Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Kıyafetlerden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük kullanımda etkili olan ama içeriği sebebiyle ağarmaya sebep olan çamaşır suyunun kumaşlarda bıraktığı izleri kamufle edebilir, bu sayede hoş olmayan görüntülerin önüne geçebilirsiniz. Bu yazımızda, çamaşır suyu lekesini maskelemek için önerilerimizi ve lekenin oluşumunu kökten engelleyecek klorsuz temizlik hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Giysilerden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Temizlik Kazaları

Mikroplarla mücadelede en etkili silahlarımızdan olan çamaşır suyu, evlerde sıkça kullanılan temizlik malzemelerinden biridir. Özellikle klozet, banyo ve tezgahlarda tercih edilen bu kuvvetli temizleyici mikropları öldürerek maksimum hijyen sağlıyor.

Kullanımı oldukça kolay olan çamaşır suyu, renk ağartıcı özelliğiyle kıyafetler üzerinde istemediğiniz kazalara sebep olabiliyor. Çamaşır suyu lekeleri, sıklıkla karşılaşılan ve kıyafet üzerinde kötü görünen renk değişimleridir. Özellikle koyu renk giysilerde oldukça kötü görüntüler oluşturan bu lekelerin önüne geçmek oldukça zordur. Çamaşır suyunun kıyafetin kumaşı ile kimyasal tepkimeye girerek oluşturduğu bu lekeleri geri çevirmek imkansızdır. Lekeyi gidermek adına uygulanacak olan, tavsiye edilen herhangi bir yöntem ise daha büyük problemlere sebep olsa da bazı yöntemlerle bu lekeleri kamufle etmek mümkündür.

Klorsuz çamaşır suyu kullanımı leke oluşumunun önüne geçmenizi sağlar. Klor içermeyen ve giysilerin rengini ağartmayan çamaşır suları sayesinde olası kazaların önüne geçebilir ve problemi kökten çözebilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Çamaşır Suyu Lekesini Saklamak

Çamaşır suyu lekesini tamamen gidermek mümkün olmadığı için yama veya boyama yaparak kötü görünen bölgeyi saklayabilirsiniz.

1. Yama Yapmak: El işi ve hobi malzemeleri satan mağazalarda hasarlı bölgeyi gizleyecek boncuk, kumaş arma gibi malzemeler bulunmaktadır. Tarzınıza uygun olan malzemeyi seçip ilgili bölgeye yama yapabilir, bu sayede hasar görmüş bölgeyi gizleyebilirsiniz. Bunun için terzi gibi profesyonellerden de yardım alabilirsiniz.

Reklam
Çamaşır suyu kullanacağınız zamanlarda renginin değişmesini problem etmeyeceğiniz eski kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

2. Boyamak: Kumaş boyaları da bu lekelerin kapatılmasında oldukça etkilidir. Elde veya makinede uygulama ile uzun süreli kullanım sunan kumaş boyaları sayesinde yeni renge sahip bir kıyafet elde etmiş olacaksınız.

Bunlara Dikkat

  • Çamaşır suyu kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları mutlaka okuyun ve uygulayın.
  • Herhangi bir temizlik ürünü veya yöntemini uygulamadan önce küçük ve göz önünde olmayan bir bölgede yüzeye zarar verip vermediğini test edin.
  • Önce güvenlik! Temizliğe başlamadan önce eldiven, maske gibi gerekli koruyucu önlemleri aldığınızdan emin olun.

3. Kesmek: Eğer mümkünse ilgili bölgeyi keserek ayırabilirsiniz. Bu yöntem daha çok kenar yüzeylerde meydana gelmiş hasarlarda geçerlidir. Böylece çamaşır suyu olmuş bölgeden kurtularak yeni bir kıyafete sahip olabilirsiniz. Lekelenen giysiniz t-shirt’ünüz ise bu kesme işlemini birden çok yerde yaparak yeni tasarıma sahip bir tişörte sahip olabilirsiniz.

4. Çamaşır Suyu Kullanmak: Bütün kumaşı çamaşır suyuna batırabilir veya sprey ile çamaşır suyu püskürterek özgün desenler oluşturabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Etkisini Azaltmak

Çamaşır suyu kumaşta geri dönülmesi zor hasarlar bırakır. Bu durumu biraz azaltabilmek için çamaşır suyunun kumaş ile teması halinde kumaşı bol su ile yıkayarak su yoğunluğunu artırabilir ve böylece çamaşır suyunun kumaşta bıraktığı olumsuz etkinin önüne biraz olsun geçmiş olabilirsiniz.

Aslen yayınlandı