Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Kıyafetlerden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar, çamaşır suyu lekesi nasıl kapatılır diye düşünüyorsanız çözümü çok basit! Yazımızı okuyun, çamaşır suyu lekesi kapatma, çamaşır suyu ile kumaş boyama gibi yöntemleri öğrenin.

Güncellenmiş

Çekmecede sıralı renkli çamaşırlar
Reklam
Sign Up Banner

Mikroplarla mücadelede en etkili silahlarımızdan olan çamaşır suyu, evlerde sıkça kullanılan temizlik malzemelerinden biridir. Özellikle klozet, banyo ve tezgahlarda tercih edilen bu kuvvetli temizleyici mikropları öldürerek maksimum hijyen sağlıyor.

Temizlik Kazaları: Çamaşır Suyu Lekesi

Kullanımı oldukça kolay olan çamaşır suyu, renk ağartıcı özelliğiyle kıyafetler üzerinde zaman zaman istemediğiniz kazalara da sebep olabiliyor. Çamaşır suyu lekeleri, sıklıkla karşılaşılan ve kıyafet üzerinde kötü görünen renk değişimleridir. Özellikle koyu renk giysilerde oldukça kötü görüntüler oluşturan bu lekelerin önüne geçmek oldukça zordur. Giysiden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar diye merak ediyor olabilirsiniz ancak çamaşır suyunun kıyafetin kumaşı ile kimyasal tepkimeye girerek oluşturduğu bu lekeleri geri çevirmek imkansızdır. Lekeyi gidermek adına uygulanacak olan, tavsiye edilen herhangi bir yöntem ise daha büyük problemlere sebep olabilir, giysinizi kullanılamaz hale getirebilir. Ancak giysilerinizden vazgeçmenize gerek yok çünkü çamaşır suyu lekelerini bazı yöntemlerle kamufle etmek mümkündür.

Klorsuz çamaşır suyu kullanımı, leke oluşumunun önüne geçmenizi sağlar. Klor içermeyen ve giysilerin rengini ağartmayan çamaşır suları sayesinde olası kazaların önüne geçebilir ve problemi kökten çözebilirsiniz.

Çamaşır Suyu Değen Kıyafete Ne Yapılır?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Çamaşır suyu lekesini tamamen gidermek mümkün olmadığı için çamaşır suyu lekesini nasıl kapatabilirim diyorsanız yama veya boyama yaparak kötü görünen bölgeyi saklayabilirsiniz.

1. Yama Yapmak: El işi ve hobi malzemeleri satan mağazalarda hasarlı bölgeyi gizleyecek boncuk, kumaş arma gibi malzemeler bulunmaktadır. Tarzınıza uygun olan malzemeyi seçip ilgili bölgeye yama yapabilir, bu sayede hasar görmüş bölgeyi gizleyebilirsiniz. Bunun için terzi gibi profesyonellerden de yardım alabilirsiniz.

Çiçek şeklinde yama yapılmış kot pantolon cebi
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çamaşır suyu kullanacağınız zamanlarda renginin değişmesini problem etmeyeceğiniz eski kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

2. Boyamak: Çamaşır suyu olmuş kıyafetleri boyama, çamaşır suyu lekesini kapatmak için en etkili yöntemlerden biridir. Elde veya makinede uygulama ile uzun süreli kullanım sunan kumaş boyaları sayesinde yeni renge sahip bir kıyafet elde etmiş olacaksınız.

Etrafındaki boya, fırça ve kalemlerle boyanmış beyaz kumaş ayakkabı

Çamaşır suyu kullanmadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları mutlaka okuyun ve uygulayın. Herhangi bir temizlik ürünü veya yöntemini uygulamadan önce küçük ve göz önünde olmayan bir bölgede yüzeye zarar verip vermediğini test edin. Önce güvenlik! Temizliğe başlamadan önce eldiven, maske gibi gerekli koruyucu önlemleri aldığınızdan emin olun.

3. Kesmek: Eğer mümkünse ilgili bölgeyi keserek ayırabilirsiniz. Bu yöntem daha çok kenar yüzeylerde meydana gelmiş hasarlarda geçerlidir. Böylece çamaşır suyu olmuş bölgeden kurtularak yeni bir kıyafete sahip olabilirsiniz. Lekelenen giysiniz tişörtünüz ise bu kesme işlemini birden çok yerde yaparak yeni bir tasarım tişörte sahip olabilirsiniz. Çamaşır suyu değmiş, eski giysileri değerlendirerek onları çöpe atmak zorunda kalmazsınız.

Kot pantolonun etrafında kumaş parçaları, makas ve silikon tabancası

4. Çamaşır Suyu Kullanmak: Çamaşır suyu ile kumaş boyama yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bütün kumaşı çamaşır suyuna batırarak veya sprey ile çamaşır suyu püskürterek özgün desenler oluşturabilirsiniz.

Çamaşır suyuyla desen verilmiş pembe-mavi tişört

Çamaşır Suyu Etkisini Azaltmak

Çamaşır suyu kumaşta geri dönülmesi zor hasarlar bırakır. Bu durumu biraz azaltabilmek için kumaşı bol su ile yıkayarak su yoğunluğunu artırabilir ve böylece çamaşır suyunun kumaşta bıraktığı olumsuz etkinin önüne biraz olsun geçebilirsiniz.

Çamaşır suyu yerine alternatif malzemeler kullanarak da temizlik yapabilir ve kıyafetlerinizin çamaşır suyu ile temas etme riskini azaltabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır Suyu Lekesi Mobilyadan Çıkar mı?

Eğer mobilyalarınızdan biri çamaşır suyu lekesi olduysa öncelikle yıkama konusunda üreticinizin verdiği talimatlara mutlaka bakın. Halı veya mobilyalarınızdaki çamaşır suyu lekelerini hafif dokunuşlarla çıkarmaya çalışmalısınız. Eğer ovalarsanız lekelerin daha da derinleşmesine sebep olabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Başka Temizlik Maddeleri İle Karıştırılır mı?

Çamaşır suyunu asla diğer temizlik maddeleri ile karıştırmayın. Sadece soğuk su ekleyin. Örneğin amonyak bazlı temizleyiciler çamaşır suyuyla karıştırıldıkları zaman tehlikeli kimyasal reaksiyonları tetikleyebilirler.

Çamaşırları Beyazlatmak için Çamaşır Suyu Şart Mı?

Çamaşır suyu, muhtemelen çamaşırları beyazlatmada en yaygın kullanılan üründür. Çamaşır suyu beyazlatmaya yardımcı olur ve beyaz çamaşırlarınızı iyice dezenfekte eder. Ancak çamaşır suyu ile ilgili unutmamanız gereken şeyler var. Öncelikle, çamaşır suyu klor katkılı ise hassas ciltler için toksik ve tahriş edici olabilir. Çok sık kullanırsanız beyaz kıyafetlerinizi zamanla sarartabilir veya soldurabilir. Bu yüzden kullanacağınız miktara dikkatli karar vermeniz gerekir. Son olarak, hem klorlu hem de oksijen bazlı çamaşır suyu, zaman içinde kumaş yapısını zayıflatabilir ve bu yüzden yırtılma, delinme gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çamaşır Suyu İle Mücevher Temizlenir mi?

Mücevherlerinizi “sterilize etmek” veya gümüş takımınızı temizlemek için asla çamaşır suyu kullanmayın! Çamaşır suyu bunların kararmasına neden olur. Bunun yerine daima güvenilir bir gümüş temizleme ürünü kullanın ve ürünün etiketindeki talimatlara mutlaka uyun.

Çamaşır Suyu Virüslere Karşı Etkili mi?

Soğuk su ile seyreltilmiş çamaşır suyu birçok bakteri, mantar ve virüse karşı etkili bir dezenfektandır. Bir litre suya yaklaşık yarım çay bardağı kadar çamaşır suyu katarak kullanabilirsiniz. Ancak mermer veya granit gibi bazı yüzeylerde bozulmalar yaratabileceğinden dikkatli kullanmanız daha doğru olacaktır.

Aslen yayınlandı