Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yılbaşı Dekorasyon Fikirleri: Evde Yılbaşı Çelengi Nasıl Yapılır?

Yeni yılın şans dileklerini taşıyan yılbaşı kapı süsü modelleri kolaylıkla evde yapılabilir. Birbirinden güzel, eğlenceli ve pratik yılbaşı çelengi çeşitleri sizlerle.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Yılbaşı Çelengi Nasıl Yapılır?

Yılbaşı dekorasyon ürünleri arasında yer alan çelenklerin geçmişi, Roma İmparatorluğu'na kadar dayanıyor. Yeni yılda şans getirdiğine inanılan yılbaşı süslerini, kendin yap metotları ile kolaylıkla oluşturulabileceğinizi biliyor muydunuz?. İşte yaratıcılığınızı konuşturacağınız birbirinden şık yılbaşı tasarımları.

El Yapımı Yılbaşı Kapı Süsü Modelleri

Yeni yıl çelenkleri klasik modelleri ile vitrinleri süslüyor. Siz de sevdiğiniz dekoratif ürünler, süsler ve bereket getirdiğine inandığınız malzemelerle kendi çelenklerinizi yapabilirsiniz. Hangi modeli yaparsanız yapın, ihtiyacınız olan şey, çalı çırpılardan bir yuvarlak oluşturmak. İplerle birbirine bağlayarak çalıları kolayca halka haline getirmek mümkün. Eğer daha çabuk bir çözüm istiyorsanız hobi mağazalarından halkaları direkt alabilir ve doğrudan süsleme işine geçebilirsiniz. 

Çelenk üzerine LED ışıklar dolayarak görseli zenginleştirebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Adım Adım Kendin Yap Yılbaşı Süsleri

  • İlk olarak çam yapraklarını halka etrafına tutturmalısınız. Dalların daha sağlam olması için silikon kullanabilirsiniz.
  • Çamların üzerine küçük kozalaklar ve parlak çam süsleri yerleştiririn. Çalışırken iplerle bağlayabilir, silikonla yapıştırabilir veya kerpeten ile dallara sıkıştırabilirsiniz.
  • Kokina dalları kullanarak işinize biraz renk katabilir, yılbaşı temasını görünür kılabilirsiniz.
  • Kokinaların arasında tarçın çubukları gibi başka egzotik dallar da koyabilirsiniz. Pamuktan yaptığınız kar taneleri veya kar spreyi sıktığınız dalları da son derece dekoratif bir görünüm sağlayacaktır. 

Kozalaklardan Kapı Süsü 

Öncelikle oluşturduğunuz halkanın üzerine hasırdan bir ip dolamalı ve kozalaklara tutunacakları bir taban oluşturmalısınız. Ardından kozalakları renk renk boyayarak silikon yardımı ile halkaya yapıştırabilirsiniz. En üste kırmızı bir kurdele takıp, kozalakların üzerine dökeceğiniz sim ile çalışmanıza ışıltı katmak da güzel bir fikir olabilir.

Kışlık Kapı Süsleri 

Yılbaşı, dekoratif ürünler açısından çokça seçenek sunar. Çelenkleri yeni yıl temasında yaparak kısa süre kullanabilir veya kış teması oluşturarak daha uzun süre kapınızda tutabilirsiniz. Halka üzerine çam dalları ile kaplama yaptıktan sonra, kahverengi bir kurdele ile ara ara üzerinden geçin. Üzerine yıldız anason, tarçın çubuğu, mandalina ve küçük kozalakları silikon ile yapıştırın. İşte bu kadar, bereket sembolü kapı süsünüz hazır. 

Yılbaşı çelengi hazırlarken hilal şeklinde tasarımlar da yapmak mümkün. Dalları birbirine sıkıştırarak yapacağınız çelengi asmak için arkaya metal bir parça takmayı unutmamalısınız.

Bunlara Dikkat

Kokina dalları dikenli olduğu için süsleme sırasında elleriniz zarar görebilir. Kokinaların batmaması için dalları alırken temizletmelisiniz veya kalın eldivenler kullanarak süslemeleri yapabilirsiniz. Eğer çelenk üzerinde mandalina gibi bozulabilecek meyveler kullanıyorsanız onları kısa sürede değiştirmeyi unutmamalısınız. Taze meyve yerine yapay meyveler de kullanabilirsiniz. 

Aslen yayınlandı