Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Küf Nedir ve Küf Oluşması Nasıl Önlenir?

Ev küfü ve küf çeşitlerine dair merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Küf nedir, nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Beyaz duvar önünde saksıda yeşil bitkiler
Reklam
Sign Up Banner

Nemli ortamlar, küf mantarlarının yetişmesi için ideal olduğundan, çoğumuz mutfak ve banyolarımızda küf problemiyle karşılaşırız. Bu sorunla çok sık karşılaşıldığından, evde küfün normal olduğunu düşünebiliriz, ancak küfün sağlığa verdiği zararları unutmamalıyız. Küf çeşitleri sadece göze kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda pek çok sağlık problemini de tetikleyebilir. Küf mantarı özellikle çocuklar, yaşlılar, küf mantarı alerjisi olanlar ve bağışıklığı azalan hastaların sağlığına olumsuz etkide bulunabilir.

Küfün evinizi mesken edinmesine ve sağlık problemlerine yol açmasına izin vermeyin ve küf oluşmaya başladığı anda müdahale edin. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi çok amaçlı bir ürünü, suyla incelterek küften etkili bir biçimde kurtulmak için kullanabilirsiniz. Çamaşır suyunu kullanmadan önce mutlaka ürünün kullanım talimatlarını okuyunuz.

Küf Nedir?

Küf mantarları mikroskobik boyutlu, çeşitli biçimleri bulunan fungal organizmalardır. Küf nem oranı yüksek alanlar ve ıslak yüzeylerin bulduğunda evlerde de artar. Küf zaman zaman duvar kağıdı altı gibi yerlerde gizlenir. Zaman zaman ise duvarlarda, pencere kenarlarında ve diğer yüzeylerde çirkin lekeler şeklinde de kendini gösterir.

Küf Nasıl Önlenir?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ev küfünü önlemek imkansız görünebilir. Eğer daha önce duvarlarınızdaki küfün üstünü boyadıysanız ve küf birkaç gün sonra yeniden ortaya çıktıysa, küf oluşumunu önlemenin sadece boyadan ibaret olmadığını da bilirsiniz. Küfün üzerini örtmek yetmez, sorunun kaynağına inip küfün büyümesini başlamadan durdurmanız gerekir. İşte evinizde küf oluşumunu önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Islak çamaşırlarınızı kapalı alanlarda kurutmayın. Eğer, çamaşırlarınızı evin dışında kurutmanız mümkün değilse, evinizde bir çamaşırlık kullanmanız gerekebilir, ama bunu yaparken mutlaka camlarınızı da açın. Islak giysiler havayı nemlendirerek küf oluşumu riskini artırır. Evinizi iyi havalandırmak havadaki nemi azaltacaktır.

  • Mümkünse duş alırken, havlu ısıtıcı ya da yerden ısıtma gibi ısı kaynakları kullanın. Bu kaynaklar fazla elektrik harcamayacak kadar az enerji üretir, ancak birazcık ısı duvar ve camlarınızda buğu oluşumunu önleyerek küf oluşma riskini azaltır.

  • Yatak odası ve banyodaki mobilyalarınızı duvara tamamen yaslamayın, arada birkaç santimetre boşluk bırakın. Böylece hava dolaşımını artırarak nem oluşumunu önlemiş olursunuz.

Duvar küfü
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Evinizdeki Küften Kurtulmak İçin

Küf oluşumunu önlemeyi bilmek kadar, evinizde bulunan küften kurtulmayı bilmek de önemlidir. Üç ölçek su, bir ölçek çamaşır suyu içeren bir karışımla bunu kolayca yapabilirsiniz. Sert bir fırçayı çamaşır suyu karışımına batırarak küfü iyice fırçalayın (bu işlem duvarlarınızdaki boyaya zarar verebilir). Çamaşır suyu kullanırken dikkatli olun – eldiven giyin, camlarınızı açın ve çamaşır suyunu önce küçük bir bölgede test edin. Kullandığınız ürünün kullanım talimatlarını mutlaka okuyun ve çocukları çamaşır suyundan uzak tutun.

Sıkça Sorulan Sorular

Küf Lekesi Çıkarmak İçin Çamaşır Suyu Kullanılır mı?

Çok güçlü kimyasal maddelerden oluştuğu için çamaşır suları küf lekelerini çıkartmada epey etkili olabilir ama çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olmakta fayda var. Çamaşır suları kıyafetlerinizin mevcut renklerini açabileceği veya beyazlatabileceğinden sadece beyazlarda kullanılması en doğrusudur. Yine de renkli kıyafetlerde kullanmak istiyorsanız çamaşır suyunu mutlaka önce kıyafetinizin ufak ve çok göz önünde olmayan bir bölgesinde deneyip solmaz renk olduğundan emin olun.

Çamaşırlarda Küf Nasıl Önlenir?

Çamaşırlardaki küf lekesinin oluşma nedeni çamaşırların rutubetli veya ıslak halde çamaşır yığınının içinde bırakılmasıdır. Bunu önlemek için çamaşır makinenizi durduktan sonra hiç vakit kaybetmeden boşaltın. Islak çamaşırlarınızı askı, çamaşır ipi ya da kaloriferin üzerine veya kurutucudan zarar görüp görmeyeceğini kontrol ettikten sonra kurutucuya yerleştirin ve özellikle yaz aylarında karşılaşacağınız terli kıyafetlerinizi veya ıslak mayolarınızı ise yeterince kurutmadan çamaşır sepetine yerleştirmeyin.

Bez Dolapta Neden Küf Oluşur?

Bez dolabı silmek için hazırladığınız bezin fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Eğer silme işlemi bittikten sonra bez dolabın kumaşı nemli kalır ya da kurumazsa, nem nedeniyle istenmeyen kokular ya da küf oluşabilir.

Aslen yayınlandı