Kolay Not Defteri Yapımı

‘’El yapımı defter, not defteri yapımı nasıldır, defter yapımı malzemeleri nelerdir?’’ Evde defter yapımına dair merak ettiğiniz tüm püf noktaları ve pratik yöntemleri öğrenmek için yazımızı okuyun.

Güncellenmiş 27 Nisan 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
defter

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yaratıcılığınızı kullanmak, el becerilerinizi geliştirmek, hem kendinize hem de sevdiklerinize güzel bir hediye vermek istiyorsanız defter yapımı hakkındaki tüm detayları öğrenerek işe koyulabilirsiniz.

Defter Yapımı

İşte size keyifli birkaç saat vaad eden el yapımı defter yapmanın incelikleri. Öncelikle ihtiyacınız olan şey malzemeler. Defter yapımını evde yapacaksanız malzemelerinizi önceden hazırlamanız şart.

Defter Yapımı Malzemeleri

 • Kalem

 • Cetvel

 • İp

 • Maket bıçağı

 • A-4 kâğıtları

 • İğne

 • Karton ve kapak tasarımı için dilediğiniz renkte boyalar

Malzemeleriniz hazırsa işte defter yapımı...

Ev ekonomisine katkı sağlamak, satın alabileceğiniz bir ürünü kendinizin yapma zevki… İşe defter yapımıyla başlamaya ne dersiniz?

Öncelikle A4 kâğıtlarını istediğiniz bir boyutta kesin. Burada en önemli şey aynı boyda kesim yapmanız, kâğıtların eşit olmasıdır. Kâğıtları kestikten sonra kapak kısmına geçecekseniz, bu da tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı. Kartonu da kestiğiniz kâğıtlarla aynı ölçüde kesin. Maket bıçağından yardım alabilirsiniz. Bu sırada kapak tasarımına başlayın. Kapak için farklı renklerde çizimler, desenler yapabilir, parça kumaşlardan yardım alarak kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra kâğıtlarınızı eşit biçimde bir araya getirin ve delme işlemini yapın. Defterin tam ortasından 3 tane delik açın. Yaprakları ve kapağı birleştirdikten sonra sıra geldi dikme işlemine. Kapak ve kâğıtları, iğneyi defterin dış bölümünden tam ortada açılmış olan delikten iç kısma doğru geçirerek dikin. Kalın bir iğne ve kalın bir ip kullanmanızı tavsiye ederiz. İpinizin her delikten geçtiğine emin olduğunuz noktada el yapımı defteriniz hazır. ‘’Not defteri yapımı büyük nasıl olur?’’ diyenlerin merakını giderdik ve sıra geldi küçük defter yapımına.

defter yapımı

Not Defteri Yapımı

Not defteri yapımı kolay ve pratik bir şekilde yapabileceğiniz bir defter türü. Renkli bir A4 kâğıdını önce uzun kenarları birbirine gelecek şekilde ikiye katlayın. Üstteki katı tekrar alta doğru katlayın. Üstte kalan parçayı da arkaya doğru katlayın. Açtığınızda eşit şekilde kıvrılmış 4 parça göreceksiniz. Elde ettiğiniz kâğıdı tekrar ikiye katlayın. Üst parçayı tekrar aşağı, altta kalan parçayı da tekrar arkaya doğru katlayın. Kâğıdı açtığınızda eşit bölünmüş küçük parçalar göreceksiniz. Kâğıdın 3 parçasını biri yukarıdan, biri aşağıdan, biri tekrar yukarıdan olacak şekilde yarım olarak kesin. Bundan sonrası yaprakları birleştirme işlemi. Sağ sol, aşağı yukarı yaparak yaprakları birleştirin ve katlayın. Üstte kalan kısma istediğiniz deseni, şekli yapın ya da yazı yazın. İşte bu kadar kolay şekilde bir not defteri yaptınız.

Anı Defteri Yapımı

Defter yapımı arasında en çok tercih edilenlerden biri de anı defteri. Yaşadığınız en tatlı anları biriktirmek, saklamak ya da içerisine notlar bırakmak istiyorsanız anı defteri yapabilirsiniz. Yukarıda defter yapımını anlattığımız şekilde, dikişli yöntemle bir anı defteri yapabilirsiniz. Dilerseniz içerisine saklamak istediğiniz fotoğrafları yapıştırın. Küçük not defteri yapımının aynısını büyük kâğıtlarla da yaparak bir anı defteri oluşturmanız mümkün. Eğer kartonu çift olarak kullanırsanız anı defterinize küçük bir kilit de koyabilir ve sadece size özel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tarif Defteri Yapımı

Tarif defteri için önerimiz telli bir büyük defter satın almanız. Tarif defteri için telli olanlar en idealidir. Telli defter yapımının püf noktası kapak tasarımında ve içerisindeki sayfaları bölümlere ayırmakta. Büyük bir harita metod defteri tarif defteri için oldukça uygundur.

Tarif defteri için ihtiyacınız olan malzemeler

 • Kumaş

 • Maket bıçağı

 • Silikon tabancası

 • Renkli keçeler

 • Yazı kalemi

Harita metod defterinin kapaklarını öncelikle kumaşla kaplayın. Yapıştırmak için silikon tabancası kullanabilirsiniz. Kapakları dümdüz olacak şekilde kapladıktan sonra keçelerden minik desenler yapabilirsiniz. Mutfak ve yemeklere uygun olacak şekilde; minik tencere, cupcake, kahve kupası gibi kalıplar çıkarın, keçeleri onlara uygun olacak şekilde kesin ve kumaş kaplı kapağın üzerine yapıştırın. Defterin içerisindeki her sayfayı iki eşit parçaya bölün ve malzemeler/yapılışı yazarak tariflerin şablonunu hazırlayın. Tarif defter yapımı da işte bu kadar kolay ve keyifli bir süreç.

El yapımı defterler hem iyi vakit geçirmenizi sağlar hem de bu sayede yepyeni bir hobi edinebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?