Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvanınız için temiz bir ortam sağlamak günde yalnızca birkaç dakikanızı alır. Anlatacağımız basit programa sadık kalarak temizlik işini en az zaman ve çabayla tamamlayabilir, kuşunuzun hayat kalitesini yükseltebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Kuş Kafesi Nasıl Temizlenir?

Kirli kafesler, kuşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve evcil hayvanınızın enfeksiyon riskini en aza indirmek istiyorsanız kafesinde düzenli olarak temizlik yapmanız önemlidir. Eğer ilk defa kuş bakıyorsanız temizlenecek çok sayıda çubuk, çatlak ve yarık olduğundan nereden başlayacağınıza karar vermekte zorlanabilirsiniz. Aşağıdaki basit adımları izleyerek, kuşunuzun kafesinde çok daha hijyenik koşullar altında yaşamasını sağlamak ister misiniz?

Kafes için kapsamlı bir hijyen sağlamak için, kuş güvenliği göz önünde bulundurularak üretilmiş özel kafes temizleyici ürünleri kullanabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Temizlik Planı Oluşturun

Kafes için bir temizlik çizelgesi oluşturmak ve buna bağlı kalmak temizliği mümkün olduğunca kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır. Süreci günlük, haftalık ve aylık olarak tamamlanan basit işlere bölmek sadece zaman ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kuşunuzun her zaman temiz ve konforlu bir kafese sahip olmasını da sağlar.

Reklam

Günlük Temizlik Aşamaları

 • Kafes altı kağıdını değiştirin. Yiyecekler ve diğer artıklar, kafes zemininde hijyenik olmayan bir ortam yaratır. Kafes kağıdını her gün değiştirmek koku sorununu da önler.
 • Kuşların yiyeceklerini ve su kaplarını günlük olarak çıkarın ve bulaşık deterjanı ile yıkayın. Bu, evcil hayvanınıza potansiyel olarak zarar verebilecek bakterilerin üremesini önler.
 • Nemli bir bez veya kağıt havlu kullanarak, çubuklar, tünekler ve tüm oyuncaklar dahil kafes yüzeyini temizleyin. İnatçı kirleri temizlemek için uygun bir kafes temizleyici kullanın.

Bunlara Dikkat

 • Kuşlar ısı değişimine hassas hayvanlardır. Kafesin ve kafes aksesuarlarının ıslak kalması, kuşunuzun hastalanmasına neden olabileceğinden ıslak bırakmamaya özen gösterin.
 • Tüm yüzeyleri iyice kuruladığınızdan emin olun. Kafeste hiçbir bölümün ıslak kalmamasına dikkat edin.

Haftalık Temizlik Aşamaları

 • Kafes tepsisini yıkayın. Kuş kafeslerinin altında bir tepsi bulunur. Tepsiyi haftada en az bir kez çıkartın ve nemli bir bez ve kafes temizleyici ile temizleyin.
 • Izgarayı çıkarın ve fırçalayın. Bazı kuş kafesleri, kafesin dibinde, tepsinin hemen üzerine asılı olan bir ızgaraya sahiptir. Üzerinde birikmiş olabilecek kurumuş pislikleri gidermek için ızgarayı haftalık olarak temizleyin.
 • Tünekleri temizleyin ya da değiştirin. Kir ve atıklar kuş tüneklerinde kolayca birikebilir ve bu ortam bakteriler için potansiyel bir üreme alanı oluşturur.
 • Oyuncakları temizleyin. Kuşlar da bebekler gibi oyuncaklarını keşfetmek ve oynamak için ağızlarını kullanırlar. Haftada bir kez oyuncaklarını temizlemek, kuşunuzun sağlığını destekler.

Aylık Temizlik Aşamaları

 • Genel bir temizlik için ayda bir kez, tüm aksesuarları çıkarıp tüm kafesi iyice temizleyin.
 •  Barları ve kafesin tabanını ovalamak için sağlam kıllı bir ovalama fırçası kullanın. Çıkması zor olan kirler için profesyonel bir kafes temizlik ürününü deneyin.
 • Çatlakları temizlemeye dikkat edin. Kuş kafesleri, mikropların büyümesi için ideal bir yer sağlayan birçok çatlak ve yarığa sahiptir. Fırça kıllarını kullanarak oyuklara inin ve çubukların birbirine kaynaklandığı köşeleri fırçalamayı unutmayın.
 • Bazı tüneklerin, özellikle ahşap olanların, temizlendikten sonra kuruması biraz zaman alabilir. Yedek tünek bulundurarak, tünekleri dönüşümlü olarak kullanmayı deneyin.
 • Kafes ızgarasına yapışmış inatçı kirleri temizlemek için sert bir fırça kullanın.
 • Küçük kafesleri en kolay şekilde temizlemek için tünekleri, oyuncakları, tabakları, ızgaraları ve tepsileri çıkartın. Ardından tüm kafesi küvete yerleştirerek yıkayın.
 • Aslen yayınlandı