Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir?

Evinizde kuş besliyorsanız kuş kafesi nasıl temizlenir merak ediyor olabilirsiniz. Muhabbet kuşu kafes temizliği hakkında tüm püf noktalarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
kafesin içinde yemin yanında duran sarı-yeşil renkli muhabbet kuşu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kirli kafesler, kuşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Evcil hayvanınızın enfeksiyon riskini en aza indirmek istiyorsanız kafesinde düzenli olarak temizlik yapmanız önemlidir.

Eğer ilk defa kuş bakıyorsanız muhabbet kuşu kafesi nasıl temizlenir diye merak ediyor olabilirsiniz ve temizlenecek çok sayıda çubuk, çatlak ve yarık olduğundan nereden başlayacağınıza karar vermekte zorlanabilirsiniz. Üstelik muhabbet kuşu kafesi kaç günde bir temizlenmeli, muhabbet kuşu kafesi temizliği için ne kullanılır gibi sorularınız da olabilir. Aşağıdaki basit adımları izleyerek kafes nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

Kafeste kapsamlı bir hijyen sağlamak için kuş güvenliği göz önünde bulundurularak üretilmiş özel kafes temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz.

Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir?

Muhabbet kuşu kafes temizliği için önemli olan plan yapmaktır. Kafes için bir temizlik çizelgesi oluşturmak ve buna bağlı kalmak, temizliği mümkün olduğunca kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Süreci günlük, haftalık ve aylık olarak tamamlanan basit işlere bölmek sadece zaman ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz aynı zamanda kuşunuzun her zaman temiz ve konforlu bir kafese sahip olmasını da sağlar.

Günlük Kafes Temizliği

 • Kafes altı kağıdını değiştirin. Yiyecekler ve diğer artıklar, kafes zemininde hijyenik olmayan bir ortam yaratır. Kafes kağıdını her gün değiştirmek koku sorununu da önler.

 • Kuşların yiyeceklerini ve su kaplarını günlük olarak çıkarın ve bulaşık deterjanı ile yıkayın. Bu, evcil hayvanınıza potansiyel olarak zarar verebilecek bakterilerin üremesini önler.

 • Nemli bir bez veya kağıt havlu kullanarak, çubuklar, tünekler ve tüm oyuncaklar dahil kafes yüzeyini temizleyin. İnatçı kirleri temizlemek için uygun bir kafes temizleyici kullanın.

 • Kuşun bulunduğu odayı her gün havalandırmayı unutmayın.

Kuşlar ısı değişimine hassas hayvanlardır. Kafesin ve kafes aksesuarlarının ıslak kalması, kuşunuzun hastalanmasına neden olabileceğinden ıslak bırakmamaya özen gösterin. Tüm yüzeyleri iyice kuruladığınızdan emin olun. Kafeste hiçbir bölümün ıslak kalmamasına dikkat edin.

Kuş kafesleri ve pet shop

Haftalık Kafes Temizliği

 • Kafes tepsisini yıkayın. Kuş kafeslerinin altında bir tepsi bulunur. Tepsiyi haftada en az bir kez çıkartın ve nemli bir bez ve kafes temizleyici ile temizleyin.

 • Izgarayı çıkarın ve fırçalayın. Bazı kuş kafesleri, kafesin dibinde, tepsinin hemen üzerine asılı olan bir ızgaraya sahiptir. Üzerinde birikmiş olabilecek kurumuş pislikleri gidermek için ızgarayı haftalık olarak temizleyin.

 • Tünekleri temizleyin ya da değiştirin. Kir ve atıklar kuş tüneklerinde kolayca birikebilir ve bu ortam bakteriler için potansiyel bir üreme alanı oluşturur.

 • Oyuncakları temizleyin. Kuşlar da bebekler gibi oyuncaklarını keşfetmek ve oynamak için ağızlarını kullanırlar. Haftada bir kez oyuncaklarını temizlemek, kuşunuzun sağlığını destekler.

Aylık Kafes Temizliği

 • Genel bir temizlik için ayda bir kez tüm aksesuarları çıkarıp tüm kafesi iyice temizleyin.

 • Kuş kafesi temizliği sırasında barları ve kafesin tabanını ovalamak için sağlam kıllı bir ovalama fırçası kullanın. Çıkması zor olan kirler için profesyonel bir kafes temizlik ürününü deneyin.

 • Çatlakları temizlemeye dikkat edin. Kuş kafesleri, mikropların büyümesi için ideal bir yer sağlayan birçok çatlak ve yarığa sahiptir. Kuş kafesi temizleme işlemi için fırça kıllarını kullanarak oyuklara inin ve çubukların birbirine kaynaklandığı köşeleri fırçalamayı unutmayın.

 • Bazı tüneklerin, özellikle ahşap olanların, temizlendikten sonra kuruması biraz zaman alabilir. Yedek tünek bulundurarak, tünekleri dönüşümlü olarak kullanmayı deneyin.

 • Kafes ızgarasına yapışmış inatçı kirleri temizlemek için kuş kafesi temizleme işlemi sırasında sert bir fırça kullanın.

 • Küçük kafesleri en kolay şekilde temizlemek için tünekleri, oyuncakları, tabakları, ızgaraları ve tepsileri çıkartın. Ardından tüm kafesi küvete yerleştirerek yıkayın.

Unutmayın, tıpkı akvaryum temizliği gibi kuş kafesi temizliği de çok önemlidir ve düzenli olarak yapılmadığında kuşların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kuş kafesi temizleme işleminden sonra ellerinizi güzelce yıkamayı unutmayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?