Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Motivasyonunuzu Artıracak Çalışma Odası Önerileri

Çalışırken motivasyonu en üst seviyede tutma konusunda, çalışma odası dekorasyonu önemli bir etkendir. Odaklanmanıza katkı sağlayacak dekorasyon önerilerini bu yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Motivasyonunuzu Artıracak Çalışma Odası Önerileri

Günümüzde pek çok insan, ev ortamında çalışma yöntemini tercih etmeye başladı. Bu noktada çalışma odası dekorasyonu da eskisinden çok daha önemli bir hal aldı. Kendinizi iyi hissedeceğiniz, kullanışlı detaylarla dolu ve odaklanmanıza katkı sağlayacak bir çalışma odası sizi çok daha verimli kılabilir. Çalışma odanızı dekore ederken bazı önemli detaylara ve bilgilere önem vererek kusursuz bir düzen kurmanız mümkün. 

Çalışma odanız için yeni bir dekorasyon düşünürken bol bol örnek incelemeyi ihmal etmeyin!

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Doğru Dekorasyonla Daha Verimli Çalışın

Çalışma masasından sandalyeye, duvarın renginden çevrede kullanılan aksesuarlara kadar her şey, çalışma motivasyonunuza etki eder. Bu nedenle çalışma odanızı dekore ederken görmekten hoşlanacağınız, sizi mutsuz etmeyen ve pratik bir kullanıma sahip olan parçalara yer vermelisiniz. Farklı dekorasyon önerileri arasından beklentilerinize ve tarzınıza en uygun olanlarını seçerek sizi yansıtan bir çalışma odası dekorasyon fikri ortaya çıkarabilirsiniz. “Çalışma odası nasıl olmalı?” diye merak edenler için motivasyonu arttıracak birbirinden işlevsel ve şık çalışma odası önerilerini yazımızda bir araya getirdik.

Bunlara Dikkat

Çalışma odasını dekore etmeye başlamadan önce, konfor beklentinize ve size kendinizi iyi hissettirecek tarzlara karar verin. Yalnızca şık olduğu için tercih ettiğiniz bir dekorasyonla motivasyonunuzu arttıramayabilirsiniz.

Organize Edici Ofis Aksesuarları Edinin

Masanızın üzerine, her an elinizin altında bulunmasını isteyeceğiniz eşyaları depolayabileceğiniz bir organizer parça yerleştirebilirsiniz. Birkaç katlı ve bölmeli olması farklı boyutlardaki ve türlerdeki eşyaları kolayca sığdırmanıza yardımcı olacaktır. Organizer parçayı satın alabileceğiniz gibi, odanızın genel dekorasyonuyla uygun özgün bir tasarımı marangozunuza da kolayca yaptırabilirsiniz. Masa üstünde çok fazla yer kaplamasını istemiyorsanız, ayaklı ve birkaç katlı modeller tercih ederek masanızın hemen yanına yerleştirmeniz de mümkün.

İlham Veren Tasarımlardan Yararlanın

Çalışma masasına oturduğunuzda baktığınız yöne, ilham verici tasarımlardan ya da sizi motive eden cümlelerden oluşan çerçeveler asabilirsiniz. Böylece kendiniz bitkin ya da isteksiz hissettiğiniz anlarda dahi bir anda keyiflenerek çok daha motive şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bazen bu çerçevelerde, sevdiğiniz kişilerle birlikteyken çekilmiş olan fotoğrafları ya da hayatınıza dair önemli anların karelerini de kullanabilirsiniz. Ancak çok fazla farklı tasarım ve çerçeve kullanmanız dikkatinizi dağıtabilir; bunu da unutmamalısınız. 

Metal Detayların Ferahlatıcı Etkisini Kullanın

Metal, altın ya da pirinç malzemelerin ortama giren doğal ışığı yansıtıcı bir etkisi olduğu için, mekanın çok daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlar. Bu yüzden mekanınızın daha canlı ve keyifli görünmesini istiyorsanız, detaylarda bu malzemelere yer verebilirsiniz. Özellikle çok fazla ışık almayan odalarda ya da genel dekorasyonun koyu renk yoğunluklu olduğu durumlarda bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Beyaz Duvarlar Kullanın

“Çalışma odası ne renk olmalı?” sorusu bazıları için “Kesinlikle beyaz” şeklinde cevaplanır. Bazı insanlar, tamamen beyaz ve sade bir ortam olmadan yeterince odaklı şekilde çalışamaz. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterse de beyazın gerçekten de motivasyona olumlu bir etkisi bulunur. Eğer siz de böyle bir yapıya sahipseniz, odanızın duvarlarını beyaza boyayıp mobilyaları da açık renklerde ya da beyaz renkte tercih edebilirsiniz. Ancak sadeliği ve ferahlığı yansıtan beyaz rengi kullanırken soğuk bir ortam yaratmamak için dekoratif objelerde, yastıklarda ya da sandalyede canlı renkler kullanabilirsiniz.

Konforlu Bir Sandalye Tercih Edin

Rahatsız bir sandalyede yeterince motive şekilde çalışmak genellikle mümkün olmaz. Bu nedenle bütçenizin büyük bir kısmını konforlu ve rahat bir sandalye seçimine ayırabilirsiniz. Üstelik rahat bir sandalye illa dekorasyonunuzla tezat oluşturacak anlamına gelmez. Çalışma odası dekorasyon örnekleri arasında genel tarzla uyumlu, çok şık ve çok konforlu sandalyeler de bulunduğunu görebilirsiniz.

Sıkıcı Olmayan Kitap Rafları Kullanın

Sürekli aynı kitaplara ve aynı sıkıcı kütüphaneye bakmak da motivasyonunuzu olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu yüzden çalışma odanızda kullanacağınız kitaplığı yaratıcı ve farklı tasarımlara sahip olan modeller arasından seçebilirsiniz. Ayrıca kitaplarınızı, gözünüze çok daha güzel görünmesi ve ortama farklı bir hava katması için renklerine göre ayırarak yerleştirebilirsiniz. Böylece farklı ev aksesuarları ya da objeler kullanmadan da çok hoş bir dekorasyon detayı oluşturabilirsiniz.

Duvarlardaki Boş Alanlardan Daha Çok Yararlanın

Sürekli boş bir duvara bakmak da yaptığınız işten kısa sürede sıkılmanıza neden olabilir. Çalışma masanızın olduğu yerdeki duvarı farklı renklere boyadıktan sonra duvara farklı çerçeveler ve panolar asabilirsiniz. Asacağınız pano, üstüne notlarınızı ve önemli belgelerinizi de asabileceğiniz bir türde olursa elinizin altında kullanışlı bir obje yaratmış olursunuz.

Doğal Malzemelere Yer Verin

Ahşap malzemelerden yapılan mobilyalar da ortama daima sıcaklık ve konfor katar. Eğer siz de ahşabın yarattığı sıcaklığı ve samimiyeti seviyorsanız, çalışma odanızda kullanacağınız tüm mobilyalarda ahşap ürünler tercih edebilirsiniz. Hatta ailenizden yadigar kalan eski ürünleri onararak kullanıp, ortamda nostaljik bir hava da yaratabilirsiniz. Sizin için önemli bir anısı olan eşyaları kullanmak çalışırken kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Bütçeniz yeni mobilyalar satın almak için yeterli değilse mevcut mobilyalarınız üzerinde boyama, kesme ya da zımparalama gibi değişiklikler yapmayı deneyin. Dekorasyonu tamamladıktan sonra doğru avize ve ampul seçimiyle aydınlık ve ferah bir ortam yaratmayı da unutmayın. Çalışma odanızda ilginizi dağıtacak ve sizi çalışmaktan vazgeçirebilecek yatak ya da koltuk gibi mobilyalar bulundurmamaya özen gösterin.

Aslen yayınlandı