumaşlarınıza ve dantellerinize zarar vermeyecek yöntemleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Lekesiz Beyaz Gömlekler İçin Sandık Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Günümüzde artık eski amacıyla ve eskisi kadar sık kullanılmasa da sandık, küçük büyük herkeste nostaljik duygular uyandıran bir mobilyadır. Daha çok dekorasyon veya depolama amaçlı kullanılan sandıklarda, kumaşların ve dantellerin üzerindeki sandık lekesiyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Sandık lekesinin sebebi, kumaşların havasız ortamda uzun süre durmasıdır. İster kendi eşyalarınız ister ailenizden kalan hatıralar olsun, önerilere göz atarak sandık lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Uygulayacağınız yöntemi ilk önce kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeyi de unutmayın.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Sandık Lekesi Neden Olur?

Kumaşların havalandırılmadan aynı şekilde ve aynı ortamda uzun süre saklanması sandık lekesine sebep olur. Burada depolama aracının özellikleri önemli olsa da benzer lekeler sandık kullanımı dışında da oluşabilir. Sandık lekesi, kumaşlarınızın ya da dantellerinizin üzerinde sarı ve tonları olarak kendini gösterir.

Doğrusu, lekeyi çıkarmak biraz uğraştırıcı olduğu için kumaşlarınız lekelenmeden arada bir sandıktan çıkarıp havalandırmalısınız. Hatta uygun olan kumaşları ve dantelleri havalandırmak için çıkardığınızda yıkayıp kurutabilirsiniz. Tekrar kaldırırken hava almalarını engelleyecek yöntemler (vakumlu poşetler gibi) kullanmanız, sorunun tekrarının önüne geçecektir.

Sandık lekesinden kurtulmanın yolu, kumaşlarınızı farklı ürünler ve farklı yöntemler kullanarak yıkamaktan geçer. Danteller ve kumaşlar birbirinden farklı yapılara sahip olduğu için maalesef her yöntem ikisi için de aynı sonuçları vermez.

Kumaşlardaki Sarı Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Severek aldığınız ama kullanmaya kıyamadığınız örtüler, giysiler, anneannenizden kalan kanaviçe, belki de gelinliğiniz sandık lekesine maruz kalabilir. Bu durumda atılacak olan ilk adım bu değerli eşyalarınızı minik ipuçları kullanarak temizlemektir.

Karbonat ve Su

 1. Kumaşı bir leğene koyup üzerini soğuk suyla doldurun.

 2. Suyun içine karbonat ekleyin ve çözünene kadar bekleyin.

 3. Çözündükten sonra kumaşı ellerinizle yavaşça ovun.

 4. Kumaşı suda bir saat bekletin.

 5. Bir saatin sonunda kumaşı leğenden çıkarıp durulayın.

 6. Kumaşı uygun bir makine programında, Omo Active Fresh gibi kısa programda bile leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz.

 7. Yıkama bittiğinde kurutucu kullanmayın, doğal bir kurutma yöntemiyle kumaşı kurutun.

Süt ve Su

 1. Kumaşı bir leğene koyup üzerini ılık suyla doldurun.

 2. Suyun içine, lekenin üzerine doğru bir bardak süt ekleyin ve 3-4 saat bekletin.

 3. Leke hafifledikten sonra çamaşır makinesinde kumaşınızı uygun bir program ve deterjanla yıkayın.

 4. Yıkama bittikten sonra doğal bir kurutma yöntemiyle kumaşı kurutun.

Danteldeki Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Dantel, yoğun bir emekle hazırlandığı ve manevi anlamlar taşıdığı için çok önemlidir. Hassas yapıları nedeniyle dantelleri temizleme yöntemi de doğru seçilmelidir. Yıpratıcı ve ağartıcı maddelerle temizlemek, dantellerinize büyük zararlar verebilir. Sağlıklı bir yöntemle temizlerseniz dantellerinizi daha uzun süre lekesiz ve yıpranmadan kullanabilirsiniz. Belki de size bırakılan dantellerin, sizden sonraki kuşağa geçmesinde büyük katkınız olur.

Tuzlu Su

 1. Dantelleri, sığabilecekleri bir kap içerisine alın ve üzerini suyla doldurun.

 2. Suyun içine bolca tuz atın ve 3-4 saat boyunca dantelleri bu karışımda bekletin.

 3. Dantellerinizi sudan çıkarıp temizleyin ve kurutun. Çamaşır makinenizde dantel yıkmaya uygun bir program varsa bu adımda çamaşır makinesini de tercih edebilirsiniz.

Süt ve Şeker

 1. Yeterli miktarda sütü kaynatın ve soğumaya bırakın.

 2. Süt ılıdığında içine 2 kesme şeker ve dantelleri atıp yavaşça karıştırın.

 3. 3 saat bekledikten sonra dantelleri sütün içerisinden çıkarın ve uygun bir ütü programı kullanarak nemliyken ütüleyin. Bu karışım lekeyi yok edecek ve kumaşa parlaklık verecektir.

Beyaz Şarap

Temizlemeniz gereken ürün, tel kırma gibi özel bir el işiyse bu yöntemi kullanmalısınız;

 1. Beyaz şarap ve suyu bir kabın içinde karıştırın.

 2. El işini bu karışımın içerisine bırakın ve bir gece bekletin.

 3. Ertesi sabah el işini soğuk suda durulayın ve henüz nemliyken uygun bir ısı ayarı kullanarak ütüleyin.

Aslen yayınlandı