Köpek Kulübesi Nasıl Yapılır: Paletten Köpek Kulübesi Yapımı

Köpek kulübesi nasıl yapılır? Paletten köpek kulübesi yapımı ile ilgili hazırladığımız rehberi okumadan geçmeyin.

Güncellenmiş 25 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Köpek kulübesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Köpekler, insanların en sadık dostlarıdır ve iyi günde, kötü günde her zaman yanınızdadır. Bu karşılıksız sadakatlerinin karşılığında ise talep ettikleri yalnızca sevgi, ilgi ve şefkattir. Elbette evcil hayvanınıza olan sevginizi ve ilginizi göstermenin en iyi yolu ona elinizden geldiğince konforlu bir yaşam alanı sunmaktır. Örneğin, ona rahatlayabileceği, uyuyabileceği ve uzun süre oyalanacağı rahat ve lüks bir köpek evi inşa etmek bunlardan biri olabilir. Üstelik, palet gibi ücretsiz ahşapları kullanarak köpeğinize oldukça konforlu bir ev inşa edebilirsiniz. Peki köpek kulübesi nasıl yapılır? Paletten köpek kulübesi yapımı ve ahşap köpek kulübesi yapımı sürecinin ne kadar kolay olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için size rehberlik edecek tüm bilgileri bu yazımızda bir araya getirdik. Yapacağınız köpek kulübesini ister kendi köpeğiniz isterseniz de sokaktaki dostlarımız için kullanabilirsiniz. Tahtadan köpek kulübesi yapımı, köpek kulübesi için gerekli malzemeler, kolay köpek kulübesi yapımı ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Tahta Paletten Köpek Kulübesi Yapımı

  Bir köpek, lezzetli mamalar, biraz oyun zamanı ve kendine ait sevimli bir köpek evi sunulursa çok mutlu olacaktır. Paletten köpek kulübesi yapımı için neler gerekir öğrenin ve onun konforunu artırın. İşte maliyetsiz, basit köpek kulübesi yapımı.

  1. 1

   Ahşap paletler bulun ve kullanıma hazır hale getirin.

   Köpek kulübesi yapımı öncesinde palet üzerindeki ahşabın bir kısmını paletten ayırmanız gerekiyor. Köpek kulübenizi inşa etmeye başlamadan önce, palet ahşabının bir kısmını paletten çıkarıp kullanıma hazır hale getirmelisiniz. Ahşabı parçalara ayırmak zor değil; ancak bu süreçte onu parçalamamaya özen gösterin. Çıkardıktan sonra, yapım aşamasına hazırlanmak için biraz zaman harcamanız gerekecek.

   İlk palet, köpek kulübesinin zemini olacak. Diğer paletler ise yanlarını ve çatısını oluşturacaktır. Ahşabı paletten ayırmak için bir levye kullanın. Palet sadece birbirine çivilenmiş olacağından, bu işlem zor olmayacaktır. Yine de çok dikkatli olun ve hızlı hareket etmeyin. Çabuk hareket etmek ve ahşabı çekerken kırmak kolaydır.

   Ahşap paletler
  2. 2

   Ahşabın kenarlarını ve yıpranan kısımlarını düzeltin, ahşabı istediğiniz boyutlarda kesin.

   Tahta paletten köpek kulübesi yapımına başlarken öncelikle kulübenin boyutuna karar vermelisiniz. Ardından her parçanın tam olarak aynı uzunlukta olduğundan emin olmak için tüm ahşabı bir dekupaj testeresi veya masa testeresi ile kesin. Tahtaları ölçmeniz ve üzerlerine kurşun kalemle bir çizgi çizmeniz gerekecektir. Böylece nereden keseceğinizi bilirsiniz ve ardından ahşabı düzgünce bir araya gelecek şekilde boyutlandırabilirsiniz. İhtiyaç duymayacağınız parçaları kaldırın. Hazırladığınız ahşap parçaları ile bir sonraki adımda duvarları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

   Bazı ahşap parçalar, paletten çekilirken biraz yıpranmış veya ufalanmış olacaktır. Endişelenmeyin, bu normaldir – palet ahşabı, kolayca ufalanma eğiliminde olan ucuz bir ağaçtır.
   Dekupaj testere
  3. 3

   Zemini oluşturun.

   Kulübenin boyutuna göre su geçirmez suntadan yapılmış bir zemin kullanın. Bu, kulübeye su sızmasını ve köpeğinizin kulübenin içinde ıslanmasını önleyecektir.​

   Köpeğinizin her daim sıcacık ve konforlu olmasını sağlayacak pratik ve yaratıcı köpek yatağı fikirlerini yazımızdan keşfedebilirsiniz.

  4. 4

   Köpek kulübesi yapımı: Duvarları bir araya getirin.

   Şimdi yan duvarları inşa etme zamanı. Bir önceki adımda hazırladığınız ahşap ile yan duvarları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Tabanınız veya zemininiz bir paletin tamamını kullanacağınız için hazırdır. Yan duvarlarınızın paletlerden yapılması ve doğru boyutta olması için kesilmesi gerekebilir.

   ​Köpek kulübesinin uzun ömürlü olması için yan duvarları güvenli bir şekilde monte etmek çok önemlidir. Bu nedenle bu işe zaman ayırın ve doğru şekilde yapmaya özen gösterin. Her duvar için bir büyük palet kullanmanıza gerek yok. Aksi takdirde gerçekten büyük bir köpek kulübeniz olur. Unutmayın, paletler farklı şekil ve boyutlarda gelir; bu nedenle size ne keseceğinizi tam olarak söyleyemeyiz. Bunun yerine, köpek kulübesinin olmasını istediğiniz yüksekliğini belirleyin ve parçaları buna göre kesin. Ardından parçaları bir araya getirmeye başlayın. Normal şartlarda bir büyük palet iki duvar için yeterli olacaktır.

   Bu belki de yapım sürecinin en önemli kısmıdır. Köpek kulübesinin dört direğini mümkün olduğunca güvenli bir şekilde kurmalısınız. Duvarları köpek kulübesi tabanına sabitlemek için büyük vidalar ve elektrikli matkap kullanın.

   Bir tarafı diğerinden daha alçak yapın. Bu, köpek kulübenizin su geçirmez olmasına ve daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacak eğimli bir çatıya sahip olmanızı sağlayacaktır.
  5. 5

   Zımparalama yapın.

   Çatıyı düzgün bir şekilde yerleştirebilmek için kulübeyi destekleyen tüm parçaların ve duvarların kenarlarını zımparalamanız gerekecektir.​ Her şey pürüzsüz olmalıdır.

  6. 6

   Çatının şekline karar verin ve ona göre kesin.

   Artık köpek kulübesinin taban ve yan duvarlarına sahip olduğunuza göre, çatı ve kapı üzerinde çalışma zamanı. Eğimli bir çatıya mı yoksa normal bir çatıya mı sahip olmak istediğinize karar verin. Her iki durumda da çatıyı kurmak aynı miktarda zaman alacaktır. Eğimli çatı, yağmur suyunun akıp gitmesini sağlayacağı için tercih edilir. Tek ihtiyacınız olan üst plakaların uzunluğunu istediğiniz ölçüde kısaltmak. Öte yandan, düz bir çatı elde etmek için arka direklerin öndekilerle eşit olduğundan emin olun.

   İlerleyen aşamalarda kulübe çatısını düzgün bir şekilde yerleştirebilmeniz için üst plakaları biraz eğimli bir şekilde kesmelisiniz.

   Bu noktada, ahşap paletlerden topladığınız bir sürü yedek tahtaya sahip olmalısınız. Köpek kulübesinin üst tahtalarını kesmek için bir dekupaj testeresi veya dairesel testereyi açılı olarak kullanın. Bu açı, çatının eğimini karşılayacaktır. Yan duvar direklerinde yaptığınız gibi tahtaları vidalarla monte edin. Çatıda, zeminde yaptığınızla aynı tip su geçirmez sunta kullanın. Çatının sağlam kalmasını sağlamak için, fazladan sunta levhaları çivileyerek ona birkaç destek eklemeniz gerekecektir. Uygun şekilde ölçülmüş yuvalara yerleştirin ve koyun.

   Ahşap çatı paletlerinin sıkı olduğundan ve birbirine sıkıca monte edildiğinden emin olun. Herhangi bir boşluk, su ve nemin sızmasına sebep olacaktır. Palet ahşabı düz olmamasıyla ünlüdür. Tahtalarınızda bazı boşluklar olduğu ortaya çıkarsa, bir testere ve zımpara kağıdı kullanarak bunları sızdırmaz hale getirebilirsiniz.

   Çivi ve çekiç
  7. 7

   Kulübenin kapısını çizin ve kesin.

   Çatıyı kurduktan sonra tamamen kapalı bir kutunuz var ve köpeğinizin içeri girip çıkması için hiçbir yol yok. Bu, köpek kulübeniz için bir kapı kesmeniz gereken zamandır. Kapının yer alacağı tarafı seçin. Eğimli bir çatı ile gittiğinizi varsayarak kapıyı daha yüksek olan yan duvara koymanızı öneririz. Ancak, bu kişisel tercihinize bağlıdır. Doğru boyutlarda olduğundan emin olmak ve iyi bir şekilde kesebilmek adına bir kalemle kapıyı çizin. Ardından kapı çerçevesini kesmek için bir dekupaj testeresi kullanın. Bittiğinde, pürüzsüz olduğundan emin olmak için kenarları zımpara kağıdı ile geçin. Köpeğinizin pürüzlü kenarlar nedeniyle tüylerini veya derisini çizmesini istemezsiniz.

  8. 8

   Son dokunuşları yapın.

   Buraya kadar geldiniz. Biraz zımparalama yapmak köpek kulübesinin çok daha uzun süre dayanmasına ve çok daha iyi görünmesine yardımcı olacaktır. Palet ahşabı, genellikle pürüzlü yüzeylere sahiptir. Bu nedenle, hem siz hem de köpeğinizin iyiliği için kulübe yüzeylerinde kıymık olmadığından emin olun ve zımpara ile yüzeyleri zımparalayın. Palet ahşabı rustik bir kaliteye sahiptir. Bunu korumak istiyorsanız tamamen pürüzsüz bir şekilde zımparalamanıza gerek yoktur.

   Ne kadar güçlü ve ne kadar süre zımparalayacağınız size kalmış. Bir tur zımpara yapmak işinizi görecektir. Ancak dilerseniz ikinci ve üçüncü zımparalamada daha ince bir zımpara kağıdı ile devam edebilirsiniz.

   Palet ahşabını zımparalıyorsanız, pürüzleri gidermek için önce kaba bir zımpara kağıdı kullanmalısınız. Ardından, gerekirse daha fazla yumuşatmak için daha ince zımpara kağıdına geçin.
   Zımpara ve tahta
  9. 9

   Dış mekan verniği ile kulübeyi boyayın.

   Köpek kulübesi yapımı tamamlandı; ancak yeni bir kat boya, vernik veya polikrilik ile harika görünmesini sağlamanın zamanı geldi.

   Hangisini seçeceğiniz kişisel tercihlerinize ve tarzınıza bağlıdır. Polikrilik, palet ahşabının sahip olduğu rustik görünümü koruyacaktır. Vernik yine de ahşabın doğal görünmesine izin verecektir; ancak cila biraz renk ve parlaklık katacaktır. Boya ise palet ahşabının üzerini kaplayacaktır. Palet görünümünü ortadan kaldırmak ve köpek kulübesine tamamen yeni bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, palet ahşabı üzerinde boya kullanın.

   Kulübeyi dış etkenlerden korumak için 2-3 kat vernik kullanmak en iyisidir. Bu aynı zamanda köpek evinize güzel bir görünüm kazandıracaktır.​

   Kulübeler bir köpeği hayatınıza ve evinize getirmenin önemli bir parçasıdır. Kulübeler köpeklere güvenlik ve emniyet hissi, sahiplerine ise gönül rahatlığı verir.
  10. 10

   Tahta paletten köpek kulübesi yapımı için bazı ekstra alternatifler.

   Muhtemelen dilediğiniz köpek kulübesi stilini elde ettiniz. Bununla birlikte, daha fazlasını yapmak istiyorsanız, bazı bonus alternatifler ekledik. Eğimli çatıya eklemek için zeminde kullandığınız aynı su geçirmez tahtayı kullanın. Çatının sağlam kalmasını sağlamak için buraya çatı destekleri ekleyebilirsiniz.

   Palet ahşabı, birçok kişi tarafından özellikle tercih edilen kaba, rustik bir kaliteye sahiptir. Tercihiniz bu ise boya yaparken astarlama adımını atlayabilirsiniz. Bununla birlikte, güzel, pürüzsüz bir bitmiş görünüm istiyorsanız, yüzeyleri pürüzsüz olana kadar zımparalamayı ve bir kat astarla başlamayı düşünün. Köpek kulübesinde birkaç renk kullanıyorsanız, sahip olduğunuz en açık renkle başlayın. Açık renk üzerine koyu renk boyamak, koyu renk üzerine açık renk boyamaktan çok daha kolaydır. Önce uygularsanız daha rahat edersiniz.

   Astarsız ince bir kat boya, arzu edilen rustik ve doğal görünümü arayan herkesi tatmin edecek güzel, yıpranmış bir etki sunacaktır. İkinci bir kat bu etkiyi azaltacaktır. Alttaki ahşabı tamamen kaplamak istiyorsanız dört kata kadar uygulamanız gerekebilir. Ne tür bir boya kullanılacağına gelince, akrilik boya genellikle en iyi sonucu verir. Boyanızın hava koşullarına ne kadar iyi dayanacağına dikkat edin. Ayrıca, köpekler kokladıkları her yüzeyi yalamayı sevdikleri için toksik olmayan bir boya seçtiğinizden emin olun. Özellikle evcil hayvan evleri için en iyi sonucu verebilecek bir çok güvenli boya vardır, bunlardan birini seçtiğinize emin olun.

  Harika haber şu ki, bu proje için ayırmanız gereken bütçe oldukça az. Paletten köpek kulübesi yapımı projesini hafta sonu yapılacaklar listenize ekleyin ve evcil hayvanınız için işe koyulun. Minik dostlarınız ev içerisinde sizinle yaşıyorsa, evde kedi köpek kokusu nasıl giderilir ve yavru köpek nasıl beslenir gibi yazılarımız size yol gösterecektir; okumadan geçmeyin.

Paletten Köpek Kulübesi Yapımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?