Fare Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Fare yapıştırıcısı, çıkarılması ve temizlenmesi oldukça zor olan güçlü bir kimyasaldır. Fakat bazı pratik yöntemlerle bu yapışkanı çıkarmak ve lekelerini temizlemek mümkün. Yazımızı sonuna kadar okuyun, zorlu yapışkan lekesi kabusunuz olmaktan çıksın!

Güncellenmiş 6 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Oyuncak fare ve pet maması

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

"Fare yapışkanı nasıl çıkar?" konusuna gelmeden önce fare yapışkanının nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Bilinçli bir şekilde kullanılan yapıştırıcının etrafa bulaşma riski de daha azdır. Fare yapışkanı, bir kartonun ya da plastik bir kabın üzerine sürülerek farenin bulunabileceği alanlara tuzak olarak koyulan bir kimyasaldır. Fare yapışkanı fareye bulaştığı an, onun hareketini kısıtlar ve fare çırpındıkça tuzağa daha çok yapışır. Kuvvetli olan bu yapışkan türü, bazen istemeden parkeye, halıya ya da kıyafetlere bulaşabilir. Böyle durumlarda farklı kimyasallar kullanarak yapışkanı çıkarmaya çalışsanız da çoğu zaman bu uğraşlar sonuç vermez. Aslında bu yapışkanı çıkarmanın oldukça basit ve pratik bir yöntemi vardır.

Fare Yapışkanı Neyle Çıkar?

Tamamen bitkisel bir ürün olan zeytinyağı, bu yapışkanı kolayca çıkarır. Erken müdahale edilir ve yapışkan kurumadan bu işlem yapılırsa yapışkanın çıkması çok daha kolay olur. Yapışkan, her türlü zeminden bu yöntem kullanılarak kısa sürede çıkarılabilir. Ancak yine de fare yapışkanı kullanılacaksa etrafa bulaşmaması için önlem almakta fayda var.

Fare Yapışkanı Halıdan, Kumaştan Nasıl Temizlenir?

Fare yapışkanı düz bir zemin olan parkeden, fayanstan ya da ellerimizden zeytinyağı ile kolayca çıkarılırken kumaş ve halı gibi yüzeylerden çıkarmak biraz daha zor olur. Bu nedenle fare yapışkanının kumaştan nasıl çıkarılır diye kara kara düşünmek yerine önereceğimiz yöntemlerle bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Çoğu zaman zeytinyağı, kumaşa ya da halıya sürülmüş bu yapışkanı çıkarmada işe yarasa da, küçük lekeler kumaş üzerinde kalabilir. Bunun için temiz bir bez sirke ile bolca ıslatılır ve yapışkanın üzerine kapatılır. 1-2 dakika bu şekilde bekletilen sirkeli bez, yapışkanı çözülmesine yardımcı olacaktır.

fare nasıl yakalanır

Bu işlem halı ya da kumaş tertemiz oluncaya kadar birkaç defa tekrar edilir. "Fare yapışkanı neyle çıkar?" sorusunun bir başka cevabı da alkoldür. Aseton, içinde bulunan alkolle fare yapışkanının özelliğini kaybetmesi sağlar. Yapışkanlık özelliği giden bu kimyasal, halıdan ya da kumaştan sorunsuz bir şekilde çıkarılır. Tüm bu yöntemlerin ardından yapışkanı çıkarılan yüzey, bulaşık deterjanı ile güzelce silinerek kalan lekelerden tamamen arındırılır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?