Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Elektrik Süpürgesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Elektrik süpürgenizin iyi çekmeme sebebi tıkalı bir filtre olabilir!Peki, elektrik süpürgesi filtresi nasıl temizlenir?

Güncellenmiş

Reklam
elektrik süpürgesi filtresi nasıl temizlenir

Elektrik süpürgesi filtresi nasıl temizlenir sorusunu en son ne zaman sorduğunuzu hatırlıyor musunuz? Ev temizliğinin kahramanları elektrik süpürgelerinin de zaman zaman temizliğe ve bakıma ihtiyaçları olur. Özellikle süpürge filtresi, her temizlikte gittikçe daha fazla tıkanır ve süpürgenin emiş gücü daha da zayıflar. Sonunda, elektrik süpürgesi iyi çekmiyor şikayetiyle kendimizi yeni bir süpürge arayışı içinde bulabiliriz. Çoğumuz süpürgedeki kötü emiş performansının asıl nedenini bilmiyoruz ve sorun giderek kötüleştiğinde eski makinelerimizi çöpe atabiliyoruz. Elektrikli süpürge filtresi ve hepa filtre temizliği, düzenli yapıldığında sandığınızdan daha kısa sürüyor ve hatta size yeni bir makine maliyetinden tasarruf etme şansı sağlıyor. Eğer siz de vakitten ve maliyetten tasarruf etmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumanın tam zamanı!

Elektrik Süpürgesi Filtre Temizliğine Başlamadan Önce

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Filtre temizliği sırasında çıkacak toz ve kirlere karşı bazı önlemler almanız gerekebilir. Temizliğe başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 • Elektrikli süpürge filtrenizi temizlediğiniz yerin mümkünse açık hava ya da iyi havalandırılan bir alan olduğundan emin olun. Unutmayın ki bu tozlu bir işlem olacak.
 • Elektrik süpürgenizin fişinin prize ya da şarj aletine takılı olmadığından emin olun. Aksi takdirde kendinize ya da makinenize zarar verebilirsiniz.
 • Elektrikli süpürge filtrenizin sıradan bir hava filtresi mi yoksa HEPA (yüksek etkinlikli partikül yakalayıcı) filtre mi olduğunu bilmeniz gerekir. Çoğu HEPA filtre tek kullanımlık olmasına rağmen bazıları yıkanarak temizlenebilmektedir.
 • İster sıradan ister hepa filtre kullanıyor olun “elektrik süpürgesi filtresi nasıl temizlenir” sorusunu cevaplarken filtrenin yıkanıp yıkanamayacağını bilmeniz gerekir. Bunun için makinenizin kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun. Kılavuzun nerede olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin. Artık hemen hemen tüm markaların kullanım kılavuzuna internet üzerinden erişebilirsiniz. 
 • Yıkanabilir süpürge filtreleri musluk altında durulanabilir ve deterjanla temizlenebilir. Filtre temizliği yaparken yıkama yapılamayan parçalar için size yardımcı olacak araçlar arasında, boya fırçası, saç kurutma makinesi ve hava püskürtücüler bulunur. İkinci bir elektrikli süpürgeniz veya el süpürgeniz varsa bu amaçla kullanabilirsiniz.
 • Yeni bir temizlik işine girişmek istemiyorsanız temizliği yapacağınız yere gazete kağıdı ya da muşamba sermek işlemi daha pratik hale getirecektir. Böylece dökülen toz ve kirler canınızı sıkmaz. 
 • Başlamadan önce ihtiyacınız olan malzemeleri ayarlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Filtreye erişmek için süpürgeyi açarken büyük olasılıkla tornavidaya, fazla tüy ve tozu içine koymak için bir çöp torbasına ve temizlemeye yardımcı olacak fırça, bez gibi eşyalara ihtiyacınız olacak.
 • Vakumlu poşetler genellikle kendi dahili filtrelerine sahiptir. Torbasız elektrikli süpürgeler, vakumlu poşetli makinelere göre daha sık filtre temizliğine ihtiyaç duymaktadır. Detaylı bilgiyi yine süpürgenizin kullanım kılavuzundan edinebilirsiniz. 
 • Elektrik süpürgesi filtresi ve hepa filtre temizleme işlemi sırasında uğraşacağınız atıklar oldukça alerjen olabileceğinden eldiven ya da maske kullanmak da iyi bir fikir olacaktır. 

Elektrik Süpürgesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Elektrik süpürgesi iyi çekmiyor. Her temizlikte bu cümleyi sıklıkla kurar olduysanız süpürge temizliği ve bakımı zamanı gelmiş ve hatta biraz geçmiş demektir. Bunun için birkaç şeye ihtiyacınız olacak:  

İhtiyaç Listesi

 • Su
 • Bulaşık deterjanı ya da çamaşır suyu
 • Bir başka elektrik süpürgesi veya el süpürgesi (isteğe bağlı)
 • Eski bir diş fırçası
 • Mikrofiber bez
 • Leğen
 • Çöp torbası
 • Maske ve bir çift lastik eldiven

Malzemeleriniz hazırsa 4 basit adımda süpürge filtresi temizliğini tamamlayabilirsiniz!

Yöntem

1. Süpürge Filtresini Tozlardan Arındırın

Filtrenizi temizlemek için süpürge filtresini, toz haznesinden veya elektrik süpürgesinden çıkarın. Öncelikle filtrenizi hafifçe vurarak ve sallayarak süpürge filtresinin üstünde biriken tozu çöp torbasına dökün (bu işlemi yaparken maske ve eldiven kullanmayı ihmal etmeyin). Daha sonra hava püskürtücüsü veya eski bir diş fırçası yardımıyla elektrikli süpürge filtresinin üzerindeki tozlardan kurtulun. Diş fırçası ile temizlik yapıyorsanız dairesel hareketler yerine aşağı yukarı fırçalayın. Böylelikle filtre aralarına sıkışan küçük parçalardan ve kıllardan daha rahat kurtulabilirsiniz. Bunu teneke ve silindir filtreleri temizlerken de uygulayabilirsiniz. Filtre üzerine yapışan tüm tozların gittiğini düşündüğünüzde bu adımı bitirebilirsiniz.

2. Süpürge Filtresini Yıkayın

Temizliği planlarken aklımıza takılan ilk soru “elektrikli süpürge filtresi yıkanır mı?” oluyor. Çoğu elektrikli süpürgede yıkanabilir filtreler bulunur. Süpürgenin filtresi üzerinde “yıkanabilir” ifadesi ya da musluk işareti görürseniz filtrenizi temizlemek için yıkayabilirsiniz anlamına gelir. Filteriniz yıkanabilir değilse, elektrikli süpürge filtresi ve hepa filtre temizliği için yedek filtreler satın alabilirsiniz. Eğer filtreniz yıkanabilir bir malzemeden yapılmışsa birkaç dakika soğuk suyla durulayabilir ya da aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yıkayabilirsiniz.

3. Filtreyi Kurutun

Hangi tür filtreye sahip olursanız olun elektrikli süpürge filtrenizi kuruması için düz bir şekilde yatırın ve en az 24 saat kurumasını bekleyin. Tamamen kurumamış filtreyi süpürgenize yerleştirmeyin. Aksi takdirde elektrik süpürgenizin motoruna kalıcı zararlar verebilirsiniz.

4. Süpürge Filtresini Makinenize Yerleştirin

Filtrenizi temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra geri takabilirsiniz. Çoğu üretici filtrelerini kolay takılıp sökülebilecek şekilde yapar. Kullanım kılavuzundaki yönergeleri dikkatle incelemeniz, filtrenizi sorunsuz takıp sökmenize yardımcı olacaktır. Zorlandığınızı düşündüğünüz an yaptığınız işlemi bırakarak kullanım kılavuzunu incelemeyi ihmal etmeyin.

Hepa Filtre Nasıl Temizlenir?

Makinenin ve süpürgeye ait filtrelerin temizlenmesi önemlidir çünkü bu kısımlar, bizi tüm toz ve alerjenlere karşı korur. Hepa filtre, toz ve kiri daha etkin biçimde hapsederek koruma sağladığından günümüzde hem tüketiciler hem de üreticiler tarafından en çok tercih edilen elektrikli süpürge filtreleme yöntemidir. Özellikle evcil hayvanınız, küçük çocuğunuz ya da ileri yaştaki sevdiklerinizle birlikte yaşıyorsanız sık sık elektrikli süpürge temizliği ve bakımı yapmanız daha da önem arz etmektedir.

Son yıllarda, geleneksel filtrelerde kullanılan kolay temizlenebilen malzemeler sayesinde elektrik süpürgesi filtresi de hepa filtre temizliği de büyük oranda benzer şekillerde yapılmaktadır. Peki, Hepa filtre nasıl temizlenir?

En çok kullanılan elektrikli süpürge HEPA filtreleri sünger ve disk olanlardır. Bu iki türün de temizliği oldukça kolaydır.

1. Sünger Hepa Filtre Nasıl Temizlenir?

Bazı makinelerde tozu yakalayıp hapseden bir sünger filtre bulunur. Kullanım kılavuzunu kontrol ettikten sonra:

 • Filtenizi suya daldırın, kirlerin süngerden çıkması için sıkın ve sünger temizlenene kadar bu işleme devam edin. 
 • Süpürme işleminizi güzel bir kokuyla şenlendirmek istiyorsanız sünger filtrenize birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Çay ağacı, limon otu, nane ve okaliptüs gibi yağlar aynı zamanda antibakteriyel özelliklere de sahip olduğundan tercih edilebilir. 

2. Disk Hepa Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Sünger filtreye çok benzer şekilde, bazı makinelerde yeniden kullanılabilir disk filtreler bulunur. İyi bir hava akışı sağlamak için bu filtreleri de düzenli olarak yıkamanız gerekir.

 • Bu filtreler yeniden kullanılabilir kahve filtrelerine benzer ve çoğunlukla tornavida yardımıyla sökülür.
 • Söktüğünüz hepe filtreyi fırçalayarak tozlarından arındırdıktan sonra kalan kirleri temizlemek için deterjan kullanmadan yıkayın.

3. Hepa Filtre Yıkanır Mı?

Çoğu hava filtresi, sünger ya da plastikten yapıldığı için yıkanmasında bir sakınca bulunmaz. Ancak parçalara zarar vermemek için deterjan gibi kimyasal maddeler kullanmamanız gerekir.

Yıkanamayan hepa filtrelerin tozunun belirli aralıklarla hava püskürtücü veya fırça ile temizlenmesi filtre değiştirme sıklığınızı azaltır. Bu sayede hem tasarruf etmiş hem de makinenizin ömrünü uzatmış olursunuz. Elektrik süpürgenizin filtresini daha uzun süre temiz tutmak için makinenin diğer parçalarının da temizliğini düzenli ve doğru şekilde yapmak çok önemlidir. Bahsettiğimiz tüm filtre temizlik yöntemlerine rağmen hala elektrik süpürgesi iyi çekmiyorsa yazımız sizin için devam ediyor.

Bunlara Dikkat :

Elektrik süpürgesi boru ve hortum temizliği : Her ne kadar hortumlar esnek yapılarıyla tıkanmamaları için tasarlanmış olsa da bazı büyük parçalar ya da biriken saç ve iplikler zamanla makine hortumunuzun tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle elektrik süpürgesi filtre temizliği sonrası makinenizin çekiş gücündeki sorun devam ediyorsa işe hortum temizliği ile başlayabilirsiniz. Peki, elektrikli süpürge borusu nasıl temizlenir?

 • Süpürge borusunu makinenizden söküp yere serdiğiniz gazete ya da muşamba üzerine yerleştirin. Uzun bir tel ya da sopa yardımıyla yapışan artıkları temizleyin ve tıkanıklıkları açın. Kalıntı mevcutsa mikrofiber bir bez yardımıyla boruyu silin. 
 • Hortumu leğende, lavaboda ya da küvette yıkayın. Çamaşır suyu ya da bulaşık deterjanı yardımıyla tüm boruyu sabunlayın. Sıcak su ile iyice durulayın. 

Hortum ve boru temizliği, makinenizin motorunu yormamak ve maksimum verimle temizlik yapmanız için oldukça önemlidir. Bu yüzden, elektrikli süpürge borusunun en az 3 ayda bir içeriden temizlenmesi gerekir.

Elektrik süpürgesi fırça temizliği : Evdeki saç, tüy, iplik, toz gibi partiküller zamanla birikip fırçaların etrafına dolanabilir. Bir diğer karşılaşılan sorun da fırça ve süpürge borusunun birleşiminde biriken tortu görünümündeki kirlerdir. Tüm bu problemler de elektrik süpürgesinin çekiş gücünde azalma yaşamanıza sebep olur. Peki, elektrikli süpürge fırçası nasıl temizlenir?

 • Öncelikle, fırçaya dolanmış saç ve iplik gibi maddeleri fırçaya zarar vermeyecek şekilde kesin ve yavaşça çekin. Bir başka makine yardımıyla da bu işlemi yapabilirsiniz. 
 • Elektrik süpürgesi borusu ile süpürge fırçası arasındaki birikintiyi temizlemek zor olabilir. Bu yüzden tortuyu hafif ıslatarak yumuşattıktan sonra, ince bir diş fırçası ya da çubukla süpürge fırçasını temizleyin. Sert hareketlerden kaçının. Bağlantı noktasındaki tüm kirleri temizledikten sonra fırçayı, deterjan kullanmadan ılık akan suyun altında yıkayın.
 • Diğer tüm makine parçaları gibi temizlenen parçaların kurumasını bekleyin. Yıkanan her bir parçanın tam olarak kuruduğundan emin olmadan kullanmaya başlamayın.

Elektrik süpürgesi filtresi nasıl temizlenir? Süper bir emiş gücü için fırça temizliği, boru temizliği nasıl yapılır tüm aşamalarıyla uyguladıysanız artık yeni alınmış gibi güçlü bir süpürgeye sahipsiniz demektir. Problem ortadan kalktığına göre artık temizlik çok daha kolay! 

Elektrik süpürgeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Aslen yayınlandı