Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamak şart. Peki, diş fırçanızı da düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Manuel ve elektrikli diş fırçası temizliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz kap içinde iki bambu diş fırçası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Diş temizliği ancak temiz bir diş fırçası ile mükemmelleşebilir. Diş fırçasının da dişleriniz gibi bakıma ihtiyacı olduğu bir gerçek. Fırçanızı temiz tutarak ağız temizliğinizi kusursuz hale getirebilirsiniz. Kirli bir diş fırçası ile diş fırçalamak, maalesef ağız bakımınızdan aldığınız performansı düşürür. Diş fırçası temizliği için doğru teknikleri uygulayarak ve diş fırçanızı zamanında değiştirerek kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Manuel veya elektrikli diş fırçası temizliği için uygulamanız gereken adımlar çok basit. Mükemmel gülüşler ve sağlıklı dişler için diş fırçası, diş ipi gibi ürünlerin de temizliğine dikkat etmelisiniz. Temizliğe geçmeden önce, dişlerinizi fırçalarken yaptığınız yanlışların temizliğe nasıl etki ettiğini bilmekte yarar var. Diş fırçasını kullanmadan önce üzerine yalnızca bir bezelye tanesi kadar macun sürmelisiniz. Daha çok diş macunu koyduğunuzda arındırmanız da bir hayli zor olur ve temizlik zorlaşır. Kişisel hijyenin altın kurallarından biri olarak, diş fırçanızı ve diğer tüm kişisel hijyen malzemelerinizi kimse ile paylaşmamanız gerektiğini bir defa daha hatırlatmak da yerinde olacaktır.

Manuel veya elektrikli diş fırçası temizliği, karbonat ve sirke karışımıyla yapılabilir. Bu karışımı elde etmek için yarım bardak suya, bir fincan beyaz sirke ve iki çay kaşığı karbonat koymanız yeterli.

Mavi zemin üzerinde renkli bambu diş fırçaları

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş fırçası temizleme işlemi için deterjan gibi kimyasallar kullanmak kesinlikle önerilmez. Aksi takdirde diş fırçasının üzerinde kalabilecek kalıntılar hayati tehlike yaratabileceğinden, deterjan ve sabun türevi ürünleri diş fırçası temizliği için kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Diş fırçanızı bu tür ürünlerin yakınında bile muhafaza etmemeli, direkt temasına müsaade etmemelisiniz. Diş fırçanız için en iyi temizleyici sudur ancak elbette bu kadar değil. Diş fırçası temizliği nasıl yapılır diyorsanız işte uygulamanız gereken adımlar:

  • Diş fırçanızı kullandıktan sonra su ile durulamalısınız. 

  • Fırçanın aralarında macun veya yemek artıkları kalmış olabilir. Tazyikli su kullanarak artıkların arındığından emin olmalısınız. 

  • Fırça temizliğinde soğuk su kullanmalısınız. 

  • Fırça iyice durulandıktan sonra, bir parça kağıt havlu vasıtasıyla fırçanın suyunu almalısınız. 

  • Diş fırçalarının banyo veya tuvalet gibi alanlarda, açık olarak saklanması mikroplara maruz kalmasına neden olabilir. Fırçaları kapak ile kapamalı, kapak yoksa banyo dolabının içine yerleştirmelisiniz. Ayrıca diş fırçanızın bulunduğu banyo yüzeylerinin temizliğine de özen göstermelisiniz.

  • Eğer fırça için bir kap veya kapak kullanıyorsanız, her kullanım sonrasında kapak veya kapları iyice durulamalı ve kurulamalısınız. 

  • Diş fırçanızı üç, maksimum altı ayda bir değiştirmeniz tavsiye edilir. 

  • Diş fırçasını kullandığınız altı aylık süre içinde fırçayı ara ara dezenfekte etmek doğru olacaktır. Diş fırçası neyle temizlenir diyorsanız, bir gece boyunca fırçayı beyaz sirke ve karbonatlı karışımın içinde bekletebilir, ertesi sabah iyice duruladıktan sonra yeniden kullanabilirsiniz. 

  • Diş fırçalarının konulduğu bardak veya kapların içi zamanla fırçadan süzülen sularla dolar. Bu sular, fırça iyi temizlenmediğinde bakteri oluşturmaya başlar ve kötü kokuya, küfe neden olabilir. Bu kapları ara ara temizlemeli ve iyice kurulayarak kullanıma devam etmelisiniz.

Aynaya bakıp gülümseyerek diş fırçalayan kadın ve küçük kız

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Elektrikli veya şarjlı diş fırçası nasıl temizlenir diyorsanız, elektrikli diş fırçası temizliği, standart manuel fırçaların temizliğinden pek de farklı değildir. Şarjlı diş fırçası temizliği için fırça ucunu soğuk su ile iyice yıkamak ve artıkları arındırmak gerekir. Diş fırçasının dik konumda saklanması ve kurumaya bırakılması önerilir. Rengi solan ve kılları yıpranan fırçaları düzenli olarak değiştirmek, mümkünse fırça başlığının yenisini almak daha iyi olacaktır. Elektrikli veya şarjlı olan otomatik diş fırçalarının başlıkları farklı özelliklere sahip olabilir. Daha geniş, sık kıllı, uzun veya ince fırça başlıkları kullanıyor olabilirsiniz. Fırçanız hangi özellikte olursa olsun, kullanım sonrasında fırçayı iyice durulamanız gerekmektedir. Elektronik diş fırçaları basınca karşı hassas olduğu için temizlik esnasında bastırmamaya ve kıllara zarar vermemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. Yalnızca su kullanarak fırçaları durulamalısınız.

Fırça, lavabonun kenarında bırakıldığında üzerinden süzülen sular dip kısmında birikebilir ve aynı zamanda şarj olmasını sağlayan girintili kısımlarda küf oluşturabilir. Bunu önlemek adına fırçayı muhafaza edeceğiniz yere koymadan önce kurulamalı ve fırçanın altına bir parça kağıt havlu koymalısınız. Fırça üzerinde halihazırda kir veya küf birikintisi varsa, girintili kısımların temizliği için başka bir manuel diş fırçası ile iyice temizleyebilirsiniz. Elektrikli fırçaların şarj aletlerini de zaman zaman kuru bir bezle iyice silmenizde yarar var.

Elektrikli diş fırçaları, şarjdayken asla su ile temas etmemelidir. 

Diş Fırçası Temizliği: Elektrikli Diş Fırçanızı Paylaşmayın!

Başlıkları ara ara karbonatlı suda yarım saat kadar bekleterek dezenfekte etmeniz mümkün, ancak bu esnada elektronik kısım başlık üzerinde bulunmamalı ve başlıklar ters şekilde kaba yerleştirilmelidir. Bazı ailelerde tek bir gövde ve birçok başlık kullanılarak diş fırçasının paylaşılabileceği düşünülebilir. Oysa fırçalama sırasında ve sonrasında akan kirli sular nedeniyle fırça sapında da bakteri üreme ve uca uzanma ihtimali bulunur. Diş fırçaları kişisel kullanım için tasarlanmıştır ve paylaşılmaması tavsiye edilir. Fırçalarda zaman zaman farklı başlıklar kullanılıyor ve o başlıklar bir kapta kullanılana kadar saklanıyorsa tek tek saklanmalı, birbirine temas etmemeli ve kurulandığından tamamen emin olunmalıdır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?