Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Hangi Kumaşlarda Yumuşatıcı Kullanılmaz?

Yumuşatıcı kullanımı ile ilgili püf noktalarını bilerek çamaşır bakımını mükemmel hale getirebilirsiniz. İşte yumuşatıcı kullanımına uygun olan ve olmayan kumaşlar.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Hangi Kumaşlarda Yumuşatıcı Kullanılmaz?

Yumuşatıcılar güzel kokuları, çamaşırların dokularını yumuşacık yapan özellikleri, kurumayı ve ütülemeyi kolaylaştıran artıları ile çamaşır bakımının vazgeçilmezleri olsa da her kumaş yumuşatıcı kullanımına uygun değildir. Daha verimli bir çamaşır yıkama süreci için bu ayrımı iyi yapmak ve hangi tür kumaşın yumuşatıcılara nasıl tepki vereceğini bilmek gerekir. Yazımızın devamında konu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulacaksınız.

Yumuşatıcı seçerken kokusunun yanı sıra özelliklerine de dikkat etmeniz önem taşır. Kumaş ve renk uzmanları tarafından geliştirilen özel formüllü Yumoş gibi bir ürün, sıradan yumuşatıcılardan çok daha iyi sonuç verecektir. Ayrıca ekonomik konsantre ürünler seçerek daha az sıvı ile daha çok çamaşır yıkayabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Yumuşatıcıya Uygun Olmayan Kumaşlar

  • Mikrofiber bezler kiri mıknatıs gibi çeken özellikleri ile temizlikte harikalar yaratır. Özel dokumaları ile toz alan ve tozu emen kumaşların yumuşatıcı ile yıkanması özelliğini kaybetmesine neden olur. Mikrofiber bezleri yumuşatıcı olmadan temizlemeniz çok önemlidir.
  • Spor giyim ürünlerinde ter çeken ve hava geçirgenliği yüksek, özel kumaşlar kullanılır. Bu sayede spor esnasında kullanıcıların rahat etmesi amaçlanır. Spor giysilerinin bakımında yumuşatıcı kullanırsanız, yumuşatıcı da dokuya hapsolacak ve çamaşırlarda kurumayı zorlaştıracak bir katman bırakacaktır. Spor kıyafetlerini temizlerken yumuşatıcıdan uzak durmanız önerilir.
  • Yumuşatıcı reklamlarında sıklıkla havluları görebilirsiniz ancak her yıkamada yumuşatıcı ile yıkanan havluların kuruması zorlaşabilir, emiciliği azalabilir. Havlularınızın hem yumuşacık olmasını hem de emiciliğinin ilk günkü gibi korunmasını istiyorsanız arada bir yumuşatıcı olmadan temizlemeyi denemenizi öneririz.
  • Yanmayan kumaşlar, ateşe dayanıklı kıyafetler yumuşatıcı ile yıkandıklarında aleve dayanma özelliklerini yitirirler. Bu nedenle kimi pijama ve geceliklerde kullanılan yanmayan kumaşları yumuşatıcı olmadan temizleyebilir, sadece deterjan veya beyaz sirke gibi doğal yumuşatıcı etkisi veren ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Su geçirmez kumaşların da yanmayan kıyafetler gibi yumuşatıcı olmadan yıkanması önerilir. Suyu itme özelliği olan bu kumaşları yumuşatıcıdan uzak tutmanız gerekir.
  • "Hangi kumaşta yumuşatıcı kullanılmaması gerektiği nasıl anlaşılır?" diye düşünüyorsanız kumaşın yıkama talimatlarına, özelliklerine bakarak karar verebilirsiniz. Yumuşatıcı kullanmadan önce yıkayacağınız çamaşırların bakım etiketlerini incelemeniz önemlidir. Eğer özel bir not yoksa polar, kot ve pamuklu kumaşlarınızı da güvenle yumuşatıcı ile yıkayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Yumuşatıcı kullanırken, şişenin üstünde belirtilen miktarda ürün almanız tavsiye edilir. Yumuşatıcıyı çamaşır makinesinin deterjan çekmecesindeki yumuşatıcı gözüne koymanız yeterlidir. Tamburdaki çamaşırların üzerine yumuşatıcı dökmek, kumaş uygun olsa dahi renklerde deformasyona neden olabilir.

  • Eğer giysileriniz için yumuşatıcı kullanımına veya yıkamaya dair bir not varsa dikkate almanız gerekir ve etikete uygun bakım yapmanız önerilir.
  • Parfümlere ve diğer yumuşatıcılara karşı alerjiniz varsa, hassas bünyeler için boya ve sentetik kokular içermeyen bitkisel formülle üretilen Seventh Generation parfümsüz konsantre yumuşatıcıyı tercih edebilirsiniz.
  • Bebek ve çocuk çamaşırları için, onlara özel üretilen kimyasal katkısız yumuşatıcıları kullanabilirsiniz.
  • Aslen yayınlandı