Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

El Yapımı Yılbaşı Hediyeleri: 5 Yaratıcı ve Şık Öneri

Sevdiklerinizi yılbaşında mutlu etmek için büyük bir bütçeye ya da mağaza mağaza gezmenize gerek yok. El yapımı yılbaşı hediyeleri sayesinde bu yılbaşı çok daha özel geçecek.

Güncellenmiş Eda Kaboglu tarafından yazıldı

Yılbaşı hediyesi
Reklam
Sign Up Banner

Hepimizin çok iyi bildiği gibi kalpten gelen el yapımı yılbaşı hediyeleri en değerli olanlardır. Artık internet sitelerinde kişiselleştirilmiş hediyeler bulmak kolay olsa da hiçbir şey el yapımı küçük yılbaşı hediyeleri yapıp yılbaşı ağacının altına yerleştirmek kadar güzel olamaz. Bu tatlı göreve başlarken zanaatkarlık becerilerinizin sizi durdurmasına izin vermeyin. Biraz sabrınız, yaratıcılığınız ve sevginiz olduğu sürece, basit el yapımı hediyeler oldukça eğlenceli ve mutluluk verici olabilir. Dahası, kendin yap yılbaşı hediyeleri, evinizde yenilenmeyi bekleyen birçok eşyayla yapılabilir. Bu da tatil dönemlerinde artan fiyatlardan ve internet siparişinizin yolunu gözlemekten kurtulmanız anlamına gelir. Yeni yılın heyecanını hediye stresiyle kaçırmayacağınız, sevdikleriniz için keyfini çıkararak hazırlayacağınız hediye fikirleri için yılbaşı hediye fikirleri listemize mutlaka göz atın. Yazımızda ebeveynler, iş arkadaşları, dostlar, çocuklar yani kalbinizde yeri olan herkes için yeni hediye fikirleri bulabilirsiniz. Beğendiğiniz ve sevdiklerinizin zevkine en uygun hediyeyi hazırlarken hediyenizi el yapımı bir hediye kartıyla süslemeyi unutmayın. Ne demişler, hediyeler gitse bile anılar hep baki kalır.

İhtiyacın olacak:

 • Kavanoz
 • Kavanoz
 • Kozalak
 • Ağaç dalları
 • İplik
 • İğne
 • Kasnak
 • Kumaş
 • Kart
 • Atıştırmalıklar

Reklam

MPU Sign Up Banner

Evde Yapabileceğiniz Yılbaşı Hediye Fikirleri

Dilerseniz, işe pratik ve yaratıcı fikirlerle yeni yıl hediyesi nasıl yapılır sorusunun cevabıyla başlayalım. Birkaç basit malzeme ile zahmetsiz bir şekilde yapabileceğiniz el yapımı yılbaşı hediyeleri, maliyet açısından avantaj sağlarken aynı zamanda arayıp da bulamadığınız ürünleri yapabilmenize de imkan tanır. Genellikle yapıştırma, kesme, boyama gibi basit işlemlerle tamamlanabilen el yapımı yeni yıl hediyeleri, ister kendinize ister sevdiklerinize benzersiz armağanlar sunabilmenizin de bir yoludur. Diğer yandan, basit el yapımı hediyeler üreterek potansiyel atıkların değerlendirilmesi için de aracılık etmiş olursunuz. Siz de pratik el yapımı yılbaşı hediyeleri için önerdiğimiz adımlara göz atarak dilediğiniz alternatifi kendiniz ya da sevdiklerinizi şımartmak için yapabilirsiniz.

 1. Yılbaşı temalı kavanoz yapın.

  Evlerde en çok rastlanan şeylerden biri olan kavanozlar, pek çok gıdayı saklamak için dolaplarımızda bulunuyor. İşlevini tamamlayan kavanozları atmak yerine, onları süs amaçlı olarak birbirinden farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Boş kavanozları değerlendirebileceğiniz en şık seçeneklerden biri de yılbaşı temalı kavanoz yapmak. Hem şık hem işlevsel olan hem de yılbaşı için küçük bir hediye olarak kabul edilebilecek bu kavanozları yapabilmek için çok şeye ihtiyaç yok. Farklı boyutlarda, etiket kısımları tamamen temizlenmiş boş kavanozlar, silikon ya da tutkal türü güçlü bir yapıştırıcı, hasır ip ve yapay çiçekler bu iş için yeterli. Zevkinize göre kuru meyve ve dallar, led ışıklar ve peçete bile kullanarak sıradan bir vazoyu yılbaşı ruhu ile renklendirebilirsiniz.

  Öncelikle kavanozun çevresini yoğun bir yapıştırıcı ile tamamen kaplayın.

  Kaplama işleminin ardından yapıştırıcı kurumadan toz şeker, minik kristal parçaları gibi ışıltı yaratabilecek parçacıklarla kavanozun tamamını örtün.

  Bu şekilde kurumaya bıraktığınız kavanoz tamamen kuruduğunda hasır ipten yapılmış küçük bir kurdeleyi kavanozun üst kısmına yapıştırın.

  Ardından bu kurdelenin önüne zevkinize göre ya da tercihen kırmızı, yeşil tonlarında küçük yapay bir çiçek yapıştırın. Böylece ister kendi ev dekorasyonunuzda kullanabileceğiniz ister sevdiklerinize armağan edebileceğiniz yılbaşı temalı kavanozunuz hazır.

 2. Evdeki malzemelerle yılbaşı mumluk yapımı fikrini deneyin.

  Vazgeçilmez yılbaşı figürlerinden biri olan mumları evde kendiniz yapabileceğinizi ve yaratıcı el yapımı hediyeler arasında bulunan ağaç dallarıyla çevrili mumluklara koyabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için düz, desensiz bir viski bardağı ve oldukça ince, küçük ve aynı boylarda ağaç dalları bulmanız yeterli. Herhangi bir yapıştırıcı ile kapladığınız viski bardağının etrafına bardağın yüksekliğini çok fazla aşmayacak boylardaki dalları aralıksız ve dikey olarak yapıştırabilirsiniz. Böylece içine yerleştireceğiniz hoş mumlar ile oldukça şık bir hediye çeşidi elde edebilirsiniz.

 3. Küçük yılbaşı hediyeleri yerine çarpıcı bir tablo tasarlayın.

  Basit el yapımı hediyeler arasında yer alan bir diğer seçenek de el yapımı dekoratif tablolardır. Şüphesiz tablo yapmak oldukça zor ve külfetli bir uğraş. Ancak çeşitli desteklerle yapabileceğiniz minimal tablolar işinizi epey kolaylaştırıyor. Dikdörtgen biçiminde bir tuval alarak işe başlayabilirsiniz. Dikey konumda kullanacağınız tuvale öncelikle koyu kahverengi ile seçtiğiniz basit bir figürü çizin. Örneğin bir ağaç dalı çizebilirsiniz. Ardından kola şişesinin bombeli alt kısmını, ayrı boya tabaklarına aldığınız açık ve koyu yeşil tonlarındaki renklere batırarak tuvale bastırın. Piramit şeklinde oluşturacağınız bu farklı tonlar oldukça hoş bir yılbaşı ağacının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

 4. Yılbaşı hediye fikirleri içindeki en sıcak seçenek: El yapımı battaniye yapmayı deneyin.

  El yapımı battaniye, yeni yıl hediye fikirleri içerisinde hem işleviyle hem görüntüsüyle öne çıkan bir alternatiftir. El yapımı battaniye yapmak için dilediğiniz renkte yün ipler yeterli oluyor. Bileklerinize geçirerek örgü şeklinde bir araya getirebileceğiniz yün ip öbeklerinden ortaya oldukça hoş ve fonksiyonel bir battaniye çıkarabilirsiniz. Özellikle bej rengi, gri ve füme tonlarının kullanıldığı el yapımı battaniyeler oldukça hoş ve uyumlu bir görüntü oluşturacaktır.

 5. Kendin yap yılbaşı hediyeleri için yılbaşı süslerini kanaviçeden yapın.

  Daha önce hiç nakış yapmamış olsanız ya da yeni başlayan biri olsanız bile birkaç iplikle neler yaratabileceğinize şaşıracaksınız. Bunun için çeşitli büyüklüklerde kasnaklar, biraz kumaş ve ipliğe ihtiyacınız var. Süslerinizde kanaviçe, etamin ya da punch yöntemlerini kullanabilirsiniz. Yeni yılın rakamlarını işleyebilir, basit çam ağacı desenleri yapabilir, hediye paketi ve kar tanesi desenleri işleyebilirsiniz.

 6. Evde yılbaşı hediyesi hazırlama eğlencenizi minik çam ağaçlarıyla bitirin.

  Hem kolay hem de küçük yılbaşı hediyeleri arasında yer alan minik çam ağaçlarını evinizde veya ofisinizde kullanabileceğiniz gibi yılbaşı akşamını beraber geçireceğiniz konuklarınıza da armağan edebilirsiniz. Oldukça pratik bir yapım sürecine sahip olan mini çam ağaçları için farklı boyutlarda kozalaklar, şarap mantarları ve yıldız figürleri yeterli oluyor. Yeşil renge boyadığınız kozalakları, şarap mantarlarının üstüne yapıştırabilir, en üst noktaya da bir yıldız figürü ekleyerek minik yılbaşı ağaçlarınızın yapım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Evde yılbaşı hediyesi hazırlama konusunda hevesli iseniz, evinizi süslemenize yardımcı olacak birkaç fikrimiz daha var.

 • Partiye eli boş gelmeyin. Noel ağacı şekilli içecek süsleri ile partinin yıldızı olun. Minik çam ağaçlarını, noel baba figürlerini ya da hediye paketlerini tahta şişlere yapıştırın. Bu yöntemi kanepe tarzı yiyecekleri süslemek için kürdanlarda da kullanabilirsiniz.

 • Konfetisiz bir yılbaşı partisi sandığınızdan daha sıkıcı olabilir. Kişisel konfeti paketleri yaparak partinize renk katabilirsiniz. Aynı zamanda bu paketleri, konuklarınıza hediye etmek için kullanabilirsiniz. Konfetilerin içlerine şeker ve çikolatalar koyabilir, minik objelerle kişiye özel hale getirebilirsiniz.

 • Gece yarısı yeni yıl geri sayımı için eğlenceli atıştırmalıklarla dolu hediyelikler yapabilirsiniz. Konfeti fırlatmanın ve gece yarısı içeceklerinizi yudumlamanın yanı sıra yeni yılı kutlamanın harika bir yolunu sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Atıştırmalıkları küçük şişelere, balonlara ve hediyelik küçük torbalara koyabilirsiniz.

 • Kişiye özel kar küreleri yapmak da tatlı birer hediye seçeneğidir ve konuklarınızın saklayabileceği şık dekoratif objelerdir. Evde kar küresi nasıl yapılır yazımızı okuyarak tüm ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Önerilerimize ek olarak konuklarınız için özel objelerle kişiselleştireceğiniz kar küreleri oldukça kalıcı ve şık bir hediye olacaktır.

 • Yılbaşı kartları, klasik fakat düşünceli hediyelerdir. Yılbaşının vazgeçilmezi kar kristallerinden daha önce bahsetmişken, keçe ya da kartonla yapabileceğiniz kar kristallerini dikiş ya da nakış ipleri ve yünlerle yılbaşı kartlarına dikebilirsiniz. Her renk ip ve kartona açık olan bu tasarımda kartonun üstüne kılavuz noktalar belirlemek veya dilerseniz bir de minik şablonla nereye neyi yerleştireceğinizi tasarlamak akıllıca olabilir. Rengarenk kristaller ve ışıltılı yıldızlarla kaplayacağınız ön yüzün şıklığı göz kamaştıracak. Dilerseniz arkadaki görüntüyü gizlemek için kağıt ya da ince bir kumaşla en son içten bir astar yapıştırıp profesyonel bir görünüm sağlayabilirsiniz. Keçe toplar, daireler, yaprak ya da ağaçlar gibi minicik detaylar eklemek de serbest. Lacivert ya da bordo üstüne beyaz, sarı, altın tonlarda kar taneleri işleyebilirsiniz. Metalik takı yapımı için kullanılan ipler, kağıt ipler ve koyu renk kalın kağıtlar muhteşem sonuçlar veriyor. Gökyüzünden ilham alın. Karlı bir kış manzarasının renkleri sizinle olsun.

 • Yılbaşına özel hediye fikirlerini farklı renklerle deneyerek doğum günleri, sevgililer günü ve benzeri diğer özel günlere de uyarlamak mümkün. Yılbaşı ruhuna uyduğu için başta toprak, turuncu, yeşil ve kırmızı tonları olmak üzere birbirinden değişik tonlardaki ekoseli kumaş türlerini de el yapımı hediyelerinize dahil edebilirsiniz.

 • Son olarak, oldukça çılgın bir kalabalığın olacağı eğlenceli ve sabahlamalı bir gece yaşayacağınızı biliyorsanız, akşamdan kalma kitleri, bu listedeki diğer her şeyi kullanışlılık açısından yenebilir. Konuklarınıza sunabileceğiniz en kullanışlı ve espirili hediyelerden biri olan bu kit, tüm gece eğlencenin dozunu azaltmadan eğlenmenizi sağlayacak.

Yeni yıl, pek çok beklenti ve hedef ile birlikte hediyeleri de beraberinde getiriyor. Belki sevdiklerinize belki kendinize uğur getirmesi için alabileceğiniz pek çok hediye seçeneği bulunuyor. Bu hediye seçenekleri arasında en özel olanları ise kuşkusuz sizin kendi yaratıcılığınızla, emeğinizle yaptıklarınızdan oluşuyor. El yapımı yılbaşı hediyeleri veya el yapımı yılbaşı kartları ile ister kendinizi ister sevdiklerinizi mutlu edebilir, böylece yeni yıla yüksek bir motivasyonla girebilirsiniz. Tüm evde yılbaşı hediyesi hazırlama önerilerimize göz attıysanız, yılbaşı süsleri için derlediğimiz diğer yazılarımızı da mutlaka incelemelisiniz. Yılbaşı çelengi nasıl yapılır, evde yılbaşı ağacı nasıl yapılır ve yılbaşı ağacı için yaratıcı fikirler ilginizi çekecek diğer yazılar olabilir. Kendin yap yılbaşı hediyeleri hakkında sıkça sorulan sorulara da göz attıktan sonra yılbaşı hazırlıklarınızı en şık ve pratik şekilde bitirmeye hazırsınız demektir! Geriye sadece heyecanla, sevdiklerinizle paylaşacağınız o günü beklemek kaldı.

El Yapımı Yılbaşı Hediyeleri: Sıkça Sorulan Sorular

El Yapımı Yılbaşı Hediyeleri İçin Hangi Renkleri Kullanabilirim?

Renkler, bir yılbaşı partisi planlamanın büyük bir parçasıdır. Belirli renkleri giymenin insanların ruh halini farklı şekillerde iyileştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle hediye ve süslemeleriniz için belirli renkleri kullanmak, tüm davetlilerinizin ruh halini etkileyecektir. Yılbaşı hediyeleri ve partileri için genelde kırmızı ve yeşil tercih edilir. Süslemelerde karı andıran beyaz spreyler, tahta renkleri ve altın yaldız renk sıkça kullanılır. Bunun yanı sıra her yılın trend bir rengi bulunur. Süslemelerinizde bu renkleri kullanmak, konuklarınızı çok daha şık ve yılbaşı ruhuna yakışır şekilde ağırlamanızı sağlayacaktır.

Yılbaşı Temalı Hediye Paketi Hazırlamak İçin Hangi Renkler Kullanılır?

Yılbaşı temalı hediye paketlerinizi hazırlamak için yeni yıl ile özdeşleşen kırmızı, yeşil ve altın yaldız renklerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdiklerinize özel, anlamlı renkleri paketlerde tercih ederek yeni yılı çok daha özel bir şekilde karşılamalarını sağlayabilirsiniz. Hediye paketinde dikkat çekici olan kırmızı, mor, yeşil ve parlak renkleri tercih edebilirsiniz.

Yılbaşı Hediyesi Olarak Yılbaşı Temalı Hediyeler Yılbaşı Tatilinden Önce mi Verilmeli Sonra mı?

Hediyeler her zaman güzeldir, özellikle de çocuksanız. Yeni yıldaki hediyeler genellikle sevgiyi ifade eder. Yılbaşı, arkadaşlarınızı, ailenizi ve tüm sevdiklerinizi hediyelerle şımartma günlerinden biri. Sevdikleriniz için özenerek aldığınız ya da kendi ellerinizle yaptığınız yılbaşı hediyelerini ister yılbaşı tatilinden önce, isterseniz de tatilden sonra verebilirsiniz. Geleneksel olarak ise yılbaşı hediyeleri, yılbaşı akşamı verilir. Bu da yılbaşı gecelerini iple çekmemizi sağlayan en tatlı sebeplerden biridir.

Aslen yayınlandı