Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde akvaryum nasıl temizlenir? Akvaryum temizliği, akvaryumun suyunu değiştirme, akvaryum cam temizleme ve daha pek çok konuda aradığınız temizlik ipuçları.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Akvaryum ve İçerisinde Renkli Balıklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evimizde akvaryum bulundurmanın hem görsel güzelliği bakımından hem de sağlık açısından faydaları vardır. Akvaryumun insanlar üzerinde dinginleştirici ve huzur verici bir özelliği olduğu bilinen bir gerçektir. Stresle mücadele için kullanıldığı gibi, bulunduğu ortamdaki nemi azaltıp havayı temizleme gibi özellikleri de vardır. Böylesi faydalı etkileri bulunan akvaryumun temizliği nasıl yapılır, evde akvaryum nasıl temizlenir? Burada sizinle balıklara zarar vermeden yapabileceğiniz tank temizliği ile ilgili bazı ipuçları paylaşmak istiyoruz. Balık fanusu nasıl temizlenir merak ediyorsanız verdiğimiz temizlik yöntemlerini balık fanusu temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Akvaryum Cam Temizleme

Akvaryum suyu zamanla bulanıklaşır, ve camları yosun yapar. Suyun içinde yüzen çeşitli kirler de eklenince, balıklar strese girer ve durgunlaşır. Dolayısıyla akvaryum yosun temizleme işleminin de düzenli olarak yapılması gerekir. Akvaryumun camında oluşan yosunlar ışık kaynaklıdır. Güneş alan yerlere yerleştirilen akvaryumların daha fazla yosun ürettiği gözlemlenmiştir. Bu yosunları çeşitli yöntemlerle temizleyebilirsiniz:

 • Akvaryumlar için özel olarak üretilmiş süngerlerden faydalanabilirsiniz. Uzun sapı olan bu süngerlerle zorluk çekmeden akvaryum camını temizleyebilirsiniz.

 • İkinci bir seçenek ise mıknatıslı cam temizleme aletidir. Petshop gibi mağazalardan temin edebileceğiniz bu alet, akvaryum camının hem içini hem de dışını temizlemede yardımcıdır. Yapmanız gereken, mıknatısı temizleyicinin bir parçasının akvaryumun iç kısmına, öbür parçasını ise aynı hizada akvaryumun dış kısmına yapıştırmak. Daha sonra aşağı ve yukarı hareketlerde temizleyin.

 • Akvaryum camını temiz tutmak için, vatoz balığı besleyip tank camlarının daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Akvaryum temizliği işlemi sırasında, iç kısmının temizliği de camları kadar önem taşır. Zamanla tank dibinde balık dışkıları ve yem artıkları gibi kirler birikir. Bu kirlerin düzenli olarak temizlenmesi balıkların sağlığı açısından önemlidir.

Akvaryum Suyunu Değiştirme

 • Üç gün boyunca açıkta beklettiğiniz suyu kullanmalısınız.

 • Suyun tamamını boşaltmamalısınız. Suyu yüzde yetmiş gibi bir oranla değiştirmelisiniz. Bu sürede balıkları akvaryumdan aldığınız suyun içerisinde bekletmelisiniz. Suyun tamamını değiştirmek balıkların doğal yaşam alanını etkilediğinden dolayı strese girmelerine neden olur. Bunun sonucunda da balıkların ölümüne sebebiyet verebilirsiniz.

 • Akvaryuma suyu doldururken balıkları strese sokmamak için, suyu yavaş dökmelisiniz.

Akvaryum Dip Temizliği

 • Bu işlem için dip süpürgelerinden faydalanabilirsiniz. Tercihinize göre otomatik ya da manuel olarak alabileceğiniz süpürgenin bir ucu akvaryumun içinde diğer ucu dışında olacak şekilde yerleştirip, dipteki kirleri temizleyebilirsiniz. Akvaryum dip temizleme işlemi, suyun temizliğini de sağlayacaktır. Bu işlemde çıkan suyu filtre temizliğinde de kullanabilirsiniz.

 • Akvaryumun içindeki dekorları temizlemek için bulaşık makinenizi kullanabilirsiniz. Küçük taş parçacıkları kullanıyorsanız, bunları makinenize yerleştirmeniz makinenize zarar verebilir.

 • Küçük taş parçacıklarını rahatlıkla çeşmenin altında yıkayabilirsiniz.

 • Akvaryumunuzun temizliğini sağlamak için gibi akvaryum temizleyen balık çeşitlerini beslemeyi düşünebilirsiniz.

Akvaryum Filtre Temizliği

 • Akvaryum filtresi nasıl temizlenir diyorsanız temizlik işleminin tank büyüklüğüne ve çeşidine göre farklılık göstereceğini bilmelisiniz. Temizlemeye başlamadan önce büyük veya küçük filtrenin parçalarını dikkatlice sökmeniz gerekir.

 • Daha sonra mekanik parçalarını musluk suyunun altında iyice yıkayın.

 • İç filtrenin sünger temizliğinde, önceden dip temizliğinde elde ettiğiniz suyu kullanmanız gerekir. Musluk altında yıkanan süngerler yararlı bakterilerin ölmesine neden olup balıklarınızın sağlığı için zararlıdır.

 • Dış filtrenin temizliği için mekanik parçaları musluk suyunun altında yıkayın. Daha sonra iç filtrede olduğu gibi dış filtrenin suyunu da dip temizliğinden elde ettiğiniz suyun içerisinde yıkamanız gerekir.

 • Dış filtrenin süngerini düzenli olarak değiştirmeniz balıklarınızın sağlığı için yararlı olacaktır.

Unutulmaması Gerekenler:

 • Akvaryum temizliği sırasında deterjan gibi kimyasal maddeler kullanmamaya özen gösterin

 • Düzenli olarak yaptığınız akvaryum temizliği balıklarınızın sağlığı açısından önemlidir. Aksi bir durum balıklarınızın ölmesine sebebiyet verebilir.

 • Temizlik yaparken balıklarınızı strese sokmamaya özen gösterin.

Akvaryum dışındaki cam yüzeyleri temizleme, evdeki havayı temizleme ve evde kireçle başa çıkma yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?