Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Elektrikli Süpürge Filtresi Nasıl Temizlenir?

Elektrikli süpürgeler ev temizliğinin adeta kahramanlarıdır ve her elektrikli eşya gibi onların da zaman zaman bakıma ihtiyacı olur. Bu yazımızda süpürgenizin filtresini pratik bir şekilde nasıl temizleyebileceğinize dair ipuçları bulacaksınız.

Güncellenmiş

Elektrikli Süpürge Filtresi Nasıl Temizlenir?

Elektrikli süpürgenizin çekiş gücü çoğu zaman hava filtrenizin temizlik derecesi ile doğru orantılıdır. Filtrenizin bakım ve temizliğini belli aralıklarla yapmanız, hava filtresine yapışan tozların motorun içine kaçmasını ve süpürgenizin bozulmasını önler. Hava filtrelerinin çoğu yıkanabilir ve ömürlüktür. Ancak temizlik işlemine başlamadan önce kullanım ve bakım talimatlarını dikkatli bir şekilde okumanız yerinde olacaktır.

Her filtrenin belli bir ömrü vardır. Elektrikli süpürgenizin üreticisi, kullanım kılavuzunda değişiklik yapılması gerektiğinden bahsediyor ise tavsiyelerine uymanızı öneririz.

İşleme Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Filtrenizin sıradan bir hava filtresi mi yoksa HEPA filtresi mi olduğunu bilmeniz gerekir. Çoğu HEPA filtresi tek kullanımlık olmasına rağmen bazıları yıkanarak temizlenebilmekte ve ömürlük kullanım imkanı sunmaktadır. Bu yüzden bir şey yapmadan önce filtrenizi ve elektrikli süpürgenizi tanımak için süpürge ile birlikte gelen kullanım kılavuzunu dikkatle okumanızı öneririz. Yıkanabilen filtreleri 3-4 kullanımda bir temizlemeniz hem süpürgenizin çekiş gücünü artırır hem de daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Kullanım kılavuzunda yıkanmaması gerektiği yazıyor ise aksine işlem yapmamalısınız. Bazı süpürgelerde birkaç farklı filtre olacağından, kullanım kılavuzunun talimatlarını dikkatle takip etmeniz önemlidir.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos
NA
Elektrikli süpürgenizin filtresine sıkışan toz parçalarını temizlemek için ayrı bir fırça bulundurmanızda fayda var. Bunun için eski bir diş fırçasını kullanabilirsiniz.

Filtrenin Tozlardan Arındırılması

Filtrenizi sökerken üstüne yapışan tozların havaya karışacağını unutmayın. Bu yüzden filtreyi mümkünse balkonda ya da dışarıda sökmeye çalışın. Filtreyi söker sökmez, nazik bir şekilde çöp kovasına ya da naylon bir torbanın içine sokun. Filtreye dışarıdan hafifçe vurarak, içindeki tozların dökülmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra, filtre temizlemek için ayırdığınız bir diş fırçası ya da uzun saplı küçük bir fırça ile üzerine yapışıp kalan tozları temizlemeye başlayın. Filtre üzerine yapışan tüm tozların gittiğini düşündüğünüzde işlemi bitirebilirsiniz.

Filtrenin Yıkanması

Kullanım kılavuzunda aksi belirtilmediği sürece filtrenizi yıkayabilirsiniz. Çoğu hava filtresi, sünger ya da plastikten yapıldığı için yıkanmasında bir sakınca bulunmaz. Ancak deterjan ve benzeri maddeleri kullanmamanız gerekir. Filtrenizi yıkadıktan sonra iyice kurumasını beklemelisiniz. Kurumadan, ıslakken takacağınız filtre elektrikli süpürgenize fayda sağlamayacak, aksine zarar verecektir.

Bunlara Dikkat

Filtrenizi soğuk su ile yıkamak yeterlidir. Filtreyi üzerindeki tozlardan arındırdıktan sonra yıkamalı ve mutlaka kuruduktan sonra geri takmalısınız.

Filtrenin Geri Takılması

Filtrenizin temiz ve kuru olduğundan eminseniz geri takabilirsiniz. Takıp sökerken zorlamanıza gerek yoktur. Çoğu üretici filtrelerini kolay takılıp sökülebilecek şekilde yapar. Kullanım kılavuzundaki yönergeleri dikkatle incelemeniz, filtrenizi sorunsuz takıp sökmenize yardımcı olacaktır. Zorlandığınızı düşündüğünüz an yaptığınız işlemi bırakarak kullanım kılavuzundan yardım almayı ihmal etmeyin.

Aslen yayınlandı