Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Uhu ve Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Kıyafetinize yapıştırıcı bulaştığında ne yapmanız gerektiğini bilmiyosanız kumaştan yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar, Japon yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Beyaz koltuk üstünde turuncu kırlent
Reklam
Sign Up Banner

Çocuklarınız okulda el işi yaparken kıyafetlerine yapıştırıcı dökebilir veya siz Japon yapıştırıcısıyla bir şeyleri tamir ederken giysinizi lekeleyebilirsiniz. Oldukça inatçı olabilen uhu ve Japon yapıştırıcısı lekelerinin temizlenmesi mümkündür. Yapıştırıcı nasıl çıkar ve yapıştırıcı lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Öncelikle kumaşın cinsine göre işlem yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yapışkan eğer ipek gibi bir kumaşa bulaşmışsa bir kuru temizlemeciye gitmeniz daha doğru olabilir. Eğer kumaş sentetik veya pamukluysa kendiniz de çıkarabilirsiniz. Ancak yapıştırıcının cinsi de uygulayacağınız işlemler açısından önemlidir. Bunun için uhu lekesi nasıl çıkar ve Japon yapıştırıcı kumaştan nasıl çıkar sorularına ayrı ayrı cevap verdik.

Kumaştan yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar dediğinizde lekeye mutlaka yapıştırıcı kuruduktan sonra müdahale edin. Yapıştırıcıyı kumaştan nazikçe kazıdıktan sonra Omo Ultra Active Fresh gibi bir deterjanı lekeye uygulayabilir, kıyafetinizi düşük ısılı programda yıkayabilirsiniz.

Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklarınızın el işi yapmak için kullandığı uhular çoğu zaman su bazlıdır ve bu nedenle uhu nasıl çıkar diye sorduğunuzda çok karışık yöntemlerle karşılaşmazsınız. Uhu lekesi konusunda içinizi rahatlatacak bir unsur da lekeye hemen müdahale etmeniz gerekmediğidir.

Reklam

MPU Sign Up Banner
 • Mutlaka yapıştırıcının kurumasını bekleyin ancak lekeye aynı gün içinde müdahale etmelisiniz.

 • Yapıştırıcının kuruduğuna emin olduğunuzda kumaşa zarar vermemeye özen göstererek bir kaşık yardımıyla yapıştırıcıyı kazımaya çalışın. Bu şekilde yapışkanın büyük bir kısmını çıkarabilirsiniz.

 • Kalan lekeye Omo Ultra Active Fresh gibi bir sıvı deterjan uygulayın. Öncesinde mutlaka kıyafetinizin yıkama talimatlarını okuyun. Zarar vermediğinden emin olmak için sıvı deterjanı kıyafetinizin görünmeyen bir yerinde deneyin. Sonra kıyafetinizi 15 dakika boyunca soğuk su içinde bekletin.

 • Kıyafetinizi sudan çıkardıktan sonra soğuk ya da ılık su seçeneğiyle, güçlü leke çıkarıcı formüle sahip bir deterjanla çamaşır makinesinde yıkayın.

 • Leke hala çıkmamışsa ve hala uhu nasıl çıkar merak ediyorsanız, yukarıda anlattığımız adımları baştan tekrarlamayı deneyin.

Koltuktan yapıştırıcı nasıl çıkar diyorsanız yukarıdaki adımları koltuğunuzdaki yapıştırıcı lekeleri için de uygulayabilirsiniz. Ancak kadife, deri ve kumaş koltukların temizliğinin birbirinden farklı olduğunu unutmayın.

kapağı açık ve ahşap yüzeye damlamış uhu
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Japon Yapıştırıcı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar diye sorulduğunda ihtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Pamuklu çubuk

 • Aseton

 • Kullanmadığınız bir diş fırçası

 • Sıvı çamaşır deterjanı

Japon yapıştırıcısı lekesi uhuya kıyasla daha inatçı olabilir. Bu nedenle çok önerilmese de aseton kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Ancak zarar vermediğinden emin olmak için mutlaka kıyafetinizin görünmeyen bir kısmında asetonu test etmelisiniz. Japon yapıştırıcısını çıkarmak için izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Lekenin kuruduğundan emin olun.

 • Pamuklu çubuğu asetona batırın ve lekeye tampon yaparak uygulayın.

 • Yumuşayan Japon yapıştırıcısı lekesini hafifçe kazıyın.

 • Yapıştırıcıyı tamamen çıkarana kadar devam edin.

 • Uhu için yaptığınız gibi lekeye bir miktar sıvı deterjan döküp yavaşça kumaşa yedirebilir, kıyafetinizi soğuk suda beklettikten sonra soğuk veya ılık programda yıkayabilirsiniz.

 • Eğer yapıştırıcı lekesi hala duruyorsa, toz çamaşır deterjanı ve suyu karıştırıp bu karışımı bir diş fırçasıyla lekenin üzerine uygulayabilirsiniz. Yine kıyafetinizi 15 dakika boyunca soğuk suda bekletip, ılık veya soğuk programda çamaşır makinesinde yıkamanız gerekecektir.

Bu yöntemleri kullanarak can sıkıcı yapıştırıcı lekelerini çıkarmanız mümkündür. Siz yine de yapıştırıcı kullanmanızı gerektiren durumlarda lekelenmesinden endişe duymayacağınız eski kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz.

Çocuklarınızın aktivitelerinde üzerlerine bulaşan yapışkan lekesinin yanı sıra tahta kalemi lekesi gibi lekelerle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Tahta kalemi lekesini kumaştan veya yüzeylerden çıkarmak için hazırladığımız adımları izleyerek bu tür zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Yapışkan lekeleri bazen çok farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Mesela fare sorunu yaşıyorsanız, çok daha güçlü bir yapışkanla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Fare yapışkanı lekesi için önerdiğimiz adımları uygulayarak yüzeylerdeki fare yapışkanı lekesinden kurtulabilirsiniz.

Uhu veya yapıştırıcı nasıl çıkar dediğinizde lekeye hemen müdahale etmeyin. Lekeyi çıkarabilmek için öncelikle uhunun kurumasını beklemelisiniz

Sıkça Sorulan Sorular

Kurumuş Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Kurumuş japon yapıştırıcısı lekesini, ılık su yardımıyla ıslatıp temizleme işlemlerine başlayabilirsiniz. Ayrıca donmuş japon yapıştırıcısı lekesini çıkarırken işe lekenin kenarlarından başlamak da işinizi kolaylaştıracaktır. Yumuşattığınız lekeden, yüzeyin türüne göre bir karışım uygulayarak kurtulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı ürünler, aseton, bulaşık deterjanı, tuvalet ispirtosu, limon bazlı deterjanlar, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi ürünlerdir.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Temizlenir?

Aseton kullanarak japon yapıştırıcısını koltuk, ahşap, cam, porselen yüzeyler ve hatta kendi cildinizden çıkarabilirsiniz. Fakat aseton, tıpkı japon yapıştırıcısı gibi güçlü bir maddedir. Asetonu kullanırken solumamaya, bulunduğunuz ortamı iyi havalandırmaya ve asetonu mümkün olduğu kadar az miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Asetonu yüzeylere uygularken ellerinizi korumak için eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Uhu Lekesi Koltuktan Nasıl Temizlenir?

Eğer kuruması beklenmeden temizlenmeye çalışılırsa uhu yayılabilir ve kalıcı olarak koltuğa işleyebilir. Bu sebeple uygulamaya başlamadan önce 1-2 saat kurumasının beklenmesini tavsiye ederiz. Kuruduktan sonra keskin olmayan bir bıçakla veya kart yardımıyla uhu kazınır. Sonrasında sadece su ile ıslatılmış bez kullanarak koltuğunuzu silerseniz uhu lekesinden kurtulmuş olursunuz.

Ele Yapışan Uhu Nasıl Çıkar?

Elinize yapışan uhudan kurtulmak için birkaç damla aseton damlatarak yumuşatabilirsiniz. Eğer asetonunuz yoksa birkaç damla kolonya da yardımcı olur. Ardından ılık sabunlu su ile elinizi yıkayarak yumuşayan uhu parçalarını temizleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı