Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evde Saksı Yapımı için Yaratıcı Fikirler

Kullanmadığınız eşyaları dönüştürerek evde saksı yapımı çok kolay! Evde saksı yapımı için yaratıcı fikirleri keşfedin.

Güncellenmiş

Geri Dönüşüm Teneke Saksıda Aloe Vera
Reklam
Sign Up Banner

Bahar ayları birbirinden güzel çiçek ve bitkileri ekmeye başladığımız zamanlar. Ev içinde, balkonda ya da bahçede yer alan çiçekleriniz ve yetiştirdiğiniz diğer bitkiler için gereken saksıları kendiniz yapabilirsiniz. Atık malzemelerden saksı yapımı ve saksı süsleme yöntemleri ile hem çevreyi korumuş hem de evde severek kullandığınız ürünlerden vazgeçmemiş olursunuz.

Tencereleriniz, su şişeleri, kullandığınız konserve ürünlerin kutuları ya da yıllarca giydiğiniz ayakkabılarla eğlenceli ve farklı saksılar yapmak çok kolay. Eşyalarınızı çöpe atmadan önce sizi son bir kez daha düşündürecek ilginç ve yaratıcı evde saksı yapımı fikirleri size ilham verecek.

Ev içinde, balkonda ya da bahçede yer alan çiçekleriniz ve diğer bitkiler için gereken saksıları kendiniz yapabilirsiniz. Kullanmadığınız malzemelerden saksı yapmak yoluyla hem çevreyi korumuş hem de evde severek kullandığınız ürünlerden vazgeçmemiş olursunuz.

Pet Şişeden Saksı Yapımı

Her gün çok sayıda plastik şişe çöpe atılmakta ve doğada kolaylıkla yok olmadığı için büyük bir kirlilik yaratmaktadır. Oysa işe yaramaz gibi görünen pet şişelerle çevre dostu saksılar tasarlayabilirsiniz ve plastik şişelerle saksı yapımı evde uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden biridir. Pet şişeden saksı yapımı için süt, su, meyve suyu hatta yıkadığınız çamaşır yumuşatıcısı şişesini dahi kullanabilirsiniz. Pet şişeden saksı yapmak için ihtiyacınız olanlar:

Reklam

MPU Sign Up Banner
 • Çeşitli boyutlarda plastik şişe

 • Maket bıçağı

 • Bitki

 • Saksı toprağı

 • Dekorasyon için keçeli kalem, hobi boyası ve fırça

Plastik şişelerle saksı yaparken boyutlarına göre şişeyi üç farklı şekilde kullanabilirsiniz:

 • Su şişesinden saksı yapımında en kullanışlı olan, şişeyi yan yatırarak saksı yapmak. Maket bıçağı ile şişenin ortasında dikdörtgen şeklinde bir boşluk açın. Hobi boyaları ile dilediğiniz şekilde boyadığınız şişeyi kurumaya bırakın. Ardından şişenin içini toprakla doldurarak bitkilerinizi yerleştirin.

 • Şişelerin alt kısmı ile saksı yapmak isterseniz, ilk yapmanız gereken şişeyi ortadan ikiye kesmek. Saksı yapmak istediğiniz şişenin alt kısımlarında fazla suyun akmasını sağlayacak küçük delikler açın. Dilediğiniz renk boya ile boyayıp kurumasını bekledikten sonra toprağı ve çiçeklerinizi yerleştirebilirsiniz. Mutfak penceresinin önünde fesleğen, maydanoz yetiştirmek istiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

 • Şişelerin üst kısmı ile saksı yapmak isterseniz ortadan ikiye kestiğiniz şişenin bu sefer üst kısmını kullanın. Kapağı aşağı gelecek şekilde çevirip kapağın üzerine maket bıçağı ile delikler açın. Yeni saksınız, içerisine toprak ve çiçek yerleştirmek için hazır bile! Şişenin üst kısmını kullanarak yaptığınız saksılar bahçe duvarına, balkon duvarlarına ya da tasarlayacağınız minik askılıklara asmak için oldukça uygun. 

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Teneke Kutudan Saksı Yapımı

Mutfak camı önüne koymak veya balkonlarınıza renk katmak için kullanılmış konserve kutularından çeşitli renklerde saksı yapmayı deneyebilirsiniz; hem de evinizde olan ve belki çöpe atmak üzere olduğunuz malzemelerle. Teneke kutudan saksı yapımı için gerekli malzemeler:

 • Teneke kutu

 • Kullanılmayan, farklı renklerde ip ve düğme

 • Silikon yapıştırıcı

 • Makas

Yıkayıp temizlediğiniz teneke kutuların altına suyun akmasını sağlayacak birkaç delik açarak işe başlayın. Ardından artık işinize yaramayan, farklı renklerde ipleri silikonla sabitleyerek teneke kutunun etrafına sıkıca sarın. Kullanmadığınız kıyafetlerden kalan ya da el işleriniz için bir kenara ayırdığınız çeşitli düğmeleri yine silikonla iplerin üzerine yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Makrome saksı askısı yaparak tavandan veya duvardan sarkıtabilirsiniz.

Teneke kutulardan yapacağınız saksıların içine ister çiçek ekin, ister yeni tohumlar filizlendirin, sonrası tamamen yaratıcılığınıza kalmış! Son bir ipucu daha: Eski kemerleri değerlendirmek için bir yol arıyorsanız, teneke kutunun etrafına ip yerine kemeri yapıştırarak sarabilirsiniz.

Eski Mutfak Malzemeleriyle Kolay Saksı Yapımı

Bir zamanlar çok kullandığınız ve artık eskiyen tencereleriniz, kullanmak istemediğiniz süzgeçleriniz mi var? Eski çaydanlıkları değerlendirmek mi istiyorsunuz? Derinliği olan, içerisine toprak koyabileceğiniz hiçbir mutfak eşyasını atmak zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken oldukça basit; İçerisine toprak koymak ve birbirinden güzel çiçekler yetiştirmek.

Bu tip çalışmalar özellikle bahçe, balkon gibi geniş alanlarda oldukça dekoratif duracaktır. Süzgeçlerinizi, kenarlarından tutturacağınız ip veya zincirle asmayı da deneyebilirsiniz. İşte saksı yapımı için kullanabileceğiniz mutfak malzemeleri:

 • Tencere, derin tavalar

 • Süzgeçler

 • Çaydanlık, cezveler

 • Kavanozlar, saklama kapları

 • Kupalar ve fincanlar

kavanoz içinde sukulent

Ayakkabıdan Saksı Yapımı

Eski ya da yıpranmış ayakkabıları, çizmeleri birer saksıya dönüştürmek oldukça eğlenceli sonuçlar verebilir. Ayakkabıdan saksı yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Eski ayakkabı ya da çizme

 • Saksı toprağı

 • Bitki

 • İnce uçlu matkap

 • İsteğe göre boya

Ayakkabı ya da çizmelerinizin altına matkap yardımıyla küçük delikler açarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra içlerine toprak koyup çiçekler ekerek bahçenizde farklı noktalara yerleştirebilirsiniz. İsterseniz bu tasarımlarınızı bahçe duvarlarına birer kanca yardımıyla asmanız da mümkün. Saksı yapmak için eski yağmur botlarını tercih ettiyseniz, çizmeye şık ve orijinal bir görünüm vermek için boyamanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Saksı Bitkisi Neye Göre Seçilir?

Yetiştirmek istediğiniz saksı bitkisini evinize getirmeden önce onun nasıl bir ortamı sevdiğini iyice öğrenin. Çiçeği evin hangi odasına ve odanın hangi noktasına koyacağınıza karar verin. Bu noktada evinizin hangi açılardan güneş alıp almadığı, hangi bölümlerinin daha serin ya da daha sıcak olduğu gibi bilgilere başvurmanız gerektiğinden, bu bilgilerin doğruluğunu önceden test edebilirsiniz.

Evde Kış Bitkisi Yetiştirmek İçin Neler Lazım?

Evinizin balkonunda ya da cam önünde bitkilerinizin saksılarını yerleştirebileceğiniz üniteler oluşturun. Böylece tüm bitkilerinizi evin en güzel yerinde bir arada tutabilir ve hepsine aynı özeni gösterebilirsiniz. Bitkilerinizi sulamak için kullanışlı ekipmanlar edinin. Bu sayede bitki sulama işini çok daha kısa sürede yapabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Saksıya Gül Ne Zaman Ekilir?

Saksıda gül yetiştirmek için yılın herhangi bir gününü seçebilirsiniz. Ancak taze gül fideleri için en uygun mevsim ilkbahar aylarıdır. Bu yüzden, genç güller bulmak için doğru zamanı beklemek daha doğru olur. Zarif ve kırılgan bir bitki olan gül, bakımı için bol güneş ve hafif iklim koşulları arar. Bu nedenle gül fidelerinizi, Mart sonundan Mayıs ayı başlarına kadar ekebilirsiniz.

Aslen yayınlandı