Eski Koltuk Yenileme Fikirleri

Bir zamanlar çok severek aldığınız koltuk takımınız eskidi mi? Eski koltuklarımı nasıl yenilerim diyorsanız okumaya devam edin, eski koltuk ve eski mobilya yenileme yöntemlerini keşfedin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Tuğla duvar önünde deri koltuk

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yeni bir koltuk takımına bütçe ayırmak istemiyor ya da eskimiş de olsa mevcut mobilyanızdan vazgeçemiyor musunuz? Sizi bu ikilemden kurtaracak harika önerilerimiz var! Kendi imkanlarınız ile eski koltuk yenileme işlemi sandığınızdan çok daha kolay. Eski koltuklarımı nasıl yenilerim diyorsanız, bahsedeceğimiz öneri ve tüyolardan size ve tabii mobilyanızın türüne en uygun olanını seçerek evinize yeni bir soluk getirebilir, eski koltuklarınızdan yeni bir koltuk yaratabilirsiniz.

Eski kanepe yenileme işlemini yaparken, mobilyanızın bulunduğu ortamın dekorasyonuna ve renklerine uygun bir çalışma yaparsanız, ortaya çok daha içinize sinen bir iş çıkacaktır.

Eski Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

 • Eski mobilya yenileme teknikleri içinde en basit yöntem, onları boyamaktan geçer. Sandalye, şifonyer, tabure ve sehpa gibi çeşitli eski mobilyalarınızı boyayarak dönüştürebilirsiniz. Ahşap ürünler, boyamak için en uygun malzemeye sahiptir. Boyama öncesinde eğer ürünü zımparalamanız gerekiyorsa ahşap zımparasıyla mobilyanızı tüm eski ve yıpranmış kalıntılardan kurtarıp, bir fırça ve boyayla ona yeni bir hayat verebilirsiniz. 

 • Eski mobilya yenileme işlemi sırasında boyama konusunda özgün olun. Unutmayın; fırça sizin elinizde! Dekorasyonunuzu bu vesileyle baştan yaratabilirsiniz. Çeşitli baskılar ve eskitmeler sayesinde, size özgü bir tasarım yaratmak çok keyifli olacaktır.

 • Eski mobilya yenileme fikirleri arasında uygulaması en kolay yöntemlerden biri de küçük dokunuşlardır. Dolapların ve çekmecelerin kulplarını değiştirebilir, sehpalarınıza farklı ayaklar takabilirsiniz. Böylece eski mobilyalarınız bambaşka bir görünüme sahip olacaktır.

 • Mobilya yenileme, eskileri değerlendirmek için ileri dönüşüm tekniklerinden de yararlanabilirsiniz.

  Evde koltukta oturan ve yanında bitki olan bir kadın rahatlıyor

Eski koltuk kaplama işi için gerekli malzemeleri önceden tespit ederseniz alışverişinizi de bu doğrultuda daha hesaplı yapabilirsiniz. Bu sayede, yenileme işlemi sırasında oluşabilecek öngörülemez aksilikleri engellemek de daha kolay olacaktır.

Eski Koltuklar Nasıl Yenilenir?

 • Koltuğunuz deri mi? Öyleyse deri koltuğunuzu boyayıp yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey deri boyası ve bir fırça. İşte karşınızda yepyeni bir deri koltuk!

 • Boyama işlemini kumaş koltuklarınızda da yapabilirsiniz. Özellikle koltuğunuzun kumaşları çıkabiliyorsa seçtiğiniz rengi kolayca kılıfa uygulamanız mümkün.

 • Eski koltuk yenileme fikirleri arasında yer alan belki de en keyifli uygulama, koltuğunuza kapitone eklemektir. Böylece hem mevcut koltuğunuzun gevşemiş kumaşını sıkılaştırmış hem de koltuğunuza yeni bir dekorasyon öğesi eklemiş olursunuz. 

 • Desenli kumaşların gücünü kullanmaya ne dersiniz? Desenli kumaşlar yaşadığınız ortama bir anda bambaşka bir hava katabilir. Sizin de elinizde desenli kumaşlarınız varsa bunları değerlendirmenin tam sırası! Eski koltuk yenileme için dilerseniz yeni kumaş alışverişi de yapabilirsiniz. Bu durum tamamen sizin yenileme işlemine ayırmak istediğiniz bütçeye bağlıdır.

 • Koltuk yenileme fikirleri arasında belki de en basit olan yöntem, şık koltuk örtüleri, şalları ve dekoratif yastıklar kullanmaktır.

Evde koltuk kaplama yapabilmeniz için öncelikle koltuğunuz bu işleme uygun olmalıdır. Belki de koltuğunuzun iskeletinin de elden geçmesi gerekiyordur. Bu durumda bir uzmana danışabilir, ondan destek alabilirsiniz.

Kaplama yapmadan koltuklarınızı aksesuarlarla güzelleştirmek istiyorsanız, işe koltuklarınızı temizleyerek başlayabilirsiniz. Kumaş türüne göre Omo Active Sıvı gibi uygun bir çamaşır deterjanı ile koltuk temizliği yapabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?