Yılbaşı Dekorasyon Fikirleri: Kar Küresi Yapımı

En sevilen yeni yıl hediyelerinden biri olan kar kürelerini evinizde yapabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber eğlenceli bir etkinlik oluşturacak kar küresi yapımı için bilmeniz gereken her şey yazımızda. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Avcunda yılbaşı temalı minik hediye paketi tutan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hediye kar küresi almak en yaygın yılbaşı aktivitelerinden biridir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin gözdesi olan yılbaşı kar küresini evde yapmak aslında çok kolay! Malzeme listesini ve yol haritanızı sizin için hazırladık. İşte, adım adım kar küresi yapımı rehberi!

Dilerseniz kavanozun kapağına değil, tabanına da figür yapıştırabilirsiniz.

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Yılbaşı dekorasyonu hazırlarken evde kar küresi yapımı için ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın ve sizin için derlediğimiz adımları takip edin.

Kar Küresi Yapımı Malzemeleri

Gerekli kar küresi malzemeleri hayal gücünüze göre çeşitlenebilir. İşe başlarken size gerekenler bir adet küçük boy cam kavanoz, kavanoz kapağı, yapay kar, gliserin, biraz su, dekoratif bir figür, dilerseniz keçe ve silikon/yapıştırıcı olacaktır. Kurdele ve hasır ip gibi süslerin yanı sıra listeye sim ve payetleri de ekleyebilirsiniz. İsteğe göre kar spreyi, renkli boncuklar ve sticker'lar da kullanılabilir. Benzer malzemeleri yaratıcı yılbaşı ağacı yapımı için de kullanabilirsiniz.

kavanozdan yapılmış yılbaşı kar küresi

Figürlerin su içinde renk vermemesi önemlidir. Dilerseniz suya koymadan önce figürleri vernik ile boyayarak sudan etkilenmelerini engelleyebilirsiniz.

Adım Adım Kavanozla Kar Küresi Yapımı

  • Kar küresi yapmak için ilk olarak kavanozu dolduracak bir figür seçmelisiniz. Figürünüz, yılbaşı temasına uygun olması amacıyla bir yılbaşı ağacı, geyik, noel baba veya kardan adam olabilir. 

  • Suya dayanıklı bir silikon yapıştırıcıyı kullanarak seçtiğiniz figürü kavanoz kapağına yapıştırın.

  • Seçtiğiniz figürü yapıştırdıktan sonra dibine biraz kar spreyi sıkın. Kar spreyi, taşan silikonların da kamufle edilmesine yardımcı olur. 

  • Kavanozun içine su, gliserin, yapay kar ve simleri bu aşamada koyabilirsiniz. Eğer susuz küre yapacaksanız sadece sim eklemekle yetinin. 

  • Kavanozun kapağını sıkıca kapatmalısınız. Kapak görünümünü estetik kılmak için kapak kenarına kurdele, halat veya keten kumaş parçası yapıştırabilirsiniz. 

  • Son olarak kar küresinin kapağının altına ahşap veya metal bir parça yapıştırarak kavanoz görünümünü kamufle edebilirsiniz. 

Kavanozdan Kar Küresi Yapma: Yaratıcılığınızı Konuşturun

Kavanozları farklılaştırmak için dış veya iç yüzeyine keçeden kestiğiniz çam ağaçlarını ya da çim desenlerini yapıştırmayı deneyin. Kolay kar küresi yapımı için altın veya gümüş renklerdeki sprey boyalarla figürleri boyayarak yeni yıl için canlı görseller oluşturabilirsiniz. Kürenin içine koyduğunuz simlerin yanına pul, payet ve küçük boncuklar eklemenizi öneririz. Böylece tasarımınız daha renkli ve eğlenceli görünebilir ancak boncukların çok büyük olması durumunda çevirirken çok ses yapacağını hesaba katmayı unutmayın. Boncukların hafif ve küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Kar kürenizin içine gerçek çam yapraklarını koymak isteyebilirsiniz ancak suyun içinde yaprakların çürüyebileceğini hesaba katmalı ve yapay çamlar tercih etmelisiniz. Gerçek çam yapraklarını yalnızca susuz kar kürelerinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kavanozdan ev yapımı kar küresi için seçtiğiniz figürün, kapağın kapatılmasına engel olmayacak büyüklükte olmasına dikkat etmeli, ardından yapıştırmalısınız.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?