Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Panduf ve Ev Terlikleri Nasıl Yıkanır?

Ev terlikleri nasıl yıkanır? Crocs terlik makinede yıkanır mı? Panduf yıkanır mı? Terlik yıkama ile ilgili merak ettiğiniz her soruyu yazımızda cevaplıyoruz. Okumadan geçmeyin.

Güncellenmiş Mergim Ozdamar tarafından yazıldı

Ev terlikleri
Reklam
Sign Up Banner

Evde havlu kumaştan terlikler, polar astarlı deri terlikler veya tüylü patikler giymeyi severiz. Ev terliklerinin yumuşak, rahat ve mümkün olduğunca uzun süre iyi görünmelerini ve hijyenik kalmalarını sağlamak içinse düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Peki ama ev terlikleri nasıl yıkanır hiç merak ettiniz mi? Aslında bu gerçekten çok kolaydır ve çok zamanınızı almaz. Bu yazımızda çamaşır makinesinde terlik yıkanır mı, ev terlikleri kaç derecede yıkanır, crocs terlik makinede yıkanır mı, panduf nasıl yıkanır ve kokan terlik nasıl temizlenir gibi sorularınızı cevaplıyoruz. Terliklerinizin ilk günkü gibi temiz görünmesini ve kötü kokmamasını nasıl sağlayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İhtiyacın olacak:

 • Fırça
 • Yıkama torbası
 • Çamaşır deterjanı
 • Çamaşır yumuşatıcısı
 • Sabun
 • Islak mendil

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ev Terlikleri Nasıl Yıkanır?

Ev terliği makinede yıkanır mı? Malzemesi ne olursa olsun terliklerinizi kolayca temizleyebilir ve ömrünü uzatabilirsiniz. Pamuklu ve polyester kumaşlardan yapılmış terlikler, hatta suni kürkle astarlanmış olanlar bile temizlemek ve kokularını gidermek için hem makinede hem de elde yıkanabilir.

 1. Tabanları silin.

  Terlikler dışarıda giyildiyse, çamur veya kiri çıkarmak için tabanlarını nemli bir bezle veya bebek mendiliyle silin.

 2. Belirgin lekeleri ön işlemden geçirin.

  Terliklerinize damlayan yemek lekeleri varsa veya iç tabanları çok kirliyse, lekeleri parçalamak için Omo Sıvı Deterjan gibi etkili bir deterjan kullanın. Deterjanı parmaklarınızla veya yumuşak kıllı bir fırça ile lekeli bölgeye uygulayın. Yıkamadan önce deterjanı en az 15 dakika bekletin.

 3. Çamaşır makinesinde terlik yıkanır mı?

  Terliklerinizi çamaşır makinesine koyun. Terlikleriniz kumaş ise, bunları benzer renk ve kumaşlarla yıkamanızda bir sakınca yoktur. Ancak hijyen açısından ayrıca yıkamanızı öneririz. Bunun için dilerseniz bir yıkama torbası kullanabilirsiniz. Ardından her zaman kullandığınız bir programda, normal deterjanınızla ve ılık suda yıkayın.

  Süet ve deri terlikler yalnızca elde yıkanmalı ve leke temizliği üretildiği malzemeye uygun şekilde yapılmalıdır.

 4. Ev terliği nasıl temizlenir: Elde yıkama.

  Ev terliklerinizi temizlemenin bir başka yolu da elbette elde yıkamaktır. Kumaş terlikler, bir kaşık deterjanla ılık suda bir lavaboda elde yıkanabilir. Terlikleri deterjanlı suya koyun ve kirin çıkması için en az 30 dakika bekletin. Ardından suyu terliklerden nazikçe sıkın, deterjanlı suyu boşaltın. Son olarak terliklerinizi durulayın ve kurumaya bırakın.

  Terliklerin özellikle iç kısmını iyice temizlemeye özen gösterin. Çünkü bakteriler ilk olarak burada üremeye başlar. Terliklerdeki kalıcı kötü kokunun sebebi de budur.

 5. Terlik yıkama sonrası kurutma adımı.

  İster makinede ister elde yıkanmış olsun, tüm terlikler kendiliğinden kurumaya bırakılmalıdır. Terlikleri normal şekillerine kavuşturun ve kurumaları için iyice hava alan bir yere yerleştirin. Şeklinin bozulmasından endişe ediyorsanız, terlikleri kağıt havlu veya beyaz kağıt mendil ile hafifçe doldurun. Terliklerinizde mürekkep lekesi bırakabileceği için gazete kağıdı kullanmayın. Terlikler kurudukça kağıdı sık sık değiştirin. Terliklerdeki fazla ıslaklığı da yine bir kağıt havlu veya normal havlu ile alabilirsiniz.

  Terlikleri asla kurutucuya koymayın. Yüksek ısı, tabanların bozulmasına ve yapıştırıcıların çözülmesine neden olabilir.

Çamaşır yıkarken her şeyi doğru yaptığınıza emin misiniz? Çamaşır yıkarken yapılan hatalar ve çözüm önerileri ile sürpriz lekelere ve beklenmedik kazalara son verin.

Makinede Panduf Nasıl Yıkanır?

Panduflar özellikle kış aylarında evde giyilecek ideal terliklerdir. Yerleri ve halılarınızı kir veya kalıntılardan uzak tutmanın yanı sıra, ayaklarınıza rahat bir destek sağlar, sıcacık ve konforlu tutar. Peki panduf yıkanır mı? Panduf yıkama ile ilgili aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Terlikleri koruyucu bir kılıfa koyun.

  Panduf terlikleri çamaşır makinesinde yıkamak istediğiniz zaman onları bir yıkama torbasına yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece zarar görmelerini ve şekillerinin bozulmasını önlemiş olursunuz.

 2. Kılıfla birlikte makineye koyun.

  Çamaşır makinesinin deterjan gözüne sıvı çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı gözüne yumuşatıcıyı koyun. Makineyi 30 dereceye ayarlayın, düşük devirli ve kısa programda çalıştırın.

 3. Kurumaya bırakın.

  Yıkama bittikten sonra terlikleri koruyucu kılıftan çıkarın ve kendiliğinden kurumaya bırakın. Terliklerin direk olarak güneş ışığı almadığından emin olun. Güneş ışığı, renklerin solmasına sebep olabilir. 

Artık panduf terlikleriniz hasarsız bir şekilde yıkanarak tertemiz oldu. Çamaşır makinesinde her gün birçok farklı eşyamızı yıkarız. Ancak çamaşır makinenizin sürekli deterjan ve suyla çalışmasına aldanmayın. Çamaşır makinesi de zamanla siz farkında olmadan birçok mikrop barındırmaya başlayabilir. Özellikle terlik ve ayakkabılarınızı da yıkıyorsanız, çamaşır makinenizi de dezenfekte etmeyi unutmamalısınız. Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? Çamaşır makinesi hijyeni hakkında ihtiyacınız olan her şeyi yazımızda keşfedin.

Ev Terliği ve Panduf Nasıl Temizlenir: Alternatif Yöntemler

Ev terliklerini çok sık aralıklarla makinede yıkamak elverişli olmayabilir. Ancak onları birtakım önlemlerle onları temiz tutabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları göz önünde bulundurun. 

 1. Terliklerinizi dışarıda giymeyin.

  Ev terliklerinizle kapı önüne veya sokağa çıkmayın. Böylece onların kirlenmesini en aza indirgemiş olursunuz.

 2. Terliklerinizle çorap giymeyi unutmayın.

  Çorap giyerek terliklerinizin iç kısımlarını ter ve diğer kirlerden koruyun. Bu, terlikte koku oluşumunu da önleyecektir. Aynı şekilde dışarıdan gelince terlik giymeden önce çoraplarınızı değiştirin.

 3. Birden fazla terlik kullanın.

  Sürekli olarak aynı ev terliğini giymeyin. Bir çiftin hava almasını sağlamak ve ömrünü uzatmak için ara sıra terliklerinizi değiştirin ve farklı bir çift ev terliği giyin.

 4. Düzenli olarak silin.

  Terlik üzerindeki bakım talimatlarına uygun olarak biraz ılık su ve sabun ile terliklerinizi silin. Yumuşak bir bezi sabunlu karışıma batırın ve yalnızca hafif nemli olana kadar sıkın. Terliklerin tabanını, iç ve dış kısımlarını nazikçe silin. Terliğinizin iç kısımlarını, tabanı ve dışını sildikten sonra silmelisiniz. 

 5. Süet ve deri terlikler için farklı temizlik kiti kullanın.

  Süet ve deri terlikler elbette çamaşır makinesinde yıkanamaz. Aynı şekilde her temizlik ürünüyle de silinemez. Bunun için özel bir temizlik kiti almayı düşünebilirsiniz. Bir süet temizleme seti, leke silici ve küçük, sert bir süet fırçası ile birlikte gelir.

  Süet ayakkabı fırçası, tırnak törpüsü veya yumuşak dokulu zımpara kağıdı da süet terliğiniz üzerindeki kir veya çizikleri giderebilir. Terliklerin dışı temizlendikten sonra, ileride daha kolay temizlenmesini sağlamak için süette kullanıma karşı güvenli bir su yalıtım spreyi kullanmayı düşünün.

  Kullanım açısından hassas olan süet ayakkabıların temizliği aslında o kadar da zor değildir. Bu konuda evde süet ayakkabı nasıl temizlenir yazımız size yol gösterecek.

 6. Evde temizlik yaparken aynı terlikleri kullanmayın.

  Temizlik yaparken terlikleriniz kirlenebilir ve farklı lekelenmeler meydana gelebilir. Ayrıca temizlik sırasında kullandığınız ürünlerin içeriğindeki güçlü kimyasallar terliğin kumaşına zarar verir. Bu yüzden temizlik yaparken mümkünse plaj terliği gibi terlikler giymeyi tercih edin.

  Kullanırken ne kadar dikkat de etsek de bazen çamaşır suyu lekelerinden kaçamayız. Peki çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Ev Terlikleri Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Ev Terlikleri Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Ev terlikleri makinede yıkanabilir. Öncelikle terliğin kumaş olup olmadığını netleştirin. Ardından üzerindeki bakım etiketini kontrol edin. Terlikleri küçültmemek için sıcak değil ılık su kullanın. Aynı şekilde şekillerini bozmayacak az devirli bir program seçin. Onları yıkama torbasına yerleştirmek de hasar görmelerini önleyecektir. Ardından kendiliğinden kurumaya bırakın. Kurutucuya koymayın.

Ev Terlikleri Makinede Kaç Derecede Yıkanır?

Ev terliklerinizi hasar görmemeleri için en düşük sıcaklıkta, yani 30 derecede ve hassas programda yıkamanızı öneririz.

Terlik Yıkama İçin Hangi Deterjan Kullanılır?

Ev terliklerinizi yıkarken hassas bir deterjan seçmenizi ve ılık su kullanmanızı öneririz. Böylelikle terliklerinizin hasar görmesini önlersiniz. Ağır kimyasallar içeren deterjanlar terliklerinizin rengine ve dokusuna zarar verebilir.

Kokan Terlik Nasıl Temizlenir?

Kokan terlikleri çamaşır makinesinde ılık su kullanarak hassas döngüde yıkayın. Çamaşır suyu içermediği sürece kullandığınız çamaşır deterjanından bir kap dolusu ekleyin. Yeni yıkanmış terlikleri kendiliğinden kurumaya bırakın. Giymeden önce iyice kuruduğundan emin olun. Elde yıkama, bu terliklerin kokusunu gidermenin başka bir yoludur.

Panduf Makinede Yıkanır mı?

Panduf terlikler genellikle tamamen kumaştan yapılır, bu nedenle makinede yıkanmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, ılık su ve düşük devirli bir program seçmeyi unutmayın. Süet ve deri terlikler kesinlikle makinede yıkanamazlar.

Crocs Terlik Makinede Yıkanır mı?

Crocs gibi terlikleri yalnızca hassas bir deterjan veya sabunla ve bir bezle temizlemenizi, ardından açık havada kurutmanızı öneririz. Crocs terliklerinizi çamaşır makinesinde yıkamayın, çünkü ısıya maruz kalması Croslite malzemesinin büzülmesine neden olabilir.

Aslen yayınlandı