Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Hemen her evde bulunan pratik bir malzeme olan uhu, dikkatli kullanılmazsa giysilerde ve eşyalarda leke sorununa yol açabilir. Çözüm için bilinmesi gerek tüm püf noktalarını yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Bisiklet ve üzerinde kuruyan çamaşırlar

Çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirip el işi aktiviteler yaparken veya eviniz için dekorasyon, süsleme ürünleri hazırlarken kullandığınız uhular can sıkıcı lekeler oluşturabilir. Yapısı itibari ile ele ve kıyafetlere yapışarak leke oluşturmaya çok müsait olan uhuların lekesini çıkarmak çok da kolay olmaz. "Uhu lekesi nasıl çıkar?" bilmek ve gerekli yöntemleri uygulamak önemlidir. Farklı yüzeylere uygun farklı uygulamalar için "uhu koltuktan, pantolondan, kıyafetten nasıl çıkar?" sorularını yazımızın devamında cevaplayacağız.

Pek çok lekenin aksine uhu lekesine hızlı müdahale etmek uhunun yayılıp kalıcı olmasına sebep olur. Uhu lekesini temizlemeye başlamadan önce 1-2 saat kurumasını bekleyin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Uhu (404) Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltuklarda çıkmayan leke oluşumu korkulu bir rüya. Bu yüzden doğru müdahaleyi yapmak önemli. Eğer kuruması beklenmeden temizlenmeye çalışılırsa uhu yayılabilir ve kalıcı olarak koltuğa işleyebilir. Bu sebeple uygulamaya başlamadan önce 1-2 saat kurumasının beklenmesini tavsiye ederiz. Kuruduktan sonra keskin olmayan bir bıçakla veya kart yardımıyla uhu kazınır. Geride kalan kalıntıları temizlemek için Seventh Generation gibi bitki bazlı bir bulaşık deterjanı katılmış suyla bez ıslatılarak lekeli yüzey silinir. Sonrasında sadece su ile ıslatılmış bez kullanarak koltuğunuzu silerseniz uhu lekesinden kurtulmuş olursunuz. 

Uhu (404) Elden Nasıl Çıkar?

Özellikle kağıtları yapıştırmak için tercih edilen uhular günlük hayatta sıkça kullanılıyor. Hal böyle olunca işinizi yaparken elinize bulaşan uhunun elden nasıl çıkacağını bilmek bir ihtiyaç haline geliyor. Elinize yapışan uhudan kurtulmak için birkaç damla aseton damlatarak yumuşatabilirsiniz. Eğer asetonunuz yoksa birkaç damla kolonya da yardımcı olur. Ardından ılık sabunlu su ile elinizi yıkayarak yumuşayan uhu parçalarını temizleyebilirsiniz. Parçaları temizlemek için spatula yardımı ile sıyırabilirsiniz, eğer yoksa bir kaşık da iş görür. Kalıntıları da uzaklaştırdıktan sonra elinizi durulayıp besleyici bir kremle bakım uygulayabilirsiniz. Böylece eliniz zarar görmeden uhudan kurtulmuş olursunuz.

Pratik çözümler sunduğu için evlerde sıklıkla kullanılan yapışkan bantların lekesini nasıl çıkaracağınızı biliyor musunuz? Çözüm aslında çok kolay. "Bant Yapışkanı Nasıl Çıkar?" konulu yazımızı okuyun ve hemen uygulamaya geçin!

Uhu (404) Pantolondan, Kıyafetten, Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerdeki uhu lekelerini çıkarmak nispeten daha kolaydır. Çünkü kıyafetler temizlikte birden fazla yöntemin kullanılmasına elverişlidir. Temelde tüm yöntemler önce uhunun birkaç saat kurutulmasına, ardından ise kazınarak kalan kalıntıların silinmesine dayanır. Değişen ise silmek için kullanılan karışım ve malzemelerdir. Bu malzemeler lekenin zorluğuna göre farklı etkiler gösterebilir.

Uhu lekesinden kurtulmak için kullanılan malzeme ve karışımları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kolonya ile Silmek: Silme bezine bir miktar kolonya ekleyerek zorlu olmayan uhu lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.
  • Elma Sirkesi ile Silmek: Lekeli bölgeye elma sirkesi döküp bir bez yardımıyla silerek kıyafeti uhu lekesinden temizleyebilirsiniz.
  • Aseton ile Silmek: Pamuğa birkaç damla aseton dökülerek lekeli bölgeye uygulanır. Ama önce kıyafetin görünmeyen bir yerinde deneme yapılmasını tavsiye ederiz. Çünkü başta kıyafetin zarar görmeyeceğinden emin olmak gerekir
  • Deterjanlı Su ile Silmek: Bir çay kaşığı Omo Active gibi etkili sıvı çamaşır deterjanı, bir bardak ılık suya katılarak bez yardımıyla lekeye uygulanır. Bu silme işlemlerinden biri uygulandıktan sonra kıyafet yıkanır, yıkanmaya müsait değil ise suyla durulanması önerilir.

Uhunun kurutulması ile uygulanan bu yöntemler dışında bir de soğuk uygulanarak uhunun çıkarılması mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken, uhu lekesi olan yere buz uygulamak ve donduktan sonra sıyırarak uhuyu kumaştan temizlemek.

Kurumuş Uhu Lekesi Nasıl Çıkar?

Uzun süre bekleyip kurumuş uhu lekeleri için kolonya veya aseton yeterli gelmeyebilir. Bu durumda 2 yemek kaşığı kadar Cif Krem gibi amonyaklı bir temizleyici bir bardak ılık suya katılarak karıştırılır. Bu karışım bir bez veya havlu kağıda emdirilerek lekeli yüzeyde bekletilir. Leke çıktıktan sonra bez alınır ve lekeli bölge bir kere yıkanır. Kuruduktan sonra artık lekenin kalmadığını göreceksiniz. Böylece unutulmuş ve günlerce bekleyen kurumuş uhu lekelerinden de kurtulabilirsiniz.

Yapışkan lekeleri bazen çok farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Mesela fare sorunu yaşıyorsanız, çok daha güçlü bir yapışkanla baş etmek durumunda kalabilirsiniz. Çözüm ise aslında çok basit; hemen "Fare Yapışkanı Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımızı okuyun ve size gerekli olan bütün teknikleri öğrenin. 

Aslen yayınlandı