Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Kadife Koltuk Nasıl Silinir?

Kadife koltuğunuz mu kirlendi? Kadife koltuk temizliği ve lekelerden arındırmanın etkili yollarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Koltuk minderleri ve yavru köpek

Kadife koltukların lüks ve şık görünümleri bulundukları her odada dikkat çekmelerini sağlar. Ancak bu çekiciliğin, aynı zamanda kalıcı olması için düzenli bakım, dikkatli kullanım ve özenli temizlik de şarttır. Kadife, giysilerde olduğu gibi koltuk döşemesinde de kullanılabilecek en hassas kumaşlardan biridir, dolayısıyla kadife koltuk temizliği de tüm bunlar göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Kadife koltuklarınızı silerken kumaşa zarar vermemek için hassas davranmaya ve fazla basınç uygulamamaya özen göstermelisiniz. Bulaşık deterjanını suyla karıştırarak elde ettiğiniz köpük veya Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi günlük kirlere karşı etkili bir ürün kadife koltuk temizliğinde lekeleri çıkarırken işinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Kadife Koltuk Nasıl Silinir?

Sadece kullanacağınız temizlik malzemeleri ve yöntemleri değil, silme işlemi de kumaşa zarar verebileceğinden, kadife koltukları silerken hassas davranmaya özen göstermelisiniz. Öncelikle yumuşak bir bez veya kılları sert olmayan bir fırçayla koltuğun üzerindeki kaba kiri ve tozları alın. Daha sonra uygun bir başlık kullanarak elektrikli süpürgeyle koltuğunuzu süpürün. Elektrikli süpürgeyle bakım amaçlı kadife koltuk temizliğini haftada bir yapmanız önerilir. Kumaşa zarar vermemek için elektrik süpürgesini çok yüksek güçte çalıştırmamaya özen gösterin.

Tozunu aldıktan sonra kadife koltuk nasıl silinir konusunda şunları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Koltuğunuzu silerken yumuşak bir bez veya fırça kullanın.
  • Elinizle koltuğun tüylerinin yönünü belirleyin ve kumaşı bu yönde silin.
  • Koltuğu sert ve basınçlı bir şekilde silmekten kaçının.
  • Ilık suya dökeceğiniz az miktarda amonyak ile koltuğunuzun genel temizliğini yapabilirsiniz.
  • Kumaşa zarar vermemek için asla çok sıcak su kullanmayın.

Koltuğunuzun kumaşının zarar görmemesi için kullanacağınız tüm temizlik yöntemlerini önce koltuğun görünmeyen bir bölgesinde denemeyi de ihmal etmeyin.

Reklam

Domestos

Lekeli Kadife Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Lekelenen kadife koltuk nasıl temizlenir konusunda önemli faktörlerden biri de kadife kumaşın türüdür. Çoğu sentetik kadife kumaşın ve genellikle pamuklu kadife kumaşların temizliği evde güvenli bir şekilde yapılabilir. Ancak daha hassas olan ipekli ve yünlü kadifelerin bir profesyonele emanet edilmesi daha doğru olacaktır.

Koltuğunuza bir sıvı dökülürse vakit kaybetmeden temiz bir bez veya kağıt havluyla emdirin. Katı bir maddeyse kumaşa daha çok bulaştırmadan kabasını alın. Lekeli kadife koltuk temizliğinde kullanabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

  • Bulaşık deterjanını suyla iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın köpük kısmıyla lekeyi kaybolana kadar silin
  • Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi günlük lekeleri hedefleyen temizleyici bir spreyle lekeyi çıkarabilirsiniz
  • Sabunlu suyla koltuğunuzdaki lekeyi nazikçe silerek çıkarabilirsiniz
  • Omo Active Fresh gibi lekeler üzerinde etkili bir sıvı deterjanı suyla karıştırarak kullanabilirsiniz
  • Bu yöntemler işe yaramıyorsa kuru temizlemeyi tercih edebilirsiniz.

Kadife koltuk temizliği nasıl yapılır konusunda akılda bulundurulması gereken en önemli faktörler düzenli olarak genel temizliğini yapmak, kumaşa hassas ve dikkatli davranmak, lekelere en erken sürede müdahale etmek ve gerektiği zaman profesyonel yardım almaktır. Bu sayede oturma odalarına ve salonlara şıklık katan bu özel parçalar ilk günkü parlaklığını ve göz alıcılığını koruyabilirler.

Buharlı temizleyiciler lekelerin çıkmasını kolaylaştırırken, kadife kumaşın parlaklığını korunmasına da yardımcı olur. Eğer kadife koltuğunuz parlaklığını kaybediyorsa sirke kullanmayı deneyin. Bir miktar sirkeyi suyla karıştırıp, yumuşak bir bezle koltuğunuzu  silebilirsiniz. Kadife koltuğunuzdaki lekeyi sildikten sonra kurumasını hızlandırmak için sildiğiniz bölgeyi saç kurutma makinesiyle kurutmak da, süreci tamamlamak açısından yardımcı olabilir. Koltuğunuzun üzerinde toz veya tüy kalıntıları kalmaması için tüy bırakmayan temizlik bezleri tercih etmeyi de unutmayın..

Bunlara Dikkat

Koltuğunuzun kalıcı zarar görmemesi için lekeleri silerken çok fazla basınç uygulamayın. Kullanacağınız ürünleri önce görünmeyen bir bölgede test ederek kumaşın vereceği tepkiyi gözlemlemeyi de unutmayın.

Aslen yayınlandı