Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak yaz günlerinde sıkça tükettiğimiz dondurma bazen giysilerimizde lekeler bırakabilir. Telaşa gerek yok! Doğru leke çıkarma yöntemlerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Ev yapımı çubuk dondurma

Dondurma, kıyafetlerinize ve ellerinize damlamakla ün salmış lezzetli bir yiyecek. Ancak dondurma damlatan bir külah, kaçınılmaz olarak temizlenmesi gereken lekelere yol açar. Hele ki küçük çocuklarınız varsa, çıtır külah üzerinde yavaş yavaş eriyen bir dondurma ile büyük sorunlar yaşadıklarını zor yoldan tecrübe edebilirsiniz. Ancak dondurma lekeli giysileriniz için endişelenmeyin, bu kullanışlı rehber sayesinde dondurma lekelerin çamaşırlardan ve ev yüzeylerinden nasıl çıkar öğrenebilirsiniz.

Peki yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın yarattığı inatçı lekelerle kaplanmış bir giysiyle baş başaysanız ne yapmalısınız? İşte farklı kumaşlardan ve yüzeylerden dondurma lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı...

Dondurma lekeleri yazın keyfini kaçırmasın! Leke çıkarıcı kapağı ve kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip formülü ile Omo Active, kıyafetlerinize damlayan dondurma için kesin çözüm.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Dondurma Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Dondurma lekesi taze ise çıkarması kolay olacaktır. Dondurma lekeleri, leke kumaşa daha fazla nüfuz etmeden en kısa sürede temizleme işlemine tabi tutulmalıdır. İdeal olarak, dondurma lekesinin kurumasına asla izin verilmemelidir. Dondurma lekesi kıyafete damladığında dışarıdaysanız, aşağıdaki adımları takip ederek leke üzerinde ilk müdahalenizi gerçekleştirebilirsiniz:

Dondurma lekesine mümkün olduğunca hızlı müdahale edin. Lekeyi çıkarmak için ne kadar bekler ve kurumasına izin verirseniz, çıkarması da o kadar zor olacaktır. Dondurma lekesi bir protein lekesidir. Bu nedenle lekeyi ön işlemden geçirmek için her zaman soğuk su kullanmalısınız. Sıcak su, lekenin daha da yayılmasına ve kumaşın liflerine işlemesine neden olabilir. Herhangi bir lekeyi temizlik işleminden geçirirken altına temiz bir bez yerleştirirseniz leke giysinin diğer yüzeyine işlemeyecektir.
 • Lekeyi çıkarmak için öncelikle lekeye kumaşın arka yüzünden soğuk su veya soda uygulayın.
 • Bir lavaboya yakınsanız el sabunu kullanın ve parmaklarınızla lekeye bolca sürün.
 • Sabunu temiz soğuk su ile durulayın.
 • Giysilerinizi eve gelir gelmez yıkamaya koyun.

Eğer leke oluştuğu sırada evdeyseniz, dondurma lekelerini çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Kumaşın üzerindeki dondurma fazlalığını bir kaşık yardımıyla alın.
 • Lekeli bölgeye bir miktar sıvı çamaşır deterjanı ile ön işlem uygulayın.

Bunlara Dikkat

Çamaşırlarınız üzerine herhangi bir işlem uygulamadan önce etiketinde yer alan yıkama talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Giysi etiketi, kumaş için doğru su sıcaklığını ve yıkama ayarını gösterir. Kumaş ya da yüzey üzerindeki herhangi bir lekeyi çıkarmak için kullanacağınız temizlik ürününün paketinde yer alan talimatları mutlaka okuyun, uygunluğunu kontrol edin ve belirtildiği şekilde kullanın.

 • Ardından giysiyi çamaşır makinesine koyun ve makinenin deterjan gözüne kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active sıvı deterjan ekleyin.
 • Yıkama bittiğinde lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Isı, kalıcılığını arttırabileceğinden leke çıkmadan giysilerinizi kurumaya bırakmayın.
 • Daha sonra giysilerinizi direkt güneş almayan, havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Kurumuş ve Kumaşa İşlemiş Dondurma Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kumaş üzerindeki dondurma lekeleri ilk yıkamada çıkmayabilir. Özellikle kurumuş dondurma kumaşın liflerini eriterek giysi üzerinde inatçı bir leke oluşturmuş olabilir. İnatçı dondurma lekeleri için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz:

 • Bir kovaya doldurduğunuz soğuk suya bir ölçek sıvı deterjan ekleyin.
 • Lekeli giysiyi bu deterjanlı suyun içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin.
 • Ardından giysiyi deterjanlı sudan çıkarıp çamaşır makinesinde yıkatın.
 • Yıkama bittikten sonra lekenin çıktığından emin olun ve elbiseyi normal şekilde kurutun.

Dondurma lekesi kıyafetlerden nasıl çıkar püf noktalarını bilmek, çocuklarınızın kıyafetlerinin kalıcı olarak lekelenmesini önleyebilir. Böylelikle hem kendinizi hem de çocuğunuzu dondurma keyfinden mahrum bırakmadan sıcak ve güneşli yaz aylarının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Farklı Yüzeylerden Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 • Halı ve döşemelerdeki dondurma lekeleri için soğuk su ve deterjan çözeltisini karıştırın ve temiz bir bez veya süngeri hazırladığınız çözeltiye batırın. Ardından bu bez veya sünger ile dondurma lekesinin üzerini ovalayın. Leke yok olana kadar işlemi tekrarlayın.
 • Daha sonra bölgeyi temiz suyla durulayın, kurulayın ve kurutun.  

Aslen yayınlandı