Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Mutfağınız küçük, mutfak eşyanız fazla mı? Mutfak yerleşimi ve kullanımında sıkıntı mı yaşıyorsunuz? İşlevsel mutfak yerleşimi ile ilgili ipuçlarını ve tadilat önerilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Yemek hazırlamak birçok kişi için bir zevk ve bu zevki yaşamak için illa büyük bir mutfağa sahip olmanıza gerek yok. Elinizin altında malzemeleriniz, özgürce çalışabileceğiniz bir tezgâhınız ve sizi tatmin eden özellikte beyaz eşyalarınız varsa küçük mutfaklar da keyifli hale gelebilir. Bu yazımızda dar mutfak alanlarını ferah, kullanışlı ve keyifli hale getirmenin ipuçlarını bulabilirsiniz.

Askıda ve rafta kullanacağınız kahve kupalarınızı temizliğine daha fazla özen göstermeniz gerekebilir. Bu tarz malzemeler açık alanda oldukları için daha hızlı tozlanıp kirlenebilirler.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Dolaplardan Başlıyoruz

Küçük mutfak dolaplarınızı daha işlevsel hale getirmek için basit tadilatlar yapabilirsiniz. Mesela size yetmeyen çekmeceleri iptal edip kapaklı dolap haline getirerek işe başlamak mümkün. Menteşeli dolap kapakları açıldığında alanınızı daraltıyorsa akordeon sisteme geçebilirsiniz. Eğer mevcut dolaplar ve tezgâh hiçbir şekilde yeterli olmayacaksa yeniden üretim yaptırmanız gerekebilir.

Bu maliyetli ve zaman alıcı bir süreç olsa da içinize sinen bir çalışma çıkarsa, buna değecektir. Yeni bir mutfak tasarımı için işin uzmanları ile çalışabilirsiniz. Tadilat ve tasarım işlerine meraklıysanız da "kendin yap" felsefesini takip edip yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu konuda dekorasyon fikirleri veren sitelerden ilham alabilirsiniz. 

Yapı markete hazır mutfak araştırmaya gitmeden önce mutfağınızda milimetrik ve üç boyutlu doğru bir ölçü almanız işinizi çok kolaylaştırır.

Özel Bir Kurtarıcı: Kiler Dolabı

Sabit mutfak dolapları size yeterli gelmiyorsa yerinize uygun ilave kiler dolapları alabilir ve sık kullandığınız yemek veya kahvaltı takımlarınızı kat kat bu dolaba yerleştirebilirsiniz. Tabaklarınız renkliyse kiler dolabınız daha hoş görünebilir. Kuru gıda kavanoz ya da paketlerinizi de yine bu dolaplarda muhafaza etmeniz mümkün.

En çok kullandığınız ürünleri göz hizanıza, daha seyrek kullanımda olan mutfak eşyalarınızı ise diğer katlara yerleştirmeniz size daha pratik bir kullanım sağlar. Bu yerleştirme sayesinde temizlik de aynı oranda kolay bir iş haline gelecektir.

Askıda Kupa... Neden olmasın?

Dolap tedariğine ek olarak duvarları da aktif olarak kullanmanızı öneririz. Kahve kupalarınızı ya da servis kaşıklarınızı duvara monte ettireceğiniz askılara asmanız oldukça yer kazandıracak. İhtiyaç duyduğunuz an kahve kupanız size bir el uzanışı kadar yakın... 80’li yıllarda her evin olmazsa olmazı duvar rafları da geri döndü.

Bu nostaljik ürünleri yine duvarlara monte edebilir, günlük tabaklarınızı estetik bir biçimde dizerek hem yerden kazanır hem de şık bir görüntü elde etmiş olursunuz. Hatta raf içlerine dantelli peçete bile kullanabilirsiniz. Eğer mutfağınız metal ağırlıklı ise, modern çelik raflar kullanmak da güzel bir fikir olabilir.

Mutfakta yalnızca züccaciye grubu ve kuru gıdalar bulunmuyor. Temizlik bezleri, peçeteler için de yer düşünmeliyiz. Bu ihtiyacın giderilmesi için, bir tarafı yine raf olarak tasarlanmış mutfak dolabının altında boydan boya kullanılacak sabit çelik çubuk aparatları düşünülebilir. Raf kısmına baharat takımlarınızı yerleştirebilir, çubuk askıya kumaş peçetelerinizi ve kurulama bezlerinizi asabilirsiniz. Temizlik bezleri ve kumaş peçetelerinizin temizliğinde Omo Sıvı Deterjan kullanmanızı öneririz. Mutfakta yağ ve buharla temas eden tekstil ürünlerinin iyi temizlenmesi görsel anlamda da dekorunuzu tamamlayacaktır.

Bunlara Dikkat

Portatif masa ve sandalyelerin açılış kapanış şekillerinin mümkün olduğunca pratik olması önemlidir. Satın alırken menteşelerine, eklem yerlerine bu gözle bakarsanız kullanımında sıkıntı yaşamazsınız.

Tezgâhı Büyütüyoruz

Tezgâhların işlevsel hale getirilmesi de kritik bir konu. Örneğin size dar gelen düz bir mutfak tezgâhını, L ya da U şeklinde uzatabileceğiniz yeriniz varsa şanslısınız. Tezgâh üstünde elinizin altında bulunması gereken temizlik ürünleri ya da baharat takımlarınızı L tezgahın bir ucuna şık bir şekilde yerleştirebilirsiniz. 

Mutfak masa ve sandalyeleri de önemli yer tutan eşyaların başında geliyor. Katlanabilir masa ve sandalyeler günlük yaşamda hareket alanınızı arttıracağı gibi, kişi sayısına göre aşamalı açılarak kullanma kolaylığı da sağlar. Böylelikle kullanım dışı bir sandalye ortamda kalabalık ederek alanınızı daraltmamış olur. Bir diğer çözüm de, sabit bar tipi dikdörtgen bir masa ve onu tamamlayacak taburelerin kullanımı. Tabureler masadan alçak seçilmeli ki öğün dışı zamanlarda masa altına sürülebilsin. Tabure yerine bank da değerlendirilebilir.

Saklama, depolama ve muhafaza etme fikirlerine bir diğer ekleme de buzdolabı ve mutfak dolabı ile tavan arasındaki boşlukları değerlendirme olacak. Yine bu noktalara dekorasyonunuzla kombin olacak ya da biraz geriye doğru imal edilip iyi gizlenmiş kapaklı dolaplar düşünebilirsiniz. Bu dolaplara tahmin edebileceğiniz gibi gıda dışı eşyalarınızı istif etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Yerleştirin ve unutun. 

Mutfakta geniş alanlar yaratmak için tüm bu fikirlerin yanı sıra, küçük yenilikçi dokunuşlarla, mevcut alanın ferahlık duygusunu yukarı çekmek de mümkün. Burada en önemli unsur ışığı doğru kullanmak olacak. Pencere önlerini mümkün olduğunca boş bırakmanızı öneririz. Böylelikle ışığı kesmemiş olacaksınız. Açık renkli perde veya stor kullanarak genişlik hissini arttırabilir, ya da zebra stor kullanarak gün ışığını istediğinizde içeri alıp istediğinizde kısabilirsiniz. Açık renkli halı ve duvar boyası kullanımı da alan genişlik hissini göreli olarak arttıracaktır.

Aslen yayınlandı