Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çalışma Odası Dekorasyonu: Motivasyonunuzu Artıracak 9 Fikir

Çalışma odası dekorasyonu hem motivasyonunuzu artırabileceği hem de rahat çalışmanızı sağlayacağı için oldukça önemlidir. Bazı basit ipuçları ve uygulayacağınız yöntemler ile çalışma odanızı yeni baştan kurun.

Güncellenmiş Fatoş Usta tarafından yazıldı

Çalışma masası düzeni
Reklam
Sign Up Banner

İster öğrenci olun ister çalışan bir kişi, verimli bir gün geçirmek için tüm yönleriyle düşünülmüş bir çalışma odası dekorasyonu herkesin ihtiyacıdır. Etkili çalışmanın ve rahat bir çalışma günü geçirmenin en önemli koşullarından biri fiziksel şartların size uygun hale getirilmesidir. Çalışma masanızın bulunduğu yerden odanızın aldığı gün ışığına ve kullandığınız mobilyalara kadar veriminizi etkileyen birçok faktör söz konusu olabilir. Bunun bilincinde olan herkes bir noktada çalışma odası nasıl olmalı diye araştırma yapmıştır. Ferah ve motive edici öğelere sahip bir çalışma odası için üzerine düşünülmesi gereken birkaç basit detay var. Sizleri hem fiziksel hem de maddi olarak çok fazla yormayacak bazı önerilerimizi bir araya getirdik. Bu önerilerimizi öğrenmek istiyorsanız ve çalışma odanızı baştan yaratmaya hazırsanız başlayabiliriz.

İhtiyacın olacak:

 • Raf
 • Saklama kutuları
 • Çekmece düzenleyiciler
 • Metal aksesuarlar
 • Yüzey temizleyici

Reklam

MPU Sign Up Banner

Çalışma Odası Düzenleme Fikirleri

 1. Beyaz duvarlar ve dikkat dağıtmayacak renklerde mobilyalar kullanın.

  Kendinize çalışma odası düzeni nasıl olmalı diye sorduğunuzda, aklınıza ilk önce sade renkler ile boyanmış duvarlar ve sade renkli mobilyalar gelmeli. Örneğin, siyah, kırmızı gibi koyu ve dikkat dağıtıcı renkler yerine beyaz, krem gibi açık tonlardaki renkler ile odanızın duvarlarını boyayabilirsiniz. Gözünüzü yormayacak, motivasyonunuzu yükseltecek beyaz gibi renklerle enerjiniz düşmeden günlük çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz. Koyu renk seviyorsanız da duvarlar ve mobilyalardan birini koyu renkte diğerini açık renkte seçmeyi tercih edebilirsiniz. Açık renkte boyanmış duvarlar, özellikle de küçük bir çalışma odasına sahip olanlar için daha ferah bir çözüm olacaktır. Duvarlar nasıl boyanır öğrenmek isterseniz, yazımıza göre atabilirsiniz.

 2. Çalışma masasına uygun yeri seçin ve masanın üzerini organize edin.

  Ferah bir çalışma odasına sahip olmak için odanızın eşsiz bir manzaraya bakmasına gerek yok. Evinizin manzarası olmasa dahi çalışma odası dekorasyonu yapılırken, çalışma masasının pencere önüne yerleştirilmesi büyük önem taşır. Pencere önündeki çalışma masası, gün ışığından daha uzun süre faydalanılmasını sağlar. Bu da çalışırken enerji seviyesinin yüksek olmasına katkı sağlayacaktır.

  Çalışma masanızın yerini seçmek dışında ders çalışma masası nasıl düzenlenir diye de düşündünüz mü? Öncelikle, masanın üstündeki o an kullanmadığınız ve hareket alanınızı kısıtlayacak eşyalardan kurtulmalısınız. Bu eşyalarınızın belirli bir yeri yoksa veya yerleştirebileceğiniz yeni alanlara ihtiyacınız varsa, masa üstü için üretilmiş mini raf veya çok bölmeli bir düzenleyici yardımıyla masanızı düzenleyebilirsiniz. Eğer sizin ihtiyacınızı karşılayacak bir ürün bulamadıysanız, bir marangozdan destek alarak ihtiyacınıza yönelik ve size özel ofis aksesuarları yaptırabilirsiniz. Çalışma masası düzenleme ile ilgili bütün detayları yazımızdan edinebilirsiniz.

 3. İlham veren tasarımlardan yararlanın.

  Çalışma odanıza girdiğinizde sizleri motive edecek veya kendinizi iyi hissettirecek tasarımlara mı ihtiyacınız var? İlk adım olarak evde çalışma odası tasarımları üzerine biraz kafa yormanız gerekebilir. Örneğin, kişisel olarak odanızda ne görürseniz motive olacağınızı düşünün. Kendinize göre yeni tasarımlar çıkarıp odanızın duvarlarına veya masanızın üstüne yerleştirebilirsiniz. Fikir edinmek adına farklı oda tasarımlarına, alternatif renklere ve kullanışlı mobilyalara göz atabilirsiniz. Az eşya seviyorsanız minimalist tasarımları inceleyebilirsiniz. Kitaplık tasarımlarından aydınlatmaya, çalışma masası tasarımından odada yer alacak diğer mobilyalara kadar her unsuru gözünüzde canlandırmayı deneyip bütçenize uygun dekora karar verebilirsiniz.

 4. Metal detayların ferahlatıcı etkisini kullanın.

  Çalışma odası dekorasyonu yapılırken ferah ve motive edici aksesuarlar büyük önem taşır. Son dönemlerde, birçok tasarımcının ve kullanıcının tercih ettiği aksesuarlar metal detaylar taşıyor. Metal mobilya ve aksesuarlar, uygun renk ve tamamlayıcı ürünler ile odanıza ferah bir hava katar. Örneğin, gri tondaki bir metal aksesuarınız ile açık kahve tonlarında mobilyalarınız birbirine uyum sağlayacaktır. Metal aksesuarların çalışma odası düzenleme konusunda kullanılmalarının bir diğer sebebi ise ışığı yansıtıcı özellikleridir. Metal aksesuarlar bu özellikleri dolayısıyla odanızın daha aydınlık olmasına katkıda bulunacaktır.

 5. Konforlu çalışma sandalyesi tercih edin.

  Konforlu çalışma sandalyesi deyince aklınıza ne geliyor? Öncelikle, uzun saatler üzerinde oturacağınız için sandalyenin rahatlığı ve size uygun olup olmaması çalışma kalitenizi belirleyecektir. Bel ve sırt ağrılarına yol açabilen, vücudunuza uygun olmayan ve yüksekliği masa ile uyumsuz bir sandalyede odaklanmanız mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda, bu tip bir sandalye tercih ederseniz omurga sağlığınıza da zarar verebilirsiniz. Konforlu çalışma sandalyesi, sırt, boyun, kol desteği bulundurmalı, bu destekler de ayarlanabilir olmalıdır. Çok önemli bir detay gibi görünmese de hareket alanınızı genişletmek adına, sandalye ayaklarının tekerlekli olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda, masanızın genişliği, yüksekliği ile sandalyenizin genişliği ve yüksekliğinin orantılı olması gerekir. Kendi vücudunuza ve yaratmak istediğiniz hareket alanına göre sandalye seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

 6. Duvarlardaki boş alanlardan daha çok yararlanın.

  Bazen, çalışırken saatlerin nasıl geçtiğini anlamayız. Ancak, sürekli aynı ortamda bulunmak bizleri bunaltabilir. Çalışma odası dekorasyonu söz konusu olduğunda, size kendinizi iyi hissettirecek ve aynı zamanda kullanışlı aksesuarlar seçmelisiniz. Örneğin, odanın ferah görünmesi için beyaz renk gayet güzel bir seçimken boş beyaz duvarlar bunaltıcı olabilir. Bu yüzden, odanızın tasarımını bozmayacak ve görüntü olarak karışıklığa sebep olmayacak çerçeve veya panolardan yararlanmak isteyebilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınız olduğunda notlarınızı göz önüne asabileceğiniz bir alan yaratmış olacaksınız. Aynı zamanda kullanışlı raflara da duvarlarda yer açabilirsiniz.

 7. Kitap raflarını etkili kullanın ve sizi yormayacak şekilde düzenleyin.

  Çalışma odası düzeni için sizi odanızdaki eşya kalabalığından kurtaracak depolama alanlarına ihtiyacınız olacak. Kitapları, defterleri, dosya ve notları yerleştirmek için kutulardan yararlanabilirsiniz. Bu kutuları yere ve odanın köşesine bile yerleştirseniz dekoratif duracaktır. Çalışma odanızda kitaplığınız varsa bütün kitaplarınız büyük ihtimalle burada duracaktır. Kitapları alanlarına göre sınıflandırabilir, raflardaki kalabalığı ihtiyacınız ölçüsünde azaltabilirsiniz. Kullanmadığınız kitapları bağışlayarak yeni gelenlere yer açabilirsiniz. Modunuzu yükseltmek için sevdiğiniz aksesuarlar ya da minik lamba ve ışıklandırma sistemleri ile kitaplığınızı eğlenceli bir alana çevirebilirsiniz.

 8. Doğal malzemelere yer verin.

  Son dönemlerde doğal görünümlü ürünler oldukça yaygın biçimde kullanılıyor. Firmalar, ahşap malzemelerden veya ahşap renklerden yararlanarak doğal görünümlü, nostaljik esintiler barındıran ürünleri piyasaya sürüyor. Peki, doğal malzemelerin çalışma odası dekorasyonu üzerindeki etkisi ne olabilir? Doğal malzemeler ortama sıcak ve ferah bir hava katarken bireylerin üzerinde aidiyet duygusu da yaratıyor. Sizler de yeniden düzenlediğiniz odanıza ait hissetmek ve ferah bir ortamda çalışmak için mobilyalarınızı doğal malzemeler ile düzenleyebilir, mevcut mobilyalarınızı düşük maliyetler ile dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, doğadan topladığınız malzemelerden evde kendiğiniz yaptığınız aksesuarlarla çalışma odanızı dekore edebilirsiniz. Kumaş ve yastıklarda doğaya uygun renkler de size kendinizi iyi hissettirecektir.

 9. Çalışma odası düzeni için sık sık temizlik yapın.

  Çalışma odası düzeni için odanızdaki tüm eşyaların temizliği çok önemli. Tozlu veya kirli bir alanda çalışmak hem motivasyonunuzu düşürebilir hem de daha çabuk hastalanmanıza sebep olabilir. Odanızdaki, masanın, sandalyenin ve raflarının üstündeki gereksiz eşyalarınızı toplayarak temizliğe başlayabilirsiniz. Fazlalık eşyaları kaldırdıktan sonra yerleri elektrikli süpürge ile düzenli olarak süpürmelisiniz. Yerlerin pırıl pırıl olması için Domestos Okyanus Yüzey Temizleyici kullanmayı tercih edebilirsiniz. Her durumda elinizin altında olması için Cif Hijyenik Mendilleri çekmecenizden eksik etmemenizi tavsiye deriz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Çalışma Odası Dekorasyonu: Sıkça Sorulan Sorular

Konforlu Çalışma Sandalyesi Seçmek Neden Önemli?

İsterseniz uzun saatler boyunca isterseniz kısa süreliğine kullanın, çalışma sandalyesi bel, sırt ve genel olarak omurga sağlığınızı etkiler. Gün içerisinde çalışırken, yatarken, otururken alt bel bölgesinde oluşan sürekli ağrı bel fıtığı habercisi olabilir. Konforlu çalışma sandalyesi ise bu ağrıların tetiklenmesini önleyecek, bel fıtığı riskini düşürecektir. Bu yüzden, çalışma sandalyesinin vücudunuzun ihtiyacına göre üretildiğinden emin olmalı ve vücut tipinize ve kullandığınız masanın yüksekliğine uygun bir sandalye seçmelisiniz.

Çalışma Odası Düzenleme ve Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Çalışma odası düzenleme ve temizleme sıklığı kişiden kişiye değişir. Çalışma odanız size mi ait yoksa ortak kullanıma açık mı? Eğer sadece size aitse, günlük olarak fazlalık eşyaları yerlerine kaldırıp, sonrasında haftada 2 kez kısa bir temizlik ritüeli ile odanızı temiz ve düzenli tutabilirsiniz. Eğer çalışma odanızı paylaşıyorsanız daha sık temizlik yapmak gerekebilir. İhtiyaca göre, haftada birkaç kez toz almayı ve odayı düzenli havalandırmayı unutmamalısınız.

Çalışma Odası Dekorasyonu için Bitki Kullanılır mı?

Çalışma odası dekorasyonu için bitkiler tamamlayıcı aksesuarlardandır. Yeşil bize hem huzur hem de ilham verir. Odanızda sorumlu olduğunuz bir bitkinin olması ve o bitkinin büyüyüp çiçek vermesi sizlere motivasyon kaynağı olabilir. Ayrıca, bir yandan da bazı çiçekler odadaki negatif enerjiyi ve radyasyonu çekmesi ile bilinir. Sukulent ve kaktüs çeşitleri, kılıç çiçeği, dua çiçeği, kurdele çiçeği gibi bitkiler çalışma odası dekorasyonu için kolaylıkla kullanılabilir.

Aslen yayınlandı