Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evde Yılbaşı Kapı Çelengi Nasıl Yapılır?

Evinizi yeni yıl kutlamalarına hazırlamak istiyorsanız yazımızı okuyun, yılbaşı çelengi yapımı adımlarını öğrenin.

Güncellenmiş

yılbaşı çelengi yapan biri
Reklam
Sign Up Banner

Yılbaşı kapı çelengi ve süslerinin geçmişi, Roma İmparatorluğu'na kadar dayanıyor. Yeni yılda şans getirdiğine inanılan yeni yıl kapı süsü ve dekorasyonlarını kendin yap metotları ile kolaylıkla oluşturulabileceğinizi biliyor muydunuz? Evde yılbaşı kapı süsü yapımı ve yılbaşı çelengi yapımı sandığınızdan çok daha kolay! İşte yaratıcılığınızı konuşturacağınız birbirinden şık yılbaşı kapı süsü adımları...

Yılbaşı Kapı Süsleri: El Yapımı Yılbaşı Kapı Çelengi

Yılbaşı ağaçları gibi yeni yıl çelenkleri de klasik modelleri ile vitrinleri süslüyor. Siz de sevdiğiniz dekoratif ürünler, süsler ve bereket getirdiğine inandığınız malzemelerle kendi çelenklerinizi yapabilirsiniz. Hangi modeli yaparsanız yapın, ihtiyacınız olan şey, çalı çırpılardan bir yuvarlak oluşturmak. İplerle birbirine bağlayarak çalıları kolayca halka haline getirmek mümkün. Eğer daha çabuk bir çözüm istiyorsanız hobi mağazalarından halkaları direkt alabilir ve doğrudan süsleme işine geçebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız süsleri yılbaşı hediyesi olarak da sevdiklerinize verebilirsiniz.

Çelenk üzerine LED ışıklar dolayarak görseli zenginleştirebilirsiniz.

yılbaşı ağacı,yılbaşı süsleri ve hediyeler

Reklam

MPU Sign Up Banner

Yılbaşı Kapı Süsü Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak çam yapraklarını halka etrafına tutturmalısınız. Dalların daha sağlam olması için silikon kullanabilirsiniz.

  • Çamların üzerine küçük kozalaklar ve parlak çam süsleri yerleştirin. Kozalakları ve süsleri iplerle bağlayabilir, silikonla yapıştırabilir veya kerpeten ile dallara sıkıştırabilirsiniz.

  • Sukulentlerden kapı süsü yapmayı deneyebilirsiniz.

  • Kokina dalları kullanarak işinize biraz renk katabilir, yılbaşı temasını görünür kılabilirsiniz.

  • Kokinaların arasında tarçın çubukları gibi başka egzotik dallar da koyabilirsiniz. Pamuktan yaptığınız kar taneleri veya kar spreyi sıktığınız dallar da son derece dekoratif bir görünüm sağlayacaktır. 

Kozalaklardan Yılbaşı için Kapı Süsü Yapımı

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Öncelikle oluşturduğunuz halkanın üzerine hasırdan bir ip dolamalı ve kozalaklara tutunacakları bir taban oluşturmalısınız. Ardından kozalakları renk renk boyayarak silikon yardımı ile halkaya yapıştırabilirsiniz. En üste kırmızı bir kurdele takıp kozalakların üzerine dökeceğiniz sim ile çalışmanıza ışıltı katmak da güzel bir fikir olabilir.

Kışlık Kapı Süsleri ve Yılbaşı Çelenk Yapımı

Yılbaşı, dekoratif ürünler açısından çokça seçenek sunar. Çelenkleri yeni yıl temasında yaparak kısa süre kullanabilir veya kış teması oluşturarak daha uzun süre kapınızda tutabilirsiniz. Peki, yılbaşı çelengi nasıl yapılır? Halka üzerine çam dalları ile kaplama yaptıktan sonra, kahverengi bir kurdele ile ara ara üzerinden geçin. Üzerine yıldız anason, tarçın çubuğu, mandalina ve küçük kozalakları silikon ile yapıştırın. İşte bu kadar, bereket sembolü kapı süsünüz hazır. 

Yılbaşı çelengi hazırlarken hilal şeklinde tasarımlar da yapmak mümkün. Dalları birbirine sıkıştırarak yapacağınız çelengi asmak için arkaya metal bir parça takmayı unutmamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Yılbaşı Kapı Süsü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kokina dalları dikenli olduğu için süsleme sırasında elleriniz zarar görebilir. Kokinaların batmaması için dalları alırken temizletmelisiniz veya kalın eldivenler kullanarak süslemeleri yapabilirsiniz. Eğer çelenk üzerinde mandalina gibi bozulabilecek meyveler kullanıyorsanız onları kısa sürede değiştirmeyi unutmamalısınız. Taze meyve yerine yapay meyveler de kullanabilirsiniz.

Yenilebilir Yılbaşı Ağacı Süsleri Nasıl Yapılır?

Yenilebilir yılbaşı ağacı süsleri yapmak için kurabiye tarifi ve kurabiye kalıpları yeterli olacaktır. Özellikle çocukların çok sevdiği bu ağaç süslerinden bol bol yapmak gerekir, çünkü ağaca asmadan önce bir bardak süt ya da kahve eşliğinde tadına bakmak isteyen ev sakinleri çok olacaktır. Kurabiye şeklindeki yılbaşı süslemeleri, yılbaşı ağaçlarının neredeyse gelenekselleşen parçaları arasında yer alır. Kurabiyeleri yaptıktan sonra üzerini süslemek ise tamamen hayal gücünüzle sınırlı olacaktır.

Kokulu Doğal Yılbaşı Süsleri Nasıl Yapılır?

Tarçın çubukları bu iş için çok idealdir. Asmak için ucuna ilmek yaptığınız telleri çubuğun içinden geçirin. Tarçınları ağaca asmadan önce üzerlerine ışıltılı taşlar yapıştırabilir ya da biberiyeleri yandan katlayıp çubuğun üzerine yapıştırarak ağaç görünümü verebilirsiniz. Ya da bir mumun etrafına sardığınız tarçın çubukları ile orijinal bir mumluk oluşturabilirsiniz. Yapıştırmak için silikon tabancası iyi bir fikir olacaktır. Ancak tabancanın ucu sıcak olacağından çok dikkat etmeniz gerekiyor. Önemli bir not daha: Süs için kullanılan tarçınlar daha sonra yiyecek ya da içeceklerde asla kullanılmamalıdır.

Yılbaşı İçin Dekoratif Mini Çam Ağacı Nasıl Yapılır?

Oldukça pratik bir yapım sürecine sahip olan mini çam ağaçları için farklı boyutlarda kozalaklar, şarap mantarları ve yıldız figürleri yeterli oluyor. Yeşil renge boyadığınız kozalakları, şarap mantarlarının üstüne yapıştırabilir, en üst noktaya da bir yıldız figürü ekleyerek minik yılbaşı ağaçlarınızın yapım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Dekoratif Yılbaşı Tablosu Nasıl Yapılır?

Dikdörtgen bir tuval alarak işe başlayabilirsiniz. Dikey konumda kullanacağınız tuvale öncelikle koyu kahverengi ile oldukça basit bir dal figürü çizmelisiniz. Ardından kola şişesinin bombeli alt kısmını, ayrı boya tabaklarına aldığınız açık ve koyu yeşil tonlarındaki renklere batırarak tuvale bastırmalısınız. Piramit şeklinde oluşturacağınız bu farklı tonlar oldukça hoş bir yılbaşı ağacının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yılbaşı İçin Mumluk Nasıl Yapılır?

Bunun için düz, desensiz bir viski bardağı ve oldukça ince, küçük ve aynı boylarda ağaç dalları yeterli oluyor. Herhangi bir yapıştırıcı ile kapladığınız viski bardağının etrafına bardağın yüksekliğini çok fazla aşmayacak boylardaki dalları aralıksız ve dikey olarak yapıştırabilir, içine hoş kokulu mumlar yerleştirebilirsiniz. Farklı ve şık bir hediye hazırlamak işte bu kadar basit!

Aslen yayınlandı