Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük bir banyoyu büyük göstermek banyonuz kadar küçük dokunuşlarla mümkün! Küçük banyolar için dekorasyon fikirleri ve küçük banyo düzeni ipuçları için küçük banyo nasıl dekore edilir yazımıza mutlaka göz atın.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Küçük banyo dekorasyonu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Küçük banyolar için dekorasyon söz konusu olduğunda, yerleşimden montaja ve akıllı saklama seçeneklerine kadar her şeyi içeren, akıllı ve adım adım ilerleyen bir planlama gereklidir. Detaylı tasarlanan bir küçük banyo dizaynı, en küçük banyoda bile ferah bir ortam sağlamanın anahtarıdır.

Yakın zamana kadar küçük banyo fikirleri, dekorasyondan ve konfordan taviz verilmesi anlamına geliyordu. Genellikle küvetin alan kazanma savaşında ilk kurban olmasıyla sonuçlanan küçük banyo tasarımları, birçok problemi de beraberinde getiriyordu. Belki de bunlardan en önemlisi depolama eksikliğinden kaynaklanan sorunlardı.

Son zamanların küçük banyolar için dekorasyon çözümleri sayesinde minimum metrekarelerden bile lüks ve konforlu bir banyo yaratılabiliyor. Günümüzün küçük banyo tasarımları, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda banyo fikri sunuyor. Daha küçük armatürler ve görsel illüzyonlar gibi çözümler ve akıllı aydınlatma fikirleri dar alanlar için her zamankinden daha fazla alternatif yaratıyor. Birazdan sıralayacağımız küçük banyo fikirleri, kompakt bir alanı sadece daha büyük ve fonksiyonel değil, aynı zamanda şık göstermek için birebirdir. Hayalini kurduğunuz ferah banyo, küçük banyolar için dekorasyon fikirleri sayesinde ulaşılmaz olmaktan çıkacak

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Küçük Banyoyu Büyük Göstermek İçin Düzen ve Dekorasyon Önerileri

  Bir evin en zor dekore edilen alanları düşünüldüğünde, listenin başında banyolar yer alır. Aşağıda sıraladığımız küçük banyo dekorasyonu

  önerilerini uygulamak için banyonuzda hangi dekorasyon tarzını tercih ettiğinizin bir önemi yok. Bu fikirlerden yola çıkarak kendi zevkinize ve banyonuzun şekline uygun fikirler geliştirmeniz mümkün. 

  1. 1

   Küçük banyo için büyük bir ayna kullanabilirsiniz.

   Aynalar sadece banyoda daha fazla alan olduğu yanılsamasını yaratmakla kalmaz, aynı zamanda odaya daha fazla ışık yansıtır. Küçük banyolar için akıllı çözümler düşünüldüğünde de ilk seçenek çoğu zaman aynalardır. Banyonuzda zaten bir ayna olduğundan, boyutu büyütmek ya da fazladan ayna eklemek akıllıca olacaktır. Çerçevesiz aynalar daha fazla alan hissi katacağı için ilk tercihiniz olsun. Ayrıca yüksek nem koşullarına karşı koruma sağlamak için kararmaya karşı dayanıklı kaplamadan yapılmış aynaları tercih edin.

  2. 2

   Ferah bir küçük banyo için doğal ışıktan yararlanın.

   Banyoda pencere varsa doğal ışıktan yararlanmak için bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Potansiyel olarak ışık sağlayabilecek pencereler; boyanmış, kirli veya perdelerle kapatılmış olabilir. Pencereleri temizlemek kolay ve ucuzdur. Zamanla kireç ve kirle kaplanan pencereleri sert bir fırça, ılık su ve kireç çözücü deterjan ile temizleyerek ferah bir küçük banyo düzeni sağlamak için ilk adımı atabilirsiniz. Cif Power&Shine Banyo hem pencerelerinizi temizlemek hem de banyonuzun geri kalanındaki ekipmanları istenmeyen kireç lekelerinden arındırmak için kullanışlı bir çözümdür.

  3. 3

   Fayans seçiminizi doğru yapın.

   Banyo fayans seçimi nasıl yapılır, banyo dekorasyonunda sorulan en önemli sorulardan biridir. Banyoda kullanılacak fayansların açık renkli, göz yormayan ve parlak materyallerden tercih edilmesi ile küçük banyo ortamının olduğundan daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle de bol miktarda ışık yansıtan parlak fayanslar, bu iş için oldukça uygun olabilir. Bunun yanı sıra, fayans yerleşimini dikey yapmak tavan yüksekliği illüzyonu yaratmanızı sağlayabilir. 

  4. 4

   Düzenli temizlik yaparak ferah bir küçük banyo düzeni sağlayın.

   Fayansların temizliği ve parlaklığını korumak da küçük banyoyu büyük göstermek konusunda sandığınızdan daha büyük bir önem taşır. Bu nedenle düzenli temizlik yapmak ve fayansların kullanım ömrünü uzatacak deterjan seçimi oldukça önemlidir. Paraben, fosfat, klor ve boya içermeyen bir temizleyici kullanmak, hem sevdiklerinizin hem de banyo yüzeylerinin güvende olmasını sağlar. Beyaz sabun kokusuyla Cif Jel Beyaz Sabun Uzmanı Beyaz Sabun Ferahlığı, hem bütçe dostu hem de güçlü temizlik performansıyla tercih edebileceğiniz ürünlerden biri.

  5. 5

   Verimli bir küçük banyo dizaynı için duş kabini ve küvet seçiminizi doğru yapın.

   Küçük banyoyu büyük göstermek için renkli bir küvet ya da şeffaf camlı ve çerçevesiz bir duş kabini kullanın. Renkli bir küvetle dekorasyona bir odak noktası belirleyerek derinlik hissi katmış olursunuz. Şeffaf camlı ve tercihen çerçevesiz bir duş kabini kullanmak ise çok daha modern ve minimal bir görünüm elde etmenizi sağlar. Ayrıca, alanı koyu çerçevelerle bölmediğiniz için ortamdaki ışık geçirgenliğini artırmış olursunuz. Böylece küçük banyolar nasıl ferah gösterilir sorusunun klasik ama en etkili cevabını kendi banyonuzda test edebilirsiniz.

  6. 6

   Daha ferah bir küçük banyo elde etmek için eski tip banyo dolaplarına veda edin.

   Küçük bir banyo nasıl dekore edilir? Tabii ki eski ve hantal banyo dolaplarına veda ederek! Banyo dolapları birçok avantaj sunar; en büyük avantajlarından biri de eşyaları lavabonun altında ve kapalı kapılar ardında saklama imkanıdır. Ancak, makyaj dolapları da küçük banyolar için yer israfıdır. Maksimum alan için banyo dolabınızı konsollu bir tezgah veya ayaklı bir lavabo ile değiştirebilirsiniz. Banyonun farklı köşelerinde daha küçük dolaplar ve raflar ile depolama çözümleri kullanarak da daha dinamik bir dekorasyon tarzı elde edebilirsiniz.

  7. 7

   Lavabonun altındaki alanı ve rafları düzenli tutun.

   Banyoda düzen oluşturmak, küçük banyoyu büyük göstermek için oldukça önemlidir. Düzenli bir alan her zaman çok daha ferah ve büyük görünecektir. Dağınıklığı önlemek için açık raflar, dolaplarda hasır sepetler ve kutular kullanabilirsiniz. Banyo düzenleyiciler tercih ederek de çekmeceler içerisindeki düzen ve organizasyonu kolaylıkla koruyabilirsiniz. Bununla birlikte, açık yüzeylerde sergilenen sepetler ve kutular şık ve tarz sahibi bir dekorasyon elde etmenizi de sağlar.

  8. 8

   Tüm dekorasyon elemanlarında uyumlu renkler tercih edin.

   Fayanslar ve taş yüzeyler, banyo tekstilleri ve aksesuarları gibi dekorasyon elemanlarında monokrom etkisi yaratın. Kömür rengi ve yumuşak beyaz, lacivert ve açık mavi/gri, gri üzerine koyu gri, koyu gri ve pastel yeşil, boz kahverengi ve beyaz gibi renk kombinasyonları, göz yormayan bir küçük banyo dekorasyonu oluşturmanızı sağlar. Ayrıca bir rengin birbiri ile uyumlu farklı tonlarının kullanılması, minimal bir şıklık yaratarak küçük banyoyu büyük göstermek için oldukça etkilidir.

  9. 9

   Küçük banyoyu büyük göstermek için süslemeleri kararında kullanın.

   Banyonuza küçük süsler, tablo ve çiçekler gibi dekoratif aksesuarlar eklemek eğlencelidir ve küçük bir banyoyu sıcak ve davetkar hissettirir. Ancak gereğinden fazla kullanıldığında küçük banyo dekorasyonu için ciddi bir dağınıklığa da yol açabilirler. Aksesuar seven biri için sadeleşmek zor olabilir. Ancak size yardımcı olabilecek birkaç öneriyi uygulayarak minimal bir küçük banyo dekorasyonu yaratabilirsiniz. Birden fazla öğe yerine, kendinizi en çok sevdiklerinizle sınırlayın. Öğenin herhangi bir işlevsel değeri olup olmadığını kendinize sorun. Kullanmadığınız hijyen ürünlerini depolama alanlarına kaldırın. Bir eşyadan ayrılmayı istemiyorsanız, onu başka bir odaya taşıyarak değerlendirin.

  10. 10

   Raf ve nişlerle küçük banyo nasıl dekore edilir, keşfedin.

   Küçük banyo nasıl kullanışlı hale getirilir diye düşünüyor fakat işin içinden çıkamıyorsanız çözüm burada. Küçük banyonuzda oluşturacağınız kullanışlı alanlar, eşyalarınızı düzenleme ve gizleme olanağı sağlar. İşlevsel duvar nişleri, açık ve gizli raf sistemleri tercih ederek eşyalarınızı çok daha etkili bir biçimde depolayabilirsiniz. Böylelikle az miktarda boş alanı mümkün olduğunca efektif değerlendirirken şık bir banyo dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Şampuan, duş jeli gibi şişeli ürünleri banyo duvarlarında yer alan nişlere yerleştirirken küçük led ışıklar ekleyerek güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu son derece popüler bir küçük banyolar için dekorasyon trendidir ve iç mimarlar tarafından da sıkça kullanılır. 

Ferah bir küçük banyo dekorasyonu için ayrıca:

Bu yazımızda küçük banyo nasıl dekore edilir sorusunu örneklerle açıklamaya ve küçük banyo dizaynı için pratik fikirleri bir araya toplamaya çalıştık. Küçük banyo düzeni sağlamak ve küçük banyoyu büyük göstermek için birçok ipucunu uygulayarak siz de hayalinizdeki ferah görüntüye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Küçük banyolar için dekorasyon adımlarında paylaştığımız banyo hijyeni ve banyo temizliğine dair püf noktalar için yazımızı okuyabilirsiniz. Banyo düzeni nasıl sağlanır, banyo dolapları nasıl düzenlenmeli ve kireçli duş kabini nasıl temizlenir gibi banyolar hakkında birçok yazıyı sitemizi ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon: Sıkça Sorular Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?