Limon ile Temizlik Yöntemleri

Yemeklere ve tatlı tariflerine lezzet katan limonun sırrı, sadece C vitamini deposu olması ile sınırlı kalmıyor. Evde farklı işler için de kullanabileceğini limonun bilmediğiniz yönlerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Limon ile Temizlik Nasıl Yapılır?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mutfakta Limon Gücü

Mutfakta bulaşık deterjanı bittiğinde paniğe kapılmanıza gerek yok, çünkü limon kullanabilirsiniz. Karbonat ile karıştıracağınız 1 adet limonun suyu ile bulaşıklarınızı tertemiz yıkayabilirsiniz. Çatal kaşık ya da bardaklarınızdaki su lekelerinden hoşlanmıyorsanız size önereceğimiz yöntemi denemek işinize yarayabilir. Bardaklarınızı ya da çatal kaşıklarınızı, tuza batırdığınız yarım limon ile ovabilir veya bir süngere sıktığınız limon suyu ile silip çalkalayabilirsiniz.

Ancak unutmayın, sadece metal eşyalarınızı limon ile temizleyin, gümüş ve altınlarınızı asla limonla temizlemeyin.  

Not: Bulaşık makinenizden çıkan bardakların lekeli ve puslu hale gelmesinden şikayetçiyseniz, "Bulaşık Makinesinden Lekeli Çıkan Bardakları Temizleme" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz pratik çözümleri bulabilirsiniz.

Limon kokulu Cif Krem sayesinde minimum çaba ile maksimum temizlik elde ederken evinizin mis gibi kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Kötü Kokuları Gidermek İçin

Buzdolabınızdaki kötü kokulardan şikayetçiyseniz bir adet limon suyunu, temiz bir sünger üzerine sıkmanızı ve süngeri bir bardağın içine yerleştirdikten sonra 1 gece buzdolabında bekletmenizi öneririz. Buna benzer bir yöntemi mikrodalga fırında da deneyebilirsiniz. Yalnız bu sefer limonları dilimleyip sıcak su dolu mikrodalga kabına yerleştirin - mikrodalga fırına limonları doğrudan yerleştirmeyin.

Fırınınızı 1 dakika boyunca çalıştırıp bekleyin. Sıcak su ile karışan limon asitleri tüm kokuları yok etmeye yetiyor. Bulaşık makineniz kötü koyuyor ve temizlenmesi gerekiyorsa, 1 bardak suya sıktığınız 1 adet limonu makinenize yerleştirip, durulama modunda çalıştırmanızı öneririz. Makine durduğunda içinin limon koktuğunu görebilirsiniz.  

kirli çamaşırları dezenfekte etmek için

Limon Suyu Etkisi

Lavabonuz kötü mü kokuyor? Merak etmeyin bunun için de önerimiz var. Dörde böldüğünüz limon ile lavabo temizliği yapabilir, giderinizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Limon parçaları ile lavabo ve gideri ovduktan sonra sıcak su ile çalkalayabilir, kötü kokuların yok olduğunu görebilirsiniz. Kesme tahtası için yine aynı yöntemi uygulayarak üzerindeki lekeleri yok edebilirsiniz. Kesme tahtasında limon ile ovma işlemi yapacağınız zaman tuz da kullanabilirsiniz.

Şifa kaynağı limonun ev temizliğinde kullanılabileceği alanları sizin için derledik. Denemeyi unutmayın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?