Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çocuklara Temizlik ve Hijyen Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar, kişisel hijyenlerini nasıl korumaları gerektiğini küçük yaşta öğrenmelidir. Temizlik ve hijyen eğitimi vermenin yöntemlerini bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş

Reklam
musluk nasıl tamir edilir

Hijyen eğitimi nedir ve nasıl öğretilir?

Hijyen eğitimi konuları arasında el hijyeni, saç vücut hijyeni ve ağız hijyeni gibi kişisel hijyen eğitimlerinin yanı sıra doğru temizlik uygulamaları ve temiz beslenme de bulunmaktadır. Temizlik bilinci çocukken yerleştiği için çocuklara evde ve ilkokullarda hijyen eğitimi verilmelidir. Ancak çocuklarda hijyen zamanla oturan bir kavramdır.

Kişisel hijyen eğitimini çocuklarınız için eğlenceli bir aktivite haline getirin. Ayrıca, çocuklarınıza genel olarak temizliği sevdirmek için onları da evin temizlik rutinine bir oyunmuş gibi dahil edin. Mesela bir dahaki sefer alışverişe çıktığınızda el sabununu veya şampuanını seçmesine izin verebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Çocuklara temizlik ve hijyen eğitimi nasıl verilir?

 • Çocuklarınızın bir temizlik rutinine alışmasını sağlayın. Haftada 3-4 gün yıkanmayı, her yemekten önce ve sonra ellerini yıkamayı, yemeklerden sonra diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeyi öğretin.
 • Çocuklar sizinle vakit geçirmek ister ve sizi izlerken taklit ederek öğrenir. Çocuğunuzla aynı anda diş fırçalayabilir veya birlikte sokaktan eve geldiğinizde hemen ellerinizi yıkayabilirsiniz.
 • Her çocuk yıkanmaktan hoşlanmayabilir, ancak çocukların 3-4 günde bir yıkanmaları gerekir. Banyo vaktini eğlenceli hale getirmek oyuncaklarla oldukça kolaydır. Çocuğunuzla birlikte siz de yıkanırsanız, kendini daha rahat hissedebilir. Banyo yaparken oyun oynamak da banyo yapmayı sevmesini sağlayacaktır.
 • Hapşırırken veya öksürürken ağzını peçeteyle kapatmayı öğretin. Peçetesi olmadığı zamanlardaysa elini yıkaması gerektiğini hatırlatın. El hijyeni özellikle hastalıkları önlemek için çok önemlidir. Bunun için mikroplarla ilgili hikayeler anlatabilir, komik suratlar ve hapşırma taklidi yaparak dikkatini çekebilirsiniz.
 • Çocuklar belli bir yaşa gelip tek başlarına tuvalete gitmeye başladıklarında onlara mikroplardan ve hastalıklardan korkutmadan, hikayelerle bahsedin. Mesela her zaman ellerini temiz tutmanın hastalıklara karşı kalkan görevi gördüğünü söyleyebilirsiniz.

Unutmayın!

Önce güvenlik! Temizlik ürünlerini kullanırken her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Temizlik malzemelerini çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Çocukların temizlik ve hijyen eğitimine neler dahildir?

Çocuğunuz, kendine ait bir kişisel hijyen rutini olursa daha sağlıklı olacaktır ve temizlik konseptine alışacaktır. Kendi alanını da temiz tutmayı öğrenirse bu ona ilerde özgüven kazandıracaktır. Bu nedenle kişisel hijyen dışındaki temizlik konularında da çocuğunuzu eğitmeniz gerekir. Ayrıca ilkokullarda hijyen eğitimi ile ilgili çocuklarınızın öğretmenlerinden bilgi alabilirsiniz. Böylece aynı prensiplerin evde ve okulda uygulandığından emin olursunuz.

 • Yiyeceklerin temizliği hakkında bilgilenmeleri için yemek yapma sürecini anlamaları önemlidir. Bu yüzden onlara eğlenirken öğrenebilecekleri kolay bir görev verin. Mesela yemek yaparken salata kabına su doldurun, çilekleri yıkayıp plastik bir bıçakla kesmesini isteyin ve onu izlediğiniz sırada bozuk yiyecekleri nasıl anlayabileceğini ve neden yememesi gerektiğini de bir hikayeyle anlatın.
 • Çocukların sebze ve meyveleri yemeden önce yıkamayı öğrenmesi gerekir. Aksi takdirde bu ürünlerde kalan böcek ilacı gibi kimyasallar çocuklarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Meyveleri yıkamak çocuklara ilk başta zor gelebilir. Öğrenene kadar meyveleri çocuğunuzla birlikte yıkayabilirsiniz.
 • Çocukların temiz su hakkında bilinçlenmesi de önemlidir. Hangi suyu içip, hangi suyu içmemesi gerektiğini de yine örneklerle açıklamanız gerekir. Eğer evinizdeki musluk suyu içilmiyorsa, çocuklarınıza filtrelenmiş veya şişe su içmeyi öğretmelisiniz.
 • Çocuğunuz okula gidecek yaşa geldiğinde evde size ufak yardımlarda bulunması için onu ikna etmeniz gerekebilir. Bu yaşlarda toz alımını kolaylaştırmak için odasını toplu tutmak, böcek ve bakteri oluşumuna sebep olabilecek pis tabak veya bardakları odasında bırakmamak, yemeğini yedikten sonra bulaşıkları bulaşık makinesine kaldırmak gibi disiplin gerektiren kolay ev işlerine katkıda bulunabilir.

Çocuklarınızı temizlik gibi önemli bir konuda eğitmeniz uzun zaman alabilir. Ancak en önemlisi sizi, etrafınızı ve kendinizi temiz tutarken görmesidir. Bu nedenle birlikte vakit geçirirken özellikle kişisel hijyen konusunda hikayeler anlatmanız, ya da çocuğunuza bu konuda bilgilendirici masallar okumanız yardımcı olacaktır.

 • Çocuklar eğlenirken öğrenir! Temizliği eğlenceli hale getirmek için elinizden geleni yapın ve kişisel hijyeni çocuğunuzun rutini haline getirin.
 • Çocuğunuzun sizi taklit etmesi için bazı şeyleri aynı anda yapabilirsiniz. Mesela gece yatmadan önce birlikte dişinizi fırçalayın, yüzünüzü yıkamak veya saçınızı taramak gibi işlerinizi hallederken izlemesine izin verin.
 • Temizlik hakkında bilinçlenmesi için yaratıcı hikayeler bulun veya uydurun!
 • Yiyeceklerini yemeden önce mutlaka temizlemeyi ve her zaman temiz su içmeyi öğretin.
 • Aslen yayınlandı