Yeni Halı Tüyü Nasıl Temizlenir?

Yeni halı tüyü nasıl temizlenir, yeni halının tüyleri için ne yapılmalı diye telaşlanmayın. Yazımızda halı tüylenmesi sorununuza çözüm olacak en pratik ve etkili yöntemleri derledik.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Yeni halı tüyü nasıl temizlenir

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yepyeni bir halı satın aldınız ancak tüylenme sorunuyla mı karşı karşıyasınız? Yeni halı tüyü nasıl temizlenir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle yeni yün halılarda tüylenmenin normal olduğunu ve kullanım ömrünü kısaltmadığını bilmelisiniz; ancak, dökülmeyi kontrol altında tutmak için bazı adımlar atabilirsiniz. Halı tüylenmesi, dokuma işlemi sırasında halıya yapışan gevşek liflerin bir sonucu olduğundan, uygun bir elektrikli süpürge kullanarak ve önerilen temizlik yöntemlerine uyarak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca eski yün halıların da fazla tüy dökmesini durdurabilirsiniz. Yeni halının tüyü nasıl gider, yeni halının tüy dökmesi nasıl engellenir gibi sorularınız ile ilgili tüm ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Yeni Halı Tüyü Nasıl Temizlenir?

  Yeni alınan halılar tüylenmeye oldukça eğilimlidir. En kaliteli, dayanıklı ve pahalı halılar bile eve ilk getirdiğinizde tüylenecek ve tüyler dökülecektir.

  Yeni halı tüyleri nasıl temizlenir, işte yapmanız gerekenler:

  1. 1

   Halının yüzeyini bir jilet veya kazak tüyü toplama makinesi ile tıraş edin.

   Jilet kullanacaksanız, elinizi kesmemeye ve halıyı zedelememeye özen göstermelisiniz.

  2. 2

   Halıyı ve çevresini süpürmeye başlamadan önce ortalıktaki fazla eşyaları topladığınızdan emin olun.

   Hem halının üzerinde hem de çevresinde halıya zarar verebilecek hiçbir eşya olmadığından emin olun. Halının üzerindeki masa, sehpa, sandalye gibi eşyaları kenara çekin.

  3. 3

   Elektrikli süpürge torbasını veya filtresini dolu olmasa bile boşaltın.

   Bu, vakumunuzun daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Elektrikli süpürge filtresi nasıl temizlenir sorusunun cevabı ise bu yazımızda.

  4. 4

   Halıdaki fazla tüyleri elektrikli süpürgeyle süpürün.

   Elektrikli süpürgenizin ayarını mümkünse en yüksek ayara getirin. Fazlalıklar gitmeye başladığında, yün liflere zarar vermemek için ayarı kademeli olarak düşürün. Bir fırça veya başka bir başlık kullanmak daha fazla tüy oluşumuna neden olabilir veya farklı başlıklar halınıza zarar verebilir. Bu yüzden halı tüylenmesi durumunda temizlik yaparken yalnızca emici özelliğe sahip bir ek kullanın.

  5. 5

   Elektrikli süpürge ile alamadığınız tüyleri makas yardımıyla kesin.

   Tüyleri keserken yalnızca halının normal seviyesinin üzerine çıkan, fazla kısımlarını kesin. Kesim işlemi sırasında tekrar dökülmüş olabilecek tüyleri gidermek için alanı tekrar süpürün. Elektrikli süpürgeniz ne kadar güçlü olursa, halı lifleri arasındaki tüyleri o kadar iyi çeker.

   Halınızın yün liflerini iyice gevşetebileceği için, güçlü emiş özelliğine sahip elektrikli süpürgelerden kaçının.
  6. 6

   Halı yüzeyindeki gevşeyen tüyleri gidermek için yeni halılarınızı ilk yıl boyunca haftada iki veya üç kez süpürmeyi sürdürün.

   İlk yıldan sonra haftada en az bir kez süpürmeye devam edin. Her iki yönünü de süpürmeyi unutmayın. Bu aynı zamanda evinizdeki tozlanmayı da kontrol altında tutmanızı sağlar.

   Toz her evin temel problemlerinden biridir ve özellikle alerji, astım gibi sorunlarınız varsa evdeki tozu önlemenin pratik yöntemlerini keşfedin.

  7. 7

   Yeni tüylenme belirtileri için halı yüzeyinizi kontrol etmeye devam edin.

   Tüy gördüğünüzde önce süpürün, ardından fazlalıkları makasla kesin ve sonra tekrar süpürün. Halı tüylerini çıkarmak için bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın. Halının cinsine bağlı olarak, birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen bir süre boyunca yeni halınızda tüylenme oluşmaya devam edecektir. Durumu dikkatlice kontrol altına almak, sorunu tamamen ortadan kaldırmanın en iyi yoludur.

  8. 8

   Dökülen sıvılar varsa hemen nazikçe kurulayın ancak bir bezle ovmaktan kaçının.

   Halıyı ovalamak dolaşmış, yumak şeklinde lifler oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle herhangi bir şey döküldüğünde halınızı temizlerken sert hareketlerden kaçının.

  9. 9

   Halılarınızı süpürdükten sonra, kalan gevşek tüyleri temizlemek için açık havada silkeleyebilirsiniz.

   Böylece hem fazla tüylerden hem de tozdan kurtulursunuz.

  Yeni halının tüyleri için ne yapılmalı artık biliyorsunuz. Öyleyse gelelim yeni halı tüylenmesi sebeplerine ve yeni halının tüy dökmesi nasıl engellenir konusuna.

Yeni Halı Tüylenmesi Neden Olur?

Halı tüylenmesi, yeni halılarda sık görülen bir durumdur. Ne yazık ki, halı satın alınırken tüketici yepyeni halının tüylenme sorunu yaşayacağının normal olduğunu bilmeyebilir. Halı tüylenmesi halıdan çıkan ve gevşeyen liflerdir. Bu, kullanmaya başladıktan sonra birkaç ay içinde büyük ölçüde azalacaktır. Halınız, evdeki ömrü boyunca çok daha az miktarda tüylenme ve tüy dökme sorunu yaşayacaktır. Tüylenme ya da diğer adıyla yeni halı havları genellikle liflerin gevşemesinden ve üretimde kullanılan fazla malzemeden kaynaklanır. Ancak aşağıdaki sebeplerden ötürü de görülebilir:

Merak etmeyin, tüylenme, halının uzun ömürlü olmasını etkilememektedir ve yeni halılarda tüylenme olması oldukça normaldir.

Yeni Halının Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Yeni halının tüy dökmesini önlemek için aşağıdakileri deneyin.

Yeni halının tüyleri için ne yapılmalı artık fikriniz var. Umarız, yeni halıdan çıkan tüyler sizi uzun bir süre rahatsız etmez. Tüm bunların yanında aşağıdaki önerileri uygulamak halılarınızı uzun yıllar kullanabilmenizi sağlayacaktır.

Yeni Halının Tüyü Nasıl Gider: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?