Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tıraş Makinesi Nasıl Temizlenir?

Hijyenik, mükemmel bir tıraşın olmazsa olmazı düzgün çalışan bir tıraş makinesidir. Tıraş makinenizin ilk günkü performansını uzun süre korumak için düzenli olarak temizlemeli, bakımını yapmalısınız. Peki, tıraş makinesi nasıl temizlenir? Yazımızı okuyun, tıraş makinesi temizleme ipuçlarını öğrenin.

Güncellenmiş

Tıraş Makinesi Nasıl Temizlenir?
Reklam
Sign Up Banner

Erkekler için kişisel bakımın en pratik yolunu sunan tıraş makinelerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Tıraş makinesi düzenli olarak temizlendiğinde uzun süre ilk günkü performansı ile çalışabilir ve kişisel temizlikte hijyen sağlar. Siz de tıraş makinesi temizliği ve bakımında küçük detaylara dikkat ederek bakımınızı hijyenik kılabilirsiniz.

Makinenizin yanında bir bakım veya dezenfektan sprey verildiyse, makinenin her yerine bu spreyden sıkıp kurulayabilirsiniz. Elektronik cihazlar için bakım spreylerini dışarıdan, kendiniz de satın alabilirsiniz. Spreylerin içeriğinin aşındırıcı olmadığından emin olmalısınız, aşındırıcılar makinenin dış yüzeyinde soyulma ve deformasyona neden olabilir.

Tıraş Makinesi Temizleme

Tıraş esnasında makinenin kıl haznesi, bıçak üniteleri hatta dış kasası kirlenir. Makine içinde ve üzerinde de tıpkı tıraş bıçağında olduğu gibi ölü deri, kıl ve toz birikir. Tıraş makinesi düzenli temizlendiğinde artıklardan arınır. Tıraş makineleri genel olarak iki yolla temizlenir, su ile temasa uygun olmayan makineler fırça ile, ıslak temizliğe uygun tasarımlar ise akan su altında yıkanarak temizlenmiş olur. Makinenizin temizleme talimatını dikkate alarak bakımını yapmalısınız, eğer elinizde talimat yoksa veya adım adım temizliği anlatan bir yardımcı istiyorsanız, sizler için temizliğin adımlarını sunuyoruz.

Adım Adım Tıraş Makinesi Temizliği

Reklam

MPU Sign Up Banner

Tıraş makinesi nasıl temizlenir diyorsanız aşağıdaki adımları vücut tıraş makinesi veya sakal tıraş makinesi temizliği için kullanabilirsiniz.:

  • Tıraş makinesi yıkanır mı diye merak ediyorsanız ve makineniz su ile temizlenebilen modellerdense, temizlik öncesinde cihazı kapatmalı ve mümkünse kablo bağlantısından ayırmalısınız. Tıraş başlığını kolaylıkla açarak, makineyi akan ılık su altında yıkamalısınız. Bu esnada makinenin temizlik fırçasından ya da bu işlem için kullanacağınız bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz.

  • Tıraş makinesi dezenfekte etmek için makinenin tüm başlıklarını, iç ünitesini tek tek akan su altında temizlemelisiniz.

  • Ardından ürünleri ters şekilde, içindeki tüm su süzülene kadar kurutabilirsiniz.

  • Eğer su ile temizlenmeyen bir modeliniz varsa tıraş makinesi bakımı ve temizliği için fırça, bez veya kuru mendil ile makineyi silmeniz yeterli olacaktır.

Tıraş makinenizin su altında temizlenmeye uygun olup olmadığını üzerinde veya arkasında yer alan musluk veya banyo simgesinden anlayabilirsiniz. Simgeler mevcutsa cihazınız ıslak temizliğe uygundur.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Tıraş Makinesi Hangi Sıklıkla Temizlenmeli?

Tıraş makinelerini her kullanımın ardından temizlemelisiniz. Ne kadar iyi temizlenirse temizlensin bu ürünlerin kişiye özel olması gerektiğini bilmelisiniz. Tıraş makinesi ürünlerini kimse ile ortak kullanmamalısınız.

Tıraş Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tıraş makineleri genel olarak iki yolla temizlenir, su ile temasa uygun olmayan makineler fırça ile, ıslak temizliğe uygun tasarımlar ise akan su altında yıkanarak temizlenmiş olur. Makinenizin temizleme talimatını dikkate alarak bakım yapmayı da unutmayın.

Tıraş Makinesi Bıçağı Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Eğer standart tıraş bıçaklarından tercih ediyorsanız, bıçakların tek kullanımlık olup olmadığına önem vermelisiniz. Tek kullanımlık ürünleri birkaç kez kullanmak hijyenik sorunlara yol açar. Bıçakların başlıklarını düzenli olarak değiştirerek ideal tıraş deneyimini yaşayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı