Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak yaz günlerinde sıkça tükettiğimiz dondurma, bazen giysilerimizde lekeler bırakabilir. Telaşa gerek yok! Doğru leke çıkarma yöntemlerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 12 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dondurma

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Dondurma, kıyafetlerinize ve ellerinize damlamakla ün salmış lezzetli bir yiyecek. Ancak dondurma damlatan bir külah, kaçınılmaz olarak temizlenmesi gereken lekelere yol açar. Hele ki küçük çocuklarınız varsa, çıtır külah üzerinde yavaş yavaş eriyen bir dondurmayla büyük sorunlar yaşadıklarını zor yoldan tecrübe edebilirsiniz. Artık dondurma lekeli giysileriniz için endişelenmeyin, bu kullanışlı rehber sayesinde dondurma lekeleri çamaşırlardan ve ev yüzeylerinden nasıl çıkar öğrenebilirsiniz.

Peki yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmanın yarattığı inatçı lekelerle kaplanmış bir giysiyle baş başaysanız ne yapmalısınız? İşte farklı kumaşlardan ve yüzeylerden dondurma lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı...

Dondurma lekeleri yazın keyfini kaçırmasın! Leke çıkarıcı kapağı ve kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip formülü ile Omo Active, kıyafetlerinize damlayan dondurma için kesin çözüm.

Dondurma Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Dondurma lekesi henüz tazeyse çıkarması kolay olacaktır. Dondurma lekeleri, leke kumaşa daha fazla nüfuz etmeden en kısa sürede temizleme işlemine tabi tutulmalıdır. İdeal olarak, dondurma lekesinin kurumasına asla izin verilmemelidir. Dondurma lekesi kıyafete damladığında dışarıdaysanız, aşağıdaki adımları takip ederek leke üzerinde ilk müdahaleyi gerçekleştirebilirsiniz:

 • Lekeyi çıkarmak için öncelikle lekeye kumaşın arka yüzünden soğuk su veya soda uygulayın.

 • Bir lavaboya yakınsanız el sabunu kullanın ve parmaklarınızla lekeye bolca sürün.

 • Sabunu temiz soğuk su ile durulayın.

 • Giysilerinizi eve gelir gelmez yıkamaya koyun.

Eğer leke oluştuğu sırada evdeyseniz, dondurma lekelerini çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Kumaşın üzerindeki dondurma fazlalığını bir kaşık yardımıyla alın.

 • Lekeli bölgeye bir miktar sıvı çamaşır deterjanı ile ön işlem uygulayın.

Çamaşırlarınız üzerine herhangi bir işlem uygulamadan önce etiketinde yer alan yıkama talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Giysi etiketi, kumaş için doğru su sıcaklığını ve yıkama ayarını gösterir. Kumaş ya da yüzey üzerindeki herhangi bir lekeyi çıkarmak için kullanacağınız temizlik ürününün paketinde yer alan talimatları mutlaka okuyun, uygunluğunu kontrol edin ve belirtildiği şekilde kullanın.

 • Ardından giysiyi çamaşır makinesine koyun ve makinenin deterjan gözüne kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active sıvı deterjan ekleyin.

 • Yıkama bittiğinde lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Isı, kalıcılığını arttırabileceğinden leke çıkmadan giysilerinizi kurumaya bırakmayın.

 • Daha sonra giysilerinizi direkt güneş almayan, havadar bir alanda kurumaya bırakın.

Musluk Alltında Leke Arıtan Kadın

Kurumuş ve Kumaşa İşlemiş Dondurma Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kumaş üzerindeki dondurma lekeleri ilk yıkamada çıkmayabilir. Özellikle kurumuş dondurma kumaşın liflerini eriterek giysi üzerinde inatçı bir leke oluşturmuş olabilir. İnatçı dondurma lekeleri için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz:

 • Bir kovaya doldurduğunuz soğuk suya bir ölçek sıvı deterjan ekleyin.

 • Lekeli giysiyi bu deterjanlı suyun içerisinde 15 ila 30 dakika arası bekletin.

 • Ardından giysiyi deterjanlı sudan çıkarıp çamaşır makinesinde yıkatın.

 • Yıkama bittikten sonra lekenin çıktığından emin olun ve elbiseyi normal şekilde kurutun.

Dondurma lekesi kıyafetlerden nasıl çıkar püf noktalarını bilmek, çocuklarınızın kıyafetlerinin kalıcı olarak lekelenmesini önleyebilir. Böylelikle hem kendinizi hem de çocuğunuzu dondurma keyfinden mahrum bırakmadan sıcak ve güneşli yaz aylarının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Farklı Yüzeylerden Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 • Halı ve döşemelerdeki dondurma lekeleri için soğuk su ve deterjan çözeltisini karıştırın ve temiz bir bez veya süngeri hazırladığınız çözeltiye batırın. Ardından bu bez veya sünger ile dondurma lekesinin üzerini ovalayın. Leke yok olana kadar işlemi tekrarlayın.

 • Daha sonra bölgeyi temiz suyla durulayın, kurulayın ve kurutun.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?