Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Eski Koltuk Yenileme Fikirleri

Bir zamanlar çok severek aldığınız koltuk takımınız eskidi mi? Eski koltuklarımı nasıl yenilerim diyorsanız okumaya devam edin, eski koltuk ve eski mobilya yenileme yöntemlerini keşfedin.

Güncellenmiş

Tuğla duvar önünde deri koltuk
Reklam
Sign Up Banner

Yeni bir koltuk takımına bütçe ayırmak istemiyor ya da eskimiş de olsa mevcut mobilyanızdan vazgeçemiyor musunuz? Sizi bu ikilemden kurtaracak harika önerilerimiz var! Kendi imkanlarınız ile eski koltuk yenileme işlemi sandığınızdan çok daha kolay. Eski koltuklarımı nasıl yenilerim diyorsanız, bahsedeceğimiz öneri ve tüyolardan size ve tabii mobilyanızın türüne en uygun olanını seçerek evinize yeni bir soluk getirebilir, eski koltuklarınızdan yeni bir koltuk yaratabilirsiniz.

Eski kanepe yenileme işlemini yaparken, mobilyanızın bulunduğu ortamın dekorasyonuna ve renklerine uygun bir çalışma yaparsanız, ortaya çok daha içinize sinen bir iş çıkacaktır.

Eski Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

  • Eski mobilya yenileme teknikleri içinde en basit yöntem, onları boyamaktan geçer. Sandalye, şifonyer, tabure ve sehpa gibi çeşitli eski mobilyalarınızı boyayarak dönüştürebilirsiniz. Ahşap ürünler, boyamak için en uygun malzemeye sahiptir. Boyama öncesinde eğer ürünü zımparalamanız gerekiyorsa ahşap zımparasıyla mobilyanızı tüm eski ve yıpranmış kalıntılardan kurtarıp, bir fırça ve boyayla ona yeni bir hayat verebilirsiniz. 

  • Eski mobilya yenileme işlemi sırasında boyama konusunda özgün olun. Unutmayın; fırça sizin elinizde! Dekorasyonunuzu bu vesileyle baştan yaratabilirsiniz. Çeşitli baskılar ve eskitmeler sayesinde, size özgü bir tasarım yaratmak çok keyifli olacaktır.

  • Eski mobilya yenileme fikirleri arasında uygulaması en kolay yöntemlerden biri de küçük dokunuşlardır. Dolapların ve çekmecelerin kulplarını değiştirebilir, sehpalarınıza farklı ayaklar takabilirsiniz. Böylece eski mobilyalarınız bambaşka bir görünüme sahip olacaktır.

  • Mobilya yenileme, eskileri değerlendirmek için ileri dönüşüm tekniklerinden de yararlanabilirsiniz.

Eski koltuk kaplama işi için gerekli malzemeleri önceden tespit ederseniz alışverişinizi de bu doğrultuda daha hesaplı yapabilirsiniz. Bu sayede, yenileme işlemi sırasında oluşabilecek öngörülemez aksilikleri engellemek de daha kolay olacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Eski Koltuklar Nasıl Yenilenir?

  • Koltuğunuz deri mi? Öyleyse deri koltuğunuzu boyayıp yenileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey deri boyası ve bir fırça. İşte karşınızda yepyeni bir deri koltuk!

  • Boyama işlemini kumaş koltuklarınızda da yapabilirsiniz. Özellikle koltuğunuzun kumaşları çıkabiliyorsa seçtiğiniz rengi kolayca kılıfa uygulamanız mümkün.

  • Eski koltuk yenileme fikirleri arasında yer alan belki de en keyifli uygulama, koltuğunuza kapitone eklemektir. Böylece hem mevcut koltuğunuzun gevşemiş kumaşını sıkılaştırmış hem de koltuğunuza yeni bir dekorasyon öğesi eklemiş olursunuz. 

  • Desenli kumaşların gücünü kullanmaya ne dersiniz? Desenli kumaşlar yaşadığınız ortama bir anda bambaşka bir hava katabilir. Sizin de elinizde desenli kumaşlarınız varsa bunları değerlendirmenin tam sırası! Eski koltuk yenileme için dilerseniz yeni kumaş alışverişi de yapabilirsiniz. Bu durum tamamen sizin yenileme işlemine ayırmak istediğiniz bütçeye bağlıdır.

  • Koltuk yenileme fikirleri arasında belki de en basit olan yöntem, şık koltuk örtüleri, şalları ve dekoratif yastıklar kullanmaktır.

Evde koltuk kaplama yapabilmeniz için öncelikle koltuğunuz bu işleme uygun olmalıdır. Belki de koltuğunuzun iskeletinin de elden geçmesi gerekiyordur. Bu durumda bir uzmana danışabilir, ondan destek alabilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Kaplama yapmadan koltuklarınızı aksesuarlarla güzelleştirmek istiyorsanız, işe koltuklarınızı temizleyerek başlayabilirsiniz. Kumaş türüne göre Omo Active Sıvı gibi uygun bir çamaşır deterjanı ile koltuk temizliği yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Eğer kumaş koltuğunuzun döşemeleri çıkarılabilir değilse iç döşeme temizleyicisi kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okuyun ve ürünü öncelikle görünmeyen bir yerde test edin. Koltuğunuzun bakım talimatlarına göz atmayı unutmayın. Koltuğunuzu ve koltuk minderlerinizi derinlemesine temizlemek için buharlı temizleyici de kullanabilirsiniz. Buharlı koltuk yıkamadan sonra, minderleri koltuğunuza geri yerleştirmeden önce her şeyin tamamen kurumasını bekleyin.

Deri Koltuk Nasıl Silinir?

Deri koltuk temizlemek ile kumaş koltuk temizlemek arasında büyük fark vardır. Çok fazla su ya da sabun kullanmak deriye zarar verebilir. Deri koltukları temizlemeye derideki ve minder aralarındaki tozları elektrikli süpürgeyle alarak başlayın. Deri koltuk döşemelerini temizlerken en önemli adım deriye özel ürünler kullanmaktır. Deri temizleyici için özel sabunlar ve balmumu bazlı deri temizleyiciler koltuğunuza zarar vermez. Bu tür ürünleri kullanmadan önce ürünü koltuğunuzun görünmeyen bir bölümünde test edin ve ürünün kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Temizleyiciyi deriye uyguladıktan sonra fazlasını silmeyi unutmayın.

Beyaz Deri Koltuk Ne ile Silinir?

Bir kabın içine su doldurun ve içine bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız bu solüsyonu püskürtebileceğiniz bir aparatın içine boşaltıp temiz bir bez yardımıyla koltuklarınız silebilirsiniz. Beyaz deri koltuk temizliğinde her zaman yumuşak dokulu bezler kullanmaya gayret etmelisiniz. Sert yapılı fırçalar ve süngerler derinin çizilmesine neden olarak koltuğunuzun görünümüne zarar verebilir.

Aslen yayınlandı