Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Okul Çantası ve Beslenme Çantasında Bulunması Gerekenler

Çocuğunuz okulda temizliğine özen gösteriyor mu? Sağlığını koruması için okulda kullanması gereken hijyen ürünleri neler? Çantasını ne kadar sıklıkla yıkamalı ve beslenme çantasını nasıl temizlemeliyiz? Tüm merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Okul Çantası ve Beslenme Çantasında Bulunması Gerekenler

Okul başlamadan önce velileri, okuldaki hijyen koşulları ve çocuklarının okuldaki beslenme şekilleri ile ilgili bir telaş alır. Hele okulda ilk senesi olan çocuklar için kimi zaman hijyen konusu büyük bir sıkıntıya dönüşebilir. Çocuklarınızı hijyen kurallarına karşı erken yaştan itibaren bilgilendirmelisiniz. Böylelikle okula başladığında temizliğini nasıl yapacağı konusunda yeterli bilgisi olacaktır. Çocuğunuz, sadece hijyen bilgisi ile bile gününü keyifle geçirebilecek ve kendisine sağlıklı bir ortam yaratacaktır.

Okul çantası ve beslenme çantasının yıkanmasından önce, doğru deterjanı kullandığınızdan emin olmalısınız. İçinde ağartıcı olan deterjanlar çantanın rengine zarar verebilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Okul Çantasında Neler Olmalı?

Okulun ilk gününden itibaren hijyen ile ilgili bazı malzemeleri çocuğunuzun çantasına koymak ve bu malzemeleri kullanmasını sağlamak önemlidir. Peki, çocukların okul çantasında neler olmalı?

  • Islak mendil ya da ıslak temizlik havlusu: Çok büyük olmamasına dikkat etmek gerekir. Çocuklar büyük paketleri taşımaktan hoşlanmazlar. Ayrıca büyük paket de zaman içinde bakteri birikimine neden olduğu için sağlıksızdır.
  • Hijyenik jel: Çocuğunuz kimi zaman ellerini yıkamaya fırsat bulamayabilir. Bu nedenle küçük bir el yıkama jelinin çantasında bulunması pratik ve kolay hijyen için gereklidir.
  • Kuru mendil: İhtiyaç halinde kullanabileceği kuru mendil, tuvalet kağıdı veya kurulama havlusu yerine geçebilir.
Çanta, makinede yıkanırken fermuarının deforme olmasını ve diğer kıyafetlere takılarak kıyafetleri aşındırmasını engellemek için fermuarı kapatın. Eğer çanta su geçirmez ise çantayı tam kapatmadan içeri su girmesini sağlayın ve makineden çıkarttıktan sonra içinin yıkanıp yıkanmadığını kontrol edin.

Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Beslenme çantasını organize etmek için öncelikli sorulması gereken soru şu olacaktır. Çocuğunuz beslenme çantasını kaç öğün kullanıyor? Genellikle sabah kahvaltısı evde yapılırken öğle yemeği ve öğleden sonra ikindi kahvaltısı okulda yapılır. Eğer sizin çocuğunuz da bu tarz beslenme planına sahip olan bir okuldaysa çantasına hem öğle yemeği hem de ikindi kahvaltısı için bir şeyler koymanız gerekebilir. Bu da çantanın temizliğinin gün içinde aynı şekilde kalması zorunluluğunu doğurur. Gün içinde çocuğunuzun çantasına müdahale edemeyeceğiniz için, yiyecekleri çok iyi saklamak daha da önemli hale gelir.

  • Beslenme çantasına koyduğunuz yiyecekleri alüminyum folyo ya da streç filme sararak korumak yerine, kapaklı küçük saklama kaplarına koymanız sağlık ve temizlik açısından daha avantajlı olacaktır.
  • Beslenme çantası içinde, yiyeceklerini üzerine koyabileceği ufak bir örtü, temizleme mendilleri ve suluk olması yeterlidir.
  • Beslenme kutusu çeşitleri fazla hijyen ürünü alacak kadar büyük olmadığı için, çocuklar okul çantası içindeki ıslak mendilleri de beslenmeden sonra temizlik için kullanabilir.

Bunlara Dikkat

Çocuğunuzun kullanacağı ıslak mendil ve el yıkama jelinin alerjik reaksiyona sebep olup olmayacağını öğrenmek için önceden test etmeniz gerekir.

Çantaların Temizliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Neşeli okul ve beslenme çantaları satın alarak okula keyifle gitmesini sağladığınız çocuklarınız için, o malzemeleri temiz tutabilmek de çok önemlidir. Çünkü zamanla her iki çanta da yiyecek artıkları yüzünden bakteri yuvası haline gelebilir. Çanta temizliği genel hijyenin korunması açısından büyük önem taşır.

  • Okul çantası her gün sürekli olarak boşaltılmalı, silkelenmeli ve gerekiyorsa iç tarafı silinmelidir. Her gün silinse bile, haftada bir kez rutin olarak bütünsel temizliğinin yapılması önemlidir. Çanta yıkama işleminin talimatlara göre yapılması, çocuğunuzun haftaya tertemiz bir hisle başlamasını da sağlayacaktır.
  • Beslenme çantasında ise temizlik her gün tekrarlanması gereken bir rutini kapsar. Beslenme çantası, içine dökülen çeşitli besin artıkları dolayısı ile bakterinin daha çabuk üremesi için ideal ortamdır. Bu nedenle beslenme çantasının içindeki artan yiyecekleri ve boş kapları aldıktan sonra, çantanın içinin ve dışının sabunlu bir bez ile silinip nemli bez ile kurulanması gerekir.
  • Suluğun her gün yıkanması, içindeki suyun boşaltılması ve ertesi sabah taze su doldurulması hijyenin devamlılığını sağlar. Suluğun ağız kısmının her gün deterjanlı su ile temizlenmesi de önem taşır.

Aslen yayınlandı