Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Ağız sağlığı için diş fırçalamak şart ancak işlem kadar araçların hijyeni de önem taşıyor. Diş fırçası temizliği için püf noktaları ve öneriler sizlerle.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş temizliği ancak temiz bir diş fırçası ile mükemmelleşebilir. Diş fırçasının da dişleriniz gibi bakıma ihtiyacı olduğu bir gerçek. Fırçanızı temiz tutarak ağız temizliğinizi kusursuz hale getirebilirsiniz. Kirli bir diş fırçası ile diş fırçalamak maalesef ağız bakımınızdan aldığınız performansı düşürür. Diş fırçanızı doğru tekniklerle temizleyerek, zamanında değiştirerek kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Diş fırçanızın manuel veya elektrikli olmasını göz önüne alarak, yapacağınız bakıma karar verebilir ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Mükemmel gülüşler ve sağlıklı dişler için diş fırçası, diş ipi gibi ürünlerin de temizliğine dikkat etmelisiniz. Temizliğe geçmeden önce, dişlerinizi fırçalarken yaptığınız yanlışların temizliğe nasıl etki ettiğini bilmekte yarar var. Diş fırçasını kullanmadan önce üzerine yalnızca bir bezelye tanesi kadar macun sürmelisiniz. Daha çok diş macunu koyduğunuzda arındırmanız da bir hayli zor olur ve temizlik zorlaşır. Diş fırçanızı kimse ile paylaşmamanız gerektiğini bir defa daha hatırlatmak da yerinde olacaktır.

Manuel veya otomatik diş fırçalarınızın uçlarını temizleyeceğiniz karışımı beyaz sirke ve karbonat ile hazırlayabilirsiniz. Yarım bardak suya, bir fincan beyaz sirke ve iki çay kaşığı karbonat koymanız yeterlidir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş fırçasını temizlemek için deterjan gibi kimyasallar kullanmak kesinlikle önerilmez. Direkt beden ile temas eden diş fırçasının üzerinde kalabilecek kalıntılar hayati tehlike yaratabileceğinden, kesinlikle deterjan ve sabun türevi ürünleri temizlikte kullanmanızı önermiyoruz. Diş fırçanızı bu tür ürünlerin yakınında muhafaza bile etmemeli, direkt temasına müsaade etmemelisiniz. Diş fırçanız için en iyi temizleyici sudur ancak elbette bu kadar değil, işte ağız bakımınızda temizliği bir adım öteye taşıyacak adım adım diş fırçası bakımı ve temizliği:  

  • Diş fırçanızı kullandıktan sonra su ile durulamalısınız. 
  • Fırçanın aralarında macun veya yemek artıkları kalmış olabilir. Tazyikli su kullanarak artıkların arındığından emin olmalısınız. 
  • Fırça temizliğinde soğuk su kullanmalısınız. 
  • Fırça iyice durulandıktan sonra, bir parça kağıt havlu vasıtasıyla fırçanın suyunu almalısınız. 
  • Diş fırçalarının banyo veya tuvalet gibi alanlarda, açık olarak saklanması mikroplara maruz kalmasına neden olabilir. Fırçaları kapak ile kapamalı, kapak yoksa banyo dolabının içine yerleştirmelisiniz. 
  • Eğer fırça için bir kap veya kapak kullanıyorsanız, her kullanım sonrasında kapak veya kapları iyice durulamalı ve kurulamalısınız. 
  • Diş fırçanızı üç, maksimum altı ayda bir değiştirmeniz tavsiye edilir. 
  • Diş fırçasını kullandığınız altı aylık süre içinde fırçayı ara ara dezenfekte etmek doğru olacaktır. Bir gece boyunca fırçayı beyaz sirke ve karbonatlı karışımın içinde bekletebilir, ertesi sabah iyice duruladıktan sonra yeniden kullanabilrsiniz. 
  • Diş fırçalarının konulduğu bardak veya kapların içi zamanla fırçadan süzülen sularla dolar. Bu sular, fırça iyi temizlenmediğinde bakteri oluşturmaya başlar ve kötü kokuya, küfe neden olabilir. Bu kapları ara ara temizlemeli ve iyice kurulayarak kullanıma devam etmelisiniz.
Diş fırçalarının temizliği esnasında ellerinizi fırçaya sürmemelisiniz. Ellerinizde düşündüğünüzden çok daha fazla bakteri bulunur. Diş fırçalarının arkaları genellikte temizlik esnasında unutulur, arka kısmı da durulamayı ve kurulamayı unutmamalısınız. Diş fırçalarınızı saklamak için duvar askıları en temiz yoldur. Böylelikle fırça altında veya bardakta su birikmez.

Elektrikli Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Elektrikli diş fırçası temizliği standart manuel fırçalardan pek de farklı değildir. Fırçanın ucunu soğuk su ile iyice yıkamak ve artıkları arındırmak gerekir. Diş fırçasının dik konumda saklanması ve kurumaya bırakılması önerilir. Rengi solan ve kılları yıpranan fırçaları düzenli olarak değiştirmek, mümkünse fırça başlığının yenisini almak daha iyi olacaktır. Elektrikli veya şarjlı olan otomatik diş fırçalarının başlıkları farklı özelliklere sahip olabilir. Daha geniş, sık kıllı, uzun veya ince fırça başlıkları kullanıyor olabilirsiniz. Fırçanız hangi özellikte olursa olsun, kullanım sonrasında fırçayı iyice durulamanız gerekmektedir. Elektronik diş fırçaları basınca karşı hassas olduğu için temizlik esnasında bastırmamaya ve kıllara zarar vermemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. Yalnızca su kullanarak fırçaları durulamalısınız.

Fırça, lavabonun kenarında bırakıldığında üzerinden süzülen sular dip kısmında birikebilir ve aynı zamanda şarj olmasını sağlayan girintili kısımlarda küf oluşturabilir. Bunu önlemek adına fırçayı muhafaza edeceğiniz yere koymadan önce kurulamalı ve fırçanın altına bir parça kağıt havlu koymalısınız. Fırça üzerinde halihazırda kir veya küf birikintisi varsa, girintili kısımların temizliği için başka bir manuel diş fırçası ile iyice temizleyebilirsiniz. Elektrikli fırçaların şarj aletlerini de zaman zaman kuru bir bezle iyice silmenizde yarar var.

Bunlara Dikkat

Elektronik diş fırçaları, şarjdayken asla su ile temas etmemelidir. 

Asla Başkasının Diş Fırçasını Kullanmayın

Başlıkları ara ara karbonatlı suda yarım saat kadar bekleterek dezenfekte etmeniz mümkün, ancak bu esnada elektronik kısım başlık üzerinde bulunmamalı ve başlıklar ters şekilde kaba yerleştirilmelidir. Bazı ailelerde tek bir gövde ve birçok başlık kullanılarak diş fırçası paylaşılabilir, oysa fırçalama sırasında ve sonrasında akan kirli sular nedeniyle fırça sapında da bakteri üreme ve uca uzanma ihtimali bulunur. Diş fırçaları kişisel kullanım için tasarlanmıştır ve paylaşılmaması tavsiye edilir. Fırçalarda zaman zaman farklı başlıklar kullanılıyor ve o başlıklar bir kapta kullanılana kadar saklanıyorsa tek tek saklanmalı, birbirine temas etmemeli ve kurulandığından tamamen emin olunmalıdır.

Aslen yayınlandı