Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yılbaşı Dekorasyon Fikirleri: Kar Küresi Yapımı

En sevilen yeni yıl hediyelerinden biri olan kar kürelerini evinizde yapabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber eğlenceli bir etkinlik oluşturacak kar küresi yapımı için bilmeniz gereken her şey yazımızda. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Avcunda yılbaşı temalı minik hediye paketi tutan biri
Reklam
Sign Up Banner

Hediye kar küresi almak en yaygın yılbaşı aktivitelerinden biridir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin gözdesi olan yılbaşı kar küresini evde yapmak aslında çok kolay! Malzeme listesini ve yol haritanızı sizin için hazırladık. İşte, adım adım kar küresi yapımı rehberi!

Dilerseniz kavanozun kapağına değil, tabanına da figür yapıştırabilirsiniz.

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Yılbaşı dekorasyonu hazırlarken evde kar küresi yapımı için ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın ve sizin için derlediğimiz adımları takip edin.

Kar Küresi Yapımı Malzemeleri

Reklam

MPU Sign Up Banner

Gerekli kar küresi malzemeleri hayal gücünüze göre çeşitlenebilir. İşe başlarken size gerekenler bir adet küçük boy cam kavanoz, kavanoz kapağı, yapay kar, gliserin, biraz su, dekoratif bir figür, dilerseniz keçe ve silikon/yapıştırıcı olacaktır. Kurdele ve hasır ip gibi süslerin yanı sıra listeye sim ve payetleri de ekleyebilirsiniz. İsteğe göre kar spreyi, renkli boncuklar ve sticker'lar da kullanılabilir. Benzer malzemeleri yaratıcı yılbaşı ağacı yapımı için de kullanabilirsiniz.

kavanozdan yapılmış yılbaşı kar küresi

Figürlerin su içinde renk vermemesi önemlidir. Dilerseniz suya koymadan önce figürleri vernik ile boyayarak sudan etkilenmelerini engelleyebilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Adım Adım Kavanozla Kar Küresi Yapımı

  • Kar küresi yapmak için ilk olarak kavanozu dolduracak bir figür seçmelisiniz. Figürünüz, yılbaşı temasına uygun olması amacıyla bir yılbaşı ağacı, geyik, noel baba veya kardan adam olabilir. 

  • Suya dayanıklı bir silikon yapıştırıcıyı kullanarak seçtiğiniz figürü kavanoz kapağına yapıştırın.

  • Seçtiğiniz figürü yapıştırdıktan sonra dibine biraz kar spreyi sıkın. Kar spreyi, taşan silikonların da kamufle edilmesine yardımcı olur. 

  • Kavanozun içine su, gliserin, yapay kar ve simleri bu aşamada koyabilirsiniz. Eğer susuz küre yapacaksanız sadece sim eklemekle yetinin. 

  • Kavanozun kapağını sıkıca kapatmalısınız. Kapak görünümünü estetik kılmak için kapak kenarına kurdele, halat veya keten kumaş parçası yapıştırabilirsiniz. 

  • Son olarak kar küresinin kapağının altına ahşap veya metal bir parça yapıştırarak kavanoz görünümünü kamufle edebilirsiniz. 

Kavanozdan Kar Küresi Yapma: Yaratıcılığınızı Konuşturun

Kavanozları farklılaştırmak için dış veya iç yüzeyine keçeden kestiğiniz çam ağaçlarını ya da çim desenlerini yapıştırmayı deneyin. Kolay kar küresi yapımı için altın veya gümüş renklerdeki sprey boyalarla figürleri boyayarak yeni yıl için canlı görseller oluşturabilirsiniz. Kürenin içine koyduğunuz simlerin yanına pul, payet ve küçük boncuklar eklemenizi öneririz. Böylece tasarımınız daha renkli ve eğlenceli görünebilir ancak boncukların çok büyük olması durumunda çevirirken çok ses yapacağını hesaba katmayı unutmayın. Boncukların hafif ve küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Kar kürenizin içine gerçek çam yapraklarını koymak isteyebilirsiniz ancak suyun içinde yaprakların çürüyebileceğini hesaba katmalı ve yapay çamlar tercih etmelisiniz. Gerçek çam yapraklarını yalnızca susuz kar kürelerinde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kavanozdan ev yapımı kar küresi için seçtiğiniz figürün, kapağın kapatılmasına engel olmayacak büyüklükte olmasına dikkat etmeli, ardından yapıştırmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Kokulu Doğal Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır?

Tarçın çubukları bu iş için çok idealdir. Asmak için ucuna ilmek yaptığınız telleri çubuğun içinden geçirin. Tarçınları ağaca asmadan önce üzerlerine ışıltılı taşlar yapıştırabilir ya da biberiyeleri yandan katlayıp çubuğun üzerine yapıştırarak ağaç görünümü verebilirsiniz. Ya da bir mumun etrafına sardığınız tarçın çubukları ile orijinal bir mumluk oluşturabilirsiniz. Yapıştırmak için silikon tabancası iyi bir fikir olacaktır. Ancak tabancanın ucu sıcak olacağından çok dikkat etmeniz gerekiyor. Önemli bir not daha: Süs için kullanılan tarçınlar daha sonra yiyecek ya da içeceklerde asla kullanılmamalıdır.

Yenilebilir Yılbaşı Ağacı Süsleri Nasıl Yapılır?

Yenilebilir yılbaşı ağacı süsleri yapmak için kurabiye tarifi ve kurabiye kalıpları yeterli olacaktır. Özellikle çocukların çok sevdiği bu ağaç süslerinden bol bol yapmak gerekir, çünkü ağaca asmadan önce bir bardak süt ya da kahve eşliğinde tadına bakmak isteyen ev sakinleri çok olacaktır. Kurabiye şeklindeki yılbaşı süslemeleri, yılbaşı ağaçlarının neredeyse gelenekselleşen parçaları arasında yer alır. Kurabiyeleri yaptıktan sonra üzerini süslemek ise tamamen hayal gücünüzle sınırlı olacaktır.

Yılbaşı İçin Dekoratif Mini Çam Ağacı Nasıl Yapılır?

Oldukça pratik bir yapım sürecine sahip olan mini çam ağaçları için farklı boyutlarda kozalaklar, şarap mantarları ve yıldız figürleri yeterli oluyor. Yeşil renge boyadığınız kozalakları, şarap mantarlarının üstüne yapıştırabilir, en üst noktaya da bir yıldız figürü ekleyerek minik yılbaşı ağaçlarınızın yapım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Dekoratif Yılbaşı Tablosu Nasıl Yapılır?

Dikdörtgen bir tuval alarak işe başlayabilirsiniz. Dikey konumda kullanacağınız tuvale öncelikle koyu kahverengi ile oldukça basit bir dal figürü çizmelisiniz. Ardından kola şişesinin bombeli alt kısmını, ayrı boya tabaklarına aldığınız açık ve koyu yeşil tonlarındaki renklere batırarak tuvale bastırmalısınız. Piramit şeklinde oluşturacağınız bu farklı tonlar oldukça hoş bir yılbaşı ağacının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yılbaşı İçin Mumluk Nasıl Yapılır?

Bunun için düz, desensiz bir viski bardağı ve oldukça ince, küçük ve aynı boylarda ağaç dalları yeterli oluyor. Herhangi bir yapıştırıcı ile kapladığınız viski bardağının etrafına bardağın yüksekliğini çok fazla aşmayacak boylardaki dalları aralıksız ve dikey olarak yapıştırabilir, içine hoş kokulu mumlar yerleştirebilirsiniz. Farklı ve şık bir hediye hazırlamak işte bu kadar basit!

Aslen yayınlandı