Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Kendi evimizi nasıl temizliyorsak, minik dostlarımızın da evinin temizlenmesi gerekir. Akvaryum temizliği yöntemlerini buradan okuyun!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
akvaryum nasıl temizlenir

Evimizde akvaryum bulundurmanın hem görsel güzelliği bakımından hem de sağlık açısından faydaları vardır. Akvaryumun insanlar üzerinde dinginleştirici ve huzur verici bir özelliği olduğu bilinen bir gerçektir. Stresle mücadele için kullanıldığı gibi, bulunduğu ortamdaki nemi azaltıp havayı temizleme gibi özellikleri de vardır. Böylesi faydalı etkileri bulunan akvaryumun temizliği nasıl yapılır? Burada sizinle balıklara zarar vermeden yapabileceğiniz tank temizliği ile ilgili bazı ipuçları paylaşmak istiyoruz.

Akvaryum suyu zamanla bulanıklaşır, ve camları yosun yapar. Suyun içinde yüzen çeşitli kirler de eklenince, balıklar strese girer ve durgunlaşır. Akvaryumun camında oluşan yosunlar ışık kaynaklıdır. Güneş alan yerlere yerleştirilen akvaryumların daha fazla yosun ürettiği gözlemlenmiştir. Bu yosunları çeşitli yöntemlerle temizleyebilirsiniz:

 • Akvaryumlar için özel olarak üretilmiş süngerlerden faydalanabilirsiniz. Uzun sapı olan bu süngerlerle zorluk çekmeden akvaryum camını temizleyebilirsiniz.
 • İkinci bir seçenek ise mıknatıslı cam temizleme aletidir. Petshop gibi mağazalardan temin edebileceğiniz bu alet, akvaryum camının hem içini hem de dışını temizlemede yardımcıdır. Yapmanız gereken, mıknatısı temizleyicinin bir parçasının akvaryumun iç kısmına, öbür parçasını ise aynı hizada akvaryumun dış kısmına yapıştırmak. Daha sonra aşağı ve yukarı hareketlerde temizleyin.
 • Akvaryum camını temiz tutmak için, vatos balığı besleyip tank camlarının daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Akvaryum temizliği işlemi sırasında, iç kısmının temizliği de camları kadar önem taşır. Zamanla tank dibinde balık dışkıları ve yem artıkları gibi kirler birikir. Bu kirlerin düzenli olarak temizlenmesi balıkların sağlığı açısından önemlidir.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Akvaryum suyunu değiştirirken:

 • Üç gün boyunca açıkta beklettiğiniz suyu kullanmalısınız.
 • Suyun tamamını boşaltmamalısınız. Suyu yüzde yetmiş gibi bir oranla değiştirmelisiniz. Bu sürede balıkları akvaryumdan aldığınız suyun içerisinde bekletmelisiniz. Suyun tamamını değiştirmek balıkların doğal yaşam alanını etkilediğinden dolayı strese girmelerine neden olur. Bunun sonucunda da balıkların ölümüne sebebiyet verebilirsiniz.
 • Akvaryuma suyu doldururken balıkları strese sokmamak için, suyu yavaş dökmelisiniz.
Reklam

Akvaryumun dip temizliği:

 • Bu işlem için dip süpürgelerinden faydalanabilirsiniz. Tercihinize göre otomatik ya da manuel olarak alabileceğiniz süpürgenin bir ucu akvaryumun içinde diğer ucu dışında olacak şekilde yerleştirip, dipteki kirleri temizleyebilirsiniz. Dip temizliği suyun temizliğini de sağlayacaktır. Bu işlemde çıkan suyu filtre temizliğinde de kullanabilirsiniz.
 • Akvaryumun içindeki dekorları temizlemek için bulaşık makinenizi kullanabilirsiniz. Küçük taş parçacıkları kullanıyorsanız, bunları makinenize yerleştirmeniz makinenize zarar verebilir.
 • Küçük taş parçacıklarını rahatlıkla çeşmenin altında yıkayabilirsiniz.

Akvaryumun filtre temizliği:

 • Akvaryum filtreleri tank büyüklüğüne ve çeşidine göre farklılık gösterir. Temizlemeye başlamadan önce büyük veya küçük filtrenin parçalarını sökmeniz gerekir.
 • Daha sonra mekanik parçalarını musluk suyunun altında iyice yıkayın.
 • İç filtrenin sünger temizliğinde, önceden dip temizliğinde elde ettiğiniz suyu kullanmanız gerekir. Musluk altında yıkanan süngerler yararlı bakterilerin ölmesine neden olup balıklarınızın sağlığı için zararlıdır.
 • Dış filtrenin temizliği için mekanik parçaları musluk suyunun altında yıkayın. Daha sonra iç filtrede olduğu gibi dış filtrenin suyunu da dip temizliğinden elde ettiğiniz suyun içerisinde yıkamanız gerekir.
 • Dış filtrenin süngerini düzenli olarak değiştirmeniz balıklarınızın sağlığı için yararlı olacaktır.

Unutulmaması gerekeler:

 • Akvaryum temizliği sırasında deterjan gibi kimyasal maddeler kullanmamaya özen gösterin
 • Düzenli olarak yaptığınız akvaryum temizliği balıklarınızın sağlığı açısından önemlidir. Aksi bir durum balıklarınızın ölmesine sebebiyet verebilir.
 • Temizlik yaparken balıklarınızı strese sokmamaya özen gösterin

Aslen yayınlandı