Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Limon ile Temizlik Yöntemleri

Yemeklere ve tatlı tariflerine lezzet katan limonun sırrı, sadece C vitamini deposu olması ile sınırlı kalmıyor. Evde farklı işler için de kullanabileceğini limonun bilmediğiniz yönlerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Limon ile Temizlik Nasıl Yapılır?

Mutfakta Limon Gücü

Mutfakta bulaşık deterjanı bittiğinde paniğe kapılmanıza gerek yok, çünkü onun yerine limon kullanabilirsiniz. Karbonat ile karıştıracağınız 1 adet limonun suyu ile bulaşıklarınızı tertemiz yıkayabilirsiniz. Çatal kaşık ya da bardaklarınızdaki su lekelerinden hoşlanmıyorsanız size önereceğimiz yöntemi denemek işinize yarayabilir. Bardaklarınızı ya da çatal kaşıklarınızı, tuza batırdığınız yarım limon ile ovabilir veya bir süngere sıktığınız limon suyu ile silip çalkalayabilirsiniz.

Ancak unutmayın, sadece metal eşyalarınızı limon ile temizleyin, gümüş ve altınlarınızı asla limonla temizlemeyin.  

Not: Bulaşık makinenizden çıkan bardakların lekeli ve puslu hale gelmesinden şikayetçiyseniz, "Bulaşık Makinesinden Lekeli Çıkan Bardakları Temizleme" başlıklı yazımızda merak ettiğiniz pratik çözümleri bulabilirsiniz.

Limon kokulu Cif Krem sayesinde minimum çaba ile maksimum temizlik elde ederken evinizin mis gibi kokmasını da sağlayabilirisniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Kötü Kokuları Gidermek İçin

Buzdolabınızdaki kötü kokulardan şikayetçiyseniz bir adet limon suyunu, temiz bir sünger üzerine sıkmanızı ve süngeri bir bardağın içine yerleştirdikten sonra 1 gece buzdolabında bekletmenizi öneririz. Buna benzer bir yöntemi mikrodalga fırında da deneyebilirsiniz. Yalnız bu sefer limonları dilimleyip sıcak su dolu mikrodalga kabına yerleştirin - mikrodalga fırına limonları doğrudan yerleştirmeyin.

Fırınınızı 1 dakika boyunca çalıştırıp bekleyin. Sıcak su ile karışan limon asitleri tüm kokuları yok etmeye yetiyor. Bulaşık makineniz kötü koyuyor ve temizlenmesi gerekiyorsa, 1 bardak suya sıktığınız 1 adet limonu makinenize yerleştirip, durulama modunda çalıştırmanızı öneririz. Makine durduğunda içinin limon koktuğunu görebilirsiniz.  

Limon Suyu Etkisi

Lavabonuz için de önerilerimiz var. Dörde böldüğünüz limon ile lavabo temizliği yapabilir, giderinizi kötü kokulardan arındırabilirsiniz. Limon parçaları ile lavabo ve gideri ovduktan sonra sıcak su ile çalkalayabilirsiniz. Kötü kokular kaybolacağı gibi lavabonuz da pırıl pırıl olacaktır. Kesme tahtası için gene aynı yöntemi uygulayarak üzerindeki lekeleri yok edebilirsiniz. Kesme tahtasında limon ile ovma işlemi yapacağınız zaman tuz da kullanabilirsiniz. Hatta fayanslarınız arasındaki lekelerden bile bu yöntemle kurtulabilirsiniz. Fayans aralarını limon suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Bunun için banyo fayanslarınızı, limon suyuna batırdığınız diş fırçası ile ovmanızı öneririz.  

Aslen yayınlandı