Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Sukulentlerden Kapı Süsü Yapımı

Bulundukları ortama sıcaklık katan sukulentlerden kapı süsü nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Sukulentlerden Kapı Süsü Yapımı

Sukulentler kaktüs familyasından gelir. Halk arasında dikensiz kaktüs olarak da bilinen bitkinin hem bakımı kolaydır hem de bulunduğu mekanı güzelleştirir. Masa üstü, dekoratif obje, nikah şekeri, duvar dekorasyonu ve kapı süsü gibi birçok alanda kullanılan bitkinin 60'tan fazla farklı görünüme sahip çeşidi bulunur. Yeni trendlerde sıklıkla karşılaşılan sukulentlerden kapı süsü yapımı oldukça kolaydır. Birbirinden güzel sukulentlerle siz de el yapımı kapı süsü hazırlayabilirsiniz.

Kapı süsünü asmadan önce, sukulentlerin köklerinin iyice yerleşmesi ve düşmemesi için bir hafta yatay bir şekilde bekletin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Canlı Yosun Çelengi Alın

Sukulentlerden el yapımı kapı süsü yapımına başlamadan önce canlı yosun çelengi alın. Yosun çelengini hemen hemen her çiçekçiden temin edebilirsiniz. Edindiğiniz çelengi, 30 dakika kadar suda bekletip suyu iyice çekmesini sağlayın. Daha sonra fazla nemi atması için bir kağıt üzerinde 10 dakika kadar bekletin. Dilerseniz kuru bir bezle üzerinde kalan fazla suyu tampon yaparak alabilirsiniz. Daha sonra zevkinize ya da beğendiğiniz tasarıma göre sukulentleri yerleştirmek için çelenk üzerinde küçük yuvalar açın. Yuvaları bir makas yardımıyla ya da küçük uçlu bir tornavidayla yapabilirsiniz.

Bitkilerin canlılığını koruması için sprey suluklarla su püskürterek nemli kalmasını sağlayın. Kuruduğu zaman ya da haftada bir kapı süsünüzü su havuzuna batırabilirsiniz.

Farklı Ebatlara Sahip Sukulentler Seçin

Sukulentlerin farklı ebatlara sahip birçok çeşidi bulunur. El yapımı süsünüzü yaparken farklı görünümdeki bitkileri yan yana getirerek kendinize özgü bir tasarım yapabilirsiniz. Uzun ince olanları enginar görünümünde olanlarla bir arada kullanabilir, daha şık bir süs elde edebilirsiniz. Farklı renkleri bir arada kullanmak süsünüzün görsel olarak daha gösterişli durmasını sağlar. Koyu ya da açık yeşil bitkilerin arasına kırmızı renkli sukulentler yerleştirebilirsiniz.

Son Rötuşlarla Kapı Süsünüzü Tamamlayın

Tasarımınıza göre, yerleştirdiğiniz bitkilerin daha iyi görünmesi için kuru dal ya da kurdelelerden faydalanabilirsiniz. Sukulentlerin ara boşluklarına yerleştireceğiniz kuru dallar kapı süsünüze mistik bir hava katar. Sadece bir köşesine bağlayacağınız büyük bir fiyonk, bitkilerle uyumlu bir görünüm yaratır. Beğendiğiniz ya da seçmiş olduğunuz kapı süsü modelleri arasında çiçekli modeller var ise, sukulentlerin arasına yapay ve minik çiçekler yerleştirebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Kök yerleştirme işlemi yaparken etrafında boşluk kalmasına özen gösterin. Dilerseniz metal aparatlarla sabitleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı