Kapı Paspası Nasıl Temizlenir?

“Paspas Temizliği Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabını, yazımızda verdiğimiz etkili temizleme yöntemleri sayesinde öğrenebilir ve kapı paspaslarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Güncellenmiş 15 Eylül 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kapı ve paspas

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evin içine toz girişini engellemek için kapı önüne koyduğunuz paspaslar çok çabuk kirlenir ve dolayısıyla hem sizin için hem de misafirleriniz için kötü bir görüntü oluşturur. Üstelik ihmal edilen paspas temizliği nedeniyle mikropların eve girmesi de kolaylaşır. Peki, paspas temizliği nasıl yapılır? Paspas temizleme hakkında verdiğimiz pratik bilgilerle paspaslarınızın ilk günkü gibi temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kapı Önü Paspası Nasıl Temizlenir?

  Kapının önündeki paspas nasıl temizlenir diyorsanız aşağıdaki paspas temizleme adımlarını takip edin:

  1. 1

   Paspası Süpürün

   Gerek kapı önü paspası gerekse araba paspası temizliği için evinizde uygulayacağınız yöntemler sayesinde evinizin ve arabanızın hijyenini sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle paspasın üzerindeki toz ve çamur atıklarını süpürmeniz gerekir. Daha sonra hafifçe çırparak paspasın içine kadar işleyen tozlardan kurtulabilirsiniz.

  2. 2

   Elektrikli Süpürge Kullanın

   Etkili bir paspas temizliği için sadece paspası çırpmak yeterli olmayabilir. Bu durumda elektrikli süpürge kullanarak paspastaki tüm tozların iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  3. 3

   Yüzeyini Silin

   Paspasınızın yüzeyindeki kirleri temizledikten sonra bir kovanın içine limon suyu ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek bir fırça yardımıyla paspasınızı temizlemeniz mümkün. Fırçanız yoksa aynı işi bir bulaşık süngeri de görebilir.

  4. 4

   Kabartma Tozundan Yardım Alın

   Paspasın boyuna göre bir ya da iki paket kabartma tozunu paspasınızın üzerine döküp, üzerine kola veya maden suyunu ilave edebilirsiniz. Bu karışımın iyice köpürmesini bekleyin ve bir fırça yardımıyla paspasınızı ovalayarak kirlerden arındırın.

Paspasınızın üretici kılavuzunda yer alan bilgileri kontrol etmeli ve bu doğrultuda temizleme yöntemi belirlemelisiniz. Birçok kapı paspası, dokusu itibariyle bahçe hortumu ile de durulanabilir. Ancak bazı paspas çeşitlerini çok fazla suyla temas ettirmek dokusuna zarar verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?