Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Hastalıklara Karşı Havuz Temizliği ve Bakımı

Havuzdan bulaşan hastalıklar, havuz bakımı ve temizliği hakkında bilmeniz gereken her şey.

Güncellenmiş

Reklam

Yüzme havuzları özellikle yaz aylarında serinlemek, eğlenmek ve dinlenmek için tercih edilen en eğlenceli mekanlar arasında yer alıyor ancak dikkatli olunmazsa havuzdan bulaşan hastalıklar sorun oluşturabilir. Yüzmek, sağlıklı kalmak için keyifli bir fiziksel aktivite olsa da hijyenik olmayan havuzların ve su parklarının yarattığı risklerin farkında olmak önemlidir.

Yüzme havuzları çok kişi tarafından kullanıldığı için hijyeninden her zaman emin olamayız. Eğer kullanıcılar bazı hijyen kurallarına uymaz ve havuz suyu yeterli düzeyde dezenfekte edilmezse havuzdan bulaşan hastalıklar ortaya çıkabilir. Yüzme havuzu temizliği, havuz bakımı, havuzdan bulaşan hastalıklar, ve havuzdan mikrop kapmamak için alabileceğiniz önlemleri derledik.

Mikroplar Yüzme Havuzuna Nasıl Bulaşır?

Mikroplar havuz suyuna aşağıdaki yollarla bulaşabilir:

 • Ter, idrar, dışkı, tükürük ve açık yaralar

 • Pislik, yiyecek vb. yabancı maddeler

Eğer gerekli önlemler alınmazsa mikroplar çoğalabilir ve birçok kişinin etkilenmesine sebep olabilir.

 • Bulaşıcı hastalık

Örneğin, bağırsak enfeksiyonu geçirmiş bir kişi hastalığı atlatmış da olsa hala mikrop taşıyor olabilir. Bu kişi yüzme havuzuna girdiğinde cildinde taşıdığı mikroplar otomatik olarak havuz suyuna geçer.

 • İdrar

Bebeklerin veya tuvalet eğitimi almamış çocukların, yüzerken suya tuvaletini yapma ihtimali oldukça yüksektir. Küçük çocukların tuvaletinden gelen mikroplar, yüzme bezi giyiyor olsalar bile suya karışabilir.

 • Bebek bezi kullanımı

Çocuğun bezini yüzme havuzunun yakınında değiştirirseniz, çocuk bezindeki mikroplar suya geçebilir.

Havuzdan Hastalık Bulaşır mı?

Düzenli olarak hijyen kontrolleri yapılan yüzme havuzlarının çoğu temizdir. Ancak havuz çok kalabalıksa, havuz hijyeni ve dezenfeksiyon için gerekli önlemler alınmıyorsa, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle havuz suyuna giren mikroplar çoğalabilir. Ayrıca, havuz suyundaki mikroplar kadar kullanılan kimyasallar da çeşitli hastalıklara neden olabilir.

Yanlışlıkla havuz suyu yutmak, enfekte olmuş havuz suyunun göze temas etmesi, hastalıklara sebep olabilir. Kontamine sudan çıkan hava partiküllerinin bulunduğu ortamda nefes alıp vermek de hastalığa sebep olabilir. Sudaki kimyasallar veya özellikle kapalı havuzlarda hava kalitesi sorunlarına neden olan kimyasallar da rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Havuzlardan Bulaşan Hastalıklar

Hijyenik olmayan yüzme havuzlarındaki mikroplar kulak, göz, cilt, göğüs ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca, havuz suyundaki güçlü kimyasallar göz ve cilt tahrişine yol açabilir.

Havuzdan Bulaşan Sindirim Sistemi Hastalıkları

 • İshal

İshal, havuz suyundan en sık bulaşan hastalıktır ve ishale neden olan bazı parazitler, bakımlı havuzlarda bile bir süre hayatta kalabilir. Bu parazitler vücuda girdiğinde, sindirim sistemi için rahatsız edici sonuçlar doğurabilir.

 • Bağırsak enfeksiyonu

Hijyeninden emin olamadığımız havuzlarda yer alan bazı bakteriler basilli dizanteri olarak bilinen bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonuna sebep olur. Yaz aylarında sıkça görülen hastalık, temas yoluyla, riskli gıda ve su tüketimiyle veya mikroplu sularda yüzmeyle bulaşır.

 • E. coli

Genellikle dışkı üzerinde bulunan E. coli bakterisi temiz olmayan suların tüketimi veya hijyenik olmayan havuzlardan bulaşabilir. Bu bakteri beş ila on gün boyunca şiddetli ishal ve karın ağrısına sebep olabilir.

Havuzdan Bulaşan Cilt Hastalıkları

 • Göz iltihabı

Gözün iltihaplanması olarak bilinen konjonktivit, havuzdan bulaşabilecek hastalıklardandır. Bakterilerin neden olduğu konjonktivit tedavi edilmezse gözde ciddi hasara neden olabilir.

 • Enfeksiyon

Çoğu kişi cildindeki bir yarayı dezenfekte etse de, açık cilt yaraları ile oluşabilecek enfeksiyon riski günler sonra bile devam eder. Havuzda gizlenen bakteri, parazit veya virüsler deriye yerleşebilir ve cilt enfeksiyonu riskini artırabilir. Yüzme havuzu granülomu ve yüzücü kaşıntısı olarak bilinen cilt enfeksiyonları bunlardan bazılarıdır.

 • Mantar

Mantar enfeksiyonu havuz ve havuz kenarında bulaşabilecek en yaygın rahatsızlıklardan biridir.

 • Siğil

HPV virüsünden kaynaklanan ve viral bir deri enfeksiyonu olarak bilinen siğiller de havuzdan bulaşabilen bir başka deri hastalığıdır. Virüs küçük deri sıyrıklarından vücuda girmektedir.

 • Diğer bulaşıcı hastalıklar

Hijyenik olmayan havuzların, zatürre ve yüzücü kulağı gibi başka hastalıklara da yol açabileceğini unutmamalısınız.

Havuzdaki Klorun Zararları

Klorlu havuz suyunun cilde zararları oldukça fazladır. Havuz suyunun hijyeninden emin olsanız dahi, bazı kişilerin cildi bu kimyasala daha duyarlı olabilir.

Kişi klor ile temas ettikten sonra cildinde döküntüler olursa, tahriş edici, kontakt dermatit adı verilen bir rahatsızlık yaşıyor olabilir. Ayrıca kapalı yüzme havuzlarında kullanılan kimyasalların buharlaşması ve havalandırmanın düzgün yapılmaması da çeşitli sorunlara yol açabilir. Ölçüsüz kullanılan klor gibi kimyasallar sık sık öksürme, hapşırma, göz veya solunum yollarının tahriş olması gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Havuzda Mikrop Kapmamak İçin Alınacak Önlemler

Çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf insanlar (örneğin, AIDS ile yaşayan insanlar, organ nakli yapılan veya kemoterapi gören kişiler) enfekte olursa daha ciddi hastalıklardan mustarip olabilirler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar, havuz suyunun mikroplara açık olduğunun ve temizliğinden yüzde yüz emin olamayacağımızın farkında olmalıdır. Yüzme havuzlarının herkes için eğlenceli ve güvenli kalmasına yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardır.

Açık yüzme havuzlarını temiz tutabilmenin en iyi yolu, her kullanım sonrası üzerini örtmektir. Yüzme havuzu örtüsü, havuzu temiz tutmakla kalmaz, aynı zamanda gün boyu havuza vuran güneş ışınlarını da hapsedip suyun ılık kalmasını sağlar.

Reklam

Havuza Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

 1. Duş alın

  Hem havuza girmeden önce hem de çıktıktan sonra mutlaka duş alın.

 2. Ellerinizi yıkayın

  Tuvaleti kullandıktan sonra veya çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayın.

 3. İshalseniz girmeyin

  İshalseniz veya yeni iyileştiyseniz havuza girmeyin.

 4. Çocuklara dikkat edin

  Çocuğunuz havuza girmeden önce, bezinin veya mayosunun temiz olduğundan emin olun. Çocuklarınız için kaliteli yüzme bezleri kullanın; ancak bu bezlerin tam koruma sağlamadığını unutmayın.

 5. Cilt hastalığı

  Bulaşıcı herhangi bir cilt hastalığı geçirdiyseniz, cildiniz tamamen iyileşene kadar yüzme havuzlarını kullanmaktan kaçının.

Havuzda Alınacak Genel Önlemler

 1. Havuz suyu

  Havuz suyunu yutmamaya dikkat edin.

 2. Terlik

  Ayağınızda mantar varsa havuz kenarında terlik giymeyi tercih edin. Nem, mantarın çoğalmasına neden olduğu için yüzdükten sonra ayaklarınızı kurutmaya özen gösterin.

 3. Bebek bezi

  Bebeklerin bezini havuz kenarından uzakta değiştirin. Su sıçramasıyla mikropların havuza girmesi kolaylaşır.

 4. Çocuklar

  Çocuğunuzu düzenli olarak tuvalete götürerek havuzdaki tuvalet kazalarını önlemeye çalışın.

Yüzme Havuzu Nasıl Temizlenir?

Eğer kendinize ait havuzunuzu kullanacaksanız bu önlemlerin yanı sıra havuz temizliği de önemlidir. Havuz hijyeni için havuzunuzu düzenli olarak temizlemeniz ve bakımını yapmanız gerekir:

 1. Günlük

  Yüzme havuzunun temizlik kepçesiyle havuzun içine düşen parçaları temizleyin. Skimmer sepetlerini boşaltın. Her kullanımdan önce ve sonra havuzun etrafını temizleyin.

 2. Haftada iki kere

  Havuzun duvarlarını ve dibini kirlerden arındırın. Pompa sepetlerini boşaltın.

 3. Haftalık

  El fırçası yardımıyla, fayansların su çizgisinde biriken kalsiyum kalıntılarını temizleyin. Havuzun kimyasal ve pH değerlerini kontrol edip ayarlayın.

 4. Aylık

  Havuz filtresini temizleyin.

Havuzun iç kısımlarını temizlemenin en kolay yolu, havuz temizlik robotu almaktır. Otomatik olarak da çalışabilen bu süpürgeleri, isterseniz kendiniz de kontrol ederek havuz dip temizliği işlemini yapabilirsiniz.

Havuzdaki kiri ve yosunu temizlemek için öncelikle havuz süpürgesiyle süpürün. Ardından, temizleme robotuyla kalan kirleri alın. Havuza ekleyeceğiniz kimyasal dezenfektenler, suyun içindeki bakterileri öldürecektir. Süs havuzu temizliği için de benzer kimyasallar kullanabilirsiniz.

Yosunlaşmış Havuz Nasıl Temizlenir?

Eğer havuzunuz uzun zamandır kullanılmamışsa içindeki su yosunlaşıp yeşile dönmüş olabilir. Havuz suyu nasıl temizlenir, havuz nasıl dezenfekte edilir diye merak ediyorsanız profesyonel bir dezenfeksiyon hizmeti alabilirsiniz. Ancak yosunlaşmış havuzunuzu kendiniz temizleyecekseniz, gerekli güvenlik önlemlerini alarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Yüzey kirleri

  Havuz kepçesiyle yüzeyde biriken kirleri temizleyin. Ardından, kalan kirlerin dibe çökmesi için bir süre bekleyin.

 2. pH değeri

  Suyun temizlenmesi için havuzun pH değerini kontrol edip ayarlayın.

 3. Şok klorlama

  Fazla miktarda klor ekleyerek havuza şok klorlama yapın. Klor, havuzdaki bütün bakterileri ve yosunu öldürecektir.

 4. Pompa

  Daha sonra, pompayı en az 24 saat boyunca çalıştırın ve tıkanmasını önlemek için birkaç kez temizleyin.

 5. Havuz dip temizliği

  Su temizlenmeye başladıktan sonra, havuzun dibine çöken kirleri temizleyebilirsiniz.

Havuz Filtresi Nasıl Temizlenir?

Havuz bakımı ve temizliği konusunda en önemli adımlardan biri filtre temizliğidir. Bu makalede, en yaygın kullanılan iki filtre türünün nasıl temizlendiğini öğrenebilirsiniz. Filtreyi kendiniz temizlerken mutlaka kullanım talimatlarına uyun ve gerekli güvenlik önlemlerini alın.

 • Kum Filtresi Temizliği

Hortumun bir ucunu kanalizasyon borusuna gidebilecek şekilde yerleştirin. Pompayı kapatın ve “backwash” konumuna getirip tekrar açın. Hortumdan akan suyun temiz aktığını gördüğünüzde pompayı kapatın ve filtreyi ayarlayın. 10-15 saniye daha pompayı çalıştırıp tekrar kapatın ve yukarıdaki adımları tekrar edin. Son olarak, pompayı orijinal ayarlarına geri getirin (kanalizasyon kapağını kapatın ve hortumu kaldırın). Havuz suyunun yüksekliğini kontrol edin. Gerekirse temiz su ekleyin.

 • Kartuş Filtresi Temizliği

Kullanım talimatlarına uyarak filtreyi yerinden çıkarın. Bahçe hortumuyla filtrenin üstündeki kirleri yıkayın. Filtreyi, kullanma talimatlarına uygun şekilde su ve filtre temizleyici solüsyonun içerisinde bekletin. Temiz suyla durulayın. Filtre kir nedeniyle tıkanmışsa, tuz ruhu içerisinde bekletin (ürünün kullanma mutlaka talimatlarına uyun). Kartuşu durulayıp yerine takın.

Filtrenizi kendiniz temizlemeyecekseniz profesyonel ozonla havuz temizleme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca filtrenizin bakımını düzenli olarak yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Bunları unutmayın

 1. Gerekli temizlik ve bakım malzemelerini aldığınızdan emin olun.

 2. Düzenli havuz temizliği rutinini uygulayın.

 3. Havuzun yan duvarlarını ve dibini düzenli olarak temizleyin.

 4. Suyun daima temiz kalabilmesi için Skimmer sepetlerini ve filtreleri düzenli olarak boşaltın.

 5. Havuzun bakımı için sudaki kimyasalların dengelenmiş olduğundan emin olun.

 6. Kendi havuzunuzu kullanmayacaksanız gerekli hijyen önlemlerini alın.

Aslen yayınlandı