Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Fare Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Fare yapıştırıcısı, çıkarılması ve temizlenmesi oldukça zor olan güçlü bir kimyasaldır. Fakat bazı pratik yöntemlerle bu yapışkanı çıkarmak ve lekelerini temizlemek mümkün. Yazımızı sonuna kadar okuyun, zorlu yapışkan lekesi kabusunuz olmaktan çıksın!

Güncellenmiş

Oyuncak fare ve pet maması
Reklam
Sign Up Banner

"Fare yapışkanı nasıl çıkar?" konusuna gelmeden önce fare yapışkanının nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Bilinçli bir şekilde kullanılan yapıştırıcının etrafa bulaşma riski de daha azdır. Fare yapışkanı, bir kartonun ya da plastik bir kabın üzerine sürülerek farenin bulunabileceği alanlara tuzak olarak koyulan bir kimyasaldır. Fare yapışkanı fareye bulaştığı an, onun hareketini kısıtlar ve fare çırpındıkça tuzağa daha çok yapışır. Kuvvetli olan bu yapışkan türü, bazen istemeden parkeye, halıya ya da kıyafetlere bulaşabilir. Böyle durumlarda farklı kimyasallar kullanarak yapışkanı çıkarmaya çalışsanız da çoğu zaman bu uğraşlar sonuç vermez. Aslında bu yapışkanı çıkarmanın oldukça basit ve pratik bir yöntemi vardır.

Fare Yapışkanı Neyle Çıkar?

Tamamen bitkisel bir ürün olan zeytinyağı, bu yapışkanı kolayca çıkarır. Erken müdahale edilir ve yapışkan kurumadan bu işlem yapılırsa yapışkanın çıkması çok daha kolay olur. Yapışkan, her türlü zeminden bu yöntem kullanılarak kısa sürede çıkarılabilir. Ancak yine de fare yapışkanı kullanılacaksa etrafa bulaşmaması için önlem almakta fayda var.

Fare Yapışkanı Halıdan, Kumaştan Nasıl Temizlenir?

Fare yapışkanı düz bir zemin olan parkeden, fayanstan ya da ellerimizden zeytinyağı ile kolayca çıkarılırken kumaş ve halı gibi yüzeylerden çıkarmak biraz daha zor olur. Bu nedenle fare yapışkanının kumaştan nasıl çıkarılır diye kara kara düşünmek yerine önereceğimiz yöntemlerle bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Çoğu zaman zeytinyağı, kumaşa ya da halıya sürülmüş bu yapışkanı çıkarmada işe yarasa da, küçük lekeler kumaş üzerinde kalabilir. Bunun için temiz bir bez sirke ile bolca ıslatılır ve yapışkanın üzerine kapatılır. 1-2 dakika bu şekilde bekletilen sirkeli bez, yapışkanı çözülmesine yardımcı olacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner
fare nasıl yakalanır

Bu işlem halı ya da kumaş tertemiz oluncaya kadar birkaç defa tekrar edilir. "Fare yapışkanı neyle çıkar?" sorusunun bir başka cevabı da alkoldür. Aseton, içinde bulunan alkolle fare yapışkanının özelliğini kaybetmesi sağlar. Yapışkanlık özelliği giden bu kimyasal, halıdan ya da kumaştan sorunsuz bir şekilde çıkarılır. Tüm bu yöntemlerin ardından yapışkanı çıkarılan yüzey, bulaşık deterjanı ile güzelce silinerek kalan lekelerden tamamen arındırılır.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Fare Sorunu Hangi Mevsim Artar?

Özellikle sıcaklıklar düşmeye başlarken evde fare sorunu artış gösterir. Fareler bir yere girip orayı güvenli ve sıcak bulduktan sonra tekrar dışarıya çıkmak istemezler. Ayrıca oldukça hızlı çoğalırlar.

Fareleri Uzak Tutmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Nane yağı sürdüğünüz pamukları girişlere, mutfak dolaplarına ve diğer şüpheli noktalara yerleştirin. Hatta evinizin dışına bir saksı fesleğen koymayı da deneyebilirsiniz. Farelerin naneye ek olarak kırmızı biber, karabiber ve karanfil gibi gıdaların kokularından da nefret ettiği bilinir. Bunları sürdüğünüz pamukları, sorun yaşadığınız yerlere bırakın. Başka bir seçenek de kuru kırmızı biber, nane ve karanfilden tülbent poşetler yapıp bunları yatak altları ve köşeler gibi farelerin saklanma eğiliminde olduğu yerlere bırakmaktır.

Fare Eve Nereden Girer?

Fareler eve duvarlarda, köşelerde ve zeminlerde bulunan çatlak ve deliklerden girer. Ev sahipleri genellikle diğer belirtiler ortaya çıkana kadar fare deliklerini tanımazlar. Fareler vücut şekillerinden ötürü kendilerinden çok daha küçük deliklerden bile geçebilirler. Fareler eve pencerelerdeki veya tavanlardaki boşlukların yanı sıra kanalizasyon hatlarından da girebilir. Drenaj boruları düzgün şekilde kapatılmazsa, fareler evlere lavabo veya küvet deliklerinden de girebilir. Ayrıca sıhhi tesisat ve fırın gazı hatlarının etrafındaki giriş deliklerinden de içeri girdikleri bilinmektedir.

Aslen yayınlandı