Çoçuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler ve Ailecek Oynanacak Oyunlar

Çocuklarla verimli vakit geçirmek her ebeveynin hayali, ancak günümüz şartlarında çocukların uzun süre dikkatini çekebilecek bir faaliyet oluşturmak oldukça zor. Peki çocuklarla evde yapılacak etkinlikler nelerdir? Yaratıcı öneriler için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Evde çocuklarla oyun

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çocuklarla evde vakit geçirirken onları tablet, telefon ve televizyon ile oyalamak ve kendi işlerinizi halletmek cazip gelebilir. Ancak evde geçirilen vakti çocukların hayal güçlerini kuvvetlendirmek ve çocuklarla kaliteli zaman geçirme fırsatı olarak görebilirsiniz. Gün boyu tablet, bilgisayar, telefon ve televizyon arasında mekik dokuyan çocuklarla evde yapılacak etkinlikler nelerdir? Onların da keyif alacağı, eğlenirken öğreneceği aktiviteleri sizler için listeledik. Ancak unutmayın, her çocuk farklıdır ve kendi hızında gelişir. Bu nedenle lütfen çocuğunuz için hangi aktivitenin uygun olduğunu dikkatle seçin. İşte çocuklar için evde yapılacak etkinlikler. 

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar ve Diğer Aktiviteler

  Ailece evde yapabileceğiniz eğlenceli ve yaratıcı birçok aktivite var. Aşağıda yer alan çocuklarla evde oynanacak oyunlar ve çeşitli yaratıcı aktiviteleri sizin için derledik. İşte çocuklarınızla evde ailecek yapılabilecek aktiviteler.

  1. 1

   Boyama yapın.

   Çocuklarla boyama etkinlikleri yaparak onlarla beraber eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Hazır boyama kitaplarını boyayabileceğiniz gibi, kendi çizdiğiniz desenleri de renklendirmeniz mümkün. Kağıt cinsine göre kuru, keçeli, sulu veya pastel boyalarla renk çalışmaları yapabilirsiniz. Eğer duvarınız silinebilme özelliğine sahipse parmak boyalar ile duvarları renklendirmeyi de deneyebilirsiniz.

  2. 2

   Dans edin.

   Çocuklarla evde yapılabilecek aktiviteler arasında belki de en eğlenceli olan bir dans müziği açarak beraber dans etmek olacaktır. Önce bazı hareketler yapabilir, sonra müziği bir anda durdurarak hareket etmemeye çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun heykel olmaya çalıştığı bu egzersiz, onu kesinlikle çok eğlendirecek. Aile boyu yapılabilecek bu çalışma için müziği uzaktan kumanda üzerinden kolayca kontrol etmeniz mümkün.

  3. 3

   Kelime oyunu oynamaya ne dersiniz?

   Kendi kelime oyununuzu oluşturun. Yasak kelimelerin olduğu oyun setlerini bilirsiniz. Siz de çocuklarınız için böyle kartlar hazırlayarak onlarla kelime oyunu oynayabilirsiniz. Gruplara ayrılın ve basit kelimeleri, yasak olanları kullanmadan tahmin edin. Çocukların kelime dağarcığını geliştirirken eğlendiren bu oyunu çocuklarınız da çok sevecek. 

  4. 4

   Evde çocuklarla oyun: Top oynayın.

   Çocuklarla evde neler yapabilirim diye sık sık düşünüyorsanız, top oynamaya ne dersiniz? Basketbol, futbol gibi bahçede kolaylıkla oynayabileceğiniz oyunların yanı sıra ev içerisinde, boş plastik şişelerden yapacağınız lobutlarla bowling de oynayabilirsiniz. Düz bir zeminde, dizdiğiniz şişelerin üstüne topu yuvarlamanız yeterli.

  5. 5

   Birlikte büyükanne ve büyükbabaya mektup yazın.

   Çocuğunuz hem yakın hem de uzaktaki sevdikleriniz için bazı resimler çizmekten veya sizin yardımınızla mektup yazmaktan çok hoşlanabilir. Bununla beraber komşular için eğlenceli kartlar hazırlayabilir ve yürüyüşe çıktığınız sırada kapılarına bırakabilirsiniz. Çocuğunuzun hazırladığı kartı sevdiklerine, arkadaşlarına göndermesi, ona şefkat duygusu kazandırırken yeni iletişim becerileri de öğretir.

  6. 6

   Origami deneyin.

   Evde ailecek oynanacak oyunlar için sıradışı alternatifler mi arıyorsunuz? Öyleyse size Japon kağıt katlama sanatı olan origamiyi öneririz. Origami, çocuklara tanıtmak için her zaman eğlenceli, benzersiz bir aktivitedir. Eğer başarılı olamazsanız, en kötü ihtimalle kağıt uçaklar yaparak onları en uzağa kimin uçurabileceğini görmeye çalışın.

  7. 7

   Çoçuklarla evde oynanacak oyunlar: Çocuklarınızın sevdiği bir kitabın konusunu birlikte sahneleyin.

   Çocuklarınızın bu günlerde en sevdiği kitaplar hangileri? Kıyafetlerinizi değiştirin ve kitaptaki karakterleri taklit edin. Böylece çocuğunuzu tiyatroyla da kısmen tanıştırmış olursunuz. 

  8. 8

   Birlikte çeşitli karışımlar hazırlayarak onları yaratıcılığa teşvik edin.

   Çocuklar karışımlar yapmayı çok sever. Birkaç küçük bardak su, un, mısır nişastası veya reçeli karıştırarak küçük bilim insanlarınızın kendi iksirini oluşturmasını izleyin. Karıştırmayı seveceği her şeyi hazırlayın ve yaratıcılığını kullanmalarına izin verin.

  9. 9

   Birlikte kek ve kurabiye yapın.

   Çocukların mutfakta zaman geçirmekten, farklı malzemelere dokunmaktan ve onları incelemekten çok keyif alır. Mutfakta beraber kek ve kurabiye yapmak onun için oldukça eğlenceli bir deneyim olacaktır. Ayrıca çocuğunuz bu aktivite ile uzun süre oyalanmış olur.

   Çocuklarla mutfakta bir şeyler yaparken etraf şüphesiz ki kirlenir. Özellikle çocuklu ailelerde sık sık kirlenen ve dağılan evlerin derinlemesine temizlenmesi gerekir. Bu yazımızdan çocuklu aileler için temizlik önerileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  10. 10

   Yeni bir dil öğrenmeye başlayın.

   Kütüphanenizden bir sözlük alın ve çeşitli kelime oyunları oynayın. Ayrıca internetten bazı dil öğrenme programlarına göz atın. Ya da aileden biri başka bir dili akıcı olarak konuşuyorsa, gün içerisinde bir saat belirleyin ve çocuğunuzun onunla pratik yapmasını sağlayın. 

  Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler seçerken onların zevklerini, kabiliyetlerini ve gelişmesi gereken yönlerini dikkate almalısınız. Okul öncesi çağdaki bir çocuğa yazı veya okuma gerektiren oyunlar seçmemelisiniz. Çocuğunuzun motor becerilerinin gelişmesi gerekiyorsa ona kağıt ile kesme-yapıştırma oyunları kurgulamalısınız. 

 • Evde Ailecek Yapılabilecek Aktiviteler: Çocuklar İçin Farkındalık Etkinlikleri

  Evde çocuklarla oyun veya çocuklar için evde yapılacak etkinlikler söz konusu olduğunda, son yılların popüler etkinlikleri arasında çocuklara farkındalık kazandıracak eğlenceli çalışmalar yer alıyor. Psikologların önerdiği, hem aile içi iletişimi kuvvetlendirmek hem de çocuklara farkındalık kazandırmak amacıyla seçilen egzersizleri, kolaylıkla evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında sayabiliriz. Dünyada okullarda uygulanmaya başlanan farkındalık çalışmaları için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok. İşte size çocuklarla kaliteli zaman geçirme fırsatı ve evde ailecek oynanacak oyunlar için önerilerimiz.

  1. 1

   Duygularının farkına varmasını sağlayın.

   Elinize aldığınız bir kar küresini ters çevirip sonra döndürerek çocuklarla kar tanelerinin nasıl süzüldüğünü gözlemleyebilirsiniz. Tanecikler nasıl karışıp suya bulanıyor ancak bir süre sonra dinginleşip duru hale geliyorsa duygularımızın da böyle olduğunu konuşabilirsiniz. Sinirlerimizin, heyecanımızın gelip geçici olduğunu bilmek çocuklara farkındalık kazandıracak, öfkesini yatıştırmada zaman içinde ona yardımcı olacaktır. Benzer bir çalışmayı üflediğinizde baloncuklar çıkaran oyuncaklarla da gerçekleştirebilirsiniz. Beliren, uçuşan ve patlayan balonlar da bu çalışmanıza yardımcı olacaktır.

  2. 2

   Çocuklarınıza küçük sorumluluklar verin.

   Bebeklerle ve çocuklarla evde yapacağınız farkındalık etkinlikleri ile onlara sorumluluk bilincini de aşılamanız mümkün. Çocukların yaşına göre evde yerine getirebilecekleri birkaç küçük sorumluluk mutlaka vardır. Sizin belirleyeceğiniz bu küçük sorumlulukları çocuğunuza oyunlarla öğretip alışkanlık kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum bebekler için de geçerli olabilir. Örneğin 2 yaşındaki bebeğiniz sizin de yardımınızla zor olmayan kıyafetlerini kendi başına çıkarabilir. Kirli sepetine kirli giysilerini kendisi bırakabilir. Masayı kurarken peçeteyi ya da kaşıkları taşıyarak size yardımcı olabilir. Bu şekilde bebeklere küçüklükten itibaren belirli sorumluluklar verilmesi, onların uzun vadede hayata daha iyi hazırlanmasına destek olur.

   Böylelikle çocuklarda farkındalık egzersizlerini özbakım ve temizlik eğitimi ile bir araya getirmeye çalışabilirsiniz. Çocuklarda temizlik alışkanlığı kazandırma yöntemleri hakkında daha fazla fikir edinmek isterseniz bu yazımız tam size göre. Çocuklara hijyen eğitimi nasıl verilir, öz bakım becerileri nasıl geliştirilir ile ilgili farklı yöntemleri ise bu yazımızda keşfedin.

  3. 3

   Nefes farkındalığı ile ilgili çalışmalar yapın.

   Çocukların evde yapabileceği etkinlikler içinde onlara farkındalık kazandıracak basit egzersizler de var. Bir pipet ve birkaç kağıt parçası ile çalışabilirsiniz. Kağıtları parçalayıp yere serin, sonra birer pipet aracılığıyla çocukla beraber kağıtlara üflemeye çalışın. Kağıtların uçuşması çocukları eğlendirirken bir yandan da nefes farkındalığı kazanmalarına destek verir. Böylelikle çoçuklarla evde yapılacak etkinlikler hem eğlenceli hem de eğitici olabilir.

  4. 4

   Gözlerinizi kapatarak duyularına odaklanmasını sağlayın.

   Beraber gözlerinizi kapatın. Aile bireylerinden biri, hazırladığı keskin koku ve dokulu ürünleri tek tek yarışacak iki kişinin önüne koymalı. Örneğin kahve kokusunu koklayarak ne olduğunu bilmeye çalışın, yapraklara dokunabilir, kumaşları elinize alarak ne olduğunu anlamaya gayret edebilirsiniz. Bu keyifli duyu yarışı çocukların duyu farkındalığını artıracaktır.

  5. 5

   Birlikte spor yapın.

   Çocuğunuzla beraber spor yapmak da eğlenceli olacaktır. Kollarınızı uzanabildiğiniz yere kadar uzatıp esneterek, ağaç duruşu, planör duruşu gibi duruşlar yapmaya çalışarak beden farkındalığı için çalışmalar yapabilirsiniz. Vücudunun sınırlarını gören çocukları, nefes uygulamaları ile bir adım daha öteye gitmeye teşvik etmeniz de mümkün.

  Çocukların oyunu sadece bir rekabet aracı haline getirmesini önlemelisiniz. Oyunların eğlence için olduğunu, kazananın ve kaybedenin olmadığını belirterek andan keyif almaya çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?