Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Sandıkta sakladığınız değerli eşyalarınız, gerekli bakım yapılmadığında sararıp yıpranabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok; çünkü evde uygulayabileceğiniz, kumaşlarınıza ve dantellerinize zarar vermeyecek yöntemleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Lekesiz Beyaz Gömlekler İçin Sandık Lekesi Çıkarma Yöntemleri
Reklam
Sign Up Banner

Günümüzde eski amacıyla ve eskisi kadar sık kullanılmasa da sandık, küçük büyük herkeste nostaljik duygular uyandıran bir mobilyadır. Daha çok dekorasyon veya depolama amaçlı kullanılan sandıklarda, kumaşların ve dantellerin üzerindeki sandık lekesiyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Sandık lekesinin sebebi, kumaşların havasız ortamda uzun süre durmasıdır. İster kendi eşyalarınız ister ailenizden kalan hatıralar olsun, önerilere göz atarak sandık lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Uygulayacağınız yöntemi ilk önce kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeyi de unutmayın.

Sandık Lekesi Neden Olur?

Kumaşların havalandırılmadan aynı şekilde ve aynı ortamda uzun süre saklanması, sandık lekelerinin oluşmasına neden olur. Burada depolama aracının özellikleri önemli olsa da benzer lekeler sandık kullanımı dışında da oluşabilir. Sandık lekesi, kumaşlarınızın ya da dantellerinizin üzerinde sarı ve tonları olarak kendini gösterir.

Doğrusu, lekeyi çıkarmak biraz uğraştırıcı olduğu için kumaşlarınız lekelenmeden arada bir sandıktan çıkarıp havalandırmalısınız. Hatta uygun olan kumaşları ve dantelleri havalandırmak için çıkardığınızda yıkayıp kurutabilirsiniz. Tekrar kaldırırken hava almalarını engelleyecek yöntemler (vakumlu poşetler gibi) kullanmanız, sorunun tekrarının önüne geçecektir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Sandık lekesinden kurtulmanın yolu, kumaşlarınızı farklı ürünler ve farklı yöntemler kullanarak yıkamaktan geçer. Danteller ve kumaşlar birbirinden farklı yapılara sahip olduğu için maalesef her yöntem ikisi için de aynı sonuçları vermez.

Elde Yıkamayla Giysi Nasıl Temizlenir?

Kumaşlardaki Sarı Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Severek aldığınız ama kullanmaya kıyamadığınız örtüler, giysiler, anneannenizden kalan kanaviçe, belki de gelinliğiniz sandık lekesine maruz kalabilir. Bu durumda atılacak olan ilk adım bu değerli eşyalarınızı minik ipuçları kullanarak temizlemektir.

Karbonat ve Su

 1. Kumaşı bir leğene koyup üzerini soğuk suyla doldurun.

 2. Suyun içine karbonat ekleyin ve çözünene kadar bekleyin.

 3. Çözündükten sonra kumaşı ellerinizle yavaşça ovun.

 4. Kumaşı suda bir saat bekletin.

 5. Bir saatin sonunda kumaşı leğenden çıkarıp durulayın.

 6. Kumaşı uygun bir makine programında, Omo Active Fresh gibi kısa programda bile leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz.

 7. Yıkama bittiğinde kurutucu kullanmayın, doğal bir kurutma yöntemiyle kumaşı kurutun.

Süt ve Su

 1. Kumaşı bir leğene koyup üzerini ılık suyla doldurun.

 2. Suyun içine, lekenin üzerine doğru bir bardak süt ekleyin ve 3-4 saat bekletin.

 3. Leke hafifledikten sonra çamaşır makinesinde kumaşınızı uygun bir program ve deterjanla yıkayın.

 4. Yıkama bittikten sonra doğal bir kurutma yöntemiyle kumaşı kurutun.

Dantelli İç Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Danteldeki Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Dantel, yoğun bir emekle hazırlandığı ve manevi anlamlar taşıdığı için çok önemlidir. Hassas yapıları nedeniyle dantelleri temizleme yöntemi de doğru seçilmelidir. Yıpratıcı ve ağartıcı maddelerle temizlemek, dantellerinize büyük zararlar verebilir. Sağlıklı bir yöntemle temizlerseniz dantellerinizi daha uzun süre lekesiz ve yıpranmadan kullanabilirsiniz. Belki de size bırakılan dantellerin, sizden sonraki kuşağa geçmesinde büyük katkınız olur.

Tuzlu Su

 1. Dantelleri, sığabilecekleri bir kap içerisine alın ve üzerini suyla doldurun.

 2. Suyun içine bolca tuz atın ve 3-4 saat boyunca dantelleri bu karışımda bekletin.

 3. Dantellerinizi sudan çıkarıp temizleyin ve kurutun. Çamaşır makinenizde dantel yıkmaya uygun bir program varsa bu adımda çamaşır makinesini de tercih edebilirsiniz.

Süt ve Şeker

 1. Yeterli miktarda sütü kaynatın ve soğumaya bırakın.

 2. Süt ılıdığında içine 2 kesme şeker ve dantelleri atıp yavaşça karıştırın.

 3. 3 saat bekledikten sonra dantelleri sütün içerisinden çıkarın ve uygun bir ütü programı kullanarak nemliyken ütüleyin. Bu karışım lekeyi yok edecek ve kumaşa parlaklık verecektir.

Beyaz Şarap

Temizlemeniz gereken ürün, tel kırma gibi özel bir el işiyse bu yöntemi kullanmalısınız;

 1. Beyaz şarap ve suyu bir kabın içinde karıştırın.

 2. El işini bu karışımın içerisine bırakın ve bir gece bekletin.

 3. Ertesi sabah el işini soğuk suda durulayın ve henüz nemliyken uygun bir ısı ayarı kullanarak ütüleyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Karbonatla Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaşı bir leğene koyup üzerini soğuk suyla doldurun. Suyun içine karbonat ekleyin ve çözünene kadar bekleyin. Çözündükten sonra kumaşı ellerinizle yavaşça ovun. Kumaşı suda bir saat bekletin. Bir saatin sonunda kumaşı leğenden çıkarıp durulayın. Kumaşı uygun bir makine programında, leke çıkarmada etkili bir sıvı deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz. Yıkama bittiğinde kurutucu kullanmayın, doğal bir kurutma yöntemiyle kumaşı kurutun.

Koltuk Altı Lekesi Beyaz Sabunla Çıkar mı?

Kimyasal açıdan oldukça zararsız olan beyaz sabun, koltuk altı lekelerini çıkarmada uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biridir. Su ile ıslatılmış olan lekenin üzerine beyaz sabun sürerek ovmak lekeyi çözündürecektir. Birkaç dakikalık ovmanın ardından bol su ile durulama yapılır.

Tişörtteki Kına Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Yapılacak ilk müdahale fazlalığı alınmış kına lekesini, tişörtün dokusunu bozmayacak şekilde nazik hareketlerle silmektir. Beyaz renkli tişörtlerdeki kına lekesi için bir miktar sulandırılmış çamaşır suyu kullanılabilir ve sonrasında tişört, yıkama talimatına uygun bir programda kaliteli bir çamaşır deterjanı ile yıkanır.

Çamur Lekesine Nasıl Müdahale edilir?

Sanılanın aksine çamur lekesi kuruduktan sonra daha rahat çıkar. Eğer lekeyi hala ıslakken yıkamaya kalkarsanız leke daha da yayılır. Bu nedenle çamurun topaklaşmasını, yani kurumasını beklemeniz gerekir. Daha sonra sert kıllara sahip bir fırçayla çamurlu bölgeyi iyice fırçalayın. Kurumuş çamur parçalarının büyük bölümünün döküldüğünü göreceksiniz

Giysiden Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Fazla sıvıyı temiz bir bez veya havlu ile kurulayın ve lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir. Daha sonra ılık su ile durulayın ve normal yıkama programında, kumaşın niteliklerine uygun bir şekilde yıkama yapın.

Rimel Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Lekenin üzerine birkaç damla deterjan veya bulaşık deterjanı damlatın. Ovalayarak lekeye yedirin. Deterjanlı bölgeyi soğuk ya da ılık suda durulayın. Lekeyi tamamen uzaklaştırmak için çamaşır makinesine atarak giysiyi yıkayın.

Aslen yayınlandı