Etkili Yöntemlerle Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Tamamen doğal malzemelerle halıya dökülen kahveleri nasıl temizleyeceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 31 Temmuz 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kahve Dökülmüş Halı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Etkili Yöntemlerle Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

En keyifli sohbetlerin eşlikçisi olan kahveler, bir anlık dalgınlık sonucunda düşerek halınıza dökülebilir. En zorlu lekelerden biri olarak bilinen kahve lekesi, halıya döküldüğü andan itibaren hızlı bir müdahale gerektirir. İçeriğindeki maddeler sebebiyle kahve halıya döküldüğü andan itibaren ''Halıdan kahve lekesi çıkar mı, halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar?'' diye düşünüp durabilirsiniz. Tam da bu yüzden, halıdaki kahve lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Dünya çapında en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahve, kimi zaman yorgunluğumuzu gideriyor, kimi zamanda arkadaşlarla edilen sohbetin en lezzetli eşlikçisi oluyor. Ancak ufak bir dikkatsizlik sonucu halıya dökülen kahve, ne yazık ki en korkulu kabuslarımızdan biri haline gelebiliyor. Halıdaki kahve lekesi başınızı daha fazla ağrıtmasın diye, tamamen doğal malzemelerle yere dökülen kahveleri nasıl temizleyeceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Halıdan Kahve Lekesi Çıkar Mı?

Kahve yere döküldüğü andan itibaren kafanızda 'Halıdan kahve lekesi çıkar mı, kahve lekesi nasıl çıkar?' gibi sorulara cevap arıyor olabilirsiniz. Kahve lekesi ne kadar zor olsa da, doğal malzemelerle bu lekeden kurtulmak mümkün. Ancak bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kahve lekesine hiç zaman kaybetmeden müdahale etmeniz gerektiğidir. Çünkü lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz, iz kalma ihtimali de o kadar düşer. 

Halıda kahve lekesini çıkarmak için, halı şampuanı veya leke çıkarıcı deterjanlar kullanabilirsiniz. Ancak halınızın dokusuna zarar vermek istemiyorsanız, evdeki malzemelerden oluşan daha doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz. 

Günlük hayatta sık sık karşılaşılan halıdan çay lekesi nasıl çıkar ve mum lekesi halıdan nasıl çıkar gibi sorularınızın cevabına da ulaşabilirsiniz.

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda kahve lekesi gördüğünüz anda, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Karbonatla temizleme

Temizlik alanında yaygın olarak kullanılan karbonat, halıdaki kahve lekesini çıkarmak için de en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Lekeli bölgeye ılık bezle tampon yapın. Ardından lekenin üzerini tamamen kapatacak şekilde karbonat serpiştirin. 15 dakika bekledikten sonra, ılık bez yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Leke tamamen çıkınca, üzerine havlu örtüp kurumasını sağlayın.

  • Maden suyu ile temizleme

Maden suyunu lekenin üzerine dökün. Halıda kabarcıklar meydana geldiğinde, leke çözülmeye başlayacaktır. 10 dakika sonra, ılık nemli bir bez ile lekeli bölgeyi ovalayın. Bu yöntemi koltuk ve diğer kumaşlardaki kahve lekesi için de uygulayabilirsiniz.

  • Limonlu su ile temizleme

Bir adet limon suyunu bir bardağa sıkın. Üzerine su ekleyin. Karışımı halıda kahve lekesi bulunan alana dökün ve 10 dakika bekleyin. Ardından nemli sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın.

  • Tuzla temizleme

Halıdan kahve lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, önerebileceğimiz bir diğer yöntem tuzdur. Tuzu lekenin üzerine dökün ve parmak uçlarınızla lekeli alana yayın. 10 dakika bekledikten sonra, nemli temiz bir yardımıyla ovalayın. Leke tamamen çıkınca, elektrik süpürgesi yardımıyla fazla kalan tuzları süpürebilirsiniz.

  • Bulaşık makinesi parlatıcısı ile temizleme

Halıdaki kahve lekesini çıkarmak için, kahve lekesini ıslak mendil yardımıyla temizleyin. Lekeli bölgeye parlatıcı dökün ve leke kaybolana kadar sünger yardımıyla ovalayın. Ardından nemli temiz bir bez yardımıyla yüzeyi silin. 

  • Deterjan ile temizleme

Halıdan kahve lekesi nasıl çıkar diyorsanız, çamaşır veya bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Önce ılık bezle lekeli bölgeyi ıslatın. Ardından deterjanı lekeli bölgenin üzerine dökün ve 15 dakika bekleyin. Ardından sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın.

Halınızın ilk günkü gibi tertemiz kalmasını istiyor, fakat nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız, halı nasıl dezenfekte edilir yazımıza göz atın. 

Halıdaki Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda kahve lekesi varsa ve o anda fark etmediyseniz veya müdahale edemediyseniz, lekenin kısa sürede kuruduğunu görebilirsiniz. Kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için, en etkili yöntemin sirkeli su olduğunu söyleyebiliriz. Bir kap içinde içme suyu ve sirkeyi karıştırın. Karışımı lekeli bölgeye dökün ve 10 dakika bekletin. Ardından ılık bez yardımıyla lekeli alanı ovalayın.

Çıkarılması en zorlu lekelerden biri olan, halıdan oje lekesi nasıl çıkar sorusu için yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kıyafete dökülen kahve lekesi nasıl çıkar?

Halıda kahve lekesi nasıl çıkar diye merak edenler için en etkili yöntemleri anlattık. Peki ya kıyafete dökülen kahve lekesi nasıl çıkar? Bunun için gliserinle temizleme yöntemini kullanabilirsiniz. Kıyafetteki kahve lekesinin altına geniş bir pamuk yerleştirin. Lekenin üzerine gliserin dökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından kıyafeti makinede yıkayın. İşte, kahve lekesinden kurtulmak bu kadar kolay.

Halıdaki kahve lekesi için leke çıkarıcı uygulanır mı?

Halıda kahve lekesi oluştuysa, leke çıkarıcılardan yardım alabilirsiniz. Bunun için halının üzerine su ile ıslatın. Leke çıkarıcıyı kahve lekesinin üzerine dökün. 5 dakika bekledikten sonra temiz bez yardımıyla halıyı ovalayın.

Koltuktaki kahve lekesi nasıl çıkar?

Koltuktaki kahve lekesini çıkarmak için, beyaz sirke kullanabilirsiniz. Bir bardağın 2/5'ini beyaz sirkeyle doldurun. Üzerine içme suyu ekleyin. Koltuktaki lekenin üzerine bu karışımı uygulayın. Yumuşak sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Leke tamamen çıktığında, alanın üzerine havlu koyun ve kurumasını bekleyin.

Evde halı neyle yıkanır?

Halınızı dezenfekte etmek istiyorsanız, halı yıkama şampuanlarını deneyebilirsiniz. Bu aşamada, halıyı çok fazla ıslatmamaya dikkat edin. Elektrik süpürgenizde su çekme özelliği varsa, temizleme işleminden sonra halınızın daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?