Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak yaz günlerinde sıkça tükettiğimiz dondurma, bazen giysilerimizde lekeler bırakabilir. Telaşa gerek yok! Doğru leke çıkarma yöntemlerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Dondurma
Reklam
Sign Up Banner

Dondurma, kıyafetlerinize ve ellerinize damlamakla ün salmış lezzetli bir yiyecek. Ancak dondurma damlatan bir külah, kaçınılmaz olarak temizlenmesi gereken lekelere yol açar. Hele ki küçük çocuklarınız varsa, çıtır külah üzerinde yavaş yavaş eriyen bir dondurmayla büyük sorunlar yaşadıklarını zor yoldan tecrübe edebilirsiniz. Artık dondurma lekeli giysileriniz için endişelenmeyin, bu kullanışlı rehber sayesinde dondurma lekeleri çamaşırlardan ve ev yüzeylerinden nasıl çıkar öğrenebilirsiniz.

Peki yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın yarattığı inatçı lekelerle kaplanmış bir giysiyle baş başaysanız ne yapmalısınız? İşte farklı kumaşlardan ve yüzeylerden dondurma lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı...

Dondurma lekeleri yazın keyfini kaçırmasın! Leke çıkarıcı kapağı ve kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip formülü ile Omo Active, kıyafetlerinize damlayan dondurma için kesin çözüm.

Dondurma Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Dondurma lekesi henüz tazeyse çıkarması kolay olacaktır. Dondurma lekeleri, leke kumaşa daha fazla nüfuz etmeden en kısa sürede temizleme işlemine tabi tutulmalıdır. İdeal olarak, dondurma lekesinin kurumasına asla izin verilmemelidir. Dondurma lekesi kıyafete damladığında dışarıdaysanız, aşağıdaki adımları takip ederek leke üzerinde ilk müdahaleyi gerçekleştirebilirsiniz:

Reklam

MPU Sign Up Banner
 • Lekeyi çıkarmak için öncelikle lekeye kumaşın arka yüzünden soğuk su veya soda uygulayın.

 • Bir lavaboya yakınsanız el sabunu kullanın ve parmaklarınızla lekeye bolca sürün.

 • Sabunu temiz soğuk su ile durulayın.

 • Giysilerinizi eve gelir gelmez yıkamaya koyun.

Eğer leke oluştuğu sırada evdeyseniz, dondurma lekelerini çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Kumaşın üzerindeki dondurma fazlalığını bir kaşık yardımıyla alın.

 • Lekeli bölgeye bir miktar sıvı çamaşır deterjanı ile ön işlem uygulayın.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çamaşırlarınız üzerine herhangi bir işlem uygulamadan önce etiketinde yer alan yıkama talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Giysi etiketi, kumaş için doğru su sıcaklığını ve yıkama ayarını gösterir. Kumaş ya da yüzey üzerindeki herhangi bir lekeyi çıkarmak için kullanacağınız temizlik ürününün paketinde yer alan talimatları mutlaka okuyun, uygunluğunu kontrol edin ve belirtildiği şekilde kullanın.

 • Ardından giysiyi çamaşır makinesine koyun ve makinenin deterjan gözüne kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active sıvı deterjan ekleyin.

 • Yıkama bittiğinde lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Isı, kalıcılığını arttırabileceğinden leke çıkmadan giysilerinizi kurumaya bırakmayın.

 • Daha sonra giysilerinizi direkt güneş almayan, havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Musluk Alltında Leke Arıtan Kadın

Kurumuş ve Kumaşa İşlemiş Dondurma Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kumaş üzerindeki dondurma lekeleri ilk yıkamada çıkmayabilir. Özellikle kurumuş dondurma kumaşın liflerini eriterek giysi üzerinde inatçı bir leke oluşturmuş olabilir. İnatçı dondurma lekeleri için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz:

 • Bir kovaya doldurduğunuz soğuk suya bir ölçek sıvı deterjan ekleyin.

 • Lekeli giysiyi bu deterjanlı suyun içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin.

 • Ardından giysiyi deterjanlı sudan çıkarıp çamaşır makinesinde yıkatın.

 • Yıkama bittikten sonra lekenin çıktığından emin olun ve elbiseyi normal şekilde kurutun.

Dondurma lekesi kıyafetlerden nasıl çıkar püf noktalarını bilmek, çocuklarınızın kıyafetlerinin kalıcı olarak lekelenmesini önleyebilir. Böylelikle hem kendinizi hem de çocuğunuzu dondurma keyfinden mahrum bırakmadan sıcak ve güneşli yaz aylarının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Farklı Yüzeylerden Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 • Halı ve döşemelerdeki dondurma lekeleri için soğuk su ve deterjan çözeltisini karıştırın ve temiz bir bez veya süngeri hazırladığınız çözeltiye batırın. Ardından bu bez veya sünger ile dondurma lekesinin üzerini ovalayın. Leke yok olana kadar işlemi tekrarlayın.

 • Daha sonra bölgeyi temiz suyla durulayın, kurulayın ve kurutun.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir kovaya doldurduğunuz soğuk suya bir ölçek sıvı deterjan ekleyin. Lekeli giysiyi bu deterjanlı suyun içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin. Ardından giysiyi deterjanlı sudan çıkarıp çamaşır makinesinde yıkatın. Yıkama bittikten sonra lekenin çıktığından emin olun ve elbiseyi normal şekilde kurutun.

Dondurma Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Dondurma lekesi bir protein lekesidir. Bu nedenle lekeyi ön işlemden geçirmek için her zaman soğuk su kullanmalısınız. Sıcak su, lekenin daha da yayılmasına ve kumaşın liflerine işlemesine neden olabilir. Herhangi bir lekeyi temizlik işleminden geçirirken altına temiz bir bez yerleştirirseniz leke giysinin diğer yüzeyine işlemeyecektir.

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Silinir?

Halınıza dökülen vişne lekesini önce bol su ve bir bez ile silerek kabasını alın. Hidrojen peroksit, limon suyu ve amonyak, vişne lekesine karşı uygulanabilecek en etkili üç temizlik ürünüdür. Halının liflerine zarar vermemek için silme işlemi sırasında çok baskı uygulamamaya özen gösterin.

Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Doğal bir leke olduğu için her tür domates, sos ve salça lekesini üzerine doğrudan soğuk su akıtarak temizleyebilirsiniz. Elbisenizden lekeyi çıkarmanın püf noktası aslında elbisenizin lekeli kısmını soğuk suyun altına koymadan önce elbisenizi ters çevirmektir. Elbisenizin içini dışına çevirdikten sonra temiz kalan arka kısmını kirletmeyecek şekilde lekenin bulunduğu kısmı doğrudan suyun altına tutun. Böylece su lekenin bulaştığı yönün tersinden gelip lekeyi geldiği yönde geri doğru çıkararak daha derine işlemesine engel olacaktır.

Aslen yayınlandı