Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Kapı veya telefon çaldığı anda kitabını elinden bırakan bir okuyucu musunuz? O zaman kaldığınız yeri size hatırlatacak bir kitap ayracına ihtiyacınız var demektir. İşte adım adım kitap ayracı yapım kılavuzu...

Güncellenmiş

Reklam
Kolay Kitap Ayracı Yapımı

Keçe Çiçekler

Kırtasiyelerden kolaylıkla bulabileceğiniz rengarenk keçeler ile yaratıcılığınızı birleştirip harika kitap ayraçları yapabilirsiniz. Örneğin bir çiçek figürü oluşturup, gövdesini dışarı sarkacak şekilde bırakmak mümkün. Bir diğer fikir olarak, iplerini uzun tutacak şekilde renkli balonlar yapabilir, daha sonra hem ipleri kitabınızdan sarkıtarak hem de farklı renkteki balonlarınızı farklı kitaplarınızın içine yerleştirerek kullanabilirsiniz. 

Çocuklarınız ile birlikte yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi, kitap ayracı yapımı olabilir. Kolay kitap ayracı yapımı aşamalarındaki kesme, yapıştırma ve boyama gibi etkinlikler ile çocuğunuzun küçük kas motor gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Abeslang

Dondurma çubuğu olarak kullanılan ve doktorların boğazımı kontrol etmek için dilimize bastırdığı çubuk olarak da bilinen abeslang, kitap ayracı yapımı için ulaşılması zahmetsiz materyallerden birisidir. Bu çubukları medikal malzemeler satan bir dükkandan oldukça uygun fiyata satın alabilir ve gerisini tamamen hayal gücünüze bırakabilirsiniz. Renkli asetat kalemleriyle motifler çizmek, üzerine adınızı yazmak veya kitabınızdan çıkarmak istediğiniz kadarki kısmını istediğiniz bir renk keçe ile sarmak bu fikirlerden sadece bazıları...

Takvim Yaprakları

En kolay kitap ayracı yapımı, tarihi geçtiği halde atmaya kıyamadığınız kuşe kağıt baskılı takvim yapraklarını kullanarak olur. Bu takvimlerden istediğiniz görselleri istediğiniz boyutta kesip, kitap aralarına koyarak hangi sayfada kaldığınızı bulabilirsiniz. Biraz daha sağlam olmasını, kenarlarının kıvrılıp sararmamasını istiyorsanız, hemen aşağıdaki PVC önerimiz tam size göre!

Kitap ayracı yapımının en önemli püf noktası, hayal gücünüzdür. Hayal gücünüzü ne kadar kullanırsanız, o kadar özgün bir ürün elde etmiş olacaksınız.

PVC Laminasyon

Kimliklerimizi kaplatarak zarar görmesine engel olduğumuz PVC kaplamaları hepimiz biliriz. Peki PVC'yi hediye kitap ayracı yapımı için neden kullanmayalım? Üstelik bu yöntem oldukça basit! Sizin için özel olan ortak bir eşyanızı (Yazdığınız küçük bir not, fotoğrafınız ya da çiçek yaprağı gibi ince eşyalar olmalı) dışarı çıkarken yanınıza alıp herhangi bir matbaanın önünden geçerken PVC kaplatmanız yeterli. Sonrasında PVC'den artan kısımları makasla kestiğinizde, yıllarca rengi solmayacak, kıvrılıp kolay kolay kırılmayacak kitap ayracınız hediye edilmeye hazır olacak.

Bunlara Dikkat

PVC laminasyon yaptırdığınız eşyalarınızın kenarındaki fazlalık kaplamaları keserken içindeki eşyanıza pek yaklaşmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kaplama açılabilir ve hava alarak içindeki nesnenin zamanla eskimesine sebep olabilir.

Ataşlar

Evdeki ataşlarınıza yeni bir boyut kazandırmaya ne dersiniz? Yapımı bir dakikadan uzun sürmeyen bu yöntem ile çok kısa sürede çok fazla ataş kitap ayracı elde edebilirsiniz. Ataşların ucuna sıcak silikon ile yapıştırabileceğiniz düğme, tüy, kurdele, kuru çiçek ya da minicik oyuncak figürler ile, el yapımı yeni kitap ayracınız hazır oldu bile!

Köşeli Kitap Ayracı

Karton ya da giyilemeyecek duruma gelmiş olduğu halde atmaya kıyamadığınız giysilerin kumaşından yapabileceğiniz köşeli kitap ayracı için biraz el becerisi şart. Bu yöntem için origami kitapları sayesinde bol fotoğraflı tariflere ulaşabilirsiniz. Kitap ayracı olarak kullanmak istediğiniz kağıtlarınızı ya da kumaşlarınızı hazırlayın. Öncelikle istediğiniz şekle karar verin. Yapacağınız ayracın kitabın içine ne kadar içine girmesini istiyorsanız kalıbınızı ona göre belirleyin.

Buradaki püf noktası, aynı kalıptan iki tane hazırlamaktır. Kalıplarınızı kesip sırt sırta gelecek şekilde tutun ve sadece ortak köşeye sahip iki kenarını birbirine sabitleyin. Uhu kullanacaksanız uhuyu fazla kaçırmamaya, dikecekseniz, ayracın içine kitap sayfalarının girmesine engel olmayacak şekilde dıştan dikmeye özen gösterin. Örneğin; kalıbınız kare ise ve kitabınızın üstünde kullanacaksanız, ayracınızın üstteki iki ucunu birbirine sabitleyin. Kalıbınız kalp şeklinde ise kalp şeklinin "V" kısmını, sayfalarınızın boyutuna göre hesaplayarak birleştirmeyi unutmayın.

Aslen yayınlandı