Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çocuklarla Beraber Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Çocuklarla verimli vakit geçirmek her ebeveynin hayali, ancak günümüz şartlarında çocukların uzun süre dikkatini çekebilecek bir faaliyet oluşturmak oldukça zor. Yaratıcı öneriler için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Çocuklarla Beraber Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Gün boyu tablet, bilgisayar, telefon ve televizyon arasında mekik dokuyan çocuklarla evde yapılabilecek aktiviteler nelerdir? Onların da keyif alacağı, eğlenirken öğreneceği oyunları sizler için listeledik.

Oyun esnasında çocuğun dikkatini çekmek için onun sevdiği müziklerden ve renklerden yardım alabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Evde Yapılabilecek Etkinlikler 

  • Çocuklarla boyama etkinlikleri yaparak onlarla beraber eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Hazır boyama kitaplarını boyayabileceğiniz gibi, kendi çizdiğiniz desenleri de renklendirmeniz mümkün. Kağıt cinsine göre kuru, keçeli, sulu veya pastel boyalarla renk çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer duvarınız silinebilme özelliğine sahipse parmak boyalar ile duvarları renklendirmeyi de deneyebilirsiniz. 
  • Bir dans müziği açarak beraber hareketler yapabilir, sonra müziği bir anda durdurarak hareket etmemeye çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun heykel olmaya çalıştığı bu egzersiz onu eğlendirecek. Aile boyu yapılabilecek bu çalışma için müziği uzaktan kumanda üzerinden kolayca kontrol etmeniz mümkün. 
  • Kendi kelime oyununuzu oluşturun. Yasak kelimelerin olduğu oyun setlerini bilirsiniz. Siz de çocuklarınız için böyle kartlar hazırlayarak onlarla kelime oyunu oynayabilirsiniz. Gruplara ayrılın ve basit kelimeleri, yasak olanları kullanmadan tahmin edin. Çocukların kelime dağarcığını geliştirirken eğlendiren bu oyunu çocuklarınız da çok sevecek. 
  • Top oynamaya ne dersiniz? Basketbol, futbol gibi bahçede kolaylıkla oynayabileceğiniz oyunların yanı sıra evde boş plastik şişelerden yapacağınız lobutlarla bowling de oynayabilirsiniz. Düz bir zeminde, dizdiğiniz şişelerin üstüne topu yuvarlamanız kafi. 
Çocuklarla evde yapılacak aktiviteler seçilirken onların zevklerini, kabiliyetlerini ve gelişmesi gereken yönlerini dikkate almalısınız. Okul öncesi çağdaki bir çocuğa yazı veya okuma gerektiren oyunlar seçmemeli veya çocuğunuzun motor becerilerinin gelişmesi gerekiyorsa ona kağıt ile kesme-yapıştırma oyunları kurgulamalısınız.

Çocuklar İçin Farkındalık Etkinlikleri 

Son yılların popüler etkinlikleri arasında çocuklara farkındalık kazandıracak eğlenceli çalışmalar da yer alıyor. Psikologların önerdiği, hem aile içi iletişimi kuvvetlendirmek hem de çocuklara farkındalık kazandırmak amacıyla seçilen egzersizleri, kolaylıkla evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında sayabiliriz. Dünyada okullarda uygulanmaya başlanan farkındalık çalışmaları için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok. 

  • Elinize aldığınız bir kar küresini ters çevirip sonra düze döndürerek çocuklarla kar tanelerinin nasıl süzüldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Tanecikler nasıl karışıp suya bulanıyor ancak bir süre sonra dinginleşip duru hale geliyorsa duygularımızın da böyle olduğunu konuşabilirsiniz. Sinirlerimizin, heyecanımızın gelip geçici olduğunu bilmek çocuklara farkındalık kazandıracak, öfkesini yatıştırmada zaman içinde ona yardımcı olacaktır. Benzer bu çalışmayı üfleyerek baloncuklar yapan araçlarla da gerçekleştirebilirsiniz. Beliren, uçuşan ve patlayan balonlar da çalışmanıza yardımcı olacaktır. 
  • Bebeklerle ve çocuklarla evde yapacağınız farkındalık etkinlikleri ile onlara sorumluluk bilincini de aşılamanız mümkün. Çocukların yaşına göre evde yerine getirebilecekleri birkaç küçük sorumluluk mutlaka vardır. İşte sizin belirleyeceğiniz bu küçük sorumlulukları çocuğunuza oyunlarla öğretip alışkanlık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum bebekler için de geçerli olabilir. Örneğin 2 yaşındaki bebeğiniz sizin de yardımınızla zor olmayan kıyafetlerini kendi başına çıkarabilir. Kirli sepetine kirli giysilerini kendisi bırakabilir. Masayı kurarken peçeteyi ya da kaşıkları taşıyarak size yardımcı olabilir. Bu şekilde bebeklere küçüklükten itibaren belirli sorumluluk verilmesi, onların uzun vadede hayata daha iyi hazırlanmasına destek olur. Bebeklerde sorumluluk bilincinin geliştirilmesi için neler yapılabileceği ile ilgili daha geniş bilgiye ilkadımlarımdan ulaşabilirsiniz.
  • Çocukların evde yapabileceği etkinlikler içinde onlara farkındalık kazandıracak basit egzersizler de var. Bir pipet ve birkaç kağıt parçası ile çalışabilirsiniz. Kağıtları parçalayıp yere serin, sonra birer pipet aracılığıyla çocukla beraber kağıtlara üflemeye çalışın. Kağıtların uçuşması çocukları eğlendirirken bir yandan da nefes farkındalığı kazanmalarına destek verir. Böylelikle çocukların evde yapabileceği etkinlikler hem eğlenceli hem de eğitici olabilir. 
  • Beraber gözlerinizi kapatın. Aile bireylerinden biri, hazırladığı keskin koku ve dokulu ürünleri tek tek yarışacak iki kişinin önüne koymalı. Örneğin kahve kokusunu koklayarak ne olduğunu bilmeye çalışın, yapraklara dokunabilir, kumaşları elinize alarak ne olduğunu anlamaya gayret edebilirsiniz. Bu keyifli duyu yarışı çocukların duyu farkındalığını artıracaktır. 
  • Çocuğunuzla beraber spor yapmak da eğlenceli olacaktır. Kollarınızı uzanabildiğiniz yere kadar uzatıp esneterek, ağaç duruşu, planör duruşu gibi duruşlar yapmaya çalışarak beden farkındalığı için çalışmalar yapabilirsiniz. Vücudunun sınırlarını gören çocukları, nefes uygulamaları ile bir adım daha öteye gitmeye teşvik etmeniz de mümkün

Bunlara Dikkat

Çocukların oyunu sadece bir rekabet aracı haline getirmesini önlemelisiniz. Oyunların eğlence için olduğunu, kazananın ve kaybedenin olmadığını belirterek andan keyif almaya çalışmalarını sağlayabilirsiniz. 

Aslen yayınlandı