Hayal Panosu Nasıl Yapılır?

Hayal panosu nedir, hayal panosu nasıl oluşturulur? Yazımızı okuyun, detaylı videomuzu izleyin, hayal/vizyon panosu nasıl hazırlanır öğrenin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Hayal panosu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Herkesin geleceği için hayalleri, hedefleri vardır. Günlük işlerimizin arasında durup hayallerimizi düşünmeye, dillendirmeye ve hatta bu hayaller için harekete geçmeye güç bulamıyor olabiliriz. İşte tam da bu yüzden, hayallerinizi, hedeflerinizi görmeniz, hatırlamanız için hayal panosu nedir, hayal panosu uygulaması bize ne kazandırır ve nasıl hazırlanır sizin için derledik! Gelin, birlikte inceleyelim…

Hayal Panosu Nedir?

Hayal panosu, hayallerinizi, istek ve hedeflerinizi somut hale getirmenin mükemmel bir yoludur. Hayallerinizi ve ideal yaşamınızı görsellere dökerek geleceğe yönelik hedeflerinize rehberlik eden bir panodur. Hayal panosu kişiye özeldir. Hayallerinizi ve hedeflerini düşünerek görsele ve yazıya dökmek, isteklerinizi keşfetmenize ve aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Peki, hayal panosu oluşturmak kolay mıdır? Malzemeleri hazırlayalım, hayal panosu uygulaması için kollarımızı sıvayalım…

Hayal Panosu Nasıl Hazırlanır?

Hayal panosu hazırlamak için önce gözlerinizi kapatın ve hayallerinizi düşünün. Kısa ya da uzun vadede ne yapmak istiyorsunuz, nerede, kimlerle olmak istiyorsunuz? Hangi aktivitelere merak salmak, hangi denizlere açılmak istiyorsunuz? Kişisel olarak hangi özellikleri kendinizde görmek istiyorsunuz? Kimden/kimlerden ilham alıyorsunuz? Bu soruları cevaplamak, hayal ve isteklerinizi somutlaştırmak için yardımcı olabilir.

Hayallerimi, hedeflerimi belirledim diyorsanız, gelin şimdi onları somutlaştıralım…

İhtiyacın olacak:

 • Tel pano ya da mantar pano

 • Dergi

 • İstediğiniz fotoğraflar

 • Not yazmak için renkli kağıtlar 

 • Mandal ya da raptiye 

 • Malzemelerinizi hazırlayın.

Hayal panonuzu hazırlamak için öncelikle malzemeleri toplayın. Evinize/odanıza uygun büyüklükte tel ya da mantar pano seçebilirsiniz. Hayallerinizi, isteklerinizi somutlaştıracak görselleri dijital ortamda belirleyip çıkarttırabilir, dergilerden destek alabilirsiniz. Sevdiğiniz, size ilham veren insanların fotoğraflarına yer verebilirsiniz. Panonuzu aktif tutmak için renkli not kağıtlarına kendinizi motive edecek sözler yazabilir, her hafta farklı bir motto belirleyebilirsiniz. Görselleri pano seçiminize göre küçük renkli mandallarla ya da raptiyeyle asabilirsiniz.

Dergileri karıştırın.

Hayallerinizi ortaya koyan görseller için elinizdeki dergileri karıştırın. Hayal panosuna koyacağınız hiçbir görselin doğrusu ya da yanlışı yok! O, tamamen size ve hayallerinize ait. Ancak nasıl seçeceğim diye düşünüyorsanız birkaç tüyo verebiliriz. Örneğin, hayal ettiğiniz, sağlıklı bir beden var. Bu bedeni size anımsatacak, motive edecek görseller bulmalısınız. Bu görseller, kendinizi pozitif hissedeceğiniz parlak ve renkli giysiler, meyveler, spor aktiviteleri olabilir. Bu sayede, panoya her baktığınızda sahip olmak istediğiniz bedeni hatırlayacak ve bunun için adım atma isteğiyle dolacaksınız.

Dijital görsellerden yardım alın.

Elinizde dergi yoksa ya da hayallerinizin hepsini kapsayacak yeterlilikte dergi resmi bulamadıysanız takip ettiğiniz dijital platformları açın ve hayallerinize en uygun görselleri kaydedin. Örneğin; önümüzdeki yaz Paris’e gitmek istiyorsunuz. Bu isteğiniz için dergilerde görsel bulamadınız. Paris görselleri bulabileceğiniz siteleri arayın ve beğendiklerinizi kaydedin. Bu görselleri çıkartın ve uygun ölçülere gelmeleri için kesip biçin. Artık panoya eklenmek için hazırlar!

İlham verici alıntılar bulun.

Çoğu kişi hayal panosuna sadece görsel eklese de biz ilham verici alıntıları da ekleyebileceğinizi düşünüyoruz. Size iyi hissettirecek, harekete geçirecek mottoları dijital ortamda bularak çıkarttırabilir ya da renkli kağıtlara kendiniz yazarak panonuza ekleyebilirsiniz.

Sevdiklerinize de yer verin.

Anneniz, babanız, kardeşleriniz ya da arkadaşlarınız… Varlığıyla huzur dolduğunuz kişileri de panonuza ekleyebilir, hayallerinizi gerçekleştirmek için çıkacağınız yollar için destek bulabilirsiniz. Sevdiğiniz, ilham aldığınız sanatçıların da fotoğraflarını edinerek panonuza asabilirsiniz.

Anlam ifade eden eşyaları dahil edin.

Sizin için anlamlı olan eşyaları kutulardan çıkarın. Sizi mutlu eden, iyi hissettiren küçük eşyalar neden kapalı kutularda kalsın ki? Gelin, bu eşyaları da hayal panonuza dahil edin, her gördüğünüzde gülümseyin. İlham aldığınız birinin hediye küpesi, çok mutlu olduğunuz günde omzunuza düşen kuş tüyü, arkadaşınızın Paris’ten getirdiği anahtarlık… Uygun olanları panonuza yerleştirin, sağlam astığınızdan emin olun.

Panoyu sürekli görebileceğiniz bir alana yerleştirin.

Her akşam rüyalara dalarken, her sabah yeni güne uyanırken hayallerinizi hatırlamak, motive olmak ve neşeyle dolmak için panonuzu sürekli görebileceğiniz bir alana yerleştirin. Bu alan, yatağınıza bakan duvar ya da yatak odanızdaki komodinin üzeri olabilir. Hayal panonuzu yerleştirdiğiniz alana kendi yaptığınız makrome duvar süsü ya da sukulentlerden kapı süsü gibi süsleri de ekleyebilir, alana canlılık katabilirsiniz. Aynı zamanda panonuza led ışık sarabilir, geceleri odanızı hayal panonuzun aydınlatmasını sağlayabilirsiniz. Odanızı led ile aydınlatmak istiyorsanız led ile oda süsleme yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hayal panosunu nasıl yapılır, hayal panosu nasıl hazırlanır sorularınıza detaylıca cevap verdik. Hayal panonuzu her yıl değiştirebilir, güncelleyebilirsiniz. Hangi hayallerinizin gerçekleştirdiğinizi görerek kendinizi tebrik edebilir, gerçekleşmeyen hayalleriniz için yeni bir zamanlama belirleyebilirsiniz.

Vizyon Panosu Nasıl Yapılır?

Hayal panosu, ilham panosu olarak da bilinen vizyon panosu, yaşamak istediğiniz hayata, hayallerinize ilişkin vizyonunuzu netleştirmenizi ve bu istek/hayallerinizi gerçekleştirmek üzere ilerleme kaydedebilmeniz için sürekli görerek aklınızda tutmanızı kolaylaştıran bir araçtır. Vizyon panosu; hayattaki hedeflerinizi ve hayallerinizi temsil eden görsellerin ve cümlelerin birleştiği görsel bir kolajdır. Çoğu kişi, hayal/vizyon panosu hazırlayarak isteklerinin gerçekleştiğini ve bunun nedeninin hayallerini somut bir şekilde görerek “çekim yasası”nı harekete geçirmeleri olduğunu savunuyor. Çekim yasasına inanın ya da inanmayın, vizyon panosu oluşturarak hayallerinizi gözünüzün önünde tutun. Çünkü, vizyon panosu ciddi bir motivasyon kaynağı olabilir. Peki, vizyon panosu nasıl yapılır? Vizyon panonuzu dijital ortamda ya da tel/mantar pano kullanarak hazırlayabilirsiniz. Hayallerinizi, sahip olmak istediklerinizi, deneyimlemek istediğiniz aktiviteleri ve duyguları temsil eden ya da anımsatan görselleri bulup panonuza yerleştirmelisiniz. Yalnızca görseller değil, sizi motive eden sözcüklere de yer vermeyi unutmayın. İlham verici alıntılar, kişisel mottolar, amaçlar, illüstrasyonlar… Hayallerinize emin adımlarla yürümek için sizi motive eden her şeye panonuzda yer verebilirsiniz. Ayrıca panonuzun tam ortasına mutlu olduğunuz bir fotoğrafınızı da asabilirsiniz. Hayallerinizin ortasında gülen suratınızı görmek, size çok daha iyi hissettirebilir, hayalleriniz için motivasyon sağlamanıza yardımcı olabilir. Vizyon panosu hazırlarken sadece maddi ihtiyaçlarınızı ve profesyonel hedeflerinizi değil, ilişkilerinizi, sağlığınızı, zindeliğinizi, beğendiğiniz aktiviteleri, ruhsal yaşamınızı, sevdiğiniz şeyleri düşünerek içerikler toplayın. Bu daha kapsamlı bir vizyon panosu hazırlamanıza ve tüm hedeflerinizi bir arada tutmanıza yardımcı olacaktır. Vizyon panonuzu her zaman çekici kılmak için haftalık motivasyon cümleleri ekleyebilir, gerçekleşen hayalleri panodan kaldırıp yenilerini asabilirsiniz.

Hayallerinize her gün bir adım daha yaklaşmak için siz de hayal/vizyon panosu oluşturun, gözünüzün önüne asın ve sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Ne kadar çok hayaliniz, hedefleriniz varmış değil mi?

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Yurt Odası Süsleme: 7 Pratik Fikir

  Tek tip yurt odalarından kurtulmak için ufak dokunuşlar yeterlidir. Genellikle katı kuralları olan yurtlar bile bu ufak dokunuşları kabul eder. Yurt duvarlarına ve yurt demirbaşlarına zarar vermediğiniz sürece odanızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Tabii ciddi bir değişiklik istiyorum diyenlerdenseniz, yurt odası süsleme fikirleriniz için yurt yönetimiyle görüşmeniz gerekebilir. Biz bu yazımızda yurt odanızı özelleştirmeniz için minik değişiklik önerileri derledik.

  1. 1

   Yatak başlıklarınızı led lambalarla aydınlatın.

   Yatak başlıklarınızı renklendirme zamanı geldi. Yurt odası fikirleri arasında en canlı olanı şüphesiz led aydınlatmalardır. Pille çalışan led lambaları yatak başlığınıza çift taraflı bantlarla yapıştırın. Sevdiğiniz fotoğrafları da aralardaki boşluklara yerleştirin. Oluşan ışıl ışıl, sevgi dolu görünüme ve yatak başlığınıza bakmaya doyamayacaksınız.

  2. 2

   Mini sukulent veya kaktüslerle yurt odası dekorasyonu yapın.

   Sukulent ve kaktüslerin bakımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken onlara birkaç haftada bir biraz su vermek. Bakımları bu kadar kolay olunca, kaktüs ve sukulentler dekorasyon için en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Birçok çiçekçi, market hatta kırtasiyede dahi bulabileceğiniz bu minik bitkilerden birkaç tane edinin. Minik bitkilerinizi, kitaplığınıza veya çalışma masanızın üstüne koyabilirsiniz.

  3. 3

   Yurt odası süsleme için renkli yastık kılıfları tercih edin.

   Kimi yurtlarda yurt yönetimi, yurda ait olan nevresimleri öğrencilerin kullanımına açar. Bu nevresimler genelde çabuk solmayan kumaştan ve tek renkten oluşur. Haliyle pek de canlı bir görünümü olmaz. Odanızı daha albenili bir hale getirmek için renkli yastık kılıfları ve çarşaflar kullanabilirsiniz. Yastık kılıfı için bütçeniz yoksa eski tişörtlerinizden yastık kılıfı yapabilirsiniz.

  4. 4

   Çalışma masası dekorasyonu için hayal gücünüzü kullanın.

   Yurt odası düzenleme fikirleri dendiğinde akla ilk çalışma masası düzeni gelir. Çalışma masanızın üzerinde aylardır kullanmadığınız kitap ve defterlerinizin kalmamasına dikkat etmelisiniz. Masanızın üzerindeki fazlalıkları kaldırın ve onların yerine renkli aksesuarlar kullanın. Örneğin kalemliğinizi boyayabilir veya renkli kartonlarla kaplayabilirsiniz. Kokulu ve dekoratif mumlarla masanızın dekorasyonunu şık bir hale getirebilirsiniz. Yurtta kalmak nasıl sorusuna yanıtınız artık daha net olacak ve keyifli anlarınızı paylaşabileceksiniz.

  5. 5

   Öğrenci odası dekorasyonu için duvarlarınızı kullanın.

   Çoğu yurt odasının duvarları boştur. Ancak siz boş duvarlara bakmak zorunda değilsiniz. Yurt duvarlarının boyalarını kaldırmayacak veya iz bırakmayacak çift taraflı bir bantla sevdiğiniz resimleri, yüz ifadelerini, sizi motive eden sözleri duvarlarınıza asabilirsiniz.

  6. 6

   Odanıza kilim sermeyi deneyin.

   Eğer yurt odanızda halı yoksa sürekli terlikle dolaşmak zorunda kalırsınız. Ayrıca halı olmayan bir yurt odası daha soğuk bir his verecektir. Bu nedenle de sürekli kendinizi odanızdan dışarı atmak isteyeceksiniz. Bu hisle mücadele etmek yerine düşük maliyete ve çamaşır makinesinde yıkanabilir kilimlerden satın alabilir veya evinizde fazla olan kilimlerden birini odanıza götürebilirsiniz. Kilim, yurt odası süsleme için tamamlayıcı parçadır. Bu sayede kendinizi biraz da olsa evinizde hissedebilirsiniz.

  7. 7

   Saklama alanınızı genişletin.

   Yurt odasında olması gerekenler dendiğinde ilk sırada mini saklama alanları yer alır. Yurt yönetiminin size sunduğu dolap ve raf sayısı kısıtlıdır. Çoğu zaman da bu raflar yeterli olmaz. Bu yüzden saklama alanınızı küçük gereçlerle genişletebilirsiniz. Örneğin masanızın üstüne mini bir kitaplık satın alarak kitaplarınızın dağınık görünmesine engel olabilirsiniz. Yatağınızın altı boşsa çok sık kullanmadığınız eşyalarınızı kutulayarak orada saklayabilirsiniz.

  Yurt odaları küçük alanlar olduğu için küçük bir oda nasıl dekore edilir ya da minimalist yaşam rehberi yazılarımız size ilham verebilir.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?