Çamaşır Makinesinde Çamaşır Suyu Kullanımı

Kaostan korkmadan derinlemesine temizliğin keyfini sürün! Bunun için çamaşır makinesinde çamaşır suyu kullanımı için güvenli ve pratik önerilerimizi takip etmeniz yeterli!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamaşır ve çamaşır makinesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Birisi çamaşır makinesine çamaşır suyu kullanmaktan bahsettiğinde, gözünüzün önüne hangi görüntüler geliyor? En sevdiğiniz eteğin ya da pantolonun üzerindeki çamaşır lekeleri mi? Bir türlü istediğiniz beyazlığı yakalayamadığınız gömlekler mi? Asla çıkmaz dediğiniz ve yıkamaya korktuğunuz o lekeli favori tişörtünüz mü? Yoksa yıllardır gardırobunuzun köşesinde “malum lekeler” sebebiyle duran krem renkli kaşeniz mi? Cevap ne olursa olsun, çamaşır makinesinde çamaşır suyu kullanımı sizi şaşırtacak mucizeler yaratabilir. Evet, yıllardır kaçtığınız çamaşır suyunu doğru şekilde ve çok dikkatli kullanırsanız bir felaket yaşamadan da çamaşırlarınızı tertemiz yapabilirsiniz.

İnanmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Çamaşır makinesine çamaşır suyu konur mu, eğer kullanılıyorsa çamaşır makinesinde çamaşır suyu nasıl kullanılır gibi soruları bu yazımızda cevaplıyoruz. Okumaya devam ederek makinede çamaşır suyu kullanımı sayesinde çamaşır odanızda mucizeler yaratacak ipuçlarımızı keşfedebilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Çamaşır Suyu Makinede Nasıl Kullanılır?

  1. 1

   Doğru çamaşır suyunu seçin.

   Çamaşırlarda kullanım için üç tür sıvı ağartıcı vardır: Klorlu ağartıcı, oksijenli ağartıcı ve renk güvenli ağartıcı olarak da bilinen klorsuz ağartıcı. Klorlu ağartıcı, beyaz giysilerdeki lekeleri ve kokuları gidermek için idealdir. Aynı zamanda inanılmaz bir temizleme gücüne sahiptir. Ancak renkli kumaşların renklerini solduracağından kullanımı önerilmez.

   Klorsuz ağartıcı da tipik olarak renkli veya desenli giysileri temizlemek için kullanılır. Klorsuz ağartıcıları kullanmadan önce giysilerinizin yıkama talimatlarını mutlaka okumalısınız.

  2. 2

   Çamaşır makinesine çamaşır suyu eklemeden önce kumaşınızı test edin.

   Renk haslığı, bir malzemenin renginin solmaya veya akmaya karşı direncini belli eden bir terimdir. Çamaşır makinesine çamaşır suyu eklerken kötü sürprizler yaşamamak için giysilerinizin renk haslığını kontrol etmeniz gerekir. 1 çay kaşığı çamaşır suyuyla 2 çay kaşığı suyu karıştırın. İç dikiş ya da cep gibi giysi üzerinde göze çarpmayan bir nokta bulun. Bir kulak çubuğunu çamaşır suyu ve su çözeltisine batırın. Ardından kumaşa bir nokta kadar bastırın. Noktanın tamamen kurumasına izin verin. Kumaşta herhangi bir renk değişikliği veya pamuklu çubuğa renk geçişi görürseniz bu kumaşta klorlu ağartıcı kullanmayın.

  3. 3

   Giysileri hassasiyetine göre ayırın.

   Renk haslığı olan, yüksek derecelerde yıkanamayacak kadar hassas kumaşlara sahip giysilerinizi ayırın. Çamaşır suyu sadece keten ve pamuklu çamaşırlar için kullanılmalıdır. Yünlü, saten, ipekli, selülozik lif ve deri içeren giysilerde kullanılmamalıdır.

  4. 4

   Makinede çamaşır suyu kullanımı için doğru zamanı ayarlayın.

   Bu adım, özellikle klorlu ağartıcılar kullanacaksanız oldukça önemlidir. Klorlu ağartıcılar, giysileri dezenfekte eder, küf lekelerini ve kokuları etkili bir şekilde giderir. Fakat beyazlarınızı ağartmak istiyorsanız direkt leke üzerinde kullanmamanız gerekir. Çünkü doğrudan kullanıldığında giysilerin rengi tamamen çıkabilir ve lifleri çözülebilir. Bu nedenle çamaşır suyu, makine su almaya başladığında deterjan gözünden eklenmelidir.

  5. 5

   Beyazları eski beyazlıklarına kavuşturun.

   Klorlu ağartıcıyı güvenle kullanabildiğinizden emin olmak için giysinizin yıkama etiketini kontrol edin. Çamaşır makinenizi giysilerin izin verdiği en yüksek sıcaklık ayarında çalıştırın. Her zamanki çamaşır deterjanınızı ekleyin. Çamaşır makinenizin varsa çamaşır suyu dağıtıcısına, yoksa deterjan gözüne 3/4 fincan sıvı klorlu ağartıcı da dahil edin. Her zamanki gibi yıkayın.

  6. 6

   Çamaşır makinesine Domestos konulur mu: Renkliler için klorsuz seçeneğini tercih edin.

   Çamaşır suyu çeşitleri içinde renkli dostu olan seçenek, klorsuz çamaşır suyudur. Renkli giysilerinizi parlak ve ilk günkü gibi tutmak için renk açısından güvenli, klorsuz oksijenli ağartıcı kullanabilirsiniz. Klorsuz ağartıcılar, kullanılan farklı kimyasallar nedeniyle biraz daha yavaş sonuç almanıza neden olur. Giysilerinizi mahvedebileceğinden daha hızlı sonuç almak için daha fazla miktarda kullanım yapmamalısınız. Domestos Yoğun Kıvamlı Klorsuz Çamaşır Suyu, kıyafetlerinizin rengini ağartmadan güvenle kullanabileceğiniz seçeneklerdendir. Aktif oksijenler ile zenginleştirilmiş klorsuz formülü sayesinde ferah kokulu bir hijyen sağlar. Şişedeki talimatları izlemeniz ve makinenizin çamaşır suyu dağıtıcısına, yoksa deterjan gözüne 3/4 fincan Domestos eklemeniz yeterli.

Temizlik İçin Çamaşır Makinesinde Çamaşır Suyu Kullanımı

Tüm zorlu kirlerle vedalaştıktan sonra bir şeyi fark edeceksiniz: Zamanla çamaşır makineniz de çalıştırılmaya bağlı olarak kirlere yenik düşüp kirlenecek. Zaman içinde çamaşır makinenizin deterjan haznesinde, tamburunda ve göremediğiniz birçok noktasında biriken kalıntılar ve kirler, makinenizin performansıyla birlikte çamaşırlarınızın temizliğini de etkilemeye başlıyor. Bu da her yıkamada daha fazla deterjan ve daha yüksek sıcaklıklarda su kullanma ihtiyacı duymanıza neden olabiliyor.

Bu durum kulağa tam bir paradoks gibi gelse de çözüm oldukça basit. Çamaşır makinesine çamaşır suyu ekleyerek makinenizi temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesini en sıcak ve uzun yıkamaya ayarlayın. Sıcak, ağartıcıyı harekete geçirir ve makineyi derinlemesine temizlemenize yardımcı olur. Bu sırada çamaşır makinesine herhangi bir giysi koymayın. Deterjan eklemeyin ancak tambur içine doğrudan çamaşır suyu ekleyin. Çamaşır suyunuzu yoğunluğuna göre 1 ya da 2 kapak kullanabilirsiniz. Bu yöntem etkili bir temizlik sunar, fakat bazı riskleri de vardır. Nadir de olsa çamaşır suyu kalıntıları bir sonraki çamaşır yıkama işleminde giysilerinize zarar verebilir.

Kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız çok daha pratik bir önerimiz var: Çamaşır makinesi temizleyicisi kullanmak. Bu yöntem pratik olduğu kadar risksizdir. Çamaşır makineleri için özel üretilmiş bir ürünle her açıdan mükemmel hijyene ulaşmanız çok daha kolay. Omo Çamaşır Makinesi Temizleyicisi makinenizin içinde biriken kirleri ve kalıntıları temizlerken, aynı zamanda bu kirlerin neden olduğu istenmeyen kokuları da gideriyor. Böylece her yıkamada tertemiz çamaşırlara kavuşmanızı sağlıyor.

Bu yazımızda çamaşır makinesinde çamaşır suyu kullanımı hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaştık. Çamaşır makinesine domestos konulur mu, çamaşır makinesine çamaşır suyu hangi gözüne konur gibi soruların cevabını birlikte keşfettik. Çamaşır suyu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz sevdikleriniz için hijyenden ödün vermemenizi sağlayacak bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Ufak kazalara karşı hazırlıklı olmak için de giysilerden ve eşyalardan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz. Çamaşır makinesi temizliği ve çamaşır makinesi nasıl sterilize edilir merak ediyorsanız diğer makalelerimize de göz atmadan temizliğe girişmeyin.

Çamaşır Makinesinde Çamaşır Suyu Kullanımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?