Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Eski Koltuk Yenileme Fikirleri

Bir zamanlar çok severek aldığınız koltuk takımınız eskidi mi? Yazımızı okuyarak koltuklarınızı ilk günkü gibi, üstelik tamamen kendi imkanlarınız ile yenileyebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Eski Koltuk Yenileme Fikirleri

Yeni bir koltuk takımına bütçe ayırmak istemiyor ya da eskimiş de olsa mevcut mobilyanızdan vazgeçemiyor musunuz? Sizi bu ikilemden kurtaracak harika önerilerimiz var!  Koltuğunuzu kendi imkanlarınız ile yenilemek sandığınızdan daha kolay! Bahsedeceğimiz öneri ve tüyolardan size ve tabii mobilyanızın türüne en uygun olanını seçerek evinize yeni bir soluk getirebilir, eski koltuklarınızdan yeni bir koltuk yaratabilirsiniz.

Eski kanepe yenileme işlemini yaparken, mobilyanızın bulunduğu ortamın dekorasyonuna ve renklerine uygun bir çalışma yaparsanız, ortaya çok daha içinize sinen bir iş çıkacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Eski Mobilyaları Yenileme Teknikleri

  • Eski mobilyaları yenilemenin en basit yolu, onları boyamaktan geçer. Sandalye, şifonyer, tabure ve sehpa gibi çeşitli eski mobilyalarınızı boyayarak dönüştürebilirsiniz. Ahşap ürünler, boyamak için en uygun malzemeye sahiptir. Boyama öncesinde eğer ürünü zımparalamanız gerekiyorsa ahşap zımparasıyla mobilyanızı tüm eski ve yıpranmış kalıntılardan kurtarıp, bir fırça ve boyayla ona yeni bir hayat verebilirsiniz. 
  • Boyama konusunda özgün olun. Unutmayın! Fırça sizin elinizde. Dekorasyonunuzu bu vesileyle baştan yaratabilirsiniz. Çeşitli baskılar ve eskitmeler sayesinde, size özgü bir tasarım yaratmak çok keyifli olacaktır.
  • Eski mobilyaları yenileme teknikleri arasında uygulaması en kolay yöntemlerden biri de küçük dokunuşlardır. Dolapların ve çekmecelerin kulplarını değiştirebilir, sehpalarınıza farklı ayaklar takabilirsiniz. Böylece eski mobilyalarınız bambaşka bir görünüme sahip olacaktır.
Eski koltuk kaplama işi için gerekli malzemeleri önceden tespit ederseniz alışverişinizi de bu doğrultuda daha hesaplı yapabilirsiniz. Bu sayede, yenileme işlemi sırasında oluşabilecek öngörülemez aksilikleri engellemek de daha kolay olacaktır.

Eski Koltuk Yenileme Yöntemleri

  • Koltuğunuz deri mi? Öyleyse deri koltuğunuzu boyayıp yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey deri boyası ve bir fırça! İşte karşınızda yepyeni bir deri koltuk!
  • Boyama işlemini kumaş koltuklarınızda da yapabilirsiniz. Özellikle koltuğunuzun kumaşları çıkabiliyorsa seçtiğiniz rengi kolayca kılıfa uygulamanız mümkün.
  • Eski kanepe yenileme yöntemleri arasında yer alan belki de en keyifli uygulama, koltuğunuza kapitone eklemektir. Böylece hem mevcut koltuğunuzun gevşemiş kumaşını sıkılaştırmış hem de koltuğunuza yeni bir dekorasyon öğesi eklemiş olursunuz. 
  • Desenli kumaşların gücünü kullanın! Desenli kumaşlar yaşadığınız ortama bir anda bambaşka bir hava katabilir. Sizin de elinizde desenli kumaşlarınız varsa bunları değerlendirmenin tam sırası! Eski koltuk kaplama modelleri için dilerseniz yeni kumaş alışverişi de yapabilirsiniz. Bu durum tamamen sizin yenileme işlemine ayırmak istediğiniz bütçeye bağlıdır.

Bunlara Dikkat

Evde koltuk kaplama yapabilmeniz için öncelikle koltuğunuz bu işleme uygun olmalıdır. Belki de koltuğunuzun iskeletinin de elden geçmesi gerekiyordur. Bu durumda bir uzmana danışabilir, ondan destek alabilirsiniz.

Aslen yayınlandı