Çamaşır Temizleme Alışkanlıklarınız Alerjinizi Etkiliyor Olabilir Mi?

Alerjilerin polenler, evcil hayvan tüyleri, küf ve tozlar gibi birçok sebebi olabilir. Peki, evde zaman geçirdiğinizde ya da gece yatarken alerjik reaksiyonların arttığını fark ediyor musunuz? Eğer cevabınız evetse çamaşır yıkama alışkanlıklarınızı gözden geçirmeye ne dersiniz? Yazımızı okuyun, alerjik reaksiyonları unutun!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır Temizleme Alışkanlıklarınız Alerjinizi Etkiliyor Olabilir Mi?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sizin veya sevdiklerinizin alerjisi varsa ev temizliğinde, özellikle de çamaşır temizliğinde çok daha hassas davranmak gerekiyor. Peki, yeterince hassas davrandığınızı düşünüyor ancak yine de evinize girdiğinizde alerjik reaksiyonlarınız artıyor mu? Bunun sebebi, çamaşır temizleme alışkanlıklarınızın, alerjik bünyeler için pek uygun olmaması olabilir.

İşte, alerjenleri azaltmaya yardımcı olacak, hassas bünyeler için çamaşır temizleme tüyoları!

Çamaşırlarınızda toz akarlarının oluşmasını önleyin.

Toz akarları bilinen en yaygın alerjenlerden biridir. Evlerimizde mobilyalardan tutun nevresim takımlarına ve hatta giysilerinize kadar kumaş ve liflerin olduğu her yerde var olabilirler. Bu yüzden, toz akarlarını kontrol altında tutmak ve oluşmasını, yayılmasını önlemek için hijyenik temizlik yapmak gerekir.

Zamanımızın çoğunu evimizde, özellikle yatak odamızda geçiriyoruz. Bu nedenle nevresim takımlarının temiz ve tozsuz olması büyük önem taşıyor. Özellikle alerjik bünyeler için yatağı koruyan alezin, yastık kılıflarının ve nevresim takımlarının Omo Bio Sensitive gibi hipoalerjenik, hassas ve alerjik cilde dost bir ürünle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Omo Bio Sensitive Sıvı Deterjan, klor, boya, fosfat ve paraben içermeyen formülüyle hem renkli hem beyaz çamaşırlarda en zorlu lekeleri bile ilk yıkamada çıkarır, üstün performans sağlar. Üstelik %100 geri dönüştürülebilen ambalajıyla da alerjik bünyeler kadar doğayı da korumayı hedefler.

Giysi dolabınızı/odanızı küften koruyun.

Küf, alerjik bünyeler kadar sağlıklı bünyeleri de rahatsız edebilecek bir oluşumdur. Çünkü sadece alerjik veya astım reaksiyonlarını ortaya çıkarmakla kalmaz, oluştuğu duvarı, mobilyaları ve giysileri tahrip edebilir.

Çamaşır odalarında eğer çamaşır ya da kurutma makinenizden bir sızıntı varsa, kirli giysilerinizi nemli bir şekilde kirli sepetine attıysanız ya da temiz giysileri nemli şekilde dolaba yerleştirdiyseniz, giysi dolaplarınızda ya da depolama alanlarında hava sirkülasyonu zayıfsa küf oluşumu kaçınılmazdır diyebiliriz. Eğer evinize girdiğinizde yoğun bir koku, baş ağrısı ve tıkanıklık hissediyorsanız saydığımız alanları kontrol etmeli, küf oluşumu fark ettiyseniz özenle temizlemelisiniz. Eğer duvarınızı ya da mobilyalarınızı küf kaplamışsa profesyonellerden yardım almanızı tavsiye ederiz.

Çamaşır makinenizin temiz olduğundan emin olun.

Giysilerdeki kir ve bakteriler, ılık sıcaklıklar, gereğinden fazla koyulan deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları, karanlık, havalandırılmayan nemli ortam, çamaşır makinesinde küf ve kötü koku oluşumuna neden olur. Bu yüzden, çamaşır makinesi temizliği düzenli olarak yapılmalı, hijyen sağlanmalıdır. Çünkü hijyenik çamaşır makinesi demek hijyenik çamaşırlar demektir ve bu, özellikle alerjik bünyeler için çok önemlidir.

Çamaşır makinesinde hijyenik temizlik için üç ayda bir Omo Çamaşır Makinesi Temizleyicisini makinenin deterjan gözüne ekleyin, istediğiniz programda, makinenin içi boş olacak şekilde çalıştırın. Omo Çamaşır Makine Temizleyicisi, makinenizde göremediğiniz noktalara yerleşmiş kalıntı, kir ve küfleri, pratik kullanımı ve güçlü etkisiyle zahmetsizce temizlemenize yardımcı olur. Düzenli makine temizliği ile çamaşırlarınızı hijyene kavuştururken uzun yıllar makinenizin üstün performansını da koruyabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı dışarda değil evde, havadar bir alanda kurutun.

Kalabalık, binaların birbirine yakın olduğu ya da fabrikalarla dolu bir yerde ikamet ediyorsanız çamaşırlarınızı toz ve kimyasallardan korumak için ev dışında, açık alanda kurutmaktan kaçının. Özellikle mevsim geçişlerinde, polenlerin çıktığı dönemlerde nerede oturuyor olursanız olun, çamaşırlarınızı evinizde havadar bir odada kurutun. Büyük toz ve polenlerin evinize girmesini önlemek için camlarınıza sineklik takabilir, toz ve polenlerin daha az yoğun olduğu saatlerce camları açmayı deneyebilirsiniz. Aksi taktirde çamaşırlarınıza yerleşen toz ve polenler gün boyu sizinle olacak ve alerjik reaksiyonlarınızın artmasına sebep olacaktır.

Evcil hayvanlarınızın sık vakit geçirdiği alanları temiz tutun.

Evcil hayvanlarınızın tüylerini sık sık tarayın. Alanı olarak belirlediği mobilyaları belirleyin ve nasıl daha temiz tutabileceğinizi düşünün. Örneğin, kediniz kanepede hep aynı alanda yatıyorsa bu alana yatağını taşıyabilir ya da örtü serebilirsiniz. Bu sayede, yatağı ya da örtüyü sık sık tüy toplayıcı ile temizleyerek tüyden arındırabilir, kolayca yıkayabilirsiniz.

Sizin için derlediğimiz bu bilgilere uyarak, çamaşır temizliğinizi gözden geçirebilir, yanlışlarınızı düzelterek alerjik reaksiyonlarınızın azaldığına şahit olabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde Dip Köşe Temizlik Nasıl Yapılır?

  Dip köşe ev temizliği zamanı geldiğini genelde hissederiz; ancak işler gözümüze oldukça karışık görünür. Oysa biraz planlama ve sırayla gitmeyi tercih edersek dip köşe ev temizliği o kadar da zor değil.

  1. 1

   Temizliğe nereden başladığınız önemlidir.

   Dip köşe ev temizliği zamanı geldi ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Evin her bölümünü ayrı ayrı temizlemeye ve sonradan kirlenebilecek alanları en sona bırakmaya özen gösterin. Örneğin koridor, banyo, tuvalet, mutfak gibi alanları en sona bırakıp temizliğe odalardan başlayabilir ve işiniz bittikçe temiz alanın kapısını kapatabilirsiniz. Odalar ve salonda ise temizliğe dağınıklığı toplayarak başlamanızı tavsiye ederiz. Daha planlı ilerlemek istiyorsanız ev işleri planı hazırlayarak iş yükünüzü azaltabilirsiniz.

  2. 2

   Yastık yüzleri, örtüler ve perdeler gibi yıkanacak eşyaları çıkarın ve yıkayın.

   Siz evi temizlerken perdelerin, yastık yüzlerinin, koltuk kılıflarının yıkanmaya başlaması önemlidir. Yıkanacakları banyoya veya koridora koyup sırayla makineye atarak yıkamaya başlayabilirsiniz. Hijyenik temizlik için çok sık temizlenmeyen eşyaların temizliği önemlidir. Dilerseniz yastıkları da üzerindeki yıkama talimatına uygun biçimde yıkayabilirsiniz. Siz evin temizliği ile ilgilenirken yıkanacak eşyalar da temizlenip kullanıma hazır hale gelecektir.

  3. 3

   Camları silerek işe başlayın.

   Ev temizliğine cam silerek başlarsanız hem işin büyük kısmını halletmiş olacaksınız hem de yıkanan perdeleri asarak ortadan kaldırma şansınız olacak.

  4. 4

   Yatak odasını ve buradaki büyük eşyaları temizleyin.

   Yatak odası ve varsa çocuk odası temizlik ve hijyen sağlamak açısından çok önemlidir. Çarşafları yıkanacaklar arasına ayırıp yastık ve yorganları havalandırarak başlayabilirsiniz. Ardından baza temizliği, dolapların arkası, çekmecelerin içi gibi çoğunlukla unutulan ya da görmezden gelinen alanları temizleyerek devam edin. Yatak odası nasıl temizlenir, detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

  5. 5

   Oturma odasındaki koltuklar ve büyük eşyalarla temizliğe devam edin.

   Oturma odanızdaki koltuklar ve büyük eşyaları temizleyin. Koltuğunuzun türüne ve kumaşının yapısına göre koltuk yüzünü makinede de yıkayabilirsiniz. Yıkamaya uygun değilse koltuğu silin. Dolap, vitrin gibi eşyalarınız varsa onların içini de temizlemeyi unutmayın.

  6. 6

   Önce toz alın ardından evi süpürün ve silin.

   Temizlik konusunda toz alma, süpürme ve silme sıralamasını uygularsanız temizlediğiniz alanları yeniden kirletmemiş olursunuz. Bütün evi bu sıralama ile temizleyebilirsiniz.

  7. 7

   Mutfak temizliğini hijyenik temizlik için ilk sıralarda tutun.

   En hızlı kirlenen yerlerden biri olan mutfağı, her yemek ve bulaşık yıkamanın ardından temizleyerek iş yükünüzü azaltabilirsiniz. Başınız yağ kirleriyle beladaysa, dip köşe ev temizliği esnasında Domestos Mutfak Sprey gibi etkili bir temizleyici kullanmayı ihmal etmeyin. Domestos ile davlumbaz, mutfak fayansları ve duvar gibi zorlu yüzey temizliğinde kısa zamanda maksimum hijyen sağlayabilirsiniz. Detaylı mutfak temizliği için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  8. 8

   Banyo ve tuvalet temizliği ile dip köşe temizliği tamamlayın.

   Banyo ve tuvalet, evde hijyenine en fazla özen göstermemiz gereken yerlerdendir. Düzenli olarak temizliyor olsak da, dip köşe ev temizliği esnasında klozet, lavabo, lavabo altı, küvet, duşakabin, fayanslar, dolapların içi gibi alanların dikkatlice temizlenmesi gerekir. Banyo ve tuvaletlerde etkin temizlik için Cif Power & Shine ve Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu tercih edebilirsiniz. Banyoda hijyenik temizlik için ipuçlarımızı muhakkak okuyun.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?