Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kitap Ayracı Yapımı

Kitap ayracı nasıl yapılır merak ediyorsanız, yaratıcı kitap ayracı fikirleri ve kolay ayraç yapımı püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş

kuru bitki dalları, açık bir kitap ve yeşil bir fincan
Reklam
Sign Up Banner

Elinizden kitap eksik olmuyorsa veya sevdiklerinize hediye kitap ayracı yapmak istiyorsanız farklı malzemeleri değerlendirebilirsiniz. Peki, kitap ayracı nasıl yapılır? İşte yaratıcı kitap ayracı fikirleri...

Keçeden Ayraç Yapımı

Kırtasiyelerden kolaylıkla bulabileceğiniz rengarenk keçeler ile yaratıcılığınızı birleştirip harika kitap ayraçları yapabilirsiniz. Örneğin; keçeden kitap ayracı yapımı için bir çiçek figürü oluşturup gövdesini dışarı sarkacak şekilde bırakmak mümkün. Bir diğer fikir olarak, iplerini uzun tutacak şekilde renkli balonlar yapabilir, daha sonra hem ipleri kitabınızdan sarkıtarak hem de farklı renkteki balonlarınızı farklı kitaplarınızın içine yerleştirerek kullanabilirsiniz. 

Çocuklarınız ile birlikte yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi, kitap ayracı yapımı olabilir. Kolay kitap ayracı yapımı aşamalarındaki kesme, yapıştırma ve boyama gibi etkinlikler ile çocuğunuzun küçük kas motor gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Abeslang ile Kolay Ayraç Yapımı

Reklam

MPU Sign Up Banner

Dondurma çubuğu olarak kullanılan ve doktorların boğazı kontrol etmek için dilimize bastırdığı çubuk olarak da bilinen abeslang, kolay kitap ayracı yapımı için ulaşılması zahmetsiz materyallerden birisidir. Bu çubukları medikal malzemeler satan bir dükkandan oldukça uygun fiyata satın alabilir ve gerisini tamamen hayal gücünüze bırakabilirsiniz. Renkli asetat kalemleriyle motifler çizmek, üzerine adınızı yazmak veya kitabınızdan çıkarmak istediğiniz kısmını istediğiniz bir renk keçe ile sarmak bu fikirlerden sadece bazıları...

Takvim Yaprakları ile Kitap Ayracı Yapımı

En kolay evde kitap ayracı yapımı, tarihi geçtiği halde atmaya kıyamadığınız kuşe kağıt baskılı takvim yapraklarını kullanarak olur. Bu takvimlerden istediğiniz görselleri istediğiniz boyutta kesip, kitap aralarına koyarak hangi sayfada kaldığınızı bulabilirsiniz. Biraz daha sağlam olmasını, kenarlarının kıvrılıp sararmamasını istiyorsanız, kağıttan ayraç yapımı ve aşağıdaki PVC önerimizi birleştirebilirsiniz!

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kitap ayracı yapımı için en önemli püf noktası, hayal gücünüzdür. Hayal gücünüzü ne kadar kullanırsanız, o kadar özgün bir ürün elde etmiş olacaksınız.

yatağa uzanmış kitap okuyan bir kadın

PVC Laminasyon Ayraç Fikirleri

Kimliklerimizi kaplatarak zarar görmesine engel olduğumuz PVC kaplamaları hepimiz biliriz. Peki PVC'yi hediye kitap ayracı yapımı için neden kullanmayalım? Üstelik bu yöntem oldukça basit! Sizin için özel olan ortak bir eşyanızı (Yazdığınız küçük bir not, fotoğrafınız ya da çiçek yaprağı gibi ince eşyalar olmalı) dışarı çıkarken yanınıza alıp herhangi bir matbaanın önünden geçerken PVC kaplatmanız yeterli. Sonrasında PVC'den artan kısımları makasla kestiğinizde, yıllarca rengi solmayacak, kıvrılıp kolay kolay kırılmayacak kitap ayracınız hediye edilmeye hazır olacak. Bu fikri yılbaşı hediyesi, doğum günü hediyesi gibi farklı temalarla kullanabilirsiniz.

PVC laminasyon yaptırdığınız eşyalarınızın kenarındaki fazlalık kaplamaları keserken içindeki eşyanıza pek yaklaşmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kaplama açılabilir ve hava alarak içindeki nesnenin zamanla eskimesine sebep olabilir.

Ataş ile Evde Ayraç Yapımı

Evdeki ataşlarınıza yeni bir boyut kazandırmaya ne dersiniz? Yapımı bir dakikadan uzun sürmeyen bu yöntem ile çok kısa sürede çok fazla ataş kitap ayracı elde edebilirsiniz. Ataşların ucuna sıcak silikon ile yapıştırabileceğiniz düğme, tüy, kurdele, kuru çiçek ya da minicik oyuncak figürler ile, el yapımı yeni kitap ayracınız hazır oldu bile!

Köşeli Kitap Ayracı Yapımı

Karton ya da giyilemeyecek duruma gelmiş olduğu halde atmaya kıyamadığınız giysilerin kumaşından yapabileceğiniz köşeli kitap ayracı için biraz el becerisi şart. Bu yöntem için origami kitapları sayesinde bol fotoğraflı tariflere ulaşabilirsiniz. Kitap ayracı olarak kullanmak istediğiniz kağıtlarınızı ya da kumaşlarınızı hazırlayın. Öncelikle istediğiniz şekle karar verin. Yapacağınız ayracın kitabın içine ne kadar içine girmesini istiyorsanız kalıbınızı ona göre belirleyin.

Buradaki püf nokta, aynı kalıptan iki tane hazırlamaktır. Kalıplarınızı kesip sırt sırta gelecek şekilde tutun ve sadece ortak köşeye sahip iki kenarını birbirine sabitleyin. Uhu kullanacaksanız uhuyu fazla kaçırmamaya, dikecekseniz, ayracın içine kitap sayfalarının girmesine engel olmayacak şekilde dıştan dikmeye özen gösterin. Örneğin; kalıbınız kare ise ve kitabınızın üstünde kullanacaksanız, ayracınızın üstteki iki ucunu birbirine sabitleyin. Kalıbınız kalp şeklinde ise kalp şeklinin "V" kısmını, sayfalarınızın boyutuna göre hesaplayarak birleştirmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kitaplıkta Kitaplar Neye Göre Sınıflandırılır?

Kitaplığınızı düzenlerken dikkate alacağınız pek çok sınıflandırma tipi bulunur. Ancak bunların hiçbiri tam anlamı ile tüm ihtiyaçları karşılayamaz. Bu yüzden ilk andan itibaren sürekli ve geçici sınıflandırmaların neler olması gerektiğine karar vermelisiniz. Sürekli sınıflandırmalar, her zaman uyulması gereken kurallardan oluşurken geçici olanlar ise şimdilik geçerli olan kurallardır.

Kitaplar Kütüphaneye Nasıl Yerleştirilmeli?

Kitaplarınızı raflarda yan yana sıkışık bir biçimde istiflemeyin. Aralarında nefes alabilecekleri kadar boşluklar olması sağlıkları açısından önemlidir. Hacimli ve kalın kitaplarınızı dikey olarak saklamak yerine yatay olarak saklayabilirsiniz. Ancak asla üst üste 2 kitaptan fazla koymayın.

Kitaplarda Böceklenme Nasıl Önlenir?

Böcekleri önlemek için yapabileceklerinizin en başında düzenli kitaplık temizliği gelir. Ayda bir kez tüm kitaplarınızı indirip rafların tozunu almanız ve eğer ıslak bir bez ile sildiyseniz kitapları yerleştirmeden önce kurumasını beklemeniz gerekir. Kitaplık rafları arasına koyacağınız defne yaprakları ise böcekleri kitaplarınızdan uzak tutacaktır.

Kitaplar Nasıl Bir Ortamda Saklanmalı?

Kitapların bulunduğu ortamın nemden uzak olması gerektiği gibi ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Raflı bir kitaplığınız varsa cam kapaklar ile toz oluşumunu erteleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı