Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Paspas Nasıl Temizlenir?

“Paspas Temizliği Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabını, yazımızda verdiğimiz etkili temizleme yöntemleri sayesinde öğrenebilir ve kapı paspaslarınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Paspas Nasıl Temizlenir?

Evinizin içine toz girişini engellemek için kapınızın önüne koyduğunuz paspaslar çok çabuk kirlenir ve dolayısıyla hem sizin için hem de misafirleriniz için kötü bir görüntü oluşturur. Üstelik ihmal edilen paspas temizliği nedeniyle mikropların eve girmesi de kolaylaşır. Peki, paspas temizliği nasıl yapılır? Paspas temizliği hakkında verdiğimiz pratik bilgilerle paspaslarınızın ilk günkü gibi temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Paspas temizleme yöntemleri dışında, paspasınızı uzun vadede korumak için özellikle kış aylarında streç kâğıt ile kaplayabilirsiniz. Böylece paspasınız zorlu hava koşullarından etkilenmeyecek; toz, toprak ve çamura maruz kalmayacaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Paspas Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Gerek kapı önü paspası gerekse araba paspası temizliği için evinizde uygulayacağınız yöntemler sayesinde evinizin ve arabanızın hijyenini sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle paspasın üzerindeki toz ve çamur atıklarını süpürmeniz gerekir. Daha sonra hafifçe çırparak paspasın içine kadar işleyen tozlardan kurtulabilirsiniz.
  • Etkili bir paspas temizliği için sadece paspası çırpmak yeterli olmayabilir. Bu durumda elektrik süpürgesi kullanarak paspastaki tüm tozların iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Paspasınızın yüzeyindeki kirleri temizledikten sonra bir kovanın içine sirke, limon suyu ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek bir fırça yardımıyla paspasınızı temizlemeniz mümkün. Fırçanız yoksa aynı işi bir bulaşık süngeri de görebilir.
  • Paspasın boyuna göre bir ya da iki paket kabartma tozunu paspasınızın üzerine döküp, üzerine kola veya maden suyunu ilave edebilirsiniz. Bu karışımın iyice köpürmesini bekleyin ve bir fırça yardımıyla paspasınızı ovalayarak kirlerden arındırın.
Paspasınızın aşırı kirli olmaması için haftada ya da ayda bir kez düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bu işlemi yaparken paspasınızın kumaş dokusuna uygun deterjanlar kullanmaya da özen gösterin. Özellikle beyazlatıcı özelliği olan çamaşır sularını dikkatli kullanmanızı öneririz. Böylece paspasınızı daha uzun süre kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Eğer paspasınız çamaşır suyundan zarar görmüyorsa, su dolu bir leğenin içine bir miktar çamaşır suyu ilave edebilir ve paspasınızı yaklaşık olarak 5-10 dakika bu suyun içinde bekletebilirsiniz. Daha sonra sıcak suyla paspasınızı durulamanız yeterli olacaktır.

Bunlara Dikkat

Paspasınızın üretici kılavuzunda yer alan bilgileri kontrol etmeli ve bu doğrultuda temizleme yöntemi belirlemelisiniz. Birçok kapı paspası, dokusu itibariyle bahçe hortumu ile de durulanabilir. Ancak bazı paspas çeşitlerini çok fazla suyla temas ettirmek dokusuna zarar verebilir.

Aslen yayınlandı