Makyaj Süngerleri Nasıl Temizlenir?

Makyajı kolay ve doğru bir biçimde uygulamaya yardımcı olan makyaj süngerleri nasıl temizlenir? Kolay makyaj süngeri temizliği için videomuzu izleyebilir, detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Makyaj süngeri temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Son zamanlarda popüler hale gelen makyaj süngerleri, makyajın kolay ve daha doğru yapılmasını sağlıyor. Peki, ama nasıl? Genellikle fondöteni yüze uygulamak, pudra ile sabitlemek için kullanılan makyaj süngerleri, makyajın cilde çok daha kolay dağılmasına yardımcı olarak daha net bir görüntü elde etmenize yardımcı oluyor.

Yoğun makyaj malzemelerine maruz kalan süngerler, yapısı nedeniyle malzemeyi içinde tutuyor, temizlenmediğinde bakterilerin yuvası haline geliyor. Cilt ile sürekli temas halinde olduğundan uzun vadede sivilce, siyah nokta gibi cilt rahatsızlıklarına neden oluyor. Bu yüzden, makyaj süngerlerinizi 2-3 kullanımda bir yıkamalı, eğer kardeşiniz, arkadaşınız ile paylaştıysanız kullandıktan sonra mutlaka hijyenini sağlamalısınız.

Cilt sağlığınız için makyaj süngerlerinizi 2-3 ayda bir mutlaka yenilemelisiniz.

Küflenmiş Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerini temizleme işlemi yalnızca makyaj süngerinizin temizlenmesi için değil, daha uzun süre kullanabilmeniz için de gereklidir. Çünkü, iyi bakılmayan, doğru temizlenmeyip kurutulmayan makyaj süngerleri çok kısa sürede küflenip kullanılamaz hale gelebilir. Makyaj süngerinizin küflenmemesi için 2-3 kullanımda bir doğal sabun ya da şampuanla yıkamalı, ılık su ile iyice durulamalı, ardından suyunu iyice sıkarak havadar bir alanda havlu üzerinde kurutmalısınız. Makyaj süngerlerinin küflenmesindeki en büyük neden havadar bir alanda, suyu iyice alınmadan havlu üzerinde kurutulmamış olmasıdır. Islak sünger suyu içinde tutar, yüzeye temas eden kısımda siyah siyah küfler belirmeye başlar. Peki, küflenmiş makyaj süngeri nasıl temizlenir? Eğer makyaj süngeriniz küflendiyse bu küfü temizlemek artık mümkün değildir. Makyaj süngerinizi yenilemenin vakti geldi demektir!

Peki, makyaj fırça ve süngerleri nasıl temizlenir? Makyaj fırçası temizliği için buraya tıklayın, adım adım makyaj süngerini temizleme tüyoları için okumaya devam edin.

Makyaj Süngerleri Nasıl Yıkanır?

İyi makyajın sırrı, makyaj için kullanılan yan ürünlerin doğru seçilmesidir. Sağlıklı cildin sırrı ise uygulanan bakım ve kullanılan ürünlerin hijyenik olmasıdır. İyi görünen makyaj ve sağlıklı cilt için makyaj süngerlerinizi düzenli olarak temizlemeli, değiştirme zamanı geldiğinde mutlaka yenilemelisiniz. Peki, makyaj süngeri temizliği nasıl yapılır? İşte, adım adım makyaj süngeri temizliği…

  • Kovaya su doldurun.

Makyaj süngerlerinizin sayısına ve büyüklüğüne göre bir kova belirleyin. Kovanın içine su koyarken ısısına dikkat edin. Çünkü, sıcak su makyaj süngerlerinizin parçalanmasına neden olurken soğuk su ise sertleştirerek yıpratır. Bu yüzden, makyaj süngeri temizliğinde en doğrusu ılık su kullanmaktır. Su doldurduğunuz kaba süngerlerinizi bırakın.

  • Şampuan ekleyin.

Cilt ile temasta olan makyaj süngerlerini yıkarken kullandığınız temizleyici büyük önem taşıyor. Örneğin, giysileriniz için kullandığınız bir deterjanı kullandığınızı düşünelim. Sizce elde yıkama ile yeterince durulanacak mıdır? Cevap; tabii ki hayır! Evde kullandığınız temizleyici ürünleri kullanmaktan kaçının. Doğal sabun ya da saç şampuanı kullanın.

  • Ovarak temizleyin.

Şampuan döktüğünüz ılık suda makyaj süngerlerini tek tek ovalayın. Suya sokup çıkarın, sıkarak içindeki kalıntıların köpükle akmasını sağlayın. Süngerlerinizden renkli su çıkmayıncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

  • Durulayın.

Süngerlerinizdeki kirli suyu sıkın. Ilık suda ovalayın ve sıkın. Sıktığınızda köpük çıkmıyorsa durulandı demektir. Cilt sağlığınız için iyice durulandığından emin olun.

makyaj süngeri temizliği
  • Kurulayın.

Duruladığınız makyaj süngerlerini temiz bir havlunun üzerine yayın. Havlunun bir kenarıyla üzerlerine bastırarak fazla sularını alın. Ardından bu şekilde açık havada kurumaya bırakın.

Makyaj süngerlerinizi kuruturken kalıntı bırakabileceğinden peçete kullanmaktan kaçının.

Artık makyaj süngerlerinizi nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz. Peki, makyaj fırçaları nasıl temizlenir diye mi düşünüyorsunuz? Tıklayın, makyaj fırçası temizliği nasıl yapılır öğrenin!

Makyaj Süngeri Temizleme Yöntemleri

Kusursuz makyajın sırlarından biri olan makyaj süngerleri, içinde kolayca yağ ve kir biriktirerek bakteri oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu nedenle sık sık temizlenmesi, 2-3 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Peki, makyaj süngeri temizliği için etkili yöntemler nelerdir?

Makyaj süngerlerinizi her kullanımdan sonra yıkayabilirsiniz. Ancak gerçekten doğru yıkama ürünüyle yıkadığınızdan, içindeki kirli suyu akıttığınızdan ve nemini alarak havadar bir alanda kurumaya bıraktığınızdan emin olmalısınız.

Makyaj süngerinizi içinden kirli su çıkmayıncaya kadar yıkamanıza ve doğru şekilde kurutmanıza rağmen hala lekeli ve kötü görünen bir alan varsa bu kısmı kesebilir, makyaj süngerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eğer yoğun ve kalıcı makyaj malzemeleri kullanıyorsanız makyaj süngerinizin üzerindeki lekeler kolayca çıkmayabilir. Bu durumlarda makyaj temizleme solüsyonunuzu temizlik aşamasına dahil edebilirsiniz. Önce makyaj çıkarma solüsyonuyla ıslatabilir ardından şampuanla yıkayabilirsiniz. Bu yöntem, makyaj malzemesi lekelerinin kolayca çıkmasına ve süngerinizin tertemiz olmasına yardımcı olacaktır.

Makyaj süngeri nasıl temizlenir öğrendiniz. Sizin için derlediğimiz adım ve tüyolara uyun hijyenik ve profesyonel makyajın keyfine varın.

Diş fırçası temizliği için buraya tıklayabilir, tıraş makinesi temizliği nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?