Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kadife koltuk nasıl temizlenir? Kadife muhteşem bir kumaştır, ancak kadife koltuk temizliği zor olabilir. Kadife kumaş temizliği öncesinde yazımızı mutlaka okuyun.

Güncellenmiş 25 Mayıs 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kadife koltuk temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evimizin dekorasyonunda kullandığımız kumaşlar, eşyalar ve objeler iç benliğimizin bir yansımasıdır. Kumaş türleri arasında en gösterişlisi olan kadife kumaş oldukça şık ve klasik ancak gösterişli bir stili yansıtır. Şu bir gerçektir ki kadife kanepeler yaşam alanınızın görünümünü değiştirir. Evinizde böylesine lüks ve iddialı bir görünüm sağlayacak bir mobilyada karar kıldıysanız, nihayetinde kadife koltuk nasıl temizlenir sorusunun doğru cevabını da bilmelisiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir: Günlük ve Haftalık Bakım

  Kadife narin bir kumaş olarak sınıflandırılsa da, doğru bakım yapıldığında aslında oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle kadife koltuk temizleme doğru şekilde yapılmalıdır. Kadife ile ilgili en iyi şey, iyi bir şarap gibi olmasıdır, yıllar geçtikçe daha da iyi bir hal alır. Kadife mobilya bakımı aslında oldukça basittir. Normal temizlik rutininize haftalık birkaç ufak iş eklemek yeterlidir.

  1. 1

   Koltuğunuzun üzerini süpürün.

   Salonunuzda zemini veya halıyı süpürürken, elektrikli süpürgenin ucunu bir döşeme başlığıyla değiştirin. Kadife kanepenizdeki toz, kırıntı, tüy ve diğer her şeyden kurtulun. Koltuğunuzu düzenli olarak süpürmek, kirlerin kumaşa yerleşmemesini sağlamanın en iyi yoludur. 5-10 dakikadan fazla vaktinizi almayacaktır. Ayrıca bunun için pratik bir el süpürgesi de kullanabilirsiniz.

  2. 2

   Kadife fırçası ile fırçalayın.

   Kanepeniz için bir kadife fırçası alın. Önce kadife liflerinin hangi yönde dokunduğuna bakın. Ardından kanepenizi bu yönde fırçalayın. 

   Koltuğun yüzeyini çok fazla ve bastırarak ovalamayın. Çok sert ovalarsanız, kumaşa zarar verebilirsiniz veya toz, yiyecek kırıntılarını kumaşın derinliklerine itebilirsiniz.
  3. 3

   Yastıklarınızı düzeltin.

   Kanepenizi temizlerken yastıkları unutmayın. Yastıklar kanepenizin bakımlı ve temiz görünmesi için oldukça önemlidir ve gözden kaçırmamalısınız. Yastıkları düzenli olarak kabartın, çevirin ve yastık kılıflarını yıkamayı ihmal etmeyin. 

  4. 4

   Lekelere anında müdahale edin.

   Kadife koltukta lekelenme söz konusu olduğunda bir numaralı kural, onlara zamanında müdahale etmektir. Oluşan bir lekeyi kurumaya bırakırsanız lekenin kumaşa yerleşmesine sebep olabilirsiniz. 

  5. 5

   Koltuğunuzu doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

   Güneş ışığına uzun süre ve direkt olarak maruz kalan her şey zaman içinde solabilir. Kadife ise renk solmasına karşı ekstra hassastır. Bundan kaçınmak için doğrudan güneş ışığı almayan bir alan seçerek mobilyalarınızı korumanızı öneririz. Bu mümkün değilse, güneşe maruz kalan alanların üzerine korumak için bir örtü örtebilirsiniz.

   Eskiyen ve yaşanmışlık hissi sunan bir görünüm hoşunuza gidiyorsa bu tavsiyeyi atlayın.
  6. 6

   Kanepenin yüzeyini kontrol edin ve alternatif yöntemler uygulayın.

   Yukarıda bahsedilen yöntemlerden birini yaparken kırışıklıklar, doğal olmayan çizgiler hatta gözden kaçırdığınız eski lekeler ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda mobilyalar için kullanıma uygun bir buharlı temizleyici kullanın. Bu kırışıklıkları ve çizgileri gidermek için idealdir.

   Ancak kadife kanepenizi oluşturan liflerden emin değilseniz veya bunların doğal malzemelerden yapıldığını biliyorsanız, profesyonel temizlikçilerle çalışmayı düşünebilirsiniz. Mobilyalarınıza zarar vermeyecek bir kuru temizleme yöntemiyle kanepenizi temizleyeceklerdir.

  Kadife, telaş yaratan, fazla bakım gerektiren ve yalnızca çok temiz ve düzeni hiç bozulmayan evler için üretilmiş gibi bir üne sahiptir. Hiç şüphesiz lüks görünse de, kadife nasıl temizlenir sorusunun cevabı sandığınız kadar zor değildir. Kadife kumaş temizliği ve bakımı diğer kumaşlardan veya malzemelerden daha zor da değildir. Kadife koltuklarınızda günlük veya haftalık olarak nasıl bir bakım yapabileceğinize değindik. Ancak kadife koltukta lekelenme ve derinlemesine temizlik ipuçları için sizi kadife koltuklar nasıl silinir kısmına alalım.

 • Kadife Koltuk Neyle Silinir: Kuru Temizlik Yöntemi

  Kadife kanepenize bir şey döktüyseniz hızlı davranın. Su bile kadife üzerinde lekelere neden olabilir. Öyleyse gelelim kadife koltuktaki lekeler nasıl çıkar ve kadife koltuklar nasıl silinir gibi sorulara. Kadife yüzeyde oluşan ve kalıcı olmayan, ufak lekeler için aşağıdaki adımları izleyin. 

  1. 1

   Zamanında müdahale edin.

   Sahip olduğunuz herhangi bir şeyi ömür boyu lekelemeden idare etmek neredeyse imkansızdır. Evcil hayvanlarınız, çocuklarınız veya ailede dağınık biri varsa ya da bunların hiçbiri olmasa bile kazayla koltukta leke oluşabilir. Kaçınılmaz olan bu duruma karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

   Lekeler söz konusu olduğunda altın kural lekeye zamanında müdahale etmektir. Lekeleri kurumaya bırakırsanız daha sonra onları çıkarmanız zorlaşır. Lekenin türüne bağlı olarak kumaş da zarar görebilir. Kadife koltuk kumaşları nasıl temizlenir? İşte, yeni oluşmuş bir lekeyle nasıl başa çıkacağınıza dair ipuçları.

  2. 2

   Üreticinin temizlik talimatlarını okuyun.

   Kadife mobilyanıza kaçınılmaz olarak herhangi bir şey döküldüğünde, yapmak isteyeceğiniz ilk şey üreticinizin temizleme talimatlarını kontrol etmektir. Dökülmeler ve kirlerle ilgilenmeye gelince size tam olarak ne yapacağınızı (veya ne yapmayacağınızı) en iyi onlar söyleyecektir.

   Kadife kumaşın türünü kontrol etmeyi unutmayın; doğal veya yarı sentetik kadife türlerinin çoğu profesyonel temizliğe ihtiyaç duyar.
  3. 3

   Dökülmeyi temizlemek için temiz bir havlu kullanın.

   Lekeyi kenarlardan ortaya doğru toparlamaya başlayın, aksi takdirde sıvıyı daha fazla dışarı doğru itersiniz. Hafifçe bastırın ve ovalamayın.

   Dökülen yalnızca su ise saç kurutma makinesi ile kurutmayı deneyebilirsiniz. Ancak kurutma makinesini kumaşa çok yakın tutmamaya özen göstermelisiniz.
  4. 4

   Döşeme temizleyici kullanın.

   Eğer inatçı bir lekeyle karşı karşıyaysanız profesyonel bir döşeme temizleyiciden veya kuru temizleme ürünlerinden yardım alın. İyice araştırın ve kaliteli bir ürün seçin. Ürünü koltuğunuza uygulamadan önce kullanma talimatlarını okuyun veya bir profesyonele danışın.

  Ev dekorasyonunun vazgeçilmezi koltuklar nasıl temizlenir, deri, kumaş ve kadife koltuk nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız ihtiyacınız olan tüm evde koltuk temizleme yöntemleri buradaki yazımızda. Evinizde daha hassas bakım gerektiren deri koltuklar mı var? Deri koltuk nasıl silinir yazımız size yol gösterecek.

 • Kadife Koltuk Temizliği: Islak Temizlik Yöntemi

  Güzelliği, şıklığı ve lüks görünümü nedeniyle, kadife kanepeler son yıllarda büyük bir yükseliş yaşadı. Her güzel şey gibi kadifenin de en iyi şekilde görünmesini sağlamak için biraz özen gerektirdiğini ve genel olarak kadife koltuk temizliği ile ilgili bazı basit önerileri biliyorsunuz. Ancak kadife koltuğunuza bir şey döküldüğünde ya da inatçı bir leke oluştuysa biraz farklı yöntemler uygulamanız gerekebilir. Islak ve derinlemesine bir temizlik için aşağıdaki adımları izleyin. 

  1. 1

   Kadife koltuğunuzun türünü öğrenin.

   Kanepenizin daha ciddi bir temizlik işine ihtiyacı varsa, sorulacak ilk soru kanepenin gerçekte neyden yapıldığıdır. Farklı kadife türleri vardır. 

   Temizlemeden önce döşemenizin bakım etiketini kontrol edin. Etiketin verdiği özel temizlik talimatlarını ve ayrıca malzemeyi not edin. 

   Kadife koltuk nasıl temizlenir? İpek, asetat, suni ipek veya yün kadifeler evde yapılan temizlik çalışmalarından kolayca zarar görebilir, bu nedenle bir profesyonel çağırmak veya mümkünse kadife kaplamayı çıkarıp kuru temizlemeye göndermek en iyisidir. Polyester kadife gibi tamamen sentetik kadifelerin evde temizlenmesi genellikle daha kolaydır. Pamuklu kadife ise bu ikisi arasında bir yere düşer ve dikkatli yaklaşılmalıdır. Küçük dökülmeleri kendi başınıza halledebilirsiniz. 

   Kanepeniz evde temizlenemeyen bir kadifeden yapılmışsa, misafirler varken kanepeyi korumak için örtü kullanmayı tercih edin. Bu profesyonel temizliğe başvurma riskini azaltır.
  2. 2

   Kağıt havlu veya bezle fazlalığı alın.

   Birkaç kağıt havlu veya emici bir bez alın. Lekenin üzerine nazikçe yerleştirin. Ovalamayın çünkü bu lekeyi kanepenizin liflerine daha fazla itebilir. Mümkün olduğunca emmesi için 5-10 dakika bekletin.

  3. 3

   Temizlik için gerekli ürün ve malzemeleri hazır edin.

   Omo Sıvı Deterjan gibi, konsantre formülüyle kirleri kolayca söken bir deterjan, bir miktar su, kova ve yumuşak, beyaz mikrofiber bir bez ihtiyacınızı görecektir. Temizliğe başlamadan önce kumaşa zarar vermediğinden emin olmak için herhangi bir temizlik ürününü (sabun ve su bile olsa) koltuğun görünmeyen, gizli bir noktasında test edin. Ardından da deterjan ve suyu karıştırarak köpüklü bir karışım elde edin.

  4. 4

   Karışımı yüzeye uygulayın.

   Karışımın özellikle köpüklü kısımlarını doğrudan lekeli alana uygulayın.  Beyaz temizlik beziyle lekeyi nazikçe silin. Leke yok olana kadar hafifçe ovalamaya devam edin.

  5. 5

   Daha pratik bir çözüm için leke çıkarıcı sprey kullanın.

   Cif gibi bazı leke çıkarıcı spreyler kadife yüzeyler için de uygundur. Lekeli alana az miktarda püskürtüp kısa süre bekleyin. Ardından hafif nemli bir bez yardımıyla silin.

  6. 6

   Kurumaya bırakın.

   Şimdi koltuğunuzu havalandırmaya ve kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra, pürüzsüz görünmesi ve yüzeyi temizlemek için bir elektrik süpürgesi kullanın ve lekeli alanın kadife kanepenin geri kalanıyla uyumlu göründüğünden emin olun. Kurumasını hızlandırmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz fakat kumaşa çok yaklaştırmayın.

  Evimizdeki çeşitli mobilyaları sık sık temizliyoruz, peki ya beyaz mobilya nasıl temizlenir? Yazımızdan doğru yöntemleri öğrenin. Bir zamanlar çok severek aldığınız koltuk takımınız eskidi mi? Yazımızı okuyarak koltuk yenileme fikirleri edinebilirsiniz; üstelik tamamen kendi imkanlarınızla.

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?