Halı Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı lekesi nasıl çıkar sorusuna en etkili yöntemlerle ve lekeye uygun metotlarla cevap veriyoruz.

Güncellenmiş 12 Eylül 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Halı Temizleyen El

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Halı Lekesi Nasıl Çıkar?

Uzun bir günün ardından güzel bir fincan çay veya kahve demleyip koltuğa oturdunuz. Ancak oturduğunuz ilk anda gördüğünüz şeyin halıdaki lekeler olması, canınızı sıkabilir. Küçük bir dikkatsizlik sonucu halıya dökülen çay, kahve, oje, boya, kan veya küf lekesi gibi inatçı lekelerle uğraşmak için yapabileceğiniz en iyi şey, hızlı davranmaktır. Halı lekesi nasıl çıkar sorusu için birbirinden farklı halı türlerine uygulayabileceğiniz en etkili yöntemleri öğrenmenin vakti geldi.

Evin en önemli eşyaları arasında sayılan halılar, aslında duvar veya koltukların renginden daha etkili bir görünüme sahiptir. Hal böyle olunca, halılarımız hep tertemiz kalsın ve hiç kirlenmesin istiyoruz. Ancak yemek yerken, oje sürerken veya sadece otururken bile yepyeni halılarımız inatçı lekelere maruz kalabiliyor. İnatçı lekelerle uğraşmak zor olsa da, hangi lekenin nasıl çıkarılacağını bilirseniz, işiniz bir hayli kolay olabilir. Hazırsanız, halı lekesi nasıl çıkar sorusuna en etkili yöntemlerle ve lekeye uygun metotlarla cevap veriyoruz.

Halıdaki lekeler kısa sürede çıkarılsa da, düzenli olarak temizlenmeyen halının üzerine bakteri ve mikroplar yaşayabilir. Evde halı nasıl dezenfekte edilir yazımızı okuyarak, halıdaki bakterilerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Halı Lekesi Çıkarma İpuçları ve Püf Noktaları

Halı lekesi çıkarma işlemine başlamadan önce, mutlaka lekeye uygun bir yöntem seçmeniz gerekir. Aşağıda halıda en çok karşılaşılan lekeleri ve temizleme yöntemlerini paylaştık.

  • Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza kahve döküldüyse, halı lekesi çıkarıcı kullanarak tüm lekelerden kurtulabilirsiniz. Öncelikle kahvenin fazlalığını kağıt havlu ile tampon yaparak alın. Ardından suyun içerisine halı lekesi çıkarıcı şampuan dökün ve karıştırın. Karışıma temiz sünger batırarak lekeleri ovalayın. Son olarak ıslak bezle silmeyi unutmayın.

Kahve lekesi ne yazık ki sadece halıya değil, kıyafet ve koltuklara bulaştığında da zor çıkan lekelerden biridir. Kahve lekesi nasıl temizlenir yazımızdaki etkili yöntemlerle hem halını, hem de kıyafetlerini tertemiz yapabilirsiniz.

  • Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı lekesi nasıl çıkar sorusunun farklı bir versiyonu olarak oje lekelerini nasıl yok edebileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. O halde, sizi böyle alalım. Pamuğun üzerine bir miktar aseton dökün ve tampon yapar gibi hafif hareketlerle lekenin üzerini ovalayın. Oje lekesi kısa sürede çıkacaktır.

  • Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya bulaşan kan lekesini çıkarmak için, Cif Sprey Her Yer Leke Uzmanı kullanabilirsiniz. Kan lekesinin üzerine Cif krem spreyi uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Nemli sünger yardımıyla lekeli bölgeyi ovalayın. Ardından halının üzerine temiz bir havlu yerleştirerek kurumasını sağlayabilirsiniz.

  • Halıdan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Halının üzerinde oluşan küfleri çıkarmak için, mutlaka fırça kullanın. Temiz bezi sabunlu su ile ıslatıp küflü bölgeleri silin. Daha sonra fırça ile küf lekesini ovalayın. Son olarak elektrik süpürgesi ile küflü alanları süpürün.

  • Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir sprey şişesine su ve bulaşık deterjanı döküp karıştırın. Lekeli bölgenin üzerine deterjanlı su karışımını püskürtün. Dıştan içe doğru dairesel hareketlerle lekeli bölgeyi ovalayın. Leke bir türlü çıkmıyorsa, aseton veya halı şampuanı kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Halı lekesi nasıl çıkar sorusu için, lekeye özel bir yöntem uygulamanız gerekir. Her lekede aynı işlemi uygularsanız, halının dokusuna zarar verebilirsiniz.

Evdeki halıları temizlerken kimyasal malzemeler yerine doğal malzemeler kullanmayı tercih ediyorsan, yalnız değilsin. Evde halı nasıl temizlenir yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak doğal ürünlerle tertemiz halılara kavuşmak artık çok kolay!

Türüne Göre Halıdan Çıkmayan Lekeler İçin Temizlik Önerileri Nelerdir?

Halı lekesi çıkarma yöntemlerini uygularken, halınızın türü de önemlidir. Bambu, ipek, polyester ve yün gibi farklı çeşitlere ayrılan halılar, türüne göre doğru yöntemle temizlenmelidir. Aksi takdirde dokusunda yıpranmalar ve kalıcı lekeler oluşabilir.

  • Beyaz Halı Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz halı lekesi nasıl çıkar sorusu için, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve soğuk suyu karıştırın. Temiz bezi karışıma batırın ve fazla suyunu sıkın. Ardından köpükleri lekenin üzerine alarak çok bastırmadan ovalayın. Leke tamamen çıkınca, nemli bez ile halıyı temizleyin.

  • Bambu Halı Lekesi Nasıl Çıkar?

Son yıllarda çok popüler olan bambu halılar, normal halıya göre daha yumuşak bir formdadır. Üstelik bambu halıların iplikleri daha ince ve kısa olduğu için, özel tekniklerle temizlenmesi gerekir. Bambu halı lekesi nasıl çıkar sorusu için, lekenin üzerine kabartma tozu serpiştirin. Bir kovada bulaşık deterjanı ve ılık suyu karıştırın. Hazırladığınız karışıma yumuşak sünger batırıp lekeli bölgeyi ovalayın. Bambu halıların üzerine çamaşır suyu, amonyak ve hidrojen peroksit gibi kimyasal ürünler kesinlikle uygulamayın.

  • Yün Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

Yün halılar daha yoğun ve kalın ipliklere sahiptir. Bu yüzden küçük lekeleri hemen fark etmeniz biraz zor olabilir. Yün halı lekeleri nasıl çıkar sorusu için, lekenin kuruyup kurumadığına da dikkat etmeniz gerekir. Kuruyan lekelerin üzerine ılık su serpiştirerek lekenin yumuşamasını sağlayın. Ardından arap sabunu ve ılık suyu karıştırın. Temiz bezi sabunlu suya batırarak lekeli yüzeyi çok bastırmadan ovalayın. 

  • Halıdaki Eski Lekeler Nasıl Çıkar?

Bazen halıya dökülen ufak tefek lekeler gözümüzden kaçabiliyor. Böyle durumlarda leke kuruyup sertleştiği için, temizleme işlemine geçmeden önce mutlaka lekeyi yumuşatmak gerekiyor. Halıdaki eski lekeler nasıl çıkar sorusu için, halı lekesi çıkarıcısı kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye döktüğünüz halı leke çıkarıcısı, ıslak fırça ile fırçalayabilir veya temiz bezle ovalayabilirsiniz. 

Eve şıklık kazandıran halılar, ilk defa serildiğinde tüylenmelere neden olabilir. Yeni halı tüyü nasıl temizlenir yazımızdaki adımları uygulayarak, halıdaki tüylerden kısa sürede kurtulabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Halıdaki Kahverengi Lekeler Nasıl Çıkar?

Eski lekelerden kalan veya zamanla oluşan kahverengi lekeleri çıkarmak için, halının üzerine Cif Sprey Her Yer Leke Uzmanı sıkıp 10 dakika bekleyin. Nemli bezle halıyı silin ve leke tamamen çıkana kadar işlemi uygulayın.

Jüt Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Jüt halıdaki lekeleri temizlemek için, halı şampuanını suyla karıştırıp uygulayabilirsiniz. Ancak jüt halıyı temizlerken tüy bırakmayan ve yumuşak bez kullanmaya dikkat edin.

Beyaz Halıda Çamaşır Suyu Kullanılır Mı?

Beyaz halıdaki lekeleri temizlemek için, çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Çünkü çamaşır suyu, halının üzerinde renk açıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle beyaz halılarda sarımsı lekelere yol açabilir. Bu yüzden beyaz halıyı temizlerken, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı kullanmayı deneyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?