Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Gelen gidenin eksik olmadığı bayram öncesi temizlik gözünüzde mi büyüyor? Korkmanıza gerek yok. Temizlikte doğru sıralamayı takip ederek etkili bayram temizliği nasıl yapılır bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Pencere Önünde Saksı Bitkisi ve Kitaplar

Temizlik her evin rutini olsa da dip köşe olarak tabir edilen kapsamlı temizlikler genellikle özel günlerin öncesinde uygulanır. Bu özel günlerden biri de kuşkusuz geleneksel anlamda öneme sahip olan bayramlardır.

Gelen gidenin eksik olmadığı, mutfakta yoğun hazırlıkların yapıldığı bayramlarda evlerin temiz olması önem taşır. Peki, etkili ve pratik bayram temizliği nasıl yapılır? Daha kısa sürede, nokta atışları yapılarak evin tamamı nasıl temizlenebilir? Siz de aşağıdaki adımları ve püf noktalarını takip ederek bayramı ferah ve tertemiz şekilde karşılayabilirsiniz.

Temizliğe başlamadan önce kullanacağınız malzemeleri hazır bulundurursanız çok daha kısa sürede ve planlı şekilde temizliği bitirebilirsiniz. Temizliğe sabahın erken saatlerinde ya da enerjinizin en üst seviyede olduğu zaman diliminde başlamak daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Başlamadan önce bir iş listesi yaparak ve işler bitirdikçe üzerlerini çizip bir diğerine geçerek süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Temizliğin İlk Kuralı: Dağınıklığı Alt Etmek

Dip köşe temizlik vakit alan, doğru sıralamayla yapılmadığı takdirde işleri daha da zorlaştıran bir süreçtir. Bu sebeple temizliğe doğru yerden başlamak oldukça önemlidir. Peki, bayram temizliğine nereden başlanır? Kapsamlı ev temizliği için ilk yapmanız gereken temizliği yapılacak alanların net bir şekilde ortaya çıkması için ortalıktaki dağınıklığı temizlemek olmalı. Yerlerinde olmayan eşyalar yerlerine kaldırılmalı, yıkanması gereken çamaşırlar ya da bulaşıklar makineye yerleştirilmeli.

Çamaşır yıkamak vakit alıyorsa kısa programda bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active gibi kaliteli bir sıvı deterjan kullanarak süreyi kısaltabilirsiniz. Bayramda giysilerinizin ve özellikle misafir havlularınızın mis gibi kokması içinse parfüm uzmanları tarafından geliştirilmiş Yumoş Extra’yı tercih edebilir, özel olarak geliştirilmiş formülü sayesinde kumaşlarınızın rengini uzun süre korurken, aynı zamanda yumuşacık olmalarını da sağlayabilirsiniz.

Temizlik yapmadan önce sizi harekete geçirecek, motivasyon sağlayacak müzikler açmanız süreci çok daha keyifli hale getirir.

Dağınık eşyaları toplamak için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bunun için etkili bir püf noktası her şeyi toplamak. Doğru duydunuz. Dağınık olan her şeyi kocaman bir sepet içine düşünmeden atın ve sonra işe yeniden başlayarak her bir eşyayı ait olduğu yere koyun. Bunun çok daha pratik ve temiz bir yöntem olduğunu anlayacaksınız. Dağınıklıktan uzak bir ortam, etkili bir temizlik için sizi motive edebilir ve daha detaylı bir temizlik işlemine başlayabilirsiniz.

İşe Camlardan Başlayın

Temizliğe başlarken sıralama konusunda kafanız karışık olabilir. Telaşa kapılmadan, işe öncelikle oda sıralaması yaparak başlayın. Kafa karışıklığını ve gereksiz yorgunluğu önlemek için önce bir odayı, daha sonra başka bir odayı temizleyerek size ev düzeniniz doğrultusunda mantıklı gelen bir sıralama oluşturun.

Bu sıralamayı yazılı olarak listeleyin ve görebileceğiniz bir yere asın. Bu sıralamadan sonra her bir oda için önce camları temizlemeye başlamanızda fayda var. Camlarda oluşmuş yağmur damlası lekelerini, kuşların sebep olduğu kirleri temizlemek için Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı bir sprey temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Temizlik malzemelerini kullandıktan sonra çocukların ulaşamayacağı bir yere kaldırmayı unutmayın. Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları okuduğunuzdan ve doğru uyguladığınızdan emin olun. Önce güvenlik! Temizliğe başlamadan önce eldiven, gözlük, maske gibi koruyucu önlemler aldığınızdan emin olun.

Dolapları Düzenleyin, Perdeleri Yıkayın

Camları hallettikten sonra dolap temizliğine başlayabilirsiniz. Dolabınız ahşapsa yüzey üzerindeki parmak izlerini ve olası lekeleri ahşap yüzeyler için özel olarak tasarlanan koruma sprey ürünleriyle alt edebilirsiniz. Dolap içlerinin tozunu almak isterseniz de kıyafetlerinizi boşaltıp yeniden yerleştirmeniz gerekecek. Eğer zamanınız varsa sizi iyi hissettirecek bu adımı uygulamanızı tavsiye ederiz. Gardroplarınızda oluşan koku ve rutubet nasıl giderilir detaylarıyla öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Dolapları düzenledikten sonra perdelerin yıkama işlemiyle işe devam edebilirsiniz. Temiz perdeler bir ortamın temiz ve güzel görünmesinde önemli rol oynar ve bulunduğu odayı aydınlatır. En azından kısa programda perdelerinizi yıkayıp makinede bekletmeden ıslak şekilde asarsanız perdeleriniz hem kırışmaz hem de odanızı mis gibi kokutur. Böylece temizlik ve ferahlık hissi her yere yayılır. Perde yıkamanın püf noktaları için bu yazımıza göz atın.

Halı ve Koltuklardaki Leke ve Tozları Affetmeyin

Sıra halılara geldi. Malum tozu ve kiri en çok tutan ve onları her yere taşımamıza neden olan ev eşyaları arasında halıların önüne geçebilen yok. Halılar ne kadar temizse ev ortamı da o kadar temiz ve sağlıklı demektir.

Her hafta ya da her ay halıları yıkamak elbette mümkün değil; ancak geniş çaplı ve uzun aralıklarla yapılan bu temizlik günlerinde halıları unutmak olmaz. Temizliğe başlamadan önce tüm halılarınızı yıkamaya vermek ya da yıkamak çok daha mantıklı olacağından bu işlemi birkaç gün öncesinden organize etmenizde fayda var.

Evde yıkanabilir kilimlere sahipseniz işiniz çok daha kolay. Rinso Capcanlı Renkler gibi çamaşırlarınızın rengini koruma özelliğine sahip bir sıvı deterjan ile kiliminizde belirtilen yıkama talimatlarına uygun şartlarda makinede veya elde yıkayarak tertemiz ve mis gibi yapabilirsiniz.

Halı temizliği konusunda daha detaylı bilgi ve püf noktaları için bu içeriklerimize göz atmayı unutmayın:

Halılardan sonra koltuklara geçebilirsiniz. Koltuk üzerindeki olası lekeleri ve renk değişimine sebebiyet veren kirleri temizlemenin yardımcı malzemeler sayesinde zahmetsiz yolları var. Cif Her Yer Leke Uzmanı sprey, günlük kirleri kolayca temizleyebilen doğal temizlik partikülleri ile kumaş üzerinde istenmeyen izleri anında yok eder.

Koltuk temizliği hakkında daha detaylı bilgi için önerilerimizin yer aldığı bu yazımızı okuyun veya aşağıdaki içeriklerimize göz atın;

Olmazsa Olmaz Süpürme İşlemi

İşte, sıra tüm evi süpürmeye geldi. Camlar, perdeler, mobilyalar süpürme işlemi esnasında oluşacak tozlanmadan fazla etkilenmez. Ancak toz alma işlemini muhakkak süpürme işleminden sonra yapmalısınız. Süpürmeye başlamadan önce süpürgenizin vakumunun güçlü bir şekilde çektiğinden, bunun için de süpürge torbasının boş olduğundan emin olmalısınız. Aşırı dolu bir torbayla süpürmek zamanınız ve enerjinizden çalacağı gibi ortamın daha da tozlanmasına yol açabilir. Etraftaki tüm tozlar alındıktan sonra son adım olarak nemli bezinizle toz alabilirsiniz.

Banyo, Tuvalet ve Mutfaklar ile Temizliğe Son Dokunuş

Evde bayram temizliğinin son adımı banyo, tuvalet ve mutfak temizliği. Ev hijyeninin çok önemli iki taşıyıcı alanı olan banyo ve mutfaklar, belki de temizliğine en özen gösterilmesi gereken alanlardır. Bu nedenle kullanılacak temizlik malzemelerinin gerçekten etkili olduğundan emin olmalısınız.

Banyo ve tuvalet temizliğine ilk önce zemini temizleyerek başlayın. Çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünleri gibi etkili temizleyiciler ile hem banyonuzun, hem de mutfağınızın yüzeylerini temizleyebilirsiniz. Daha sonra banyonuzun içindeki sabun artığı ve kireç lekelerini temizleyin. Zemin ve yüzey temizliği konusunda bu iki yazımızdan destek almak isteyebilirsiniz;

Yoğun kıvamlı Domestos çamaşır suyu ile fırçalayarak temizlediğiniz klozetinize son dokunuşu ise temizleyici mavi su teknolojisi ile geliştirilmiş Domestos 5'li Güç Aktif Mavi Su tuvalet bloğunu sabitleyerek yapın. Temizleyici köpüğü, kireci önleme etkisi, güzel kokusu, uzun süreli beyazlık ve hijyen etkisi ile Domestos 5’li Güç tuvalet bloğu temizliğinizin kalıcı hale gelmesini sağlayacak.

Banyo temizliği konusunda daha detaylı bilgi ve püf noktaları için bu yazılarımıza da göz atın:

Duş başlığında biriken kireç nasıl temizlenir 30 saniyede öğrenmek için bu videoyu izleyin;

Aslen yayınlandı