Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yılbaşı Dekorasyon Fikirleri: Kar Küresi Nasıl Yapılır?

En sevilen yeni yıl hediyelerinden biri olan kar kürelerini evinizde yapabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber eğlenceli bir etkinlik oluşturacak kar küresi yapımı için bilmeniz gereken her şey yazımızda.

Güncellenmiş

Reklam
Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Hediye kar küresi almak en yaygın yılbaşı aktivitelerinden biridir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin gözdesi olan yılbaşı kar küresi modellerini evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Malzeme listeniz ve yol haritanız bizden. İşte adım adım kar küresi yapma rehberi.

Dilerseniz kavanozun kapağına değil, tabanına da figür yapıştırabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kar Küresi Malzemeleri

Kar küresi için ihtiyaç duyduğunuz malzemeler hayal gücünüze göre çeşitlenebilir. İşe başlarken size gerekenler bir adet küçük boy cam kavanoz, kavanoz kapağı, yapay kar, gliserin, biraz su, dekoratif bir figür, dilerseniz keçe ve silikon olacaktır. Kurdele ve hasır ip gibi süslerin yanı sıra listeye sim ve payetleri de ekleyebilirsiniz. İsteğe göre kar spreyi, renkli boncuklar ve sticker'lar da kullanılabilir.

Figürlerin su içinde renk vermemesi önemlidir. Dilerseniz suya koymadan önce figürleri vernik ile boyayarak su geçmesini engelleyebilirsiniz.

Adım Adım Kavanozla Kar Küresi Yapma 

  • İlk olarak kavanozu dolduracak bir figür seçmelisiniz. Figürünüz, yılbaşı temasına uygun olması amacıyla bir ağaç, geyik, noel baba veya kardan adam olabilir. 
  • Suya dayanıklı bir silikon yapıştırıcıyı kullanarak seçtiğiniz figürü kavanoz kapağına yapıştırın.
  • Seçtiğiniz figürü yapıştırdıktan sonra dibine biraz kar spreyi sıkın. Kar spreyi, taşan silikonların da kamufle edilmesine yardımcı olur. 
  • Kavanozun içine su, gliserin, yapay kar ve simleri bu aşamada koyabilirsiniz. Eğer susuz küre yapacaksanız sadece sim eklemekle yetinin. 
  • Kavanozun kapağını sıkıca kapatmalısınız. Kapak görünümünü estetik kılmak için kapak kenarına kurdele, halat veya keten kumaş parçası yapıştırabilirsiniz. 
  • Son olarak kar küresinin kapağının altına ahşap veya metal bir parça yapıştırarak kavanoz görünümünü kamufle edebilirsiniz. 

Kavanoz Tasarımlarında Yaratıcılığınızı Ortaya Koyun 

Kavanozları farklılaştırmak için dış veya iç yüzeyine keçeden kestiğiniz çam ağaçlarını ya da çim desenlerini yapıştırmayı deneyin. Altın veya gümüş renklerdeki sprey boyalarla figürleri boyayarak yeni yıl için canlı görseller oluşturabilirsiniz. Kürenin içine koyduğunuz simlerin yanına pul, payet ve küçük boncuklar eklemenizi öneririz. Böylece tasarımınız daha renkli ve eğlenceli görünebilir ancak boncukların çok büyük olması durumunda çevirirken çok ses yapacağını hesaba katmayı unutmayın. Boncukların hafif ve küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Kar kürenizin içine, gerçek çam yapraklarını koymak isteyebilirsiniz ancak suyun içinde yaprakların çürüyebileceğini hesaba katmalı ve yapay çamlar tercih etmelisiniz. Gerçek çam yapraklarını yalnızca susuz kar kürelerinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bunlara Dikkat

Kavanozun içine yerleştirmek üzere seçtiğiniz figürün, kapağın kapatılmasına engel olmayacak büyüklükte olmasına dikkat etmeli, ardından yapıştırmalısınız.

Aslen yayınlandı